2023 йил 18 май куни Hilton Tashkent City меҳмонхонасида “Камбағалликни қисқартириш бўйича илғор тажрибаларни татбиқ этиш” II Халқаро форуми бўлиб ўтади.
Жорий йилда Форум Ўзбекистон Республикаси камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги билан ҳамкорликда Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан ташкил этилди. Форум БМТ Тараққиёт дастурининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси ва БМТ Болалар жамғармасининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси кўмагида ташкил этилмоқда.
Юртимизда бўлиб ўтадиган Камбағалликни қисқартириш бўйича иккинчи халқаро форумда 200 дан ортиқ делегатлар, шу жумладан, камбағалликка қарши кураш бўйича J-PAL глобал ташаббуси, БМТ, БМТТД, ХМТ, Жаҳон банки, ЮНИCЕФ, ОТБ, ФТА, GIZ ва бошқа нуфузли халқаро ташкилотлар экспертлари иштирок этиши кутилмоқда.
Иқтисод бўйича Альфред Нобель номидаги мукофот совриндори, камбағалликни қисқартириш бўйича глобал ташаббуси J-PAL ҳаммуассиси — Абхиджит Банерджи, Жорж Вашингтон университетининг фаровонлик иқтисодиёти ва камбағалликни ўлчаш бўйича иқтисод профессори —Жеймс Фостер, Оксфорд камбағалликка қарши курашиш ва инсон капиталини ривожлантириш ташаббуси директори — Сабина Алькайрнинг иштироки катта аҳамиятга эга бўлади.
Шунингдек, Форумда Осиё тараққиёт банки вице-президенти Шичен Чен, Жаҳон банкининг Европа ва Марказий Осиё минтақаси бўйича вице-президенти Анна Бьерде, БМТнинг Ўзбекистондаги доимий мувофиқлаштирувчиси Консуэло Видаль Брус, ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзода, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Марко Мантованелли, Хитой Халқ Республикасининг камбағалликка қарши кураш халқаро маркази директори Лю Цзюньвэнь, Пекин педагогика университети профессори, Қишлоқ ҳудудлари реабилитацияси миллий департаменти раҳбари Чжан Ци ўз маърузалари билан қатнашади.
Бундан ташқари, Форумда Озарбайжон Республикаси, Қозоғистон Республикаси, Хитой Халқ Республикаси, Қирғизистон Республикаси, Покистон Ислом Республикаси, Тожикистон Республикаси, шунингдек, дипломатик корпус вакиллари иштирок этишади.
Халқаро форумнинг мақсади – камбағалликка қарши курашиш бўйича илғор жаҳон тажрибаси ва усулларини ўрганиш, яқин йилларда кўп ўлчовли камбағалликка барҳам беришда мувофиқлашган комплекс ёндашув, ижтимоий ҳимоя ва манзилли ёрдамга алоҳида эътибор қаратган ҳолда амалга ошириладиган қўшма тадқиқотлар учун устувор йўналишларини шакллантириш, инсон капиталини такомиллаштириш орқали меҳнат бозорида ўқитиш дастурлари сифатини ошириш, кичик корхоналарнинг ўсишини қўллаб-қувватлаш, юқори сифатли таълим олиш имкониятларини кенгайтиришдан иборат бўлади.
Иштирокчилар ривожланаётган мамлакатларда тўпланган тажрибани янада оммалаштириш мақсадида камбағалликка қарши курашиш бўйича тегишли чора-тадбирларни амалга оширишда Ўзбекистон эришган ютуқларнинг усуллари ва натижаларини, жумладан, уларнинг самарадорлигини кўриб чиқадилар.
Форум доирасида ҳамкорликка оид бир қатор ҳужжатларни имзолаш ва қўшма коммюникени қабул қилиш режалаштирилган бўлиб, жумладан, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ҳамда J-PAL глобал ташаббуси ўртасида Ҳамкорлик дастури имзоланиши кутилмоқда.
Ўзбекистоннинг камбағалликка қарши кураш тажрибаси
Аксарият мамлакатлар камбағалликни қисқартириш йўналишида фаолиятни халқаро ташкилотларнинг тавсиялари ва тўпланган тажрибаларга таянган ҳолда тайёр амалиёт ва стратегиялар асосида амалга ошираётган бўлса, Ўзбекистонда қисқа муддатда камбағалликни қисқартириш соҳасида ўзига хос ташкилий модели шакллантирилиб, ўтган йили жорий этилди ва ўз ижобий натижаларини кўрсатишни бошлади.
Ўзбекистонда камбағаллик муаммосини ҳал этиш ижтимоий сиёсатда алоҳида ўрин эгаллайди, унга қарши фаол кураш 2020 йилда, мамлакатимиз ушбу ҳолатни расман тан олган пайтда бошланган эди. Аҳолининг эҳтиёжманд қатламини манзилли қўллаб-қувватлаш мақсадида маълумотлар базалари шакллантирилди. 2021 йилдан бошлаб кам таъминланганларни “Ижтимоий ҳимоянинг ягона реестри” ахборот тизимига киритиш орқали ҳисобга олиш механизми жорий этилган. 2017 йилда 500 минг нафар кам таъминланган оилага ижтимоий ёрдам кўрсатилган бўлса, бугунги кунда ушбу кўрсаткич 2,2 миллиондан зиёдни ташкил қилмоқда. Ажратилаётган маблағлар ҳажми етти баравар оширилиб, йилига 13 триллион сўм (1,1 миллиард доллар)га етди.
Мамлакатимиз Президентининг ўтган йил 20 декабрдаги Олий Мажлисга ва Ўзбекистон халқига Мурожаатномасида таъкидланганидек, Янги Ўзбекистонни “ижтимоий давлат” тамойили асосида қуриш, инсон салоҳиятини рўёбга чиқариш учун тенг имкониятлар, одамлар муносиб ҳаёт кечириши учун зарур шароитлар яратиш ва камбағалликни қисқартириш мақсад қилинган.
Шундан келиб чиқиб, ижтимоий соҳага давлат харажатларини ошириш вазифаси қўйилди. Хусусан, 2018 йилда улар 35 трлн, 2019 йилда 61,3 трлн, 2020 йилда 74,2 трлн, 2021 йилда 85,3 трлн сўмни ташкил этган. 2022 йилда эса 105,5 триллион сўм йўналтирилган.
Жорий йилнинг 25 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев раислигида камбағалликни қисқартириш, аҳоли бандлигини таъминлаш масалаларига бағишлаб ўтказилган видеоселектор йиғилишида келтириб ўтилган маълумотлар Ўзбекистонда камбағалликни қисқартириш жараёнлари натижадор бўлиб, юқори самарадорликни намойиш этаётганини кўрсатди.
Хусусан, 2022 йил якунларига кўра камбағаллик даражаси 17 фоиздан 14 фоизга камайгани қайд этилди. Янги иш ўринларини яратишