So‘nggi bir yil ichida bir qator jahon kompaniyalari ishlab chiqarish uchun qo‘shni mamlakatni tanladilar. Toshkentda Apple ofisining ochilishi kutilmoqda. So‘nggi bir yarim yil ichida bir nechta yirik korporatsiyalar O‘zbekistonda rasmiy ravishda soliq to‘lovchilar sifatida ro‘yxatdan o‘tdi. Bular Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Samsung Electronics, Sleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard International. Apple Distribution International ushbu ro‘yxatga o‘tgan yilning aprel oyida qo‘shilgan.
Savdo belgilari
Nike
O‘tgan yilning kuzida
Nike World Headquarters bilan kelishuvga erishilgani ma’lum bo‘ldi.
Dunyodagi eng yirik sport kiyimlari ishlab chiqaruvchisi Nike World Headquarters kompaniyasi, Nike, Converse va Jordan brendlariga egalik qiladi. O‘zbekistonning Andijon viloyatidagi SinoInternational korxonasi negizida yiliga 3 million juft poyabzal ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Ishlab chiqarish autsorsing asosida amalga oshiriladi.
2020 yilda Nike Inc. rekord darajaga yetdi. Pandemiya va tahlilchilarning prognozlariga qaramay, kompaniya aksiyalari o‘tgan yilning ikkinchi choragidan boshlab o‘sishni ko‘rsatmoqda. Nike ma’lumotlariga ko‘ra, real sotuvlar avgustdan noyabrgacha 8,9 foizga o‘sib, 11,2 milliard dollarni tashkil etgan.
ADIDAS AG
Yevropadagi eng yirik sport mollari ishlab chiqaruvchi va dunyodagi eng yirik Nike kompaniyasidan keyin ikkinchi o‘rinda turadi. Bosh shtab Germaniyaning Xersogenaurax shahrida joylashgan.
ADIDAS GROUP – Reebok va Runtastic brendlariga egalik qiladi. Kompaniya yaqinda Reebok brendini sotishni e’lon qildi. O‘zbekistonda ADIDAS brendi poyabzalini ishlab chiqarish bo‘yicha muzokaralar ikki yil davomida olib borildi. O‘tgan yilning kuzida O‘zbekiston "O‘zcharmsanoat" charm-poyabzal va mo‘ynachilik korxonalari uyushmasi Germaniyaning sport mahsulotlari ishlab chiqaruvchi gigant kompaniyasi bilan shartnoma tuzilganini e’lon qildi. Mahsulotlar SinoInternational korxonasida ishlab chiqarish rejalashtirilgan.
Kompaniya birgina o‘tgan yilning birinchi yarmida 8,3 milliard yevro miqdorida sof foyda ko‘rdi. Pandemiya va sotuvlarning keskin pasayishiga qaramasdan ikkinchi chorakdagi daromad tahlilchilarning prognozlaridan ustun keldi.
Korporatsiya INDITEX
Ispaniyaning INDITEX kompaniyasi – Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Oysho, Bershka, Stradivarius, Uterque, Zara Home brendlari bilan dunyodagi eng yirik chakana savdo hisoblanadi.
96 mamlakatda ikki mingdan ziyod do‘koni va 18 milliard yevrolik tovar aylanmasi bo‘lgan kompaniya O‘zbekistondagi korxonalar bilan hamkorlik qilmoqchi. Kelishuvlarga "O‘zto‘qimachiliksanoat" uyushmasi bilan ikki yillik muzokaralar davomida erishildi. Pandemiya oldidan INDITEX vakillari qo‘shni davlatga amaliy tashrif bilan borishdi.
INDITEX pandemiya oqibatlarini muvaffaqiyatli bartaraf etdi. Faqat o‘tgan yilning uchinchi choragida sof foyda 866 million yevroni tashkil etdi.
O‘zbekiston korporatsiya do‘konlari uchun tayyor to‘qimachilik mahsulotlarini yetkazib berishni rejalashtirmoqda.
"O‘zto‘qimachiliksanoat" -O‘zbekistonda to‘qimachilik va tikuvchilik-trikotaj mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yetakchi kompaniyalar uyushmasi.
