Eksportga milliy brendimiz bilan chiqamiz!
Taniqli tadbirkor Nargiza Bekmurodova 1983 yil 11 yanvarda Xorazm viloyatining Yangiariq tumanida tug‘ilgan. 2006 yilda O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetini tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 2001 yili Yangiariq tumani Alisher Navoiy nomli o‘rta maktab kotibasi lavozimidan boshlagan. 2004-2016 yillarda “Yunayted Indastriz” sho‘’ba korxonasida ombor boshlig‘i, “Zerixgeran Lyuks” MChJda kassir, “Zafko LTD” QKda marketing bo‘yicha injener, “Sanovel Ilaj Sanayi ve Tijaret ASh” vakolatxonasida tarjimon, “Best Moda tekstil” MChJda xodimlar bo‘limi boshlig‘i, “BF textile Production” MChJda rejalashtirish bo‘limi menejeri, “Fresh Style” MChJda bosh direktor o‘rinbosari, “Handsel group” MChJda direktor, “Elegant garment textile” MChJda bosh direktor vazifalarida ishlab, katta tajriba to‘plagan.
2022 yilda “ARTATEX” MChJni ta’sis etgan va bosh direktor bo‘lgan. 2024 yili “Lime textile” MChJni tashkil qilib, hozirgacha ushbu MChJ bosh direktori lavozimida ishlab kelmoqda.
Turmush o‘rtog‘i Jaloliddin Niyazmetov Nargiza Bekmurodovaning barcha jabhada qo‘llab-quvvatlaydi. Ular birgalikda bir o‘g‘ilni tarbiyalashmoqda. O‘g‘illari Bobur o‘rta maktabning 8-sinfini tamomladi.
Tadbirkorlikni rivojlantirishda erishgan natijalari uchun Nargiza Ulug‘bekovna qator mukofotlar bilan taqdirlangan. Jumladan, u “Shuhrat” medali, “Mehr va saxovat” ko‘krak nishoni, “Eng ko‘p ish joylari yaratgan tadbirkor” nominatsiyasi bo‘yicha Prezident tashakkurnomasi, “Yil ayoli-2025” milliy tanlovi 2-o‘rin sohibasi, turkiy davlatlar o‘rtasidagi “Eng ko‘p ish o‘rni yaratgan tadbirkor ayol” nominatsiyasi g‘olibi kabi e’tiroflarga sazovor bo‘lgan.
– Siz Xorazmda tug‘ilgansiz. Lekin mehnat faoliyatingizning katta qismi Toshkentda o‘tgan. U yerda yirik to‘qimachilik korxonalarida korxona direktori lavozimigacha ko‘tarilgansiz. Mana shular haqida gapirib bering.
– Men 1983 yilda Xorazmda ziyolilar oilasida tug‘ilganman. Oilada 5 ta qizning ichida to‘ng‘ich farzand bo‘lganman. Yoshligimdan singillarim uchun ham mas’uliyatni o‘z zimmamga olishga harakat qilardim.
Oilamizda hech kim tadbirkorlik bilan shug‘ullanmagan bo‘lsa-da, bu sohaga qiziqish menda juda erta uyg‘ongan. Boshlang‘ich sinfda o‘qib yurgan kezlarim do‘kondan bir kitobcha sotib olgandim. Unga havas qilgan sinfdoshlarim doimo mendan kitob topib berishimni so‘rashardi. Ehtimol, shuning ta’siridir, bolalik chog‘larimdayoq kitob savdosi bilan shug‘ullana boshladim.
Yillar o‘tib, ulg‘ayganim sari ingliz tiliga bo‘lgan kuchli qiziqishim sababli yetuk tarjimon bo‘lishni orzu qilganman. Bu maqsad meni 2002 yilda Toshkent shahridagi O‘zbekiston davlat jahon tillari universitetiga yetaklab keldi. Ushbu oliy ta’lim dargohini muvaffaqiyatli tamomlagach, o‘z ish faoliyatimni poytaxtda davom ettirdim.
