Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 27 oktyabr kuni qishloq xo‘jaligida klaster tizimini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar qildi.
Yig‘ilish avvalida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qo‘llab-quvvatlagani uchun xalqimizga minnatdorlik bildirib, saylovoldi dasturida aytilgan barcha maqsad va vazifalar albatta amalga oshirilishini ta’kidladi.
Jumladan, qishloq xo‘jaligida ham ulkan rejalar belgilangan. Kelgusi besh yilda hosildorlikni kamida 2 barobar ko‘tarish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, soha eksportini 7 milliard dollarga yetkazish, aholi bandligi va daromadlarini yanada oshirish maqsad qilingan.
Bunda klasterlar asosiy tayanch va yetakchi bo‘ladi. Bu tizim qisqa vaqtda katta o‘zgarishlarga zamin yaratdi. Masalan, birgina paxtachilikda tolani qayta ishlash 2,5 barobarga oshib, 100 foizga yetkazildi. Shuningdek, ip-kalava ishlab chiqarish 2 barobarga, tayyor mahsulot – 3 barobarga ortdi, eksport yil yakuniga qadar 3 milliard dollarga yetadi.
Paxta xomashyosidan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan bosqichlarni qamrab olgan 2 milliard dollarlik 125 ta yangi korxona hamda 150 mingta doimiy ish o‘rni tashkil qilindi.
Klasterlar tomonidan 5 mingdan ortiq yuqori unumli texnikalar olib kelindi, 126 ming gektar maydonda suv tejash texnologiyalari joriy qilindi.
Innovatsion yondashuv natijasida hosildorlik ham oshib bormoqda. Ko‘p klasterlar bu yil paxtadan 35-40 sentnergacha hosil oldi.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni davom ettirish, qishloq xo‘jaligi va agrosanoatda samaradorlikni oshirish uchun klasterlarga imkoniyatlarni kengaytirish kerakligini ta’kidladi.
Joylardagi saylovoldi uchrashuvlarida fermer va dehqonlar, klaster rahbarlari o‘zlarini qiynab kelayotgan ko‘plab muammolarni aytgan. Bu masalalar tizimlashtirilib, ularning yechimlari bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
– Eng asosiy muammo – amaldagi eskicha moliyalashtirish tartibi, – dedi Prezident. – U sohani rivojlantirish bo‘yicha qo‘yilgan talablarga mutlaqo javob bermayapti. Paxta-to‘qimachilik klasterlari kredit muddatlarini uzaytirish va miqdorini ko‘paytirishni so‘rayapti. Hozirda klasterlarga kredit 11 oy muddatga ajratiladi. Paxta xomashyosini yetishtirib, uni qayta ishlashga esa kamida 24 oy kerak. Yerni ekishga tayyorlash oktyabrda boshlansa-da, kredit 3-4 oy kechiktirib, yanvar-fevral oylaridan ajratiladi. Bu eski tizim endi to‘liq o‘zgaradi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, endi paxta hosilini moliyalashtirish shudgor davridan, ya’ni oktyabr oyidan boshlanadi. Bundan buyon, klasterlarga kreditlar 24 oy muddatga ajratilib, uning imtiyozli davri amaldagi 11 oydan 18 oygacha uzaytiriladi.
Lo‘nda qilib aytganda, klaster olgan kreditini, xomashyoni eng kamida ip-kalava va matoga aylantirgandan keyin qaytaradi. Bu tizimni joriy etishga byudjetdan 10 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Shu maqsadda Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasiga yil yakuniga qadar qo‘shimcha 100 million dollar ajratiladi.
Shuningdek, tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalariga o‘tish, o‘simliklar himoyasi, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etish, fermerlarni o‘qitish kabi tadbirlar uchun har bir gektar paxta maydoniga 1 million so‘mdan moliyaviy grantlar ajratiladi.