APPLE
Toshkentda Markaziy Osiyoda birinchi APPLE STORE ofisi ochiladi. Bu haqda yanvar oyi boshida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi matbuot xizmati ma’lum qildi.
Apple kompaniyasining bosh ofisi Kaliforniya shtatining Kupertino shahrida joylashgan. O‘tgan yilning sentyabr oyi oxirida Apple kompaniyasining bosh direktori Tim Kuk kompaniyaning rekord daromadlari haqida e’lon qildi. Jahon lokdauniga qaramasdan 64,7 milliard AQSh dollari miqdoridagi sof foyda tarixiy rekord o‘rnatdi.
Nima uchun investorlar O‘zbekistonga borishadi?
Siyosatshunos Doniyor Ashiboyev mamlakatda iqtisodiy dasturlarning muvaffaqiyatli amalga oshirilishining asosiy sabablarini aytib o‘tdi.
- O‘zbek paxtasi + ta’lim
“O‘zbekiston dunyodagi eng yirik paxta ishlab chiqaruvchilardan biri. Toshkent yaxshi muhandislik bazasiga, yetarlicha kuchli texnik ma’lumotga, yengil sanoat mutaxassislarini tayyorlash sohasida ma’lumotga ega".
- Ishchi kuchi + intizom + sanoat
Siyosatshunos shuningdek, juda arzon ishchi kuchi, harakatchanlik, mehnatga yo‘naltirilgan mentalitet, amaliy intizomni ta’kidlaydi. Ashimboyevning so‘zlariga ko‘ra, Toshkent Turkiston o‘lkasining sobiq markazi Olmaotaga qaraganda ancha rivojlangan shahar bo‘lgan, ammo boshlang‘ich shartlari taxminan bir xil edi.
"Agar bir paytlar bizning xomashyo sanoatimiz korxonalari ko‘proq rivojlangan bo‘lsa, demak, qo‘shnilarimiz to‘qsoninchi yillarning o‘rtalarida avtomobilsozlik sanoatini yaratish tajribasiga ega edilar."
- Davlat tomonidan qat’iy tartibga solish
Ashimbayev, shuningdek, juda qat’iy va kuchli davlat reglamentini muhim deb hisoblaydi.
Prezident Mirziyoyev iqtisodiyotni liberallashtirish bo‘yicha ko‘rgan choralari, O‘zbekiston va Qozog‘istonni taqqoslaganda, Toshkentga katta afzalliklarni berdi. Shu bilan birga, texnik jihatdan ko‘proq tayyorlangan, mobil ishchi kuchi, barqaror qonunchilik va islohotlarning ketma-ketligi. Ya’ni, bizga yetishmayotgan hamma narsalar».
- Korrupsiyaga qarshi kurash
«Korrupsiyaga qarshi qattiq kurash va investorlarni qo‘llab-quvvatlash. Karimovlar oilasi a’zolari bilan bog‘liq ko‘plab shov-shuvli mojarolar bo‘lgan. Bu yerda va bosqinchi hujumlari, biznesni olib tashlash va boshqa janjallar ... Ammo ular to‘siq bo‘lmadi».
- Diniy ekstremizmga qarshi kurash
«Karimov davridagi Andijon voqealaridan keyin diniy ekstremizmga urinishlar ancha bostirildi. Diniy ekstremizmga qarshi kurash yanada kuchaytirildi va hozir O‘zbekistonda juda qattiq nazorat qilinmoqda. Va bu muhim fakt. Bu yirik xorijiy investorlarni qo‘rqitishi mumkin bo‘lgan narsa».
Qozog‘iston va O‘zbekistonning raqobatbardosh ustunliklarini hisobga olgan holda, eng yirik transmilliy korporatsiyalar nima uchun O‘zbekistonni tanlashlari aniq.
«Qonunchilik, mentalitet, korrupsiyaga qarshi choralar, ish sifati va narxi ... Nima uchun O‘zbekistonga ustunlik berilishi aniq. Agar sarmoyadorlar qo‘shnilariga borsa, ular o‘zlari uchun saboq olishlari kerak».