2000 yillar o‘ziga xos davr bo‘lgan. Yurtimiz rivojlanish sari yuz tutayotgan kezlar. Davlatimiz tomonidan barcha sohalar singari to‘qimachilik sanoatini rivojlantirish borasida ham dasturlar qabul qilindi. Chet ellik investorlar bilan hamkorlikda hududlarda tikuv-trikotaj fabrikalari faoliyati yo‘lga qo‘yila boshlandi. Albatta, investorlar bilan muloqot olib borishda tarjimon mutaxassislarga ehtiyoj tug‘ildi. Shunday korxonalardan biriga tarjimon sifatida ishga kirdim. Faoliyatim davomida sohani chuqur o‘rgandim. Ishlab chiqarish jarayonlarida faol qatnashdim. Tajribam oshdi. Menga ishonch bildirishib, ishlab chiqarish korxonalaridan biriga direktor o‘rinbosari lavozimiga ishga tayinlashdi. Shu davrda menda mustaqil ishlash imkoniyati paydo bo‘lib, o‘zimning biznesimni boshlash g‘oyasi tug‘ildi. 2014 yilda Toshkentda trikotaj kiyimlar do‘konini ochdim. Ishlarim yurishib, ularning sonini 10 taga yetkazdim. Barcha ishlarimda turmush o‘rtog‘im meni hamisha qo‘llab-quvvatlab keldi. Undan hamisha minnatdorman.
Toshkentda muvaffaqiyatli tadbirkor edingiz. Lekin 2022 yili birdaniga Xorazmga qaytib keldingiz. Buning sababi nimada?
– Poytaxtda bir necha yirik tekstil korxonalarida rahbar lavozimlarida faoliyat yuritdim. 2016 yilda yangi ochilgan, 200 nafar ishchi mehnat qilayotgan tikuvchilik korxonasiga rahbar qilib tayinlandim. Bular albatta ko‘p yillik mehnatim samarasi bo‘ldi. 2020 yil oxiri kovid pandemiyasi bo‘lishiga qaramay to‘xtab qolmadik. Fabrikamizdagi ishchilar sonini 1000 nafarga yetkazdik.
Mahsulotlarimizni eksportga ham yo‘naltirdik. Natijada O‘zbekistonda tayyor trikotaj kiyimlar eksport qiluvchi eng yaxshi 10 ta korxona qatoridan joy oldik. 2019 yildayoq yana bir ishlab chiqarish korxonasiga rahbar bo‘ldim. Bu yerda 250 nafar yangi ish o‘rni yaratdim. Erishgan yutuqlarim munosib rag‘bat topdi. Bu mehnatlarim natijasida 2020 yilda “Mehr va saxovat” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandim.
2021 yilda Prezidentimizning tadbirkorlar bilan ochiq muloqot bo‘lib o‘tdi. Mamlakatimiz rahbari barcha tadbirkorlar bilan samimiy suhbatlashdi. Mehnatimiz yuksak qadrlandi va “Eng ko‘p ish joylari yaratgan tadbirkor” nominatsiyasida Prezidentimizning tashakkurnomasi bilan mukofotlandim.
Bu erishgan yutuqlarim barchasi poytaxtdagi faoliyatim davomida amalga oshdi. Katta umidlar va rejalar bilan yashadim, bir kun kelib shunaqa katta fabrikalarni o‘zim tug‘ilib-o‘sgan Xorazm zaminida barpo etish va yuzlab ayolni ish bilan ta’minlashni maqsad qildim. Shundan so‘ng tug‘ilgan maskanimga qaytib keldim.
Siz rahbarlik qiladigan “Artateks” mas’uliyati cheklangan jamiyati haqida kengroq tushuncha bersangiz.
– Yuqorida aytdimki, ko‘p yillik tajribamdan kelib chiqib, 2022 yildan faoliyatimni o‘zim tug‘ilib-o‘sgan Xorazmda davom ettirishni lozim topdim. Sababi 2018 yilga qadar viloyat sanoatida ishlab chiqarish korxonalari juda kam va ishsizlik ko‘p edi. O‘sha paytdagi viloyat rahbariyati Shovot tumanida bo‘sh turgan eski konserva zavodini rekonstruksiya qilish orqali yangi tikuv fabrikasiga aylantirish borasidagi rejalarimizni qo‘llab-quvvatladi.
