Qashqadaryo o‘zining katta hududi, boy tabiiy resurslari, rivojlangan sanoati, mehnatkash va tadbirkor xalqi bilan ulkan salohiyatga ega ekani ta’kidlandi.
O‘tgan yili yalpi hududiy mahsulotda 6,8 foiz, sanoatda 7,2 foiz, xizmatlar sohasida 13,6 foiz, qishloq xo‘jaligida 4,3 foizlik o‘sish qayd etildi. 2017-2025 yillarda aholi jon boshiga yalpi hududiy mahsulot hajmi 3,2 barobar o‘sib, 26,9 million so‘mga yetdi. Ishsizlik va kambag‘allik darajasi tegishli ravishda 4,9 va 6,5 foizgacha tushdi.
2026 yilda iqtisodiyot tarmoqlarida yangi loyihalarni amalga oshirish hisobidan sanoatda 8,6 foizlik o‘sishni ta’minlash, 3,5 milliard dollar investitsiya hisobiga 727 million dollarlik mahsulot eksport qilish rejalashtirilgani qayd etildi. Natijada viloyat iqtisodiyoti 8,2 foizga, xizmatlar 15,9 foizga, qurilish 13,2 foizga, qishloq xo‘jaligi 5,8 foizga o‘sishi kutilmoqda.
Sanoatda 1,7 milliard dollarlik 195 ta loyihani ishga tushirish, ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish hamda mikrosanoat markazlari tashkil etish orqali tarmoqlarda yuqori o‘sish sur’atlarini ta’minlash zarurligi qayd etildi.
Viloyatda qator yirik sanoat loyihalarini amalga oshirish rejalari haqida axborot berildi. Jumladan, mato, kiyim-kechak va gigiyenik vositalar, qishloq xo‘jaligi texnikasi va uskunalari, elektr avtomobillari uchun quvvatlash stansiyalari, fibrotsementli panellar va devor plitalarini ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Muborak maxsus innovatsion sanoat zonasi va Qarshi yashil texnologiyalar sanoat zonasini tashkil etib, 2026-2027 yillarda ularda 1,1 milliard dollardan ziyod bo‘lgan 36 ta loyihani amalga oshirish va 6 mingga yaqin yangi ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Yangi yondashuvlar asosida mahallalarni chuqur va o‘rta ixtisoslashtirish, imtiyozli kredit va subsidiyalar ajratish hisobiga kambag‘allikni qisqartirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi. Xususan, mahallalarda 820 milliard so‘mlik kreditlar, 52,3 milliard so‘mlik ssuda va subsidiyalar ajratish, o‘zini o‘zi band qilganlarni qo‘llab-quvvatlash orqali 48 mingta tadbirkorlik sub’yekti tashkil etiladi, 31 mingta mikroloyiha amalga oshiriladi.
Natijada 2026 yil yakuniga qadar ishsizlikni 3,2 foizga, kambag‘allikni 3 foizga tushirish, bunda G‘uzor, Qamashi, Ko‘kdala, Mirishkor, Shahrisabz va Yakkabog‘ tumanlarini kambag‘allik va ishsizlikdan xoli hududga aylantirish maqsad qilingan.
Dunyoda go‘sht narxlari oshib borayotgan hozirgi sharoitda viloyatda chorvachilik va ozuqa bazasini mustahkamlash, yaylov yerlaridan unumli foydalanish bo‘yicha yangi tizim joriy etilayotgani ta’kidlandi.
Bunda 2030 yilgacha 200 ming gektar, shu jumladan, 2026 yilda 15 ming gektar yerni o‘zlashtirish, infratuzilma bilan ta’minlash orqali ozuqa ekinlari, kartoshka, sabzavot, dukkakli va moyli o‘simliklar yetishtirish hajmlarini oshirish vazifasi qo‘yildi.
Joriy yilda g‘alla hosildorligini o‘rtacha 84,8 sentnerga, paxta hosildorligini 47,5 sentnerga, kartoshka hosildorligini 175 sentnergacha oshirish rejalashtirilgan. Shuningdek, 48 ta g‘alla kombayni, 272 ta chigit ekish seyalkasini xarid qilish, suv tejovchi texnologiyalar va zamonaviy agrotexnologiyalarni joriy etish hisobiga qishloq xo‘jaligida daromadni 20-35 foizga oshirish imkoni mavjudligi ko‘rsatildi.
Suv ta’minoti Qashqadaryo uchun eng og‘ir masalalardan ekani qayd etildi.
Ekinlarning katta qismi nasos orqali sug‘orilishi sharoitida 2026 yilda 320 kilometr magistral va 3,3 ming kilometr ichki kanallarni betonlash, 70,6 ming gektarda suv tejovchi texnologiyalarni joriy etish, 27,4 ming gektarda lazerli tekislash ishlarini amalga oshirish hamda 16 ta nasos stansiyasini modernizatsiya qilish vazifalari belgilandi. Bu orqali 800 million kub metrgacha suv iqtisod qilinishi kutilmoqda.