- Davlat dasturlarini amalga oshirish
«Biz modernizatsiya va innovatsion rivojlanish dasturimiz va boshqa ko‘plab dasturlarimiz qanday muvaffaqiyatsizlikka uchraganini ko‘rib turibmiz. Ishoning, buni xorijiy investorlar ham ko‘rishmoqda. Keyingi davlat dasturining qanday amalga oshirilganligi haqida ma’lumot yo‘q. Dastur tugadi, yangisi qabul qilinmoqda. Va u qanday amalga oshirilgani, unda nima qurilgani, ishga tushirilgani va unga qurilgan narsalar ishlayaptimi, yumshoq qilib aytganda, qayd etilmaydi. Shuning uchun, ular biz falonchi ob’yektni qurdik va u ishlaydi, deyishganda, boshlang‘ich savol tug‘iladi: nega bunday narxda, go‘yo har bir yong‘oq olmosdan yasalgan. Ya’ni amalga oshirilgan narsaning narxi, yumshoq qilib aytganda, olingan natijaga yetarli emas.».
- Qonunchilikning beqarorligi
«Qonunchilik barqarorligi faktlari bo‘yicha Qozog‘iston ham maqtana olmaydi. Soliq kodeksiga tuzatishlar deyarli har hafta amalga oshiriladi. Besh yil ichida Tadbirkorlik kodeksiga to‘rt o‘nlab o‘zgartirishlar kiritildi. Qonunchilik doimiy ravishda o‘zgarib turadi. Bundan tashqari, xorijiy reyting agentliklari hujjatlarida ta’kidlanganidek, Qozog‘iston qonunchiligi, ayniqsa fiskal, teskari yo‘nalishda o‘zgarishga moyil. Ya’ni, normalarni 2021 yildan emas, balki, masalan, 2018 yildan boshlab kiritish mumkin».
«Albatta, xomashyo sohasida emas, balki ko‘proq texnologik sohada ishlaydigan investorlar qonunchilik tartibi barqarorroq bo‘lgan mamlakatda ishlashni afzal ko‘rishadi. Bu tabiiy. Va shu bilan birga, doimo korrupsiya va to‘g‘ridan-to‘g‘ri tovlamachilik muammolariga duch kelmang.»
«Hozir O‘zbekistonni rivojlantirish bo‘yicha katta prognozlar berish qiyin, biroq Prezident Mirziyoyev Karimovga burmalangan jilovni diqqat bilan tushirib, o‘z mamlakatini yuqori texnologiyali, qayta ishlash sanoatida ishlovchi va yangi ishlab chiqarishlarni tashkil etuvchi investorlar uchun yanada jozibador qiladi».
Buning uchun barcha zarur bazalar O‘zbekistonda ta’minlangan. Mamlakatning yaxshi istiqbollari bor.
«Muammo shundaki, masalan, biz xom ashyoga qaramligimizdan xalos bo‘lmadik. Qozog‘istonda xomashyo bo‘lmagan eksportning o‘sishi doimiy ravishda qayd etiladi. Sanoatlashtirishning asosiy ko‘rsatkichi. Ammo e’tibor bering, u dollar va foizlarda o‘lchanadi. Ammo bo‘laklarga bo‘lingan holda ... Kim chet elga eksport qilinadigan kamida o‘nta tovar bo‘lmagan tovarlarni nomidan aytib berishi mumkin? Oziq-ovqat sanoati bilan bir qatorda? Barmoqlaringiz bilan hisoblang. Ha, bizda Stepnogorskda podshipniklar zavodi, Kentauda transformatorlar zavodi, Taldiqo‘rg‘onda akkumulyatorlar zavodi va Olmaotada zavod bor, ammo oxirgisi bundan mustasno, bu zavodlarning barchasi uzoq Sovet tarixiga ega».
Aslida 30 yil davomida yangi sanoat tarmoqlari yaratilmadi. Qozog‘iston birinchi va ikkinchi qayta ishlash xom ashyosini eksport qilishni davom ettirmoqda.
Ashimbayevning so‘zlariga ko‘ra, agar biz 90-yillarning o‘rtalarida Qozog‘istondagi ishlab chiqarish ob’yektlarining sonini eslasak, ammo hozirda u yerda yuzlab zavodlar yo‘q
«Bu mashinasozlik, yengil sanoat va oziq-ovqat uchun amal qiladi. Qozog‘iston bunday umumiy deindustrializatsiyani amalga oshirdi. Ko‘pgina zavodlar endi savdo markazlariga aylandi va ishlashni to‘xtatdi. Misol uchun, AUZ. Har bir inson savdo markazini biladi, lekin hech kim uni Olma-ota uy-qurilish zavodi deb bilmaydi. O‘zbekistonda ham 90 - yillarda ko‘plab ishlab chiqarish ob’yektlari yopildi. Mirziyoyev kelishi bilan vaziyat o‘zgardi».