Moliya vazirligi va Markaziy bankka ushbu yangi tizimni amaliyotga joriy qilish vazifasi qo‘yildi.
Klasterlar tomonidan ip-kalavani qayta ishlash darajasini kelgusi ikki yilda hozirgi 50 foizdan 70 foizga yetkazish mo‘ljallangan. Shundan kelib chiqib, ularga moliyalashtirishning yangi mexanizmlari joriy etilishi ma’lum qilindi.
Masalan, matoni bo‘yash va aralash mato ishlab chiqaradigan uskunalar xaridi uchun, korxona quvvatiga qarab, davlat hisobidan moliyaviy grantlar beriladi. Bunday loyihalarni kreditlash uchun yana 150 million dollar mablag‘ ajratiladi.
Bo‘yalgan mato va tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalarning eksportini qo‘llab-quvvatlash uchun davlat tomonidan past stavkalarda 100 million dollarlik yangi kredit liniyasi ochiladi. Shunday tovarlarning kamida 80 foizini eksport qiluvchi klaster va boshqa to‘qimachilik korxonalari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 3 yil muddatga amaldagi 12 foiz o‘rniga 1 foiz qilib belgilanadi. Shuningdek, ularga mol-mulk solig‘ini 3 yilga kechiktirib to‘lash imkoniyati ham beriladi. Buning hisobiga, korxonalar ixtiyorida yiliga kamida 500 milliard so‘m mablag‘ qoladi.
Yana bir qulaylik – kelgusi yildan ip-kalavani qayta ishlaydigan klasterlarga kredit olishda paxta xomashyosi va tolasini garovga qo‘yish amaliyoti joriy etiladi.
Yig‘ilishda klasterlar faoliyatining huquqiy kafolatlarini yanada kuchaytirish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, g‘alla yetishtirish va sotishda bozor munosabatlariga o‘tilmoqda. Prezidentimiz kelgusi yildan g‘allachilik klasterlari va fermerlarga bug‘doyni bozor narxida to‘liq erkin sotish huquqi berilishini ta’kidladi.
Bunda, klaster va fermer xo‘jaliklari 3 yil davomida har gektardan 2,5 tonna g‘allani birja savdolariga chiqarishi talab etiladi. Qolgan hosilni esa, to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotish huquqi beriladi.
“O‘zdonmahsulot” tarkibidagi donni qayta ishlash korxonalari g‘alla klasterlari tashkil etish uchun ochiq savdolarga chiqariladi.
Mutasaddilarga ikki hafta muddatda g‘alla bo‘yicha to‘lovlarni to‘liq amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda meva-sabzavotchilik klasterlari va kooperatsiyalari uchun ham qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish choralari muhokama qilindi. Ularni ham Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi orqali imtiyozli kreditlash muhimligi ta’kidlandi. Jumladan, meva-sabzavotchilik klasterlariga aylanma mablag‘ uchun, jamg‘arma hisobidan 1 yil muddatga 10 foizdan kredit resurslari ajratiladi.
Kelgusi yildan meva-sabzavot hosilini iqlim xavfidan sug‘urtalash bo‘yicha sug‘urta kompaniyalari o‘rtasida tanlov o‘tkaziladi. Eksport shartnomasi bo‘lgan klaster va fermerlarga sug‘urta mukofotining 50 foizi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Yurtimizda 200 ming gektar past hosilli paxta va g‘alla maydoni qisqartirilishi rejalashtirilgan. Bu maydonlar aholiga tanlov asosida, uzoq muddatli ijaraga beriladi.