Shu tariqa, tumanda qizg‘in ish boshlanib, turmush o‘rtog‘imning ko‘magi bilan bu yerda yangi korxona tashkil etdik va unga “Artatex” nomini berdik. Ushbu nom tasodifan tanlanmagan: uni topish maqsadida “Avesto” kitobini mutolaa qilib, undan “olovli, muvaffaqiyatli” degan ma’nolarni anglatuvchi “ARTA” so‘zini tanlab oldim hamda unga “tekstil” so‘zini qo‘shish orqali shu nomga asos soldik.
Dastlab faoliyatimizni 50 nafar xodim bilan boshladik. Xotin-qizlarga ishlab chiqarish jarayonining sir-asrorlarini tushuntirib, hunar o‘rgatish oson kechmadi, bu yo‘lda tinimsiz ter to‘kib mehnat qildik. Kamtarona mehnatlarimiz davlatimiz tomonidan munosib e’tirof etilib, 2019 yilda “Shuhrat” medali, 2022 yili esa “O‘zbekiston Konstitutsiyasining 30 yilligi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlandim.
Bugungi kunga kelib, sa’y-harakatlarimiz natijasida korxonamizda 400 nafarga yaqin xotin-qiz doimiy ish o‘rniga ega. O‘zim ham ta’sischi, ham rahbar sifatida faoliyat yuritayotgan fabrika jamoasining 90 foizini ayollar tashkil etadi va ularning aksariyati 20-30 yoshdagi xodimlardir.
Korxonamizda ishlab chiqarish jarayoni tizimli ravishda, bosqichma-bosqich yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, mahalliy xomashyo – bo‘yalgan matolarni xarid qilgach, bichish, turli bezak va gullar bosish hamda tikish ishlari to‘liq o‘zimizda amalga oshiriladi. Tayyor bo‘lgan mahsulot esa to‘g‘ridan-to‘g‘ri eksportga yo‘naltiriladi.
Hozirgi kunda korxonamizda mehnat unumdorligi yuqori ko‘rsatkichlarga chiqdi, xodimlarning samaradorlik (KPI) darajasi ham muttasil o‘sib bormoqda. Biz jamoamiz va hamkorlarimiz bilan o‘zaro tushunishga asoslangan mustahkam munosabatlarni o‘rnatganmiz. Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish maqsadida Xitoy va Turkiyadan eng ilg‘or, zamonaviy tikuv mashinalari, gul bosish uskunalari hamda energiyatejamkor dastgohlarni keltirib, amaliyotga muvaffaqiyatli joriy etdik..
Tadbirkorlik faoliyatingizga mamlakatimizda yaratilgan imtiyozlar, qo‘llab-quvvatlash va sharoitlar yordam berdimi? Masalan, qaysi farmon, qaror va chora-tadbirlar sizning ishingizga eng foydali ta’sir ko‘rsatdi?
– Albatta, bugungi kunda erishgan yutuqlarimiz zamirida davlatimiz tomonidan biz tadbirkorlarga yaratilgan shart-sharoit va imtiyozlar mujassam, desak mubolag‘a bo‘lmaydi. To‘qimachilik sohasiga oid bo‘lgan Prezident farmonlari, qarorlari va huquqiy-me’yoriy hujjatlar bilan o‘z vaqtida tanishib chiqib, ularni korxona siyosatiga uyg‘unlashtirishga harakat qilaman, faoliyatimga tatbiq etib, boshqalarga ham tavsiya qilaman.
Bundan tashqari, mamlakatimizda ayol tadbirkorlarga ko‘rsatilayotgan yuksak e’tibor va yaratilayotgan imtiyozlar faoliyatimizni kengaytirishda katta ko‘mak bo‘lmoqda. Jumladan, ijtimoiy soliq stavkasining imtiyozli ravishda 1 foiz va korxonaning foyda solig‘i 2 foiz qilib belgilanishi, kreditlarning past foizlarda ajratilishi, shuningdek, ko‘rgazmalarda ishtirok etish xarajatlarining davlat tomonidan qoplab berilishi ishimiz rivojiga ulkan hissa qo‘shyapti.
Yana bir ahamiyatli jihati shundaki, davlatimiz tomonidan yaratilgan ushbu imkoniyatlardan to‘liq va oqilona foydalangan holda, biz “Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi” taqdim etayotgan xizmatlar ipotekasidan birinchilardan bo‘lib foydalanishga muvaffaq bo‘ldik.