Ichimlik suvi ta’minotini yaxshilash maqsadida Hisorak suv omboridan Qarshi shahriga suv tortish loyihasi ishlab chiqilayotgani ma’lum qilindi. Ushbu loyiha doirasida 16 ta ichimlik suvi inshooti va 416 kilometr tarmoq quriladi. Qarshi va Shahrisabz shaharlari, Dehqonobod va Qamashi tumanlaridagi kanalizatsiya tarmoqlari rekonstruksiya qilinadi.
Turizm salohiyatini to‘liq ishga solish bo‘yicha yiliga 1 million sayyohni jalb qilayotgan Miraki shaharchasi tajribasi asosida yangi loyihalarni qolgan tumanlarda ham kengaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Qamashi tumanida “Maydanak” baland tog‘ turizm markazini tashkil etish, Shahrisabz tumanida bir vaqtning o‘zida 13 ming sayohatchiga xizmat ko‘rsatadigan “G‘elon” xalqaro umummavsumiy kurortini barpo etish, Yakkabog‘ tumani Tatar qishlog‘ida turizmni rivojlantirish, Hazrati Sulton cho‘qqisi hududida treking yo‘nalishlari va chodirli uylar oromgohini tashkil etish loyihalari shular jumlasidan.
Umuman, joriy yilda 45 ta mehmonxona va mehmon uyi tashkil etilib, qo‘shimcha 1130 o‘rin yaratilishi belgilandi.
Viloyatda yo‘l, uy-joy va muhandislik-kommunikatsiya infratuzilmasini yaxshilash bo‘yicha ham aniq dasturlar muhokama qilindi. “Yangi O‘zbekiston” qiyofasidagi 2 ta tuman va 46 ta mahallada, shuningdek, og‘ir toifadagi 3 ta tuman va 108 ta mahallada ichki yo‘llar, suv ta’minoti, sug‘orish infratuzilmasi hamda elektr tarmoqlarini yaxshilash uchun jami 864 milliard so‘m mablag‘ yo‘naltirilishi belgilandi.
Ijtimoiy yo‘nalishda oila va xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash, sog‘liqni saqlash tizimini rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatkichlar belgilandi. Jumladan, yangi davlat va xususiy bog‘cha, maktablar tashkil etish, 120 ming nafar xotin-qizning bandligini ta’minlash, 21,1 ming nafarini kasb-hunar va tadbirkorlikka o‘qitish, “Ayollar daftari” orqali 102 ming nafariga yordam ko‘rsatish choralari nazarda tutilgan.
Germaniya bilan hamkorlikda tartibli mehnat migratsiyasi va kasbiy tayyorgarlik bo‘yicha yangi tashabbuslar taqdim etildi. 2026 yilda 3000 nafar, 2027 yilda 5000 nafar yoshni Germaniyaga ishga yo‘naltirish, ularni o‘qitish uchun Qarshi shahrida Ta’lim va texnologiyalar markazini ochish rejalashtirilgan.
Yig‘ilish yakunida davlatimiz rahbari belgilangan vazifalar ijrosini qat’iy nazoratga olish, investitsiya va eksport ko‘rsatkichlarini ta’minlash, yangi ish o‘rinlari yaratish hamda aholi turmush darajasini oshirish bo‘yicha mutasaddilarga aniq topshiriqlar berdi.

Подчеркнуто, что благодаря большой территории, богатым природным ресурсам, развитой промышленности, а также трудолюбивым и предприимчивым жителям Кашкадарья обладает огромным потенциалом.
В прошлом году валовой региональный продукт вырос на 6,8 процента, промышленность – на 7,2 процента, сфера услуг – на 13,6 процента, а сельское хозяйство – на 4,3 процента. В 2017-2025 годах валовой региональный продукт на душу населения увеличился в 3,2 раза и составил 26,9 миллиона сумов. Уровень безработицы и бедности снизился до 4,9 процента и 6,5 процента соответственно.
Отмечено, что за счет реализации новых проектов в секторах экономики в 2026 году планируется обеспечить рост промышленности на 8,6 процента, привлечь инвестиции в размере 3,5 млрд долларов и экспортировать продукцию на сумму 727 миллионов долларов. В результате ожидается рост региональной экономики на 8,2 процента, сферы услуг – на 15,9 процента, строительства — на 13,2 процента, а сельского хозяйства – на 5,8 процента.
Указано на необходимость обеспечения высоких темпов роста в промышленности путем запуска 195 проектов на сумму 1,7 миллиарда долларов, расширения производственных мощностей и создания микроцентров промышленности.
Доложено о планах реализации в области ряда крупных промышленных проектов. В частности, намечено организовать производственные мощности по выпуску тканей, одежды и средств гигиены, сельскохозяйственной техники и оборудования, станций зарядки электромобилей, фиброцементных панелей и стеновой плитки.
