May oyida yangi yengil avtomobillar segmentida savdo dinamikasida muhim o‘zgarishlar yuz berdi. Elektromobillar bozori yana sotuvlar o‘sishining eng yuqori sur’atlari bilan ajralib turdi va Toshkent bu segmentda talabning katta qismini jamlagan holda o‘zini so‘zsiz yetakchi ekanligini ko‘rsatdi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi har oyda O‘zbekiston avtomobil bozoridagi vaziyatni tahlil qilib boradi.
Natijalarga ko‘ra, may oyida respublikada avtotransport vositalarining umumiy savdosi 14 foizga o‘sib, 101 ming donani tashkil etdi. Shunga qaramay, yil davomida faollik 35,4% kamaydi.
May oyida yengil avtomobillar savdosi qariyb 90 ming donani tashkil etib, 14 foizga oshdi. Yengil avtomobillar savdosining o‘sishi fevral oyidan beri so‘nggi to‘rt oy ichida bozor tiklanishining birinchi ijobiy ko‘rsatkichi bo‘ldi.
Yengil avtomobillar savdosining hududiy dinamikasi tahlili shuni ko‘rsatadiki, eng sezilarli o‘sish Surxondaryo – 62,7%, Navoiy – 25,6% va Farg‘ona viloyatlarida – 19,6%ga kuzatildi.
Shunga qaramay, yengil avtomobillar bozori o‘tgan yilning shu davriga nisbatan yillik 36,5 foizga kamaydi. Ushbu pasayishni ikkilamchi bozor ulushining sezilarli darajada pasayishi bilan izohlash mumkin, bu ham shu davrda deyarli 1,8 baravar kamaydi.
Birlamchi avtomobil bozoridagi vaziyat
Birlamchi yengil avtomobillar bozorida may oyida sotuvlar aprel oyiga nisbatan 45,5 foizga oshdi va deyarli 29 mingtani tashkil etdi. Biroq, yillik ko‘rsatkichlarda faollikning 13,6 foizga pasayishi kuzatilmoqda.
Mahalliy ishlab chiqarilgan yangi avtomobillar savdosining pasayish tendensiyasi ushbu segmentda sezilarli o‘sishni ta’minladi. Xususan, O‘zbekistonda ishlab chiqarilgan yengil avtomobillar savdosi 48,4 foizga ko‘payib, 26 ming donadan oshdi. Shu bilan birga, 2023 yil may oyiga nisbatan ushbu segmentda faollik 12,4 foizga kamaygan.
Xorijiy yengil avtomobillar segmenti
Xorijiy yengil avtomobillar bozori ham faollik oshganini ko‘rsatdi. May oyida sotuvlar 20 foizga oshdi va 2,4 mingta avtomobilni tashkil etdi. Biroq, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan ushbu ko‘rsatkich 25 foizga kamaydi.
Ikkilamchi yengil avtomobillar bozori
Ikkilamchi yengil avtomobillar bozoridagi vaziyat qisqa muddatli yaxshilanish bilan tavsiflanadi, ammo savdo hajmi sezilarli yillik pasayishini saqlab qoldi.
Xususan, ikkilamchi yengil avtomobillar bozori faollikning 3,4 foizga biroz oshganini ko‘rsatdi. Umuman olganda, ushbu segmentda oy davomida sotuvlar 61 mingga yaqin avtomobilni tashkil etdi. Shu bilan birga, yillik ko‘rsatkichda o‘tgan yilning may oyiga nisbatan sezilarli pasayish kuzatilmoqda – deyarli 43 foiz.
Elektromobillar bozoridagi vaziyat
May oyida yengil elektromobillar segmenti yana yuqori darajadagi o‘sish sur’atlarini namoyish etdi, bu esa aprel oyiga nisbatan 31,6 foizga ko‘payib, rekord darajaga yetdi. Savdo hajmi 3,8 ming donani tashkil etdi. O‘tgan yilning may oyi darajasiga nisbatan elektromobillar savdosi 2 baravarga oshdi.
May oyida mamlakatimizda elektromobillar umumiy savdosining 76 foizdan ortig‘ini tashkil etgan Toshkent shahri, albatta, ushbu segmentda yetakchi hisoblanadi.

Автомобильный рынок Узбекистана продемонстрировал некоторый рост в краткосрочной перспективе, сохраняя при этом понижательные тенденции относительно прошлого года. В мае, в сегменте новых легковых авто наблюдается важный сдвиг в динамике продаж. Рынок электромобилей вновь отметился наиболее высокими темпами роста продаж, а Ташкент показал, что является безусловным лидером, концентрируя большую часть спроса в данном сегменте.
По результатам общие продажи автотранспортных средств в мае по республике выросли на 14% и достигли 101 тыс. единиц. Тем не менее в годовом исчислении активность снизилась на треть.
В мае объем реализации легковых автомобилей достиг почти 90 тыс. единиц, увеличившись на 14%. Увеличение продаж легковых автомобилей стало первым положительным показателем восстановления рынка за последние три месяца с февраля т.г.
Анализ региональной динамики продаж легковых автомобилей показывает, что наиболее значительный рост наблюдался в Сурхандарьинской – на 62,7%, Навоийской – 25,6% и Ферганской областях – 19,6%.
Тем не менее, рынок легковых автомобилей в годовом измерении также сократился на треть. Этот спад может быть объяснен более заметным снижением доли вторичного рынка, который заметно уменьшился за тот же период.
На первичном рынке легковых автомобилей продажи в мае выросли в полтора раза относительно уровня апреля и составили почти 29 тыс. Однако, в годовом выражении отмечается спад активности на 13,6%.
Тенденция к сокращению темпов продаж новых машин отечественного производства сменилась заметным ростом в данном сегменте. В частности, продажи новых автомобилей узбекского производства выросли почти вдвое, превысив 26 тысяч единиц. Напротив, по сравнению с маем 2023 года, фиксируется снижение активности в этом сегменте на 12,4%.
Рынок легковых иностранных автомобилей также продемонстрировал повышение активности. В мае продажи выросли на 20% и составили 2,4 тысячи авто. Однако, относительно уровня прошлого года, продажи легковых иностранных автомобилей уменьшились примерно на четверть.
Ситуация на вторичном рынке легковых автомобилей характеризуется некоторым краткосрочным улучшением, но при сохранении заметного годового снижения объемов реализации.
В частности, вторичный рынок легковых авто отметился некоторым повышением активности на 3,4%. В целом продажи за месяц в данном сегменте составили порядка 61 тыс. авто.
Вместе с тем, в годовом выражении, по сравнению с маем прошлого года, наблюдается более заметный спад на 43,5%.
В мае сегмент легковых электромобилей вновь продемонстрировал высокие темпы роста продаж, которые достигли рекордных значений, увеличившись на одну треть по отношению к апрелю. Объем реализации достиг 3,8 тысячи единиц. Относительно уровня мая прошлого года, продажи электромобилей увеличились в 2 раза.
Лидером в этом сегменте безусловно можно считать город Ташкент, на долю которого в мае месяце пришлось свыше 76% от совокупных продаж электромобилей в стране.