Siz nechta ish o‘rni yaratdingiz? Jumladan, jamoangizda qancha odam ishlaydi va daromad darajasi qanday? Ularga oylikdan boshqa yordamlar ham ko‘rsatasizmi?
– Hozirgi kunda Xorazm viloyatining 2 ta tumanida ishlab chiqarish korxonamiz bor. Yangiariq va Shovot tumanlarida, jami 400 nafarga yaqin xodim ishlaydi. Yangi ishga kirganlarga 1 hafta mobaynida tikuvchilik hunari o‘rgatiladi. Ish o‘rganganidan keyin jahon andozasida tikishga yo‘naltiriladi.
Korxonada eng kam ish haki 2,5 mln. so‘mdan boshlanib, o‘rtacha 3,5 mln. so‘mni tashkil qiladi. Bundan tashqari, korxonamiz tomonidan ishchilarga bepul tushlik va transport tashkil qilingan. Korxonamizda faoliyat yuritayotgan xodimlarning 15 foizi “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”ga kiritilgan bo‘lib, biz ularning kichik yoshdagi farzandlari uchun bog‘cha to‘lovlarini har oyda qoplab bermoqdamiz. Bu orqali kelajak avlodning sog‘lom va barkamol ulg‘ayishiga munosib hissa qo‘shayotganimizdan behad mamnunmiz.
Shuningdek, hozirgi kunda korxonamizda dual ta’lim tizimi ham muvaffaqiyatli yo‘lga qo‘yilgan. Xususan, Urganch davlat universitetining to‘qimachilik yo‘nalishida tahsil olayotgan talabalari 2-kursdan boshlab bizda amaliyot o‘tashini ta’minlayapmiz. Bundan tashqari, har oyda mazkur ta’lim dargohiga tashrif buyurib, bo‘lajak mutaxassislar uchun mahorat darslari va davra suhbatlari o‘tkazishni ham an’anaga aylantirganmiz.
Siz mahsulotlaringizni qator davlatlarga eksport qilyapsiz. Bunga qanday erishdingiz? Xorij bozoriga chiqmoqchi bo‘lgan tadbirkorlarga qanday maslahatlar bergan bo‘lardingiz?
– Mahsulotlarimizning sifati eng yuqori talablarga javob beradi. Shu bois ularni AQSh, Rossiya, Ozarbayjon, Qozog‘iston davlatlari bajonidil sotib olishmoqda. 2026 yil boshida Xorazm viloyatida turdosh korxonalar orasida birinchilardan bo‘lib AQShga trikotaj mahsulotlari eksport qilishga erishdik.
Korxonamizda 2025 yili eksport hajmi 3,3 mln. AQSh dollarini tashkil qildi. Joriy yilda Germaniya davlatiga ham eksportni yo‘lga qo‘ydik. Viloyatda top-10 ta eksportyor korxona qatoridan o‘rin olishimiz uchun 2 yil davomida juda qattiq mehnat qildik. Chunki ishlab chiqarilgan mahsulot sifati 100 foiz jahon talabiga javob bergandagina uni xorijliklar sotib olishi mumkin. Buning samarasi o‘laroq korxona xalqaro OEKO-TEX sertifikatini ham olishga musharraf bo‘ldi.
Ofis xodimlarini ham mijozlar bilan ishlash bo‘yicha malakasini oshirdik. Korxonamizning barcha ishlab chiqarish bo‘limlari avtomatlashtirilgan dastgohlar bilan ta’minlangan, ular nafaqat mahsulot sifati va samaradorligini oshiradi, balki elektr tejamkor hamdir. Har bir bo‘limning o‘z ustasi bor va jarayonni to‘la nazorat qiladi. Bu bajariladigan ishning har bir bo‘limda sifatli chiqishiga kafolat beradi.
Mamlakatimizda va xorijiy davlatlarda o‘tkazilayotgan to‘qimachilik mahsulotlari bo‘yicha ko‘rgazmalarda ishtirok etib, hamkorlar topdik. Xorij bozoriga chiqmoqchi bo‘lgan tadbirkorlarga maslahatim, avvalo, mahsulotingizning sifatini oshiring, zero har qanday bozor talabi – bu sifat, keyin esa narx. Yana bir muhim omil – mahsulot sotish uchun bozorni to‘g‘ri tanlash. Albatta, qaysi davlat bilan shartnoma imzolagan bo‘lsangiz, ushbu davlatning ishlab chiqarish quvvati va o‘z korxonangiz ishlab chiqarish imkoniyatining mosligini puxta tahlil qiling. Xalqimizda “Yetti o‘lchab bir kes”, deb bejiz aytilmagan.
