O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15 oktyabr kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining videoanjuman shaklida o‘tgan yubiley majlisida ishtirok etdi.
Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko raisligida o‘tgan sammit ishida Armaniston Respublikasi Bosh vaziri Nikol Pashinyan, Moldova Respublikasi Bosh vaziri Natalya Gavrilitsa, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, MDH Ijroiya qo‘mitasi raisi – Ijrochi kotibi Sergey Lebedev ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq delegatsiyalar rahbarlari tashkilot faoliyatining 30 yillik davrida ko‘p tomonlama hamkorlikning rivojlanishi va erishilgan yutuqlar yuzasidan fikr almashdilar, iqtisodiy, huquqiy va madaniy-gumanitar sohalarda, shuningdek, mintaqadagi xavfsizlik va barqarorlikka tahdid solayotgan zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi kurashishdagi hamkorlikni yanada kengaytirish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida MDH doirasidagi sheriklikni mustahkamlashning muhim yo‘nalishlari yuzasidan nuqtai-nazarini bayon qildi.
Hamdo‘stlik mamlakatlarida barqaror iqtisodiy taraqqiyotni ta’minlash muhim ekani alohida ta’kidlandi.
Pandemiya oqibatlari o‘z ta’sirini ko‘rsatayotgan bugungi sharoitda savdo-iqtisodiy sheriklikda ijobiy sur’at saqlanib qolmoqda. Jumladan, joriy yil boshida O‘zbekistonning MDHdagi hamkorlari bilan ikki tomonlama savdosi hajmi qariyb o‘ttiz foizdan ziyod oshdi. Ayni paytda tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari ham miqdor, ham sifat jihatidan ortib bormoqda.
Shu bilan bir qatorda Hamdo‘stlik makonida erkin savdo hududining istisnolik va cheklovlarsiz, to‘laqonli faoliyat yuritishi zarurligi qayd etildi. Shu munosabat bilan kompleks tahlil asosida birlashma doirasidagi savdo siyosatini yanada liberallashtirish yuzasidan tavsiyalar ishlab chiqish taklif etildi.
Qo‘shma loyihalarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash va biznesning uzoq muddatli loyihalarini amalga oshirish maqsadida O‘zbekiston Prezidenti sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishni MDH makonining 2022 yilgi iqtisodiy kun tartibining muhim masalasi sifatida belgilashni taklif qildi.
Bugungi kunda O‘zbekiston tashabbusi bilan hamkorlik bo‘yicha tegishli uzoq muddatli dastur tayyorlanmoqda. Kelgusi yilda mamlakatimizda Hamdo‘stlikda sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha forum va ko‘rgazma o‘tkaziladi.
Davlatimiz rahbari samarali mintaqalararo va transqit’aviy transport yo‘laklari tizimini, shu jumladan yuk tashish tariflarini pasaytirish va tartibotlarini soddalashtirish orqali yanada rivojlantirish zaruriyatiga alohida e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston qo‘shma innovatsion dasturlarni faol ilgari surish va yosh tadbirkorlarni jalb qilgan holda startap loyihalarni qo‘llab-quvvatlashning ham tarafdoridir. Hamdo‘stlik mamlakatlarining texnologik va IT-parklari o‘rtasidagi hamkorlik bo‘yicha dastur ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
MDH Iqtisodiy kengashi faoliyatiga mamlakatlarning ishbilarmon doiralari va hududlari vakillarini jalb qilish orqali kengash faoliyatini kuchaytirish muhim ekani ta’kidlandi.
Bundan tashqari, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish va “yashil” kun tartibini ilgari surish, biologik xavfsizlikni ta’minlash borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish, mehnat bozorini takomillashtirish, o‘zaro sayyohlar oqimini qayta tiklash va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistondagi vaziyat to‘g‘risida so‘z yuritar ekan, O‘zbekiston Prezidenti afg‘on xalqiga insonparvarlik va iqtisodiy yordamni davom ettirish maqsadga muvofiq ekanini ta’kidladi.
