Samarqand viloyatida kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar
Bandlik va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha vazifalar
Kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta’minlashga bag‘ishlangan yig‘ilishda 2026 yilda amalga oshiriladigan asosiy vazifalar belgilangan. Unga muvofiq joriy yilda tegishli vazirlar, hokimlar, bank rahbarlari mahalla “yettiligi” bilan birgalikda respublika bo‘yicha 1 mln aholini doimiy ish bilan ta’minlash, 181 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish, kambag‘allikdan xoli mahallalar sonini 2,5 barobar oshirib 3,5 mingtaga yetkazish hamda ishsizlik va kambag‘allik darajasini 4,5 foizga tushirish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish belgilangan.
Samarqand viloyatida mazkur vazifalar doirasida 97 ming nafar aholini doimiy ish bilan ta’minlash, 22 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish hamda kambag‘allikdan xoli mahallalar sonini 387 taga yetkazish rejalashtirilgan.
Tadbirkorlikni rivojlantirish uchun moliyaviy resurslar
Belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida zarur moliyaviy resurslar ajratilishi belgilangan. Xususan, mahallalarda kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish uchun 140 trln so‘m miqdorida kredit ajratilishi belgilangan. 2025 yilda mazkur ko‘rsatkich 130 trln so‘mni tashkil etgan.
“Oilaviy tadbirkorlik” dasturlari doirasida 5,6 trln so‘m resurs yo‘naltirilishi rejalashtirilgan. Jumladan, import qilingan va sertifikatli nasli chorva mollari hamda tuyachilikni rivojlantirish uchun 100 mln so‘mgacha, uy mehmonxonasi tashkil etish, kichik hajmli muzlatkich, mahsulotni saqlash va qayta ishlash mini texnologiyasi uchun 150 mln so‘mgacha garovsiz kredit ajratish nazarda tutilgan.
Shuningdek, chegara va anklav hududida joylashgan 563 ta mahalla fuqarolar yig‘inida tadbirkorlik loyihalari uchun kredit miqdori 1 mlrd so‘mgacha oshiriladi. Ayni paytda bu ko‘rsatkich 300 mln so‘mni tashkil etmoqda.
“Mahalla yettiligi” instituti faoliyatini qo‘llab-quvvatlash
“Mahalla yettiligi” institutining samarali faoliyat ko‘rsatishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratilmoqda. Joylarda o‘tkazilgan o‘rganishlarga ko‘ra, hokim yordamchilari tomonidan oilaviy tadbirkorlik faoliyatini tashkil etish uchun ajratiladigan 33 mln so‘m kredit miqdori kamligi ta’kidlangan. Shu munosabat bilan joriy yildan boshlab Oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish dasturi doirasida ajratiladigan kreditlarning eng ko‘p miqdori 50 mln so‘mga oshirildi. Bu mahallalarda tadbirkorlik muhitini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, respublikaning chegara va anklav hududlaridagi tadbirkorlik loyihalari uchun ajratiladigan kreditlar miqdori 3 barobarga oshirilib, 1 mlrd so‘mgacha yetkazildi.
“Og‘ir” tumanlarda tadbirkorlikni rivojlantirish
Samarqand viloyatidagi “mahalla yettiligi” faoliyati samaradorligi tahlil qilinganda, “og‘ir” tumanlar sirasiga kirgan Qo‘shrabot va Paxtachi tumanlaridagi mahallalarda oilaviy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish uchun imtiyozli shartlarda kreditlar ajratish takliflari bildirilgan.
O‘tkazilgan tahlillarga ko‘ra, Qo‘shrabot tumanida tadbirkorlikning yashovchanlik darajasi 57,5 foizni tashkil etib, muammoli kreditlar ulushi 3,9 foizni tashkil etgan. Paxtachi tumanida esa tadbirkorlikning yashovchanlik darajasi 65,5 foiz bo‘lib, muammoli kreditlar ulushi 2,9 foizni tashkil etgan.
Endilikda respublikadagi 37 ta “og‘ir” tumanlarda oilaviy tadbirkorlik faoliyati uchun 5,5 foizga pasaytirilgan holda 12 foiz stavkasida kreditlar ajratilishi rejalashtirilmoqda.