Faoliyatingizning ijtimoiy ahamiyati haqida gapirib bersangiz. Korxonangiz joylashgan hududda yashaydigan ehtiyojmand oilalarni ham qo‘llab-quvvatlaysizmi?
– To‘qimachilik sanoatining tikuvchilik yo‘nalishi eng ko‘p ish o‘rni yaratiladigan sohalardan biridir. Doimiy o‘sib-rivojlanishni, ko‘plab insonlar bilan muloqot qilish va hamjihatlikda ishlashni xush ko‘rganim bois aynan shu yo‘nalishni tanlaganman. Birgina misol: bugungi kunda korxonamizda 400 nafar xodim mehnat qilmoqda, demak, biz shuncha xonadonning iqtisodiy farovonligini yuksaltirishga mas’ulmiz. Bundan tashqari, fabrikalarimiz tomonidan Shovot va Yangiariq tumanlaridagi ehtiyojmand oilalarga oziq-ovqat hamda kiyim-kechak ko‘rinishida muntazam ravishda moddiy yordam ko‘rsatib kelinmoqda. Bu juda muhim ahamiyatga ega, zero, ayollarga munosib e’tibor va g‘amxo‘rlik ko‘rsatilgandagina jamiyatimizda mehnat qilayotgan xotin-qizlarning dunyoqarashi yuksaladi, ularning oilalarida esa tinchlik va farovonlik hukm suradi.
Siz qanday loyihalarni ishlab chiqyapsiz yoki rejalashtiryapsiz? 2025 va 2030 yillarga mo‘ljallangan islohotlarni chuqurlashtirish va tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan vazifalar rejalaringizga qanday ta’sir qiladi?
– Korxonamizning kelgusi 5 yillik rejalari ulkan. Birinchi navbatda, qo‘shimcha 200 ta yangi ish o‘rni yaratish va ishlab chiqarish hajmini keskin oshirishni maqsad qilganmiz. Yangi texnologiyalarni jalb etish maqsadida Xitoydan zamonaviy dastgohlar xarid qilish bo‘yicha hamkorlarimiz bilan muzokaralar olib bormoqdamiz. 2027 yilga borib mahsulot assortimentini yanada kengaytirish hamda turli aksessuarlar: arqon, rezinka va etiketkalar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni ko‘zlaganmiz. Bundan tashqari, milliy brendimizni yaratish yo‘nalishida Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining 250 mln. so‘mlik grantiga sazovor bo‘ldik va yaqin kunlarda ushbu yangi brendimizni ommaga taqdim etamiz. Joriy yilda davlatimizning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lishi kutilayotgani ham to‘qimachilik sanoati rivoji uchun g‘oyat katta ahamiyat kasb etadi. Mazkur jarayon natijasida import qilinadigan xomashyolarning tannarxi pasayib, turlari ko‘payadi. Bu esa, o‘z navbatida, ishlab chiqarayotgan mahsulotlarimizning raqobatbardoshligini oshirish bilan birga, jahon bozoridagi munosib o‘rnimizni yanada kengaytirishimizga xizmat qiladi.

Наргиза Бекмуродова родилась 11 января 1983 года в Янгиарыкском районе Хорезмской области. В 2006 году окончила Узбекский государственный университет мировых языков.
Трудовую деятельность начала в 2001 году с должности секретаря в средней школе имени Алишера Навои Янгиарыкского района. В 2004-2016 годах накопила богатый опыт, работая начальником склада в дочернем предприятии «Юнайтед Индастриз», кассиром в ООО «Зерихгеран Люкс», инженером по маркетингу в СП «Зафко ЛТД», переводчиком в представительстве «Сановел Илаж Санайи ве Тижарет АШ», начальником отдела кадров в ООО «Бест Мода текстиль», менеджером отдела планирования в ООО «BF textile Production», заместителем генерального директора в ИП ООО «Fresh Style», директором в ООО «Handsel group» и генеральным директором в ООО «Elegant garment textile».
