Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) faoliyatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bu savdo aloqalarini rivojlantirishdir. O‘zbekistonning ShHTdagi asosiy savdo sheriklari qaysi davlatlar ekanligi haqida iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) materialida o‘qing.
ShHT mamlakatlari bilan tashqi savdo O‘zbekiston tashqi iqtisodiy faoliyatida muhim o‘rin tutadi. Xususan, Rossiya, Xitoy va Markaziy Osiyo mamlakatlari O‘zbekistonning asosiy savdo-iqtisodiy hamkorlari qatoriga kiradi.
So‘nggi 5 yil ichida O‘zbekistonning ShHT mamlakatlari bilan aylanmasi 1,7 barobar, eksport 1,2 barobar, import 2 barobar oshdi. Shu bilan birga, ShHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasining mamlakatning umumiy tashqi savdo aylanmasidagi ulushi ham 47,2% dan 50,2% gacha o‘sdi.
2021 yilda ShHT mamlakatlari bilan tovar aylanmasi 24 foizga o‘sdi va 21,2 milliard dollarni, eksport 29 foizga o‘sib, 7,2 milliard dollarni va import 21 foizga o‘sib, 13,9 milliard dollarni tashkil etdi.
2021 yilda O‘zbekiston umumiy tashqi savdo aylanmasining 50,2 foizi, eksportning 43,5 foizi va umumiy importning 54,5 foizi ShHT mamlakatlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
ShHT mamlakatlarining eksportning umumiy hajmidagi ulushi (2021 yilda 4,1 milliard oltindan tashqari) 57,8 foizga, tovar aylanmasining umumiy hajmida esa 55,6 foizga oshadi.
ShHT mamlakatlari bilan ichki savdo hajmi doirasida O‘zbekiston aylanmasining eng katta ulushi Rossiya - 35,7% va Xitoy – 35,2%, Qozog‘iston – 18,5% va Qirg‘iziston - 4,5%ni tashkil etadi.
Eksport bo‘yicha eng katta ulushlar allaqachon 5 mamlakatga to‘g‘ri keladi: Xitoy – 34,9%, Rossiya – 28,8%, Qozog‘iston – 16,3%, Qirg‘iziston – 10,9%, Tojikiston – 6,9%. Importning asosiy hajmi Rossiyadan – 39,3%, Xitoydan – 35,4% va Qozog‘istondan – 19,7%.
2022 yil yanvar-iyul oylari yakunlariga ko‘ra, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan O‘zbekistonning ShHT mamlakatlari bilan aylanmasi 25,3 foizga o‘sib, 14,0 milliard dollarni tashkil etdi, eksport 24,4 foizga o‘sib, 4,6 milliard dollarni, import 27,3 foizga o‘sib, 9,4 milliard dollarni tashkil etdi.
Bunday natijalarga asosan ShHT hududida tranzit salohiyatini rivojlantirish, ShHTga a’zo davlatlar hududlari bo‘ylab transportni boshqarish bo‘yicha kelishilgan tizimni ishlab chiqish orqali erishildi. Ushbu murakkab va kapitalni talab qiladigan ish kamida o‘n yil davom etdi.
Umuman olganda, ShHT Markaziy va Janubiy Osiyo, Yevroosiyo, Sharq mamlakatlarini birlashtiradi, ShHT ishtirokchilari sonini iqtisodiyoti rivojlangan bir qator Arab davlatlari bilan to‘ldirish rejalashtirilgan, bu ShHTni dunyo aholisining deyarli yarmi uchun istiqbolli maydonga aylantiradi, bu yerda o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratiladi.

Одним из приоритетных направлений деятельности Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) является развитие торговых отношений. О том какие страны являются основными торговыми партнерами Узбекистана в ШОС — читайте в материале Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР).
Внешняя торговля со странами ШОС занимает существенное место во внешнеэкономической деятельности Узбекистана. В частности, Россия, Китай и страны Центральной Азии, входят в число основных торгово-экономических партнеров Узбекистана.
За последние 5 лет товарооборот Узбекистана со странами ШОС вырос в 1,7 раза, экспорт в 1,2 раза, импорт в 2 раза. При этом доля товарооборота со странами ШОС в общем внешнеторговом обороте страны также выросла с 47,2% до 50,2%.
В 2021 г. товарооборот с странами ШОС вырос на 24% и составил $21,2 млрд., экспорт вырос на 29% до $7,2 млрд. и импорт вырос на 21% до $13,9 млрд.
В 2021 г. на страны ШОС пришлось 50,2% от общего внешнеторгового оборота Узбекистана, 43,5% от общего экспорта и 54,5% от общего импорта.
Доля стран ШОС в общем объеме экспорта (без учета золота 4,1 млрд. в 2021г.) вырастет до 57,8%, а в общем объеме товарооборота до 55,6%.
Наибольшие доли товарооборота Узбекистана в рамках объема внутренней торговли со странами ШОС приходятся на Россию - 35,7% и Китай – 35,2%, а также Казахстан – 18,5% и Кыргызстан – 4,5%.
По экспорту наибольшие доли приходятся уже на 5 стран: Китай – 34,9%, Россия – 28,8%, Казахстан – 16,3%, Кыргызстан – 10,9%, Таджикистан – 6,9%. Основной объем импорта поступает из России – 39,3%, Китая – 35,4% и Казахстана – 19,7%.
По итогам января-июля 2022 года по сравнению с аналогичным периодом прошлого года товарооборот Узбекистана с странами ШОС вырос на 25,3% и составил $14,0 млрд., экспорт вырос на 24,4% до $4,6 млрд., импорт на 27,3% до $9,4 млрд. Отрицательное сальдо в торговле также выросло на 27,3% до $4,7 млрд.
Такие результаты во многом были достигнуты за счёт развития транзитного потенциала на пространстве ШОС, разработки согласованной системы управления транспортными перевозками по территориям государств – членов ШОС. На эту сложную и капиталоёмкую работу ушло как минимум десятилетие.
В целом ШОС объединяет страны Центральной и Южной Азии, Евразии, Востока, планируется пополнение числа участников ШОС рядом арабских стран с развитой экономикой, что делает ШОС перспективной площадной для почти половины населения мира, на которой создаются благоприятные условия для развития взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества.