2019 йил 26 октябрь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида БМТ бош котибининг маслаҳатчиси, БМТТД маъмурининг махсус маслаҳатчиси Абдулай Мар Дийе билан учрашув ташкил этилди.
Учрашувда БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили Матильда Димовска, БМТТДнинг Ўзбекистондаги доимий вакили ўринбосари Дойна Мунтяну ва БМТТДнинг Ўзбекистондаги лойиҳа менежери Диёра Қобулова ҳам иштирок этди.
Учрашувда Тошкент давлат иқтисодиёт университети ҳузуридаги "Ўзбекистон иқтисодиётини ривожлантиришнинг илмий асослари ва муаммолари" илмий-тадқиқот маркази, "Юксалиш" умуммиллий ҳаракати, Молия вазирлиги ҳузуридаги бюджет-солиқ тадқиқотлари институти, Иқтисодиёт ва саноат вазирлиги ҳузуридаги прогнозлаштириш ва макроиқтисодий тадқиқотлар институти раҳбарлари ва илмий ходимлари иштирок этди.
Учрашувдан кўзланган мақсад Абдулай Мар Дийени Ўзбекистондаги илмий-тадқиқот марказлари фаолияти билан яқиндан таништириш, мамлакатимизни ривожлантиришда илмий марказларнинг ўрни, Ўзбекистонда ҳукумат қарорларини тайёрлашда илмий-таҳлилий қўллаб-қувватлаш соҳасидаги ҳамкорликка оид турли масалалар юзасидан фикр алмашиш, шунингдек, келгусидаги ҳамкорлик йўналишларини муҳокама қилишдан иборат эди.
Давра суҳбатида Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 3 октябрдаги "Ижтимоий-иқтисодий ривожланишда иқтисодий тадқиқотлар сифати ва ролини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида" ги қарорига мувофиқ ташкил этилган марказ фаолияти ва Марказ олдига қўйилган янги вазифалар ҳақида сўзланди, шунингдек, мамлакатимиз раҳбарияти томонидан республикада илмий-таҳлилий муассасалар фаолиятини ривожлантиришга қаратилаётган эътибор ҳақида тўхталиб ўтилди.
Ўз навбатида Абдулай Мар Дийе республикада амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни юқори баҳолади. Ўзбекистон ҳукуматининг илмий-таҳлил марказлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш борасидаги қарорларини олқишлади.
Учрашувда БМТТДнинг ривожланиш соҳасидаги энг муҳим ташаббуси, дунёнинг 60 мамлакатида ташкил этилган акселератор лабораторияларни яратиш ҳақида сўзлаб берди.
Акселератор лабораторияларининг фаолияти жамоатчилик муҳокамаси ва манфаатдор иштирокчилар томонидан мавжуд муаммоларни ҳал қилиш учун платформа яратишни ўз ичига олади, чунки уларнинг муаммолари моҳиятини ва уларни ҳал қилиш йўлларини кўпроқ тушуниш лозим.
Учрашувда БМТТД вакиллари глобал иқтисодий сиёсат марказлари билан яқин муносабатларни йўлга қўйишда Ўзбекистон илмий-тадқиқот марказларини фаол қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини билдирди.
Абдулай Мар Дийенинг фикрича, халқаро рейтинг агентликлари мамлакатнинг иқтисодиётини ривожлантириш имкониятларини нафақат мамлакатда фойда олиш учун имкониятлар мавжудлиги нуқтаи назаридан, балки мамлакатда барқарор ривожланиш учун яратилаётган шарт-шароитлар нуқтаи назаридан баҳолаши керак.
Учрашув якунида олий мартабали меҳмон БМТТД Ўзбекистоннинг ривожланиши билан боғлиқ жараёнларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга, жумладан, кейинги уч йилда Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг муваффақиятли тажрибасини ҳисобга олган ҳолда илмий-тадқиқот салоҳиятини кучайтиришга тайёрлигини билдирди.
Маълумот учун: Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 3 октябрдаги "Ижтимоий-иқтисодий ривожланишда иқтисодий тадқиқотлар сифати ва ролини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида" ги қарорига мувофиқ Президенти Администрацияси ҳузуридаги Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар марказида ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар акселераторининг ишчи органи ташкил этилди.
