Prezidentning iqtisodiy siyosat bo‘yicha maslahatchisi
Xakimov Obid Arzikulovich 2019 yil oktyabr oyidan hozirgi kungacha O‘zbekistan Respublikasi Prezidentining iqtisodiy siyosat bo‘yicha maslahatchisi o‘rinbosari va Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori lavozimida faoliyat olib borgan.
Bu lavozimga tayinlanishidan oldin, 2017 yildan 2019 yilga qadar O.Xakimov O‘zbekistan Respublikasi Prezidenta devonining Fuqarolar huquqlarini himoya qilish, jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlashni nazorat qilish va muvofiqlashtirish xizmati sho‘’ba mudiri sifatida faoliyat yuritgan.
Undan avval, 2012 yildan 2016 yilga qadar, O‘zbekistan Respublikasi Prezidenta huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi o‘quv ishlari bo‘yicha prorektori lavozimida faoliyat yuritgan.
2010 yildan 2012 yilga qadar Toshkent Xalqaro Vestminster universiteta iqtisodiy masalalari bo‘yicha prorektori lavozimida faoliyat yuritgan.
Xakimov O.A. Toshkent moliya institutida moliya-iqtisod fanlari yo‘nalishi bo‘yicha bakalavr darajasiga ega va AQShdagi Vanderbild universitetida iqtisod yo‘nalishi bo‘yicha magistr darajasini olgan. Shuningdek, O.Xakimov AQShdagi Midl Tennesi Steyt universitetida iqtisod fanlari bo‘yicha doktorlik ilmiy darajasiga ega.

Назначен Советник Президента по вопросам экономической политики
Обид Арзикулович Хакимов был назначен на должность заместителя советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экономической политики – директора Центра экономических исследований и реформ в октябре 2019 года.
До этого назначения с 2017 по 2018 гг. О.А.Хакимов работал заведующим сектором Службы по вопросам защиты прав граждан, контроля и координации работы с обращениями Администрации Президента Республики Узбекистан.
Еще ранее с 2012 по 2016 гг. работал проректором в Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан.
С 2010 по 2012 гг. занимал должность проректора по вопросам экономики в Международном Вестминстерском Университете в г.Ташкенте (МВУТ).
О.А.Хакимов имеет степень бакалавра в области финансово-экономических наук Ташкентского финансового института и степень магистра в области экономики университета Вандербильта (Vanderbilt University), США. Он также имеет учёную степень доктора экономических наук университета Мидл Теннесси (Middle Tennessee State University), США.