Muammoli kreditlar bo‘yicha yangi rag‘batlantirish tizimi
Oilaviy tadbirkorlik dasturi bo‘yicha muammoli kreditlarni undirish jarayonida yangi tizim joriy etilmoqda. Unga ko‘ra, hokim yordamchilari tomonidan 2022 yilgacha ajratilgan muammoli kreditlar undirilganda qaytarilgan summaning 20 foizi, keyingi yillarda ajratilgan kreditlar bo‘yicha esa 10 foizi bonus sifatida qaytarib berilishi amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.

Работа по сокращению бедности и обеспечению занятости населения в Самаркандской области
На совещании, посвящённом сокращению бедности и обеспечению занятости населения, были определены ключевые задачи на 2026 год. В соответствии с ними в текущем году профильные министры, хокимы и руководители банков совместно с «махаллинской семёркой» реализуют меры по обеспечению постоянной занятости 1 млн человек по республике, выводу из бедности 181 тыс. семей, увеличению числа махаллей, свободных от бедности, в 2,5 раза — до 3,5 тыс., а также снижению уровня безработицы и бедности до 4,5%.
В рамках этих задач в Самаркандской области планируется обеспечить постоянной работой 97 тыс. человек, вывести из бедности 22 тыс. семей и увеличить число махаллей, свободных от бедности, до 387.
Финансовые ресурсы для развития предпринимательства
Для обеспечения выполнения поставленных задач предусмотрено выделение необходимых финансовых ресурсов. В частности, на развитие малого и среднего бизнеса в махаллях запланировано выделение кредитов на сумму 140 трлн сумов. Для сравнения, в 2025 году данный показатель составлял 130 трлн сумов.
В рамках программ «Семейного предпринимательства» планируется направить 5,6 трлн сумов ресурсов. В частности, предусмотрено выделение беззалоговых кредитов: до 100 млн сумов — на развитие животноводства, включая приобретение импортного и сертифицированного племенного скота, а также развитие верблюдоводства; до 150 млн сумов — на организацию домашних гостиниц, приобретение малых холодильных установок, технологий хранения и переработки продукции.
Кроме того, в 563 сходах граждан махаллей, расположенных в приграничных и анклавных территориях, размер кредитов на предпринимательские проекты будет увеличен до 1 млрд сумов. В настоящее время данный показатель составляет 300 млн сумов.
Поддержка института «махаллинской семёрки»
Для эффективной деятельности института «махаллинской семёрки» создаются необходимые условия. По итогам изучения ситуации на местах отмечалось, что объём кредита в 33 млн сумов, выделяемый помощниками хокимов для организации семейного предпринимательства, является недостаточным. В связи с этим с текущего года максимальный размер кредитов в рамках программы развития семейного предпринимательства увеличен до 50 млн сумов. Это должно способствовать укреплению предпринимательской среды в махаллях.
Кроме того, объём кредитов на предпринимательские проекты в приграничных и анклавных территориях республики увеличен в три раза — до 1 млрд сумов.
Развитие предпринимательства в «сложных» районах
Анализ эффективности деятельности «махаллинской семёрки» в Самаркандской области показал, что в махаллях Кушрабатского и Пахтачинского районов, относящихся к категории «сложных», предложено дополнительно стимулировать развитие семейного предпринимательства посредством выделения кредитов на льготных условиях.
По результатам анализа, уровень жизнеспособности предпринимательства в Кушрабатском районе составляет 57,5%, доля проблемных кредитов — 3,9%. В Пахтачинском районе уровень жизнеспособности предпринимательства составляет 65,5%, а доля проблемных кредитов — 2,9%.
В дальнейшем в 37 «сложных» районах республики планируется предоставлять кредиты для развития семейного предпринимательства по сниженной процентной ставке — 12% (на 5,5 процентного пункта ниже действующих условий).
Новая система стимулирования по проблемным кредитам
В рамках программ семейного предпринимательства внедряется новая система взыскания проблемных кредитов. Согласно ей, при возврате проблемных кредитов, выданных до 2022 года по линии помощников хокимов, 20% возвращённой суммы будет выплачиваться им в качестве бонуса, а по кредитам, выданным в последующие годы, — 10%.
Ожидается, что реализуемые меры будут способствовать развитию семейного предпринимательства, обеспечению занятости населения и росту доходов семей.