Акселератор ижтимоий-иқтисодий ривожланиш соҳасидаги кескин муаммоларни тезкор ва самарали ҳал этиш учун давлат органлари ва ташкилотларнинг ресурсларини сафарбар этади.

Акселератор мобилизует ресурсы госорганов и организаций для ускоренного, оперативного и эффективного решения острых проблем в сфере социально-экономического развития.
26 октября 2019 года в Центре экономических исследований и реформ (ЦЭИР) при Администрации Президента Республики Узбекистан была организована встреча с Советником генерального секретаря ООН, Специальным советником Администратора ПРООН г-ном Абдулай Мар Дийе.
На встрече также приняли участие постоянный представитель ПРООН в Узбекистане Матильда Димовска, заместитель постоянного представителя ПРООН в Узбекистане Дойна Мунтяну и менеджер проекта ПРООН в Узбекистане Диёра Кабулова.
С узбекской стороны на встрече участвовали руководители и научные сотрудники ЦЭИР, научно-исследовательского центра «Научные основы и проблемы развития экономики Узбекистана» при Ташкентском государственном экономическом университете, Общенационального движения «Юксалиш», Института бюджетно-налоговых исследований при Министерстве финансов, а также Института прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономики и промышленности.
Целью встречи стало ознакомление г-на Абдулай Мар Дийе с деятельностью исследовательских и мозговых центров Узбекистана, обмен мнениями по различным вопросам, касающимся роли научных центров в развитии страны, сотрудничества ПРООН с Узбекистаном в сфере научно-аналитической поддержки в подготовке решений правительства, а также обсуждение направлений дальнейшего сотрудничества.
В ходе беседы директор ЦЭИР О.Хакимов рассказал о деятельности Центра и поставленных перед Центром новых задачах в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению качества и роли экономических исследований в социально-экономическом развитии» от 3 октября 2019 года, а также подчеркнул внимание, оказываемое руководством страны развитию деятельности научно-аналитических учреждений в республике.
В свою очередь г-н Абдулай Мар Дийе высоко оценил проводимые в республике масштабные реформы, а также приветствовал решения правительства Узбекистана по поддержке деятельности научно-аналитических центров.
В продолжении встречи, он рассказал о важнейшей инициативе ПРООН в сфере развития, такой как создание акселераторных лабораторий, которые уже созданы в 60 странах мира.
Деятельность акселераторных лабораторий подразумевает создание площадки для коллективного обсуждения и решения текущих проблем заинтересованными участниками, учитывая, что они имеют большее представление и понимание о сущности имеющихся у них проблем и путях их решениях.
В ходе встречи представители ПРООН выразили готовность в оказании активной поддержки научно-исследовательским центрам Узбекистана в налаживании тесных отношений с Глобальными центрами экономической политики ПРООН, которые вносят основной вклад в консультативные функции в области развития, предоставляя основанные на фактических данных аналитические материалы для глобального позиционирования ПРООН и формулирования его статуса в глобальных процессах развития.
Отметим, что ПРООН также сотрудничает с международными рейтинговыми агентствами по пересмотру методологии составления оценок, путем включения компонентов развития в состав ключевых показателей.
По мнению г-на Абдулай Мар Дийе, международные рейтинговые агентства должны оценивать возможности страны по развитию экономики не только с позиций наличия в стране возможностей для получения прибыли, но и с позиций создаваемых в стране условий для устойчивого развития, как например, это делается в Узбекистане.
По итогам встречи, высокий гость выразил готовность ПРООН всесторонне поддерживать процессы, связанные с развитием Узбекистана, в том числе по усилению научно-исследовательского потенциала, учитывая успешный опыт проводимых в последние три года в Узбекистане реформ, которые могут быть примером для других развивающихся стран.
Справочно: В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан «О мерах по повышению качества и роли экономических исследований в социально-экономическом развитии» от 3 октября 2019 года, при Администрации Президента создается Акселератор социально-экономических реформ с рабочим органом в структуре Центра экономических исследований и реформ.