В 2022 году учредила и стала генеральным директором общества с ограниченной ответственностью «Артатех». В 2024 году основала ООО «Lime textile» и по настоящее время работает в должности его генерального директора.
Супруг Ниязметов Жалолиддин поддерживает Наргизу Бекмуродову во всех её делах. Вместе они воспитывают сына. Их сын Бобур окончил 8-й класс средней школы.
За достигнутые результаты в развитии предпринимательства Наргиза Улугбековна была удостоена ряда наград. В частности, она награждена медалью «Шухрат», нагрудным знаком «Мехр ва саховат», Благодарственным письмом Президента в номинации «Предприниматель, создавший наибольшее количество рабочих мест», заняла 2-е место в национальном конкурсе «Йил аёли-2025», а также стала победительницей в номинации «Предпринимательница, создавшая наибольшее количество рабочих мест» среди тюркских государств.
– Вы родились в Хорезме, однако большая часть вашей трудовой деятельности прошла в Ташкенте, где Вы выросли до должности директора на крупных текстильных предприятиях. Расскажите, пожалуйста, об этом.
– Я родилась в 1983 году в Хорезме в семье интеллигентов. Была старшим ребёнком в семье — нас было 5 девочек. С самого детства я старалась брать на себя ответственность за своих сестрёнок.
Это было в то время, когда я училась в начальных классах. В нашей семье тогда никто не занимался предпринимательством. Как-то раз в коммерческом магазине я купила книжку. Одноклассники с восхищением всегда просили у меня почитать эту книгу. Наверное, поэтому в детстве я и занялась книжной торговлей.
Шли годы, я взрослела. Из-за сильного интереса к английскому языку моей мечтой было стать переводчиком. В 2002 году я поступила в Университет мировых языков в Ташкенте. Окончив этот вуз, я осталась работать в столице.
2000-е годы были особенным периодом — временем, когда наша страна встала на путь активного развития. Государством были приняты программы по развитию различных сфер, в том числе и текстильной промышленности. В регионах совместно с иностранными инвесторами начал налаживаться запуск швейно-трикотажных фабрик.
Естественно, для ведения переговоров с инвесторами возникла потребность в профессиональных переводчиках. На одно из таких предприятий я и устроилась работать переводчиком. В ходе деятельности я глубоко изучила эту сферу, активно участвовала в производственных процессах, и мой опыт рос. Мне оказали доверие и назначили на должность заместителя директора одного из производственных предприятий. В этот период у меня появилась возможность работать самостоятельно, и зародилась идея начать собственный бизнес. В 2014 году я открыла магазин трикотажной одежды в Ташкенте. Дела пошли в гору, и я довела количество магазинов до 10. Во всех моих начинаниях меня всегда поддерживал супруг, за что я ему безмерно благодарна.
– В Ташкенте Вы были успешным предпринимателем. Но в 2022 году внезапно вернулись в Хорезм. В чём причина такого решения?
– В столице я занимала руководящие должности на нескольких крупных текстильных предприятиях. В 2016 году меня назначили руководителем недавно открывшегося швейного предприятия, где трудились 200 рабочих. Это, безусловно, стало результатом моего многолетнего труда.
Уже в 2019 году я возглавила ещё одно производственное предприятие, где создала 250 новых рабочих мест. Мои достижения были достойно признаны: за эти труды в 2020 году меня наградили нагрудным знаком «Мехр ва саховат».
В конце 2020 года, несмотря на пандемию ковида, мы не остановились. Более того, нам удалось увеличить численность работников нашей фабрики до 1000 человек. Мы также наладили экспорт нашей продукции. В результате наше предприятие вошло в топ-10 лучших экспортёров готовой трикотажной одежды в Узбекистане.
В 2021 году состоялся открытый диалог нашего Президента с предпринимателями. Глава государства искренне и тепло побеседовал со всеми участниками. Наш труд был высоко оценён, и я была удостоена Благодарственного письма Президента в номинации «Предприниматель, создавший наибольшее количество рабочих мест».
Все эти достижения стали результатом моей деятельности в столице. Но я поставила себе цель — в один прекрасный день построить такие же крупные фабрики на своей родной хорезмской земле и обеспечить работой сотни женщин. Я жила большими надеждами и планами в этом направлении. Именно поэтому я вернулась в свои родные края.