Davlatimiz rahbari bunda ehtiyojmand oilalarga alohida e’tibor qaratish, ularga dehqonchilik sirlarini o‘rgatish va ko‘maklashish kerakligini ta’kidladi. Buning uchun 100 million so‘mgacha bo‘lgan meva-sabzavotchilik loyihalariga “Har bir oila – tadbirkor” dasturi shartlari asosida kredit berilishi qayd etildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligiga meva-sabzavotchilik klasterlari va qayta ishlash korxonalarini infratuzilma bilan ta’minlash, davlat-xususiy sheriklik asosida agrologistika markazlari barpo etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikalarini yangilash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Bu borada fermer va klasterlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida, kelgusi yildan boshlab, texnika sotib olish bo‘yicha kreditlarning 10 foizdan yuqori qismi davlat tomonidan qoplab berilishi belgilandi.
Shuningdek, import qilinadigan texnika, butlovchi va ehtiyot qismlar bojxona to‘lovlaridan 3 yil muddatga ozod etiladi. Buning natijasida klaster va fermerlar texnikani 35 foizgacha arzon xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, lazerli tekislash, hosildor va kasalliklarga chidamli yangi navlarni ekish, urug‘chilikni rivojlantirish, suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash uchun ham imtiyozlar beriladi.
Umuman, ushbu maqsadlar uchun yiliga jami 25 trillion so‘m yo‘naltirilishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda bildirilgan tashabbuslar ijrosi bo‘yicha farmon va qaror loyihalari ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 27 октября состоялось видеоселекторное совещание по вопросам развития кластерной системы в сельском хозяйстве.
В течение следующих пяти лет предусмотрено повысить урожайность минимум в 2 раза, обеспечить глубокую переработку сырья, довести экспорт до 7 миллиардов долларов, увеличить занятость и доходы населения.
Ведущая роль при этом отводится кластерам. Эта система за короткое время создала основу для больших изменений. Так, в одном только хлопководстве переработка волокна увеличилась в 2,5 раза и достигла 100 процентов. Кроме того, производство пряжи увеличилось вдвое, готовой продукции - втрое, их экспорт к концу года достигнет 3 миллиардов долларов.
Создано 125 новых предприятий с полным циклом производства общей стоимостью 2 миллиарда долларов и 150 тысяч постоянных рабочих мест.
Кластерами привезено более 5 тысяч единиц высокопроизводительной техники, внедрены водосберегающие технологии на 126 тысячах гектаров.
Благодаря инновационному подходу повышается и производительность. Многие кластеры в этом году собрали 35-40 центнеров хлопка с гектара.
Глава государства подчеркнул необходимость продолжения этой работы и расширения возможностей кластеров для повышения производительности в сельском хозяйстве и агропромышленном комплексе.
На предвыборных встречах на местах фермеры и дехкане, руководители кластеров озвучили многие проблемы, с которыми они сталкиваются. Эти вопросы были систематизированы и разработаны предложения по их решению.
- Основная проблема - это устаревший способ финансирования, - сказал Президент. - Он не соответствует требованиям развития отрасли. Хлопково-текстильные кластеры просят более длительные сроки кредитования и увеличенные суммы. В настоящее время кредиты кластерам предоставляются сроком на 11 месяцев. На выращивание и переработку хлопка-сырца уходит не менее 24 месяцев. Хотя подготовка земли к посадке начинается в октябре, кредит рассматривается 3-4 месяца и выделяется с января по февраль. Эта старая система теперь будет полностью изменена.
Как отмечалось на совещании, теперь финансирование заготовки хлопка начнется с началом пашни, то есть в октябре. Отныне кредиты кластерам будут выделяться сроком на 24 месяца, а их льготный период будет увеличен с 11 до 18 месяцев.
Кластер будет погашать полученный кредит после превращения сырья в готовую продукцию - не ранее чем, оно будет переработано в пряжу или ткань. На внедрение этой системы из бюджета будет направлено 10 триллионов сумов. С этой целью до конца года в Фонд поддержки сельского хозяйства будет выделено дополнительно 100 миллионов долларов.
На такие меры, как повышение плодородия и продуктивности почв, переход на новые технологии орошения, защита растений, создание современных лабораторий, обучение фермеров, будут выделяться финансовые гранты в размере 1 миллиона сумов на каждый гектар хлопковых полей.
