Siz, azizlarni mehmondo‘st O‘zbekiston zaminida Ko‘p o‘lchovli kambag‘allik bo‘yicha yuqori darajadagi konferensiyaning ochilishi bilan samimiy qutlayman. Anjuman ishida ushbu sohaning taniqli ekspertlari ishtirok etmoqda.
Bugungi kunda dunyoda davom etayotgan turli mojarolar, gumanitar, epidemiologik va iqlim inqirozlari Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish hamda kambag‘allikning barcha ko‘rinishlarini qisqartirish borasidagi sa’y-harakatlarga jiddiy tahdid solmoqda.
Ana shunday sharoitda dunyoning ko‘plab davlatlari nufuzli ekspertlar muloqotiga katta qiziqish bildirib, kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha eng dolzarb muammolarga samarali yechim topishga umid bog‘lamoqda.
Joriy yilda mazkur nufuzli tadbirga O‘zbekistonning mezbon sifatida tanlangani mamlakatimizda kambag‘allikni qisqartirish borasida amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlarning xalqaro e’tirofi bo‘ldi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
So‘nggi besh yilda ilg‘or xorijiy yondashuvlar hamda mamlakatimizning o‘ziga xos xususiyatlaridan kelib chiqib, eng quyi bo‘g‘in – mahalla darajasiga tushgan holda kambag‘allikka qarshi kurashish borasida muvaffaqiyatli tajriba yaratildi.
Eng avvalo, aholi daromadlarini oshirishda fuqarolarning kasb-hunar egallashi va o‘z biznesini boshlashiga ko‘maklashishni ustuvor vazifa etib belgiladik.
Hokimning mahalladagi yordamchilari instituti bu borada aholiga har tomonlama ko‘mak bermoqda. Birgina joriy yilning o‘zida 250 ming ishsiz fuqarolarni kasblarga o‘qitish, 2 million aholini tadbirkorlikka jalb qilish yuzasidan katta hajmdagi ishlar olib borilmoqda.
Ikkinchidan, Yangi O‘zbekistonda har bir fuqaroning yashash sharoitini yaxshilash, ta’lim va tibbiy xizmatlar ko‘lami va sifatini oshirish inson qadrini ulug‘lashga qaratilgan islohotlarimizning asosiy yo‘nalishi bo‘lib kelmoqda.
2024 yilning o‘zida bog‘cha va maktablar barpo qilish, tibbiy xizmatni kengaytirish, mahallalarda ichimlik suvi, elektr energiyasi, yo‘l infratuzilmasini yaxshilash uchun byudjetdan 31,5 trillion so‘m ajratildi. Eng muhimi, ushbu loyihalarni amalga oshirishda “Tashabbusli byudjet” tizimi orqali mahallalarning ishtiroki kengayib bormoqda.
Uchinchidan, ijtimoiy himoya tizimini kuchaytirib, davlat ko‘magiga muhtoj oilalarga sifatli xizmatlar ko‘rsatish ko‘lamini keskin oshirdik. Shu maqsadda Ijtimoiy himoya milliy agentligi tashkil etildi, tumanlarda “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Natijada 2 million 300 mingdan ziyod muhtoj oilalar, xotin-qizlar, yolg‘iz keksalar va nogironligi bo‘lgan shaxslar kafolatlangan ijtimoiy himoya bilan qamrab olindi. Bu – 2017 yilga nisbatan 4 barobar ko‘p, demakdir.
Shu o‘rinda bir masalaga e’tiboringizni qaratmoqchiman: muhtoj oilalarda tug‘ilgan bolalarning salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarish bo‘yicha barcha imkoniyatlarni yaratib berish davlatimiz siyosatida muhim o‘rin egallagan.
Ijtimoiy kelib chiqishidan qat’i nazar, yurtimizdagi barcha bolalarning har tomonlama yetuk inson bo‘lib kamol topishiga ustuvor ahamiyat qaratmoqdamiz. Xususan, keyingi yillarda bolalarning maktabgacha ta’lim bilan qamrov darajasi 27 foizdan 74 foizga oshirildi. Bolalar o‘rtasidagi kambag‘allik darajasi oxirgi uch yilda 22 foizdan 14 foizga pasaydi.
Bundan tashqari, yoshlarni yuqori daromadli va zamonaviy kasblarga o‘qitish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Masalan, “Bir million dasturchi” loyihasi amalga oshirildi, har bir tumanda IT markazlar faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Umuman, so‘nggi uch yilda mamlakatimizda ko‘makka muhtoj 3 million aholining turmush sharoitini yaxshilab, kambag‘allik darajasini 17 foizdan 11 foizga tushirishga erishdik.