Также планируется создание Мубарекской специальной инновационной промышленной зоны и Каршинской промышленной зоны зеленых технологий, в которых в 2026-2027 годах предусмотрено реализовать 36 проектов на сумму более 1,1 миллиарда долларов и создать около 6 тысяч новых рабочих мест.
Указано на необходимость дальнейшего сокращения бедности за счет глубокой и средней специализации махаллей на основе новых подходов, предоставления льготных кредитов и субсидий. В частности, за счет предоставления 820 миллиардов сумов кредитов, ссуд и субсидий на 52,3 миллиарда сумов, а также поддержки самозанятых в махаллах создадут 48 тысяч предпринимательских субъектов и реализуют 31 тысячу микропроектов.
В результате к концу 2026 года намечено снизить уровень безработицы до 3,2 процента и уровень бедности до 3 процентов, превратив при этом Гузарский, Камашинский, Кукдалинский, Миришкорский, Шахрисабзский и Яккабагский районы в территории, свободные от бедности и безработицы.
Отмечено, что в нынешних условиях роста мировых цен на мясо в регионе внедряется новая система по развитию животноводства и укреплению кормовой базы, а также эффективному использованию пастбищных земель.
Для этого поставлены задачи по увеличению производства кормовых культур, картофеля, овощей, бобовых и масличных за счет освоения 200 тысяч гектаров земли до 2030 года, в том числе 15 тысяч гектаров – в 2026 году, а также создания необходимой инфраструктуры.
В этом году планируется увеличить урожайность зерновых до 84,8 центнера, хлопка – до 47,5 центнера, картофеля – до 175 центнеров. Указано, что за счет приобретения 48 зерноуборочных комбайнов, 272 сеялок, внедрения водосберегающих технологий и современных агротехнологий можно увеличить доходы в сельском хозяйстве на 20-35 процентов.
Отмечено, что водоснабжение является одним из острых вопросов для Кашкадарьи.
Учитывая, что значительная часть сельскохозяйственных культур в регионе орошается с помощью насосов, на 2026 год поставлены задачи по бетонированию 320 километров магистральных и 3,3 тысячи километров внутренних каналов, внедрению водосберегающих технологий на 70,6 тысячах гектаров, проведению работы по лазерному выравниванию на 27,4 тысячах гектаров и модернизации 16 насосных станций. Ожидается, что благодаря этому удастся сэкономить до 800 миллионов кубических метров воды.
Доложено о разработке проекта по подаче в город Карши воды из Гиссаракского водохранилища в целях улучшения снабжения питьевой водой. В рамках этого проекта будет построено 16 сооружений питьевого водоснабжения и 416 километров водопроводной сети. Будет проведена реконструкция канализационных сетей в городах Карши и Шахрисабзе, а также в Дехканабадском и Камашинском районах.
Подчеркнуто, что для полного использования туристического потенциала, опираясь на опыт города Мираки, который ежегодно привлекает 1 миллион туристов, новые проекты необходимо расширить и на другие районы.
В их числе – проекты по созданию высокогорного туристического центра «Майданак» в Камашинском районе и международного всесезонного курорта «Гелон», рассчитанного на 13 тысяч туристов, в Шахрисабзском районе, развитию туризма в селе Татар Яккабагского района, организации трекинговых маршрутов и палаточного лагеря в районе пика Хазрат Султан.
В целом планируется открыть в этом году 45 гостиниц и гостевых домов и создать 1130 дополнительных мест размещения.
Обсуждены также программы по улучшению дорожной, жилищной, инженерно-коммуникационной инфраструктуры в области.
Намечено направить 864 миллиарда сумов на улучшение внутренних дорог, водоснабжения, оросительной инфраструктуры и электрических сетей в 2 районах и 46 махаллях «в облике Нового Узбекистана», а также в 3 районах и 108 махаллях с тяжелыми условиями.
В социальной сфере определены меры поддержки семей и женщин, а также развития системы здравоохранения. В частности, предусмотрены меры по созданию новых государственных и частных детских садов и школ, обеспечению занятости 120 тысяч женщин, обучению 21 тысяч из них профессиональным и предпринимательским навыкам, а также оказанию помощи 102 тысяч женщинам в рамках программы «Женская тетрадь».
Представлены новые инициативы по организации упорядоченной трудовой миграции и профессиональной подготовки в сотрудничестве с Германией. В 2026 году планируется направить на работу в Германию 3 000, в 2027 году – 5 000 молодых людей, а также открыть в городе Карши Центр образования и технологий для их обучения.
По итогам совещания глава нашего государства дал ответственным лицам конкретные указания по установлению строгого контроля за выполнением поставленных задач, обеспечению инвестиционных и экспортных показателей, созданию новых рабочих мест и повышению уровня жизни населения.