“O‘zbekiston Respublikasining Shaharsozlik kodeksini tasdiqlash haqida”gi Qonun (O‘RQ-676, 22.02.2021 y.) Prezident tomonidan imzolandi.
Kodeksga noyob va alohida muhim ob’yektlar”, “reklama va axborot ob’yektlari”, “turar joy ob’yektlari”, “urbanizatsiya” va boshqa bir qator asosiy tushunchalar kiritildi.
Mazkur Kodeksda shaharsozlik faoliyatining asosiy prinsiplari aniq qilib belgilab berildi.
Shaharsozlik faoliyati sohasidagi jamoatchilik nazorati va uning shakllari, sub’yektlari haqidagi normalar mustahkamlandi.
Mazkur sohadagi qarorlarning muhokamasida jamoatchilik nazorati ishtiroki ta’minlanishi belgilandi.
Kodeksga yuridik va jismoniy shaxslarga yetkazilgan zarar o‘rni qoplanishining asosiy yo‘nalishlarini belgilab beradigan hamda pudrat uchun davlat shartnomasini ishlab chiqish va tuzish tartibi, pudrat ishlari qat’iy shartnoma asosida amalga oshirilishi bo‘yicha normalar kiritildi.
Shuningdek, shaharsozlik hujjatlarini ekspertizadan o‘tkazishda ekspertlarning huquqlari va javobgarligi aniq ko‘rsatib o‘tildi.
Endilikda chet ellik yuridik va jismoniy shaxslar ham shaharsozlik faoliyati sub’yektlari bo‘la oladi.

Президент подписал Закон «Об утверждении Градостроительного кодекса Республики Узбекистан». Документ вступит в силу через три месяца.
В Кодекс включен ряд основных понятий, такие как «уникальные и особо важные объекты», «объекты рекламы и информации», «жилые объекты», «урбанизация» и другие.
В данном Кодексе четко определены основные принципы градостроительной деятельности.
Закреплены нормы об общественном контроле и его видах, субъектах в сфере градостроительной деятельности.
Установлено обеспечение участия общественного контроля в обсуждении решений в данной сфере.
Кодекс включает нормы, определяющие основные направления возмещения убытков юридическим и физическим лицам, а также порядок разработки и заключения государственного контракта на выполнение подряда, осуществления подряда строго на основе контракта.
Также, указаны права и обязанности экспертов при проведении экспертизы градостроительных документов.
Теперь, зарубежные физические и юридические лица также могут быть субъектами градостроительной деятельности.