Ўзбекистоннинг давлат қарзи 23,3 млрд долларни ташкил этди
Молия вазирлигининг дастлабки ҳисоб-китобларига кўра, 2021 йил 1 январь ҳолатига Ўзбекистон Республикаси номидан ва унинг кафолати остида жалб қилинган қарз қолдиғи (давлат қарзи) 23,3 млрд. доллар эквивалентини ёки ялпи ички маҳсулотга (ЯИМ) нисбатан 40,4 фоизни ташкил этди.
Хусусан, 2020 йил якунига кўра давлат ташқи қарзи 5,4 млрд. долларга ёки йил бошига нисбатан 34,4 фоизга ошиб, 2021 йил 1 январь ҳолатига 21,1 млрд. долларга ёки ЯИМга нисбатан 36,5 фоизга етди.
Ўзбекистон Республикаси давлат ташқи қарзининг ҳажми 2021 йилнинг 1 январь ҳолатига 21,1 млрд. доллар ёки ЯИМга нисбатан 36,5 фоизни ташкил этди.
Ўзбекистон Республикаси номидан жалб қилинган ташқи қарз – 15,1 млрд. доллар эквиваленти ёки жами давлат ташқи қарзининг 71,4 фоизи;
Ўзбекистон Республикасининг кафолати остида жалб қилинган ташқи қарз – 6,0 млрд. доллар эквиваленти ёки давлат ташқи қарзининг 28,6 фоизи.
Хусусан, давлат ташқи қарзининг асосий қисми Осиё тараққиёт банки (5,0 млрд. доллар), Жаҳон банки (3,7 млрд. доллар) ва Ислом тараққиёт банки (0,9 млрд. доллар) ҳиссасига тўғри келади.
Ўзбекистон Республикаси давлат ташқи қарзи портфели валюта таркибининг 70,0 фоизи - доллар, 11,3 фоизи - япон иенаси, 9,5 фоизи – SDR (махсус қарз олиш ҳуқуқлари), 5,1 фоизи – евро, 4,1 фоизи - бошқа валюталардаги ташқи қарз ҳиссасига тўғри келади.
Хусусан, 2020 йилнинг якуни бўйича жами давлат ташқи қарзининг 17,5 фоизи ёки 3,7 млрд. доллар давлат бюджетини қўллаб-қувватлашга, 12,4 фоизи ёки 2,6 млрд. доллар энергетика соҳасига, 13,7 фоизи ёки 2,9 млрд. доллар электр-энергетика соҳасига, 11,5 фоизи ёки 2,4 млрд. доллар транспорт ва транспорт инфратузилмасига, 11,0 фоизи ёки 2,3 млрд. доллар уй-жой коммунал хўжалиги соҳаларига йўналтирилган маблағлар ҳиссасига тўғри келади.
2020 йилнинг якунида давлат қарзига хизмат кўрсатиш жами харажатлари (давлат бюджети ва давлат корхоналари маблағларидан) 1,8 млрд. долларни ташкил этди. Шундан, давлат ташқи қарзи – 1,1 млрд. долларни ташкил этиб, асосий қарз тўловлари – 656,5 млн. доллар, фоиз тўловлари – 405,1 млн. долларни ташкил этмоқда.
Шунингдек, Ўзбекистоннинг давлат ички қарзи – 666,9 млн. долларга етиб, асосий қарз тўловлари – 515,5 млн. долларни, фоиз тўловлари – 151,4 млн. долларни ташкил этмоқда.

Госдолг Узбекистана составил $23,3 млрд
Государственный долг Узбекистана на 1 января 2021 года составил $23,3 млрд или 40,4% к валовому внутреннему продукту (ВВП), следует из отчёта Министерства финансов.
Напомним, что государственный долг Узбекистана на 1 января 2020 года составлял $17,8 млрд или 30,8% от ВВП.
Внешний долг Узбекистана составляет $21,1 млрд. или 36,5 процента от ВВП. Рост составил 34,4%. Из этой суммы $15,1 млрд. (71,4%) — долг, привлеченный от имени правительства, $6 млрд. (28,6%) — под гарантию Узбекистана.
Внутренний долг увеличился на 5,4% до 23,3 трлн сумов ($2,2 млрд) или 3,9 процента к ВВП.
В частности, долг Узбекистана перед Азиатским банком развития составляет $5 млрд., Всемирным банком – $3,7 млрд, Китайским экспортно-импортным банком – $2,2 млрд., Японским агентством по международному сотрудничеству – $1,9 млрд, Китайским государственным банком развития и другими – $2 млрд, Исламским банком развития – $0,9 млрд и другими международными финансовыми институтами – $2,4 млрд.
70% внешних долгов Узбекистана привлечены в долларах США, 11,3% - в японских иенах, 9,5% – в СДР, 5,1% - в евро и 4,1% - в других валютах.
При этом 12,4% привлеченных средств ($2,6 млрд) были направлены на развитие энергетики, 13,7% ($2,9 млрд) – на развитие электроэнергетики, 11,5% ($2,4 млрд) – на развитие транспортной инфраструктуры и 11% ($2,3 млрд) на развитие жилищно-коммунального сектора.
Узбекистан в отчетном периоде направил на поддержку бюджета — $3,7 млрд (17,5% от привлеченных средств), электроэнергетику — $2,9 млрд (13,7%), энергетику (нефть и газ) — $2,6 млрд (12,4%), транспорт и транспортную инфраструктуру — $2,4 млрд (11,5%), жилищно-коммунальное хозяйство — $2,3 млрд (11%), сельское хозяйство — $2,2 млрд; суверенные международные облигации — $1,7 млрд, образование и здравоохранение — $0,7 млрд, химическую промышленность — $1,0 млрд, телекоммуникации — $0,2 млрд, другие отрасли — $1,1 млрд.
В 2020 году Узбекистан направил $1,1 млрд на обслуживание внешних долгов: $656,5 млн долга и $405,1 млн – проценты по привлеченным кредитам. При этом $315,9 млн. были выделены из государственного бюджета.
Также Узбекистан направил $666,9 млн на обслуживание внутреннего долга: $515,5 млн долга и $151,4 млн на проценты.