O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2019 yil 28 noyabrdagi PF-5886-son Farmoni bilan bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlashning yangi tartibi joriy etildi.
Yangi tartib doirasida qurilgan birlamchi uy-joy bozoridagi kvartiralarni sotib olish uchun Moliya vazirligi tomonidan tijorat banklariga joylashtirilgan uzoq muddatli mablag‘lar hisobidan 7 927 nafar fuqaroga 1 747 mlrd.so‘m ipoteka kreditlari taqdim etildi.
2021 yil 1 yanvar holatiga tijorat banklari taqdim etgan buyurtmalari asosida davlat byudjetidan 2 659 nafar fuqaroga ipoteka kreditlari bo‘yicha 65,8 mlrd.so‘m subsidiyalar to‘lab berildi. Jumladan, shaharlarda 2 395 nafar fuqaroga boshlang‘ich badal va foizlarni bir qismini qoplash uchun 64,9 mlrd. so‘m hamda qishloq joylarda 264 nafar fuqaroga foizlarni bir qismini qoplash uchun 0,9 mlrd. so‘m ajratildi.
Shu bilan birga, “O‘zbekiston ipotekani qayta moliyalashtirish kompaniyasi” mablag‘lari hisobidan 2020 yil davomida tijorat banklari tomonidan 333 nafar fuqaroga 61,9 mlrd. so‘m kreditlar ajratilgan. Jumladan, birlamchi bozordagi uy-joylar uchun 928,7 mln. so‘m, ikkilamchi bozordagi uy-joylar uchun 60 761,1 mln. so‘m hamda uy-joylarni ta’mirlash uchun 230,0 mln. so‘m kreditlar ajratilgan.

Почти 8 тысяч граждан получили ипотечные кредиты на $167 млн. (+инфографики)
Указом Президента Узбекистана от 28 ноября 2019 года № УП-5886 введен новый порядок обеспечения населения жильем посредством ипотечного кредитования на основе рыночных принципов.
Для приобретения квартир на рынке первичного жилья, построенного в рамках нового порядка, за счет долгосрочных средств, размещенных Министерством финансов в коммерческих банках, 7 927 гражданам были предоставлены ипотечные кредиты в размере 1 747 млрд. сумов ( прим. ред. $167 млн).
Как сообщила пресс-служба Минфина республики, по состоянию на 1 января 2021 года на основании заявок коммерческих банков из государственного бюджета 2 659 гражданам выплачено 65,8 млрд. сум субсидий по ипотечным кредитам. В частности, в городах 2 395 гражданам выделено 64,9 млрд. сум для покрытия части первоначального взноса и процентов, в сельской местности 264 гражданам – 0,9 млрд. сум для покрытия части процентов.
Вместе с тем, за счёт средств Компании по Рефинансировании Ипотеки Узбекистана в течение 2020 года коммерческими банками 333 гражданам выданы кредиты на сумму 61,9 миллиардов сум. В частности, для покупки жилья на первичном рынке выделены кредиты в размере 928,7 миллионов сум, для покупки жилья на вторичном рынке - 60 761,1 миллионов сум и на ремонт жилья - 230,0 миллионов сум.