Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 28 fevraligacha bo‘lgan davrda respublikada soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 20,8%ga oshgan.
Shu bilan birga Sirdaryo (52%), Buxoro (45,2%), Namangan (40,6%), Farg‘ona (40,4%), Qashqadaryo (39,8%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (62%) soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Soliq tushumlarining o‘sishi iqtisodiyotdagi ijobiy o‘zgarishlar, jahon oltin bozoridagi narxlar konyunkturasi, soliq ma’muriyatchiligi tizimini takomillashtirish, jumladan, yangi ma’muriy vositalarni joriy etish, jarayonlarni raqamlashtirish va avtomatlashtirish, tadbirkorlik faoliyatini qonuniylashtirish va soliq qonunchiligi talablariga rioya qilish tartibini soddalashtirish hisobiga ta’minlandi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 47,1%ga oshdi. Daromadning eng katta o‘sishi Jizzax (3,1 barobar), Xorazm (2,6 barobar), Andijon (2,2 barobar), Qashqadaryo (82,8%), Sirdaryo (84,3%) viloyatlarida kuzatildi.
Bojxona tushumlarining o‘sishi tashqi savdo aylanmasining o‘sishi, mamlakatning ishlab chiqarish quvvatlarini ko‘paytirish, bojxona ma’muriyatchiligi tartib-taomillarini soddalashtirish, jarayonlarni raqamlashtirish va avtomatlashtirish, shu jumladan bojxona organlari tomonidan risklarni boshqarish tizimini keng qo‘llash hisobiga ta’minlandi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 15,4%ga oshgan. Tovarlar eksport hajmining o‘sishi Qashqadaryo (89,9%), Farg‘ona (58,8%), Namangan (46,4%) va Samarqand (44%) viloyatlarida qayd etildi.
Joriy yilning 1 yanvaridan 28 fevraligacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 3,8%ga o‘sdi.
Berilgan kreditlar hajmining o‘sishi Toshkent (2,1 barobar), Xorazm (26,3%), Farg‘ona (17,7%), Namangan (17,4%) viloyatlarida kuzatilmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, bazis davrda (2021 yil yanvar va fevral) iqtisodiyotning real sektoridagi yirik loyihalarga kreditlar ajratilgan. Hisobot davrida asosan ushbu loyihalar uchun kreditlarni qaytarish bo‘yicha operatsiyalar amalga oshirilmoqda.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublika tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 46,6%ga o‘sdi. Birjada savdo faolligining sezilarli o‘sishi Xorazm (76,3%), Jizzax (53%), Toshkent (51%) viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (48,2%) va Toshkent shahrida (92,8%) kuzatilmoqda.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qora metallar, paxta tolasi, polietilen, ozuqabop bug‘doy, qurilish materiallari, spirtli ichimliklar va boshqalar kabi tovarlar savdosini ko‘paytirish orqali ta’minlanmoqda.
Bu davrda 15 750 ta yangi tadbirkorlik sub’yektlari tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (2 121), Andijon (1 598), Toshkent (1 279), Farg‘ona (1 207) viloyatlarida va Toshkent (2 573) shahrida ro‘yxatga olingan.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 28 февраля т.г. вырос на 20,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Сырдарьинской (на 52%), Бухарской (на 45,2%), Наманганской (на 40,6%), Ферганской (на 40,4%), Кашкадарьинской (на 39,8%) областях, и в г. Ташкент (на 62%).
Рост налоговых поступлений обеспечен за счет положительных изменений в экономике, конъюнктуры цен мирового рынка золота, улучшения системы налогового администрирования, в том числе внедрения новых административных инструментов, цифровизации и автоматизации процессов, легализации предпринимательской деятельности и упрощения порядка соблюдения требований налогового законодательств.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 47,1%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 3,1 раз), Хорезмской (в 2,6 раз), Андижанской (в 2,2 раз), Кашкадарьинской (на 82,8%), Сырдарьинской (на 84,3%) областях.
Увеличение таможенных поступлений обеспечено за счет роста внешнеторгового оборота, увеличения производственных мощностей страны, упрощения процедур таможенного администрирования, цифровизация и автоматизация процессов, в том числе широкое применения со стороны таможенных органов системы управления рисками.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 15,4% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечено в Кашкадарьинской (на 89,9%), Ферганской (на 58,8%), Наманганской (46,4%) и Самаркандской (на 44%) областях.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период с 1 января по 28 февраля т.г. вырос на 3,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Ташкентской (в 2,1 раз), Хорезмской (на 26,3%), Ферганской (на 17,7%), Наманганской (на 17,4%) областях.
По данным ЦБ Республики Узбекистан, в базисном периоде (январь и февраль 2021 г.) осуществлялись кредитования крупных проектов реального сектора экономики. В отчетном периоде во основном осуществлялись операции по погашению кредитов по данным проектам.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 46,6%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (на 76,3%), Джизакской (на 53%), Ташкентской (на 51%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 48,2%) и в г. Ташкент (на 92,8%)
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как бензин автомобильный, дизельное топливо, прокат черных металлов, хлопкового волокна, метод катодная, полиэтилен, пшеница фуражная, строительные материаллы, спирт и т.д.
В течение данного периода создано 15 750 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (2 121), Андижанской (1 598), Ташкентской (1 279), Ферганской (1 207) областях и в г. Ташкент (2 573).