Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази экспертлари Ўзбекистон ҳудудларида ишбилармонлик фаоллигининг ўсиш сабабларини тушунтирди
Мониторинг натижалари шуни кўрсатдики, жорий йилнинг 1 январидан 30 сентябригача бўлган даврда республикада солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 17,3%га ошган.
Жумладан, Фарғона (39,5%), Самарқанд (35,4%), Сирдарё (33,2%), Хоразм (32,7%), Бухоро (32,2%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (33,4%) ва Тошкент шаҳрида (42,2%) солиқ тушумларининг сезиларли ўсиши қайд этилди.
Умуман олганда, кўриб чиқилаётган даврда солиқ тушумларининг кўпайишига бир вақтнинг ўзида бир қатор ўсиш омиллари таъсир кўрсатди.
Электрон ҳисобварақлар тизимини, онлайн касса тизимини жорий қилишни кенгайтириш ҳисобига, шунингдек аҳолига харид қийматининг 1 фоизини кэшбек сифатида қайтариб бериш тартибининг жорий қилиниши натижасида қўшилган қиймат солиғи (республика бўйича даромаднинг ўсиши – 32%) ва айланмадан олинадиган солиқ (49%) тушумлари ўсди.
Иқтисодий фаолликнинг ортиши натижасида рентабеллик даражасининг ошиши субъектлар томонидан тўланадиган фойда солиғини 38%га оширишига сабаб бўлди.
Таҳлил қилинаётган даврда божхона тўловлари бўйича тушумлар ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 40,3%га ошди. Божхона тушумларининг энг катта ўсиши Андижон (61,2%), Сирдарё (48,0%), Жиззах (45,8%), Хоразм (48,6%) вилоятларида Қорақалпоғистон Республикаси (56,9%), ва Тошкент шаҳрида (46,5%) кузатилди.
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази таҳлилига кўра, божхона тўловларидан олинадиган даромаднинг ўсишига таъсир кўрсатган асосий омиллар 2022 йил январ-август ойларида импорт ҳажмининг ўтган йилнинг шу даврига нисбатан деярли 20 фоизга ошиши бўлди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, йил бошидан 30 сентябрга қадар товарлар экспорти ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 25,5%га ошган. Товарлар экспорт ҳажмининг сезиларли ўсиши Самарқанд (35,5%), Андижон (35,3%), Сирдарё (31,0%), Қашқадарё (29,2%), Наманган (29,1%), вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (55,3%) қайд этилди.
Товар экспортининг қисқариши, Сурхондарё (10,0%), Бухоро (5,4%) вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида (10,2%) кузатилди.
Экспорт ҳажмининг камайиши Бухоро вилоятида пахта толасининг ички бозорга йўналтирилганлиги билан, Қорақалпоғистон Республикасида пластмасса ва ундан тайёрланган маҳсулотлар, ип-калава ва (қизилмия илдизидан тайёрланадиган) фармацевтика маҳсулотлари экспортининг камайиши билан, Сурхондарё вилоятида мева-сабзавот маҳсулотлари (дуккакли ўсимликлар, помидор, мош, пиёз) экспортининг камайиши билан боғлиқ.
Жорий йилнинг 1 январидан 30 сентябригача бўлган даврда тижорат банклари томонидан берилган кредитлар ҳажми ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,6%га ўсди.
Берилган кредитлар ҳажмининг ўсиши Фарғона (29,8%), Тошкент (24,0%), Самарқанд (17,7%), Андижон (16,1%) вилоятларида, Қорақалпоғистон Республикасида (18,3%) ва Тошкент шаҳрида (11,3%) кузатилган.
Таҳлил қилинаётган даврда Ўзбекистон Республикаси товар-хомашё биржасида тузилган битимлар ҳажми 41,3%га ўсди. Биржада савдо фаоллигининг сезиларли ўсиши Хоразм (60,5%), Жиззах (58,3%), Навоий (46,6%), Самарқанд (46,1%) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (53,6%) кузатилди.