Ko‘ryapmizki, endi qo‘shnilarimiz jimgina yangi iqtisodiyotni muammosiz qurmoqdalar. Bu mamlakatimiz uchun juda achinarli saboq.
«Qisqa vaqt ichida ular oldinga katta qadam tashladilar. Qozog‘iston boyroq mamlakat ekanligi aniq. Ammo u xom ashyo, metallarga, neftga, uranga boy ... Masalan, bizning qishloq xo‘jaligimiz ishlab chiqarish va eksport qilish uchun katta istiqbolga ega bo‘lib, ishlamay qolishda davom etmoqda».
Siyosatshunos Ashimbayev yirik xorijiy investorlarning Qozog‘istonga kelmasligining uchta asosiy sababini aytib o‘tdi.
- Birinchidan, korrupsiya, samarasiz rejalashtirish, yomon ijro va nazorat yo‘qligi.
Rejalar har doim o‘zgaradi. Davlat dasturlariga jiddiy o‘zgarishlar kiritilmoqda.
- Ikkinchidan, ularni amalga oshirish uchun mas’ul vazirliklar doimiy ravishda qayta tashkil etilib, o‘yin qoidalari va soliq qonunchiligi o‘zgartirilmoqda.
- Uchinchidan, davlat dasturi samaradorligi ustidan qat’iy nazorat yo‘q. Hisob qo‘mitasi har yili milliardlab dollarlik qonunbuzarliklarni qayd yetadi, ammo hech qanday xulosa chiqarilmaydi.
Korrupsiyaga qarshi kampaniyalarga qaramasdan, davlat o‘zining barcha ko‘rinishlarida samarasiz va chuqur korrupsiyalashgan sharoitlarda, boshqa natijaga erishish mumkin emas.
Eslatib o‘tamiz, 2021 yilda O‘zbekistonda «Nike» va «Adidas» brendi ostida krossovkalar ishlab chiqariladi. Birinchi bosqich 2021 yilning 4-choragida ishga tushib, loyiha 2022 yil 3-choragida to‘liq quvvatda ishga tushishi rejalashtirilgan. Hozirda xorijiy investor tomonidan 6 million AQSh dollarlik investitsiya kiritilgan.

За прошедший год целый ряд мировых компаний выбрали для производства продукции Узбекистан. В ближайшее время в Ташкенте ожидается открытие офиса Apple. За последние полтора года несколько крупнейших корпораций официально зарегистрировались как налогоплательщики в Узбекистане.
Это Netflix, Google Commerce, Google Ireland, Google Voice, Samsung Electronics, Сleverbridge, Xsolla, Activision Blizzard International. В апреле прошлого года к этому списку примкнул Apple Distribution International.
Торговые марки
Nike
Осенью прошлого года стало известно о достижении договоренности с компанией Nike World Headquarters.
Крупнейший в мире производитель спортивной одежды американская транснациональная компания Nike World Headquarters владеет брендами Nike, Converse и Jordan. В Узбекистане планируется изготовление 3 млн пар обуви в год на базе предприятия SinoInternational в Андижанской области. Выпуск продукции будет налажен на условиях аутсорсинга.
В 2020 году объемы выручки и прибыли Nike Inc. достигли рекордного уровня. Несмотря на пандемию и прогнозы аналитиков, со второго квартала прошлого года акции компании показали рост. По данным Nike, с августа по ноябрь месяц реальные продажи выросли на 8,9% и составили 11,2 млрд долларов.
ADIDAS AG
Крупнейшая в Европе и вторая по величине в мире после Nike компания по производству спортивных товаров. Штаб-квартира располагается в городе Херцогенаурах, Германия.
