Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази март ойидаги ҳудудларнинг ишбилармонлик фаолиятини таҳлил қилди
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, республиканинг солиқ тушумлари ҳажми жорий йилнинг 1 мартидан 31 мартигача бўлган даврда ўтган ойнинг шу даврига нисбатан 6,0 фоизга ўсди. Шу билан бирга, солиқ тушумларининг сезиларли даражада ўсиши Сирдарё (52,3%), Сурхондарё (33,0%), Қашқадарё (23,6%), Наманган (23,5%), Жиззах (17, 4%), Тошкент (14,0%) вилояти, Тошкент шаҳри (10,8%) ва Қорақалпоғистон Республикасида (21,3%) кузатилди.
Солиқ тушумларининг ўсиши иқтисодий фаолликнинг барқарор ўсишидан далолат беради ва уларнинг ривожланиш истиқболлари бўйича бизнеснинг қулай кутишларини кўрсатади.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловларидан тушумлар 7,6 фоизга ўсди. Тушумлар ҳажмининг энг катта ўсиши Хоразм (2 баравар), Сирдарё (49,9%), Aндижон (49,7%), Сурхондарё (39,8%), Навоий (30,9%), Бухоро (20,9%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (21,7% га) қайд этилди.
Божхона тўловларининг ўсиши ишлаб чиқариш қувватларининг босқичма-босқич ўсиб бориши ва ички бозорда талабнинг ривожланиши ҳисобига мамлакатда ташқи савдо операциялари ва ишлаб чиқариш жараёнларининг кенгайганлигини кўрсатади.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, товарларни экспорт қилиш ҳажми 41,2 фоизга ўсди. Маҳсулотлар экспорти ҳажмининг ўсиши Бухоро (90,9%), Қашқадарё (89,1%), Фарғона (64,6%), Самарқанд (55,1%), Сурхондарё (45,7%), Aндижон (42,5%), Тошкент (29,0%), Сирдарё (26,9%), Хоразм (21,8%) вилоятлари, Тошкент шаҳри (54,3%) ва Қорақалпоғистон Республикасига (39,4%) тўғри келди.
Ўзбекистон экспорти ставкасининг ўсиши экспортга йўналтирилган маҳсулотлар ишлаб чиқариш ўсиши ва маҳаллий маҳсулотларнинг рақобатбардошлиги ошишини асослайди, бу анъанавий ўзбек товарларига ташқи талабини рағбатлантиради.
Ўтган ой давомида тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми 22,1 фоизга ўсди. Берилган кредитлар ҳажмининг энг катта ўсиши Сурхондарё (2,1 баробар), Бухоро (2 баробар), Самарқанд (2 баробар), Aндижон (95,3%), Хоразм (51,0%), Жиззах (36,8%), Наманган (34,0%) вилоятлари ва Тошкент (23,4%) шаҳрида кузатилмоқда.
Ўзбекистонда кредит бериш ҳажмининг ўсиши республика ва ҳудудларда бизнес тузилмалари фаоллигининг ошганлигини изоҳлайди.
Ушбу даврда 8794 та янги тадбиркорлик субъектлари ташкил этилди, уларнинг энг кўп сони Самарқанд (835), Тошкент (802), Қашқадарё (746) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (1482) рўйхатдан ўтказилди.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон республика товар-хомашё биржасидаги битимлар ҳажми 10,5 фоизга ошди.
Биржа фаоллигининг сезиларли ўсиши Хоразм (80,6 фоизга), Жиззах (39,6 фоизга), Фарғона (33,5 фоизга), Aндижон (31,8 фоизга) ва Наманган (26,6 фоизга) вилоятларида кузатилмоқда.
Ушбу ҳудудларда битимлар ҳажмининг ўсиши бензин, пахта уруғлари, пахта толаси, шакар, рангли металлар, дизел ёқилғиси, цемент, қурилиш ва уй-рўзғор буюмлари, қора металлар, полиетилен, полипропилен, ўсимлик мойи ва минерал ўғитлар сотиш ҳажмининг ўсиши билан таъминланди. Бу юридик шахслар фаолиятининг ўсиши ва натижада аҳоли даромадларининг босқичма-босқич ўсиб боришини кўрсатади, бу эса ўз навбатида иқтисодий жараёнлар ва бизнес тузилмалари фаоллигини рағбатлантиради.