Министерству финансов и Центральному банку поручено внедрить указанную систему.
Планируется увеличить уровень переработки пряжи в кластерах с нынешних 50 до 70 процентов в следующие два года. В связи с этим анонсированы новые механизмы поддержки кластеров.
Так, на приобретение оборудования для покраски тканей и производства смесовой ткани предусмотрены финансовые гранты от государства в зависимости от мощности предприятия. На кредитование таких проектов будет выделено еще 150 миллионов долларов.
Новая кредитная линия с низкими ставками в размере 100 миллионов долларов будет открыта государством для поддержки экспорта предприятий, производящих крашеные ткани и готовую продукцию. Для кластеров и других текстильных предприятий, которые экспортируют не менее 80 процентов таких товаров, ставка социального налога устанавливается на уровне 1 процента сроком на 3 года вместо нынешних 12 процентов. Им также будет предоставлена возможность платить налог на имущество с трехлетней отсрочкой. За счет этого в распоряжении предприятий будет оставаться не менее 500 миллиардов сумов в год.
Еще одно удобство - со следующего года кластерам будет предоставлена возможность брать кредиты под залог хлопка-сырца и волокна.
На совещании даны поручения по дальнейшему усилению правовых гарантий деятельности кластеров.
Как известно, продолжается переход к рыночным отношениям в производстве и продаже зерна. Президент отметил, что со следующего года зерновые кластеры и фермеры получат право свободно продавать пшеницу по рыночным ценам.
При этом кластеры и фермерские хозяйства должны будут в течение 3 лет выставлять 2,5 тонны зерна с каждого гектара на биржевые торги, а оставшуюся часть урожая смогут продавать по своему усмотрению.
Зерноперерабатывающие предприятия в составе "Уздонмахсулот" будут выставлены на аукцион для создания на их базе зерноводческих кластеров.
Ответственным лицам поручено произвести полный расчет за зерно в течение двух недель.
На совещании также обсуждены меры по созданию дополнительных возможностей для плодоовощных кластеров и кооперативов. Подчеркнута важность льготного кредитования этих субъектов через Фонд поддержки сельского хозяйства. В частности, на оборотный капитал плодоовощных кластеров фонд выделит кредитные ресурсы по ставке 10 процентов сроком на 1 год.
Со следующего года среди страховых компаний будет проводиться конкурс по страхованию овощей и фруктов от погодных рисков. Для кластеров и фермеров с экспортными контрактами 50 процентов страховой премии будут покрываться государством.
Планируется сократить 200 тысяч гектаров низкоурожайных посевных площадей хлопчатника и зерна. Они будут предоставляться населению в долгосрочную аренду на конкурсной основе.
Глава государства указал на необходимость уделить при этом особое внимание малообеспеченным семьям, обучить их ведению хозяйства и оказать соответствующую помощь.
Для этого на плодоовощные проекты на сумму до 100 миллионов сумов будут предоставлены кредиты на условиях программы «Каждая семья - предприниматель».
Министерству сельского хозяйства поручено обеспечить инфраструктурой плодоовощные кластеры и перерабатывающие предприятия, а также создать агрологистические центры на основе государственно-частного партнерства.
Также был затронут вопрос модернизации сельхозтехники. Для поддержки фермеров и кластеров, со следующего года выплаты по кредитам на покупку технику в части, превышающую 10 процентов, будет покрываться государством.
Кроме того, импортные оборудование, комплектующие и запчасти будут освобождены от уплаты таможенных платежей сроком на 3 года. В результате кластеры и фермеры смогут сэкономить до 35 процентов при закупке техники.
Вместе с тем предусматривается предоставление льгот на лазерное нивелирование, посадку новых устойчивых к болезням сортов сельскохозяйственных культур, развитие семеноводства, применение водосберегающих технологий.