ADIDAS GROUP – владелец брендов Reebok и Runtastic. На днях компания объявила о продаже бренда Reebok. Переговоры о выпуске обуви бренда ADIDAS в Узбекистане велись на протяжении двух лет. Осенью прошлого года Ассоциация кожевенно-обувных и пушно-меховых предприятий Узбекистана «Узчармсаноат» объявила о заключении соглашения с немецким спортивным гигантом. Производство также планируется на базе предприятия SinoInternational.
Компания только за первое полугодие прошлого года получила чистую прибыль в 8,3 млрд евро. А доходы второго квартала превзошли прогнозы аналитиков. И это несмотря на пандемию и резкое сокращение продаж.
Корпорация INDITEX
Испанский INDITEX – крупнейший в мире ритейлер с брендами Massimo Dutti, Zara, Pull & Bear, Oysho, Bershka, Stradivarius, Uterque, Zara Home.
Компания с более чем двумя тысячами магазинов в 96 странах и оборотом в 18 млрд евро намерена сотрудничать с предприятиями Узбекистана. Договоренности достигнуты в ходе двухлетних переговоров с ассоциацией «Узтекстильпром». До пандемии представители INDITEX посетили соседнюю страну с рабочим визитом.
INDITEX удалось успешно преодолеть последствия пандемии. Только за третий квартал прошлого года чистая прибыль составила 866 млн евро.
Узбекистан намерен поставлять готовую текстильную продукцию для магазинов корпорации.
«Узтекстильпром» – Ассоциация ведущих производителей текстильной и швейно-трикотажной продукции в Узбекистане.
APPLE
Первый офис APPLE STORE в Центральной Азии открывается в Ташкенте. Об этом в начале января сообщила пресс-служба министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций.
Штаб-квартира Apple находится в Купертино, штат Калифорния. В конце сентября прошлого года Тим Кук, генеральный директор Apple, объявил о рекордной выручке компании. Несмотря на всемирный локдаун, чистая прибыль в размере 64,7 млрд долларов США установила исторический рекорд.
Почему инвесторы идут в Узбекистан?
Политолог Данияр Ашибаев называет основные причины успешной реализации экономических программ в стране.
- Узбекский хлопок + образование
«Узбекистан – один из крупнейших производителей хлопка в мире. В Ташкенте неплохая инженерная база, достаточно сильное техническое образование, образование в сфере подготовки специалистов легкой промышленности».
- Рабочая сила + дисциплина + промышленность
Он отмечает и достаточно дешевую рабочую силу, мобильность, менталитет, акцентированный на трудовой, практической дисциплине. По мнению Ашимбаева, Ташкент был городом более развитым, чем Алматы, бывший центр Туркестанского края, но стартовые условия были примерно одинаковы.
«Если в свое время у нас больше развивались предприятия сырьевой промышленности, то у наших соседей уже был опыт создания автопрома в середине девяностых».
- Жесткое госрегулирование
Немаловажным Ашимбаев считает и достаточно жесткое, сильное госрегулирование.
«Те меры, которые провел президент Мирзиёев для либерализации экономики, при сравнении Узбекистана и Казахстана, дали немалые преимущества Ташкенту. При этом более технически подготовленная, мобильная рабочая сила, стабильное законодательство, последовательность реформ. То есть, все то, чего не хватает у нас».
- Борьба с коррупцией
«Жесткая борьба с коррупцией и поддержка инвесторов. Было немало громких скандалов, связанных с членами семьи Каримова. Здесь и рейдерские захваты, отъем бизнеса и прочие скандалы… Но они препятствием не стали».
- Борьба с религиозным экстремизмом
«Попытки религиозного экстремизма были достаточно жестко подавлены после Андижанских событий еще при Каримове. Борьба с религиозным экстремизмом усилена и сейчас в Узбекистане очень жестко контролируется. А это немаловажный факт. Это то, что может отпугнуть крупных иностранных инвесторов».
Учитывая конкурентные преимущества Казахстана и Узбекистана, становится понятным, почему крупнейшие транснациональные корпорации выбирают Узбекистан.
«Законодательство, менталитет, антикоррупционные меры, качество и стоимость рабочей силы… Понятно, почему предпочтение отдают Узбекистану. Если инвесторы идут к соседям, надо не волосы рвать, а извлекать для себя уроки».
