Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази эксперти дунёнинг 50 та ривожланган давлатига Орол денгизининг қуриб қолган ҳудудида ноёб инновацион ўрмонлар ташкил этишни таклиф қилди
Куни кеча G20 давлатлари раҳбарлари 2030 йилгача бўлган даврда биргаликда бир триллион дарахт экиш мақсадини эълон қилишди, бунда асосий эътибор сайёрамизнинг энг кўп зарарга учраган экотизимларига эътибор қаратилиши маълум бўлди.
Шу муносабат билан Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) эксперти Муҳаммаджон Бобожонов дунёнинг 50 та ривожланган давлатининг ҳар бири учун Орол денгизининг Мўйноқ тумани ҳудудига тўғри келувчи қуриб қолган ҳудудида 5 гектардан инновацион ўрмон яратишни ва ушбу ўрмонларнинг ҳар бирини мазкур ташаббусни қўллаб-қувватлаган давлатлар шарафига номлашни таклиф қилмоқда. У бу ҳақда “Podrobno.uz”га берган интервьюсида айтиб ўтди.
Ер экотизимидаги дарахтларнинг роли
Маълумки, дарахтлар сайёрамиз экотизимида муҳим рол ўйнайди, улар карбонат ангидридни ўзлаштириб, ўзидан кислород чиқаради, бу билан атроф-муҳитни озода сақлашга ўз ҳиссасини қўшади. Дарахтлар ҳаво ва сувни тоза сақлашга ёрдам берса, ўрмонлар кўплаб ҳайвонлар ва ўсимликлар учун яшаш макони ҳисобланади.
Айтиш мумкинки, йигирманчи асрдан бошлаб инсоният табиатнинг мавжудлигида дарахтларнинг роли ва қадрини жиддий ҳис қила бошлади. Бу, айниқса, ер шарининг барча қитъаларида ўрмонларнинг йўқолиб кетиши оқибатлари натижасида янада яққол намоён бўла бошлади.
Афсуски, бутун дунё бўйлаб дарахтлар ва ўсимликлар юқори суръатларда камайиб бормоқда, деградацияга учрамоқда ва кесилмоқда. Баъзи ҳисоб-китобларга кўра, дунёдаги ўрмонларнинг 46% аллақачон йўқ қилинган. Ўрмонларнинг кесилиши нафақат дарахтлар кесилган жойларда, балки бутун дунёда одамлар ва ҳайвонларга таъсир қилади. Ер юзидаги ҳайвонлар ва ўсимликларнинг 80% ўрмонларда яшайди ва ўрмонларнинг йўқ қилиниши у ерда яшайдиган кўплаб ҳайвонлар турларининг табиатда сақланиб қолишига таҳдид солади.
Дарахтларнинг тўғридан-тўғри ва билвосита инсон таъсирида етарли даражада қайта тикланмасдан йўқ бўлиб кетиши атмосферадаги карбонат ангидриднинг био-секвестрацияланишига салбий таъсир кўрсатади, бу эса яшаш муҳитига зарар етказиб, биологик хилма-хилликни йўқотишга ва қурғоқчиликка олиб келади.
Жаҳон ҳамжамияти ўрмонларни қайта тиклаш йўлида
Бутун дунёда одамлар ўрмонларнинг йўқолиб кетиши ва унинг оқибатларидан жиддий хавотирда. Бу борада сайёрамиз экотизимини сақлаб қолиш ва тиклаш бўйича жаҳон миқёсида кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
2021 йил 4 июнда БМТ раҳбари Антонио Гутерриш 2021-2030 йилларга мўлжалланган экотизимларни тиклаш бўйича БМТ ўн йиллиги бошланишини эълон қилди. Ушбу ташаббуснинг мақсади миллий ҳукуматлар, хусусий сектор, нодавлат ташкилотлар ва оддий фуқаролар ўртасида бузилган ва йўқ қилинган экотизимларни тиклаш учун глобал ҳамкорликни кучайтиришни англатади.
Мазкур ташаббус доирасида Жаҳон банки молиявий масалалар учун масъул бўлган ишчи гуруҳни бошқаради ҳамда:
- экотизимларни тиклаш учун субсидияларни мос равишда қайта йўналтириш бўйича кўрсатмалар беради;
- экотизим деградациясига олиб келадиган иқтисодий кучлар ва шахсий манфаатларга қарши курашади;
- ҳукумат ва корпоратив сармоядорларни экотизимларни тиклашга, шу жумладан реставрациядан кўпроқ фойда кўрадиган ҳудудларга биргаликда сармоя киритишга ундайди.