Ушбу ҳудудларда тузилган битимлар ҳажмининг ўсиши минерал ўғитлар, техник чигитлар, автомобил бензини, дизел ёқилғиси, қурилиш ва хўжалик материаллари, ўсимлик ёғи, буғдой уни, буғдой, шакар, пахта толаси, қора ва рангли металлар, полиэтилен, полипропилен, этил спирти ва бошқа маҳсулотлар савдосининг кўпайиши ҳисобидан эришилган.
Таҳлил қилинаётган даврда 70 563 та янги хўжалик юритувчи субъектлар ташкил этилиб, уларнинг энг кўпи Самарқанд (8 398), Қашқадарё (6 812), Фарғона (6 720), Тошкент (5 212), Хоразм (4 567) вилоятларида ва Тошкент шаҳрида (11 700) рўйхатга олинган.

Эксперты ЦЭИР объяснили, с чем связан рост бизнес-активности регионов Узбекистана
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 30 сентября т.г. вырос на 17,3% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечен в Ферганской (на 39,5%), Самаркандской (на 35,4%), Сырдарьинской (на 33,2%), Хорезмской (на 32,7%), Бухарской (на 32,2%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 33,4%) и в г. Ташкенте (на 42,2%).
На увеличение поступлений налоговых доходов в целом за рассматриваемый период повлияло сразу ряд нескольких факторов роста.
Так, поступления в бюджет увеличились в связи с расширением внедрения системы электронных счет-фактур, онлайн-касс, введения порядка возврата 1% от стоимости покупки населению в качестве кэшбэка, по налогу на добавленную стоимость (рост поступлений по республике 32%) и налогу с оборота (49%).
В результате роста экономической активности и повышения уровня рентабельности, поступления от налога на прибыль, уплачиваемого плательщиками выросли на 38%.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 40,3% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года. Наибольший рост таможенных поступлений наблюдался в Андижанской (на 61,2%), Сырдарьинской (на 48,0%), Джизакской (на 45,8%), Хорезмской (на 45,1%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 56,9%) и г.Ташкенте (на 46,5%).
Как показал анализ ЦЭИР, основными факторами, оказавшими влияние на увеличение поступлений от таможенных платежей, стали рост объема импорта в январе-августе 2022 года почти на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала текущего года по 30 сентября увеличился на 25,5% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечен в Самаркандской (на 35,5%), Андижанской (на 35,3%), Сырдарьинской (на 31,0%), Кашкадарьинской (на 29,2%), Наманганской (на 29,1%) областях и в г.Ташкенте (на 55,3%).
Сокращение экспорта товаров наблюдались в Сурхандарьинской (на 10,0%), Бухарской (на 5,4%) областях и в Республике Каракалпакстан (на 10,2%).
Сокращение объема экспорта в Сурхандарьинской области связано с сокращением экспорта плодоовощной продукции (бобы, помидоры, маш, лук) и пряжи, а в Бухарской области – направлением хлопкового волокна на внутренний рынок. В Республике Каракалпакстан – сокращением экспорта пластмасс, фармацевтической продукции (из солодкового корня) и пряжи.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период c 1 января по 30 сентября т.г. вырос на 6,6% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Значительный рост выдачи кредитов отмечено в Ферганской (на 29,8%), Ташкентской (на 24,0%), Самаркандской (на 17,7%), Андижанской (на 16,1%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 18,3%) и г.Ташкенте (на 11,3%).
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 41,3%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Хорезмской (на 60,5%), Джизакской (на 58,3%), Навоийской (на 46,6%), Самаркандской (на 46,1%) областях и в г.Ташкенте (на 53,6%).
В течение анализируемого периода создано 70 563 новых хозяйствующих субъектов, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (8 398), Кашкадарьинской (6 812), Ферганской (6 720), Ташкентской (5 212), Хорезмской (4 567) областях и в г. Ташкент (11 700).