- Реализация госпрограмм
«Мы видим, как у нас провалилась программа модернизации и инновационного развития. И многие другие программы. Поверьте, иностранные инвесторы это тоже видят. Как реализована очередная госпрограмма, никакой информации нет. Программа закончилась, принимают новую. А как она была реализована, что было по ней построено, запущено и работает ли то, что было по ней построено, мягко говоря, не фиксируется. Поэтому, когда говорят, что вот мы построили такой-то объект и он работает, то возникает элементарный вопрос, почему по такой цене, будто каждая гайка из алмазов сделана. То есть цена реализованного, мягко говоря, неадекватна полученному результату».
- Нестабильность законодательства
«По фактам стабильности законодательства Казахстан тоже похвастаться не может. В налоговый кодекс поправки проводятся практически еженедельно. В предпринимательский кодекс за пять лет внесено четыре десятка поправок. Законодательство постоянно меняется. При чем, как отмечается в документах зарубежных рейтинговых агентств, казахстанское законодательство, особенно фискальное, склонно к переменам в обратную сторону. То есть нормы могут вводиться не с 2021 года, а с 2018-го, например».
«Конечно, инвесторы, работающие не в сырьевой, а в более технологичной сфере, предпочитают работать в стране с более стабильным законодательным режимом. Это естественно. И при этом не сталкиваться постоянно с проблемами коррупции и откровенного вымогательства».
«Сейчас давать большие прогнозы по развитию Узбекистана сложно, но мы видим, что президент Мирзиёев, аккуратно опуская вожжи, закрученные Каримовым, делает свою страну более привлекательной для инвесторов, работающих в высокотехнологичной, перерабатывающей промышленности и создании новых производств».
Вся необходимая база для этого в Узбекистане обеспечена. Перспективы у страны хорошие.
«Проблема в том, что, к примеру, мы так и не избавились от сырьевой зависимости. В Казахстане постоянно фиксируется рост несырьевого экспорта. Главный показатель индустриализации. Но заметьте, он измеряется в долларах и процентах. А вот в штуках… Кто может назвать навскидку хотя бы десять товаров несырьевых, экспортируемых за рубеж? Кроме пищевой промышленности? По пальцам посчитать. Да, у нас есть подшипниковый завод в Степногорске, трансформаторный завод в Кентау, аккумуляторный завод в Талдыкоргане и завод в Алматы, но, за исключением последнего, все эти заводы имеют давнюю советскую историю».
По сути, за 30 лет новых производств создано так и не было. Казахстан по-прежнему экспортирует сырье первого, второго переделов.
По мнению Ашимбаева, если вспомнить количество производств в Казахстане в середине 90-х, то около сотни заводов сейчас попросту нет.
«Это касается и машиностроения, и легкой промышленности, и пищевой. Казахстан произвел такую тотальную деиндустриализацию. Многие заводы сейчас стали торговыми центрами и прекратили свое существование. К примеру, АДК. Все знают торговый центр, но никто не знает, что это был Алма-Атинский Домостроительный комбинат. В Узбекистане тоже многие производства закрывались в 90-е годы. Это было тогда. С приходом Мирзиёева ситуация меняется».
Мы видим, что сейчас наши соседи без лишнего шума, плавно строят новую экономику. Это очень печальный урок для нашей страны.
«За короткий срок они сделали большой шаг вперед. Понятно, Казахстан – более богатая страна. Но богата сырьем, металлами, нефтью, ураном… Заметьте, к примеру, сельское хозяйство у нас, имея большие перспективы производства и экспорта, продолжает простаивать».
Политолог Ашимбаев, назвал три основные причины, почему крупные иностранные инвесторы не приходят в Казахстан.
- Во-первых, коррупция, неэффективное планирование, некачественное исполнение и отсутствие какого-либо контроля.
Планы меняются постоянно. В госпрограммы вносятся значительные изменения.
- Во-вторых, беспрестанно идет реорганизация министерств, отвечающих за их реализацию, смена правил игры, налогового законодательства.
- В третьих, строгого контроля эффективности госпрограммы в принципе нет. Счетный комитет ежегодно фиксирует миллиардные нарушения, но каких-либо выводов не делается.
В условиях, когда государство неэффективно во всех своих проявлениях и глубоко коррумпировано, несмотря на кампании по борьбе с коррупцией, другого результата получить невозможно.