Шунингдек, мазкур ташаббус доирасида ФАО бошчилигида бутун дунё бўйлаб экотизимлар ва маҳаллий аҳоли билимларини тиклаш бўйича йўриқномалар ишлаб чиқиш ва илғор тажрибаларни таққослаш учун 43 дан ортиқ ташкилотлар билан ҳамкорликда ишчи гуруҳ ташкил этилди. Мазкур ишчи гуруҳнинг фаолияти кейинги ўн йил ичида табиятни қайта тиклаш усуллари ҳақидаги билимларни оммалаштиришга қаратилган.
Шу билан бирга, 2020 йилда Жаҳон иқтисодий форумида “Бир триллион дарахт ташаббуси” (One Trillion Tree initiative) ҳукуматлар, бизнес ва фуқаролик жамияти учун платформа сифатида бошланган.
“Триллион дарахт” кампанияси (Trillion Tree Campaign) бутун дунё бўйлаб бир триллион дарахт экишни мақсад қилган Plant-for-the-Planet томонидан ишлаб чиқилган лойиҳадир. Кампания 1977 йилда Африкада "Яшил камар" ҳаракатига асос солган Вангари Маатаи томонидан илгари сурилган "Миллиард дарахт" кампаниясининг давоми ҳисобланади. 2021 йил 30 май ҳолатига кўра, кампания доирасида бутун дунё бўйлаб 13,96 миллиард дарахт экилган.
2021 йил 30-31 октябрь кунлари Римда бўлиб ўтган саммитнинг якуний декларациясида айтилишича, G20 етакчилари 2030 йилга қадар сайёрамизда 1 триллион дарахт экишни мақсад қилишган.
“Биз сайёрамизнинг энг кўп зарар кўрган экотизимларига эътибор қаратган ҳолда биргаликда 1000 миллиард дарахт экишни ўз олдимизга улкан мақсад қилиб қўйганмиз", дейилади ҳужжатда.
Орол денгизининг экологик фалокати
Бугунги кунда Орол денгизининг қуриши кенг кўламли экологик ҳалокатга олиб келгани, унинг ҳалокатли оқибатларини биринчи навбатда Оролбўйи минтақаси ҳис қилгани ҳеч кимга сир эмас. Орол денгизининг қуриб қолган қисми атмосферани чанг ва туз билан ифлослантирувчи манбага айланиб, ўнлаб йиллар давомида ҳаво орқали кўп минглаб километрларга учиб ўтиб, ўсимлик ва ҳайвонот дунёсига зарар етказмоқда.
Орол экологик ҳалокатининг салбий оқибатларини минималлаштириш мақсадида Ўзбекистон ҳукумати тузли чўл жойлашган қуриган денгиз тубида янги тупроқ қопламини шакллантириш, ер юзига экологик зарарни минималлаштириш, Орол денгизи бўйида яшовчи аҳоли саломатлиги ва уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳаётини жонлантириш каби комплекс чора-тадбирларни амалга оширмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан 2021 йил 18 май куни БМТ Бош Ассамблеяси Оролбўйи ҳудудини экологик инновациялар ва технологиялар зонаси деб эълон қилиш тўғрисидаги махсус резолюцияни бир овоздан қабул қилди.
Қабул қилинган резолюцияда БМТ Бош Ассамблеяси Оролбўйида экологик, ижтимоий, иқтисодий ва демографик вазиятни яхшилашга қаратилган минтақавий тадбир ва ташаббусларни қўллаб-қувватлашини эълон қилди.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг Халқаро табиатни муҳофаза қилиш Иттифоқига қўшилиши Марказий Осиё ҳудудида биохилма-хилликни сақлаш жараёнида муҳим воқеа бўлди.
Халқаро табиатни муҳофаза қилиш Иттифоқи табрикномасида қайд этилишича, биологик хилма-хилликни сақлаш ва барқарор фойдаланиш мақсадида Ўзбекистон биохилма-хилликни сақлаш бўйича Миллий стратегия ва тадбирлар режасини, 2030 йилгача атроф-муҳитни муҳофаза қилиш Концепциясини ва 2028 йилгача биологик хилма-хилликни сақлаш Стратегиясини ўз ичига олган давлат экологик сиёсатининг мустаҳкам меъёрий-ҳуқуқий базасини шакллантирган.