– Расскажите подробнее об обществе с ограниченной ответственностью «Артатекс», которым Вы руководите.
– Как я уже говорила, опираясь на свой многолетний опыт, в 2022 году я посчитала необходимым продолжить свою деятельность в родном Хорезме.Причина в том, что до 2018 года в промышленности области было очень мало производственных предприятийи наблюдался высокий уровень безработицы. Руководство области на тот момент поддержало наши планы по реконструкции пустующего старого консервного завода в Шаватском районе и превращению его в новую швейную фабрику.
Таким образом, в Шаватском районе закипела работа. При поддержке супруга мы открыли здесь новое предприятие и назвали его «Artatex». Это название было выбрано неслучайно. Чтобы подобрать имя для предприятия, я прочитала книгу «Авеста». Мой выбор пал на слово «ARTA», которое означает «огненный, успешный». К нему мы добавили слово «текстиль».
Начали мы свою работу всего с 50 сотрудниками. Объясняли женщинам все производственные процессы, обучали их швейному делу. Это было непросто, пришлось приложить немало усилий. Эти труды также были достойно оценены нашим государством: в 2019 году я была награждена медалью «Шухрат», а в 2022 году стала обладательницей нагрудного знака «Узбекистон Конституциясининг 30 йиллиги».
В предприятии «Артатех» я являюсь и учредителем, и руководителем. 90 процентов работников предприятия составляют женщины, большинство из которых находится в возрасте 20-30 лет. Сегодня благодаря плодам нашего труда на предприятии обеспечены работой около 400 женщин.
Производственный процесс на нашей фабрике осуществляется поэтапно. Мы закупаем местное сырьё, то есть окрашенные полотна. У себя мы производим раскрой, наносим на ткань различные виды принтов и узоров, после чего передаем в швейный цех. Готовая продукция отправляется на экспорт.
На нашем предприятии производительность труда достигла высоких показателей, выросли и KPI сотрудников. Нам удается находить общий язык как с партнёрами, так и с подчинёнными. Из Китая и Турции было привезено новое современное швейное и печатное оборудование. Для автоматизации производства мы закупили в этих странах и успешно используем самые передовые энергосберегающие станки.
– Помогли ли вашей предпринимательской деятельности льготы, поддержка и условия, созданные в нашей стране? Например, какие указы, постановления и меры оказали наиболее полезное влияние на вашу работу?
– Безусловно, не будет преувеличением сказать, что в основе наших сегодняшних достижений лежат условия и льготы, созданные государством для нас, предпринимателей. Я стараюсь своевременно знакомиться с указами, постановлениями Президента и другими нормативно-правовыми актами, касающимися текстильной отрасли, и гармонично интегрировать их в политику нашего предприятия. Я активно применяю их в своей деятельности и рекомендую делать то же самое другим.
Кроме того, большая поддержка в моей деятельности оказывается благодаря вниманию и льготам, предоставляемым женщинам-предпринимателям. Если приводить конкретные примеры, то установление льготной ставки социального налога в размере 1% и налога на прибыль предприятия в размере 2%, низкие процентные ставки по кредитам, а также покрытие государством расходов на участие в выставках оказывают огромную помощь нашей деятельности.
Ещё один пример. Полностью используя предоставленные государством возможности, мы одними из первых воспользовались услугами ипотеки, предлагаемыми «Компанией по развитию предпринимательства».
– Сколько рабочих мест Вы создали? В частности, сколько человек работает в коллективе и каков уровень их дохода? Оказываете ли Вы им какую-либо другую помощь?
– На сегодняшний день у нас действуют производственные предприятия в двух районах Хорезмской области — Янгиарыкском и Шаватском, где в общей сложности трудятся около 400 сотрудников. Новых работников мы в течение одной недели обучаем швейному мастерству. После того как они осваивают профессию, их направляют на пошив продукции по мировым стандартам.
Минимальная заработная плата на предприятии начинается от 2,5 млн сумов, а средняя составляет 3,5 млн сумов. Кроме того, наша компания организует для работников бесплатный обед и транспорт. 15% сотрудников, ведущих деятельность на предприятии, включены в «Единый реестр социальной защиты». Мы ежемесячно оплачиваем расходы на детские сады для их несовершеннолетних детей, и я искренне рада, что тем самым мы вносим свой вклад в здоровое развитие будущего поколения.