Битимлар ҳажмининг ўсиши ҳам талаб омиллари, ҳам таклифнинг барқарорлашуви ҳисобига иқтисодиётни босқичма-босқич тикланишини оқлайди, бу эса тадбиркорлик субъектлари ўртасидаги ўзаро савдо алоқаларининг ўсишида қайд этилади.
2021 йилда босқичма-босқич иқтисодий тикланишни ҳар ой Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан ўтказиладиган Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини баҳолаш бўйича корхоналар ўртасида ўтказилган сўров натижалари ҳам тасдиқлайди. Тадқиқот иқтисодиётдаги мавжуд вазиятни идрок этиш бўйича консолидацияланган баҳо беришга, бизнесни ривожлантириш векторини кўрсатишга, ўзбекистонлик тадбиркорларнинг кайфияти ва эътиборини баҳолашга қаратилган.

Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 марта по 31 марта т.г. вырос на 6,0% по сравнению с аналогичным периодом прошлого месяца. При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Сырдарьинской (на 52,3%), Сурхандарьинской (на 33,0%), Кашкадарьинской (на 23,6%), Наманганской (на 23,5%), Джизакской (на 17,4%), Ташкентской (на 14,0%) областях, в г. Ташкент (на 10,8%) и в Республике Каракалпакстан (на 21,3%).
Увеличение налоговых поступлений свидетельствует о стабильном росте экономической активности и указывает на благоприятные ожидания бизнеса касательно перспектив их развития.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 7,6%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Хорезмской (в 2 раз), Сырдарьинской (на 49,9%), Андижанской (на 49,7%), Сурхандарьинской (на 39,8%), Навоийской (на 30,9%), Бухарской (на 20,9%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 21,7%).
Рост поступлений по таможенным платежам указывает на повышение внешнеторговых операций и расширения производственных процессов в стране в связи с постепенным увеличением производственных мощностей и развитием спроса на внутреннем рынке.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров увеличился на 41,2%. Рост объемов экспорта товаров составил в Бухарской (на 90,9%), Кашкадарьинской (на 89,1%), Ферганской (на 64,6%), Самаркандской (на 55,1%), Сурхандарьинской (на 45,7%), Андижанской (на 42,5%), Ташкентской (на 29,0%), Сырдарьинской (на 26,9%), Хорезмской (на 21,8%) областях, в г. Ташкент (на 54,3%) и в Республике Каракалпакстан (на 39,4%).
Увеличение темпов экспорта Узбекистана обосновывает рост производства товаров, ориентированных на экспорт и повышение конкурентоспособности отечественной продукции, что стимулирует внешний спрос на традиционные узбекские товары.
Объем выданных кредитов коммерческих банков за прошлый месяц вырос на 22,1%. Наибольший рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Сурхандарьинской (в 2,1 раз), Бухарской (в 2 раз), Самаркандской (в 2 раз), Андижанской (на 95,3%), Хорезмской (на 51,0%), Джизакской (на 36,8%), Наманганской (на 34,0%), Ташкентской (на 23,4%) областях.
Рост объема кредитов, выданных коммерческими банками, свидетельствует о расширении производственной деятельности бизнес-структур и их благоприятных ожиданий касательно перспектив развития своей деятельности.
В течение данного периода создано 8 794 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (835), Ташкентской (802), Кашкадарьинской (746), областях и в г. Ташкент (1 482).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 10,5%.
Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (на 80,6%), Джизакской (на 39,6%), Ферганской (на 33,5%), Андижанской (на 31,8%) и Наманганской (на 26,6%) областях.
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров как, бензин, техническая семена хлопчатника, хлопково-волокно, сахар, цветные металлы, дизел, цемент, строительные и хозяйственные товары, черные металлы, полиэтилен, полипропилен, растительное масло и минеральные удобрения. Это свидетельство роста активности юридических лиц, увеличения доходов физических лиц, что дает импульс для экономического процесса и деятельности бизнес-структур.
Рост объемов сделок обосновывает постепенное восстановление экономики посредством стабилизации как спросовых факторов, так и предложения что отмечается в увеличении взаимных торговых отношений между субъектами бизнеса.
О росте экономической активности в 2021 г., свидетельствуют также итоги исследования ЦЭИР по оценке деловой активности в Узбекистане. Исследование ставит перед собой задачи дать сводную оценку восприятия текущей ситуации в экономике, показать вектор развития бизнеса, оценить настрой и нацеленность узбекских предпринимателей.