Орол чўлининг ўрмонлари
Юқоридагиларга асосланиб, шунингдек, Оролбўйи минтақасининг туризм ва экологик салоҳиятини янада ошириш учун дунёнинг 50 та ривожланган давлатининг ҳар бири учун Орол денгизининг Мўйноқ тумани ҳудудига тўғри келувчи қуриб қолган ҳудудида 5 гектардан инновацион ўрмон яратишни ва ушбу ўрмонларнинг ҳар бирини мазкур ташаббусни қўллаб-қувватлаган давлатлар шарафига номлашни таклиф қиламиз.
Бундан ташқари, сайёрамиздаги исталган инсон учун Орол денгизи мазкур қуриб қолган қисмига пуллик асосда дарахт экишни ташкил қилиш ва ўша инсоннинг номини бу дарахтга илиб қўйиш таклиф этилади. Шу билан бирга, бу инсон ушбу дарахтнинг ўсишини масофадан туриб кузатиши мумкин бўлади. Ушбу ташаббусни амалга ошириш учун дунёнинг таниқли шахслари, давлатлар ва халқаро ташкилотлар раҳбарлари, шунингдек, йирик халқаро ва медиа корпорациялар томонидан ушбу таклиф (челленж)ни оммалаштириш ва тарғиб қилиш зарур.
Шунингдек, Кемалар қабристони яқинида ва барпо этилаётган инновацион ўрмонлар ҳудудида сайёҳлар учун қорақалпоқ миллий оқ уйларидан иборат инновацион меҳмонхона мажмуасини қуриш таклиф этилади.
Ушбу ташаббусни амалга ошириш, аслида, мултипликатив хусусиятга эга. Айтишимиз мумкинки, ўрмонлар кўпайгани сари турли туризм маҳсулотлари ҳам ривожланади. Хусусан, Тошкент шаҳридан Нукус шаҳрига саёҳат пакетини йўлга қўйиш мумкин ва бунда инновацион ўрмонларга, Миздакхон ва Тупроққалъа мажмуаларига, шунингдек, Савицкий номидаги санъат музейига ташрифларни қамраб олиш мумкин бўлади.
Шунингдек, шакллантирилган инновацион ўрмонлар ва Мўйноқдаги Кемалар қабристони устидан Gyrocopter Skyhub да шахсий учишларни ташкил этиш таклиф этилади.
Gyrocopter Skyhub - бу икки ўриндиқли самолёт бўлиб, у 450 метр баландликда ёқимли парвоз тажрибасини тақдим этади. Парвозни учувчи бошқаради. Стандарт пакетга 20 дақиқалик парвоз киради ва унинг нархи 275 доллар атрофида бўлиши мумкин. Ушбу пакет билан парвознинг фотосуратлари ва таҳрирланган видеоси тақдим қилинади. Ўзбекистоннинг барча фуқаролари парвоз нархидан 20% чегирмага эга бўлишади.
Инновацион ўрмонлардаги дарахтларни суғориш учун энергия ва сувни тежашнинг энг янги технологияларидан фойдаланиш таклиф қилинади, зарур электр энергияси эса қайта тикланадиган энергия манбаларидан ишлаб чиқарилиши мумкин.
Дарахтларни суғориш учун зарур бўлган сув энг янги технология (атмосфера сув генератори) ёрдамида атмосферадан олинади.
Хулоса ўрнида шуни таъкидлаш жоизки, Орол денгизи тубида юқори технологияли ва инновацион ўрмонлар барпо этиш бўйича ташаббусимиз экотизимларни тиклаш жараёнларига оламшумул туртки беришга ва БМТга аъзо давлатларнинг биологик хилма-хилликни муҳофаза қилиш ва тиклаш йўлида бирлашиши учун ўзига хос амалий платформага айланишга қодир деб ҳисоблаймиз ва келажак авлодлар учун муносиб ўрнак бўлади деган умиддамиз.
Ушбу ташаббус билан биз барчани сайёрамиз табиатини муҳофаза қилиш ва асраб-авайлаш масаласни яна бир бор мулоҳаза қилиб кўришга чақирамиз ва бу ўз амалий татбиқини топиб, 2030 йилга қадар ушбу мақсадга эришиш йўлидаги саъй-ҳаракатларимизни бирлаштирувчи глобал ташаббусга айланишига умид қиламиз.