Respublikamizda ehtiyojmand aholini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha keng qamrovli siyosatni izchil davom ettirib, kelgusi uch yilda kambag‘allik darajasini 7 foizgacha pasaytirishni maqsad qilganmiz.
Bunday yuksak marralarga erishishda O‘zbekiston xalqaro tashkilotlar va xorijiy mamlakatlar bilan o‘zaro tajriba almashish, birgalikda turli dastur va loyihalarni amalga oshirish orqali yaqin hamkorlikni izchil davom ettirishdan manfaatdor.
Ko‘p o‘lchovli kambag‘allik bo‘yicha o‘zaro muloqot ana shunday ezgu maqsadlarga xizmat qiladi, uning yakunida ishlab chiqiladigan amaliy taklif va tavsiyalar jahon miqyosida kambag‘allikni kamaytirishda yangi qadam bo‘ladi, deb umid qilaman.
Fursatdan foydalanib, konferensiya faoliyatiga, uning barcha ishtirokchilariga muvaffaqiyat tilayman.

Искренне рад приветствовать вас, известных экспертов, в гостеприимном Узбекистане на конференции высокого уровня по многомерной бедности.
Продолжающиеся в мире конфликты, гуманитарный, эпидемиологический, климатический кризисы представляют сегодня серьезную угрозу усилиям по достижению Целей устойчивого развития и сокращению всех проявлений бедности.
В таких обстоятельствах многие государства мира проявляют большую заинтересованность в диалоге авторитетных экспертов в надежде найти эффективные пути решения самых актуальных проблем в деле сокращения бедности.
Выбор в этом году Узбекистана в качестве государства, принимающего данный авторитетный форум, свидетельствует о международном признании осуществляемых нами масштабных реформ по сокращению бедности.
За последние пять лет, используя передовые зарубежные подходы и учитывая особенности нашей страны, мы накопили успешный опыт борьбы с бедностью, начиная с самого нижнего звена – махалли.
Во-первых, в целях повышения доходов населения приоритетной задачей мы определили содействие гражданам в получении профессии и налаживании собственного бизнеса.
Всестороннюю поддержку населению в этом вопросе оказывает институт помощников хокима в махалле. Только в текущем году была проделана весомая работа по обучению профессиям 250 тысяч безработных граждан, привлечению к предпринимательству 2 миллионов человек.
Во-вторых, в Новом Узбекистане основным направлением реформ по обеспечению интересов, чести и достоинства человека остается улучшение условий жизни каждого гражданина, повышение качества и охвата образовательными и медицинскими услугами.
Только в 2024 году на строительство детских садов и школ, расширение медицинских услуг, улучшение снабжения питьевой водой, электроэнергией, развитие дорожной инфраструктуры в махаллях из бюджета было выделено 31,5 триллиона сумов. Самое важное, в осуществлении этих проектов повышается участие махаллей посредством системы «Инициативный бюджет».
В-третьих, усилив систему социальной защиты, мы кардинально увеличили объемы оказания качественных услуг семьям, нуждающимся в государственной поддержке. С этой целью создано Национальное агентство социальной защиты, в районах налажена деятельность центров социальных услуг «Инсон».
В результате более 2 миллионов 300 тысяч нуждающихся семей, женщин, одиноких пожилых людей и лиц с инвалидностью охвачены гарантированной социальной защитой, что в 4 раза больше, чем в 2017 году.
В этой связи хочу обратить ваше внимание на то, что в политике нашего государства важное место занимает создание всех возможностей для реализации потенциала детей из нуждающихся семей.
Мы придаем приоритетное значение воспитанию детей нашей страны всесторонне гармонично развитыми личностями, независимо от социального положения. За последние три года охват детей дошкольным образованием увеличился с 27 до 74 процентов, а уровень бедности среди детей снизился с 22 до 14 процентов.
Кроме того, проводится огромная работа по обучению молодежи современным высокодоходным профессиям. Так, осуществлен проект «Один миллион программистов», в каждом районе налажена деятельность IT-центров.
За счет улучшения условий жизни 3 миллионов нуждавшихся граждан страны нам за последние три года удалось снизить уровень бедности с 17 до 11 процентов.
Мы намерены последовательно продолжать широкомасштабную поддержку нуждающихся слоев населения республики и в следующие три года сократить уровень бедности до 7 процентов.
Узбекистан для достижения таких высоких результатов заинтересован в дальнейшем укреплении сотрудничества с международными организациями и зарубежными странами, обмене опытом и совместной реализации различных программ и проектов.
Надеюсь, что диалог о многомерной бедности послужит достижению наших благородных целей, а практические предложения и рекомендации, выработанные по его итогам, станут еще одним шагом на пути сокращения бедности во всем мире.