На сегодняшний день на предприятии также налажено дуальное образование. Начиная со 2-го курса, мы обеспечиваем прохождение практики для студентов текстильного направления Ургенчского государственного университета. Кроме того, ежемесячно для студентов этого университета, обучающихся по текстильному направлению, проводятся мастер-классы и круглые столы.
– Вы экспортируете свою продукцию в ряд стран. Как вам удалось этого достичь? Какие советы вы бы дали предпринимателям, которые только планируют выйти на зарубежные рынки?
– Качество нашей продукции отвечает самым высоким требованиям. Именно поэтому её охотно закупают такие страны, как США, Россия, Азербайджан и Казахстан. В начале 2026 года мы одними из первых среди профильных предприятий Хорезмской области наладили экспорт трикотажных изделий в США.
В 2025 году объем экспорта нашего предприятия составил 3,3 млн долларов США. В текущем году мы также наладили экспорт в Германию. Чтобы войти в топ-10 предприятий-экспортеров области, мы упорно трудились на протяжении двух лет. Ведь иностранные покупатели приобретают продукцию только тогда, когда ее качество на все 100% соответствует мировым требованиям. В результате этой работы предприятие удостоилось получения международного сертификата ОЕКО-ТЕХ.
Мы также повысили квалификацию офисных сотрудников в сфере работы с клиентами. Все производственные отделы нашего предприятия оснащены автоматизированными станками, которые не только повышают качество и эффективность продукции, но и являются энергосберегающими. В каждом отделе есть свой мастер, который полностью контролирует процесс. Это гарантирует высокое качество выполняемой работы на каждом этапе.
Мы нашли партнёров благодаря участию в выставках текстильной продукции, проводимых как в нашей стране, так и за рубежом. Мой совет предпринимателям, желающим выйти на внешний рынок: прежде всего, повышайте качество своей продукции, ведь требование любого рынка — это сначала качество, а уже потом цена. Ещё один важный фактор — правильный выбор рынка сбыта. И конечно, тщательно анализируйте соответствие производственных мощностей вашей компании требованиям той страны, с которой вы подписываете контракт. Наш народ не зря говорит: «Семь раз отмерь, один раз отрежь».
– Расскажите, пожалуйста, о социальной значимости вашей деятельности. Поддерживаете ли Вы нуждающиеся семьи, проживающие в регионе, где расположено ваше предприятие?
–Швейное направление текстильной промышленности — это сфера с наибольшим количеством рабочих мест. Я выбрала это направление именно потому, что люблю расти, развиваться, общаться и работать со множеством людей.Один пример: на нашем предприятии трудятся 400 сотрудников, а значит, мы несем ответственность за улучшение экономического благосостояния стольких же семей. Наши фабрики оказывают материальную помощь нуждающимся семьям в Шаватском и Янгиарыкском районах, обеспечивая их продуктами питания и одеждой. Это очень важно, ведь когда вы проявляете такое внимание, у женщин, трудящихся в обществе, расширяется кругозор, а в их семьях воцаряются мир и благополучие.
– Какие проекты Вы сейчас разрабатываете или планируете реализовать? Как задачи, направленные на углубление реформ и поддержку предпринимательства, рассчитанные на 2025 и 2030 годы, влияют на ваши планы?
– У нашего предприятия большие планы на ближайшие 5 лет. В первую очередь мы намерены создать дополнительно 200 новых рабочих мест и значительно увеличить объёмы производства. Для ввоза новых технологий мы ведём переговоры с партнёрами по вопросу приобретения импортных станков из Китая. В 2027 году планируем расширить ассортимент продукции и наладить производство аксессуаров, таких как шнуры, резинки и этикетки. Кроме того, нам удалось выиграть грантовый проект в размере 250 млн. сумов, предоставленный Европейским банком реконструкции и развития, на создание национального бренда. В ближайшее время мы запустим новый бренд. В этом году наша страна также находится на пороге вступления во Всемирную торговую организацию. Этот процесс имеет большое значение и для развития текстильной промышленности. В результате снизится себестоимость импортируемого сырья и расширится его ассортимент. Это, в свою очередь, повысит конкурентоспособность продукции и укрепит наши позиции на мировом рынке, а также расширит наше присутствие на международной арене.