Главы стран G20 заявили, что разделяют цель совместно высадить триллион деревьев к 2030 году, уделив особое внимание наиболее деградировавшим экосистемам планеты.
В связи с этим, эксперт Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Мухаммаджон Бабаджанов предлагает 50 развитым странам мира высадить на территории высохшего Аральского моря в Муйнаке леса площадью в 5 гектаров и каждый из этих лесов назвать в честь стран, поддержавших данную инициативу. Об этом он рассказал в своем материале для "Подробно.уз".
Роль деревьев в экосистеме Земли
Как известно, деревья играют важную роль в экосистеме нашей планеты, они поглощают углекислый газ и выделяют кислород, поддерживают здоровую окружающую среду. Деревья помогают сохранить воздух и воду чистыми, а леса являются местом обитания множества животных и растений.
Начиная с двадцатого века человечество начало серьезно ощущать роль и ценность деревьев в существовании природы. Это особенно начало проявляться с учетом последствий исчезновения лесов во всех континентах земного шара.
К сожалению, во всем мире деревья и растения сжигаются, деградируют и вырубаются с большой скоростью. По некоторым расчётам, 46% мировых лесов уже уничтожены. Вырубка лесов затрагивает людей и животных не только там, где вырубают деревья, но и также весь мир. 80% наземных животных и растений Земли живут в лесах, и уничтожение лесов угрожает многим видам животных, которые обитают там.
Исчезновение деревьев путем прямого и косвенного влияния человека без достаточного лесовосстановления оказала неблагоприятное воздействие на био-секвестрацию атмосферного углекислого газа, наряду с повреждением среды обитания, утратой биоразнообразия и засушливостью.
Мировая общественность на пути к восстановлению лесов
Во всем мире люди серьезно обеспокоены исчезновением лесов и его последствий. В связи с этим, в глобальном масштабе принимаются комплексные меры по сохранению и восстановлению экосистемы нашей планеты.
4 июня 2021 года глава ООН Антониу Гутерриш объявил о начале Десятилетия ООН по восстановлению экосистем на 2021-2030 годы. Целью данной инициативы является продвижение глобального сотрудничества национальных правительств, частного сектора, неправительственных организаций и простых граждан для восстановления деградированных и разрушенных экосистем.
В рамках данной инициативы, Всемирный банк возглавляет целевую группу, отвечающую за финансовые вопросы, которая:
предоставляет рекомендации по переориентации субсидий на восстановление экосистем соответствующим образом;
будет противодействовать экономическим силам и корыстным интересам, которые приводят к деградации экосистем;
будет стимулировать государственных и корпоративных инвесторов к совместному инвестированию в восстановление экосистем, в том числе в те областях, где выгоды от восстановления являются преимущественно общественными благами.
Также в рамках данной инициативы ФАО была создана целевая группа, сотрудничающая с более чем 43 организациями, для разработки руководящих принципов и сопоставительного анализа передовых методов восстановления экосистем и знаний коренных народов по всему миру. Ее работа сосредоточена на распространении знаний о методах восстановления в течение следующих десяти лет.
Наряду с этим, в 2020 году на Всемирном экономическом форуме была запущена инициатива «Один триллион деревьев» в качестве платформы для правительств, бизнеса и гражданского общества.
Кампания «Триллион деревьев» – это проект, запущенный компанией Plant-for-the-Planet, целью которого является посадить один триллион деревьев по всему миру. Кампания является продолжением деятельности более ранней кампании «Миллиард деревьев», инициированной Вангари Маатаи, которая в 1977 году основала движение «Зеленый пояс» в Африке. По состоянию на 30 мая 2021 года в рамках деятельности данной кампании было посажено 13,96 миллиарда деревьев по всему миру.
Лидеры G20 поставили цель высадить 1 триллион деревьев на планете до 2030 года, говорится в заключительной декларации саммита, прошедшего в Риме 30-31 октября 2021 года.
"Мы разделяем амбициозную цель совместно высадить 1000 миллиардов деревьев, уделив особое внимание наиболее деградировавшим экосистемам планеты", - отмечается в документе.