Ayni paytda terrorizm va narkotrafikka qarshi kurashish borasidagi hamkorlikni kuchaytirish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari so‘zining yakunida O‘zbekiston MDH mamlakatlari xalqlarining farovonligi yo‘lidagi sheriklikda aniq natijalarga erishish maqsadida konstruktiv muloqotni davom ettirish va yaqindan hamkorlik qilishda qat’iy ekanini tasdiqladi.
Sammit yakunida tashkilotning 30 yilligi munosabati bilan bayonot, biologik xavfsizlikni ta’minlash, migratsiya sohalarida hamkorlik to‘g‘risida bayonotlar, Oliy sudlar vakillarining kengashini tuzish to‘g‘risida bitim hamda ko‘p tomonlama hamkorlikning turli yo‘nalishlariga doir boshqa qator muhim hujjatlar qabul qilindi.

В своем выступлении глава государства представил видение ключевых направлений укрепления партнерства в рамках СНГ.
В работе саммита, прошедшего под председательством Президента Республики Беларусь Александра Лукашенко, также участвовали Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев, Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Премьер-министр Республики Молдова Наталья Гаврилица, Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов, председатель Исполнительного комитета – Исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев.
В соответствии с повесткой дня главы делегаций обменялись мнениями о развитии и достижениях многостороннего сотрудничества за 30 лет деятельности Организации, рассмотрели вопросы дальнейшего расширения взаимодействия в экономической, правовой и культурно-гуманитарной сферах, а также по борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности и стабильности в регионе.
В своем выступлении глава нашего государства представил видение ключевых направлений укрепления партнерства в рамках СНГ, сообщает пресс-служба Президента РУ.
Особо отмечена важность обеспечения устойчивого экономического роста в странах Содружества.
В условиях последствий пандемии сохраняется позитивная динамика торгово-экономического сотрудничества. Так, с начала этого года объемы двусторонней торговли Узбекистана с партнерами по СНГ увеличились почти на треть. При этом наблюдается как количественный, так и качественный рост показателей товарооборота.
Вместе с тем подчеркнута необходимость полноценного функционирования зоны свободной торговли на пространстве Содружества без изъятий и ограничений. В этой связи предложено на основе комплексного анализа подготовить рекомендации по дальнейшей либерализации торговой политики в рамках Объединения.
В целях всесторонней поддержки совместных проектов и налаживания долгосрочных бизнес-контактов Президент Узбекистана предложил определить развитие промышленной кооперации ключевым вопросом экономической повестки дня на пространстве СНГ в 2022 году.
В настоящее время по инициативе узбекской стороны ведется подготовка соответствующей долгосрочной Программы сотрудничества. В следующем году в нашей стране пройдут форум и выставка промышленной кооперации Содружества.
Глава нашего государства обратил особое внимание на необходимость дальнейшего развития системы эффективных межрегиональных и трансконтинентальных транспортных коридоров, в том числе посредством снижения тарифов и упрощения процедур грузоперевозок.
Узбекистан также выступает за активное продвижение совместных инновационных программ и поддержку стартап-проектов с вовлечением молодых предпринимателей. Выдвинута инициатива о разработке программы сотрудничества между технологическими и IT-парками в странах Содружества.
Также отмечена важность усиления деятельности Экономического совета СНГ путем привлечения к его работе представителей деловых кругов и регионов стран.
Кроме того, отдельное внимание было уделено вопросам противодействия изменениям климата и продвижения «зеленой» повестки, консолидации усилий в обеспечении биобезопасности, совершенствования рынка труда, а также восстановления взаимного туристического потока и расширения культурно-гуманитарного обмена.
Говоря о ситуации в Афганистане, Президент Узбекистана подчеркнул целесообразность продолжения оказания гуманитарного и экономического содействия афганскому народу.
Была отмечена и необходимость усиления сотрудничества в борьбе против терроризма и наркотрафика.
В заключение глава нашего государства подтвердил твердую приверженность Узбекистана продолжению конструктивного диалога и тесного взаимодействия в целях достижения конкретных результатов партнерства на благо дружественных народов стран СНГ.
По итогам саммита приняты заявления в связи с 30-летием Организации, о сотрудничестве в области обеспечения биологической безопасности, в сфере миграции, Соглашение об образовании Совета председателей верховных судов и ряд других важных документов по различным направлениям многостороннего сотрудничества.