Экологическая катастрофа Аральского моря
Сегодня ни для кого не секрет, что высыхание Аральского моря повлекла за собой масштабную экологическую катастрофу, плачевные последствия которого в первую очередь ощутило Приаралье. Высохшая часть Аральского моря стала источником загрязнения атмосферы пылью и солью, которые десятилетиями разлетаются по воздуху на многие тысячи километров, нанося урон флоре и фауне.
Для минимизации негативных последствий Аральской экологической катастрофы Правительством Узбекистана принимаются комплексные меры, в том числе и по формированию нового почвенного покрова на дне высохшего моря, где располагается солевая пустыня, минимизации экологического ущерба здоровью населения Приаралья и оживлению их социально-экономической жизнедеятельности.
По предложению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 18 мая 2021 года Генеральная Ассамблея ООН единогласно приняла специальную резолюцию об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий.
В принятой резолюции Генеральная Ассамблея ООН заявила о своей поддержке региональных мероприятий и инициатив, направленных на улучшение экологической, социальной, экономической и демографической ситуации в регионе Приаралья.
Важным событием в процессе сохранения биоразнообразия на территории Центральной Азии стало присоединение Узбекистана к Международному союзу охраны природы.
В приветствии МСОП отмечается, что в целях сохранения и устойчивого использования биологического разнообразия, в Узбекистане создана прочная нормативно-правовая основа государственной экологической политики, которая включает Национальную стратегию и План действий по сохранению биоразнообразия, Концепцию охраны окружающей среды до 2030 года и Стратегию по сохранению биологического разнообразия до 2028.
Леса Аральской пустыни
Исходя из вышеизложенного, а также для дальнейшего повышения туристического и экологического потенциала Приаралья, предлагается для 50 развитых стран мира высадить на территории высохшего Аральского моря в Муйнаке, высокотехнологичные и инновационные леса каждый площадью в 5 гектаров и назвать их в честь этих стран. Данная инициатива должна быть реализована по согласованию с иностранными государствами.
Кроме того, для любого человека на нашей планете, следует организовать на платной основе посадку деревьев на территории дна высохшего Аральского моря с табличкой инициалов (ФИО) посадившего это дерево, за посадкой и ростом которого он будет иметь возможность наблюдать удаленно. Для реализации данной инициативы необходима массовая популяризация и продвижении этого предложения (челендж) известными личностями во всем мире, главами государств и международными организациями, а также крупными международными и медиа корпорациями.
Целесообразно будет построить Инновационный гостиничный комплекс из каракалпакских национальных белых юрт для туристов вблизи Кладбища кораблей и на территории создаваемых лесов.
Реализация данной инициативы, на самом деле будет носить и мультипликативный характер. Так, по мере разрастания лесов, будут развиваться различные туристические виды туристических продуктов.
В частности, можно будет запустить комплексный турпакет из Ташкента и Нукуса с посещением лесов, комплекса Миздакхан, городища Топрак-кала, а также музея искусств Савицкого. А также организовать частные полеты над создаваемыми инновационными лесами и Кладбищем кораблей в Муйнаке на Gyrocopter Skyhub.
Gyrocopter Skyhub – это двухместный самолет, который обеспечивает исключительные впечатления от полета на высоте 450 метров. Полет будет управляться пилотом. Стандартный пакет будет включать 20-минутный полет и стоит 275 долларов. Этот пакет будет бесплатно включать фотографии и отредактированное видео полета. Все граждане Узбекистана получат скидку 20% на стоимость перелета.
Для полива деревьев в инновационных лесах предлагается использовать новейшие энерго- и водо-сберегающие технологии, при этом необходимая электроэнергия может производиться из возобновляемых источников энергии. Необходимая вода для полива деревьев будет вырабатываться из атмосферы путем использования новейших технологий atmospheric water generator.
В заключении следует отметить, что наша инициатива по высадке лесов на дне Аральского моря способна дать импульс планетарного масштаба в процессы восстановления экосистем и стать уникальной практической платформой для стран-членов ООН по сплочению усилий в защите и восстановлении биологического разнообразия, а также стать примером для будущих поколений.
Данной инициативой мы призываем еще раз переосмыслить роль нашего поколения в защите и сохранении природы нашей планеты, и надеемся, что она найдет свою практическую реализацию и станет общемировым мероприятием, которая объединит наши усилия для достижения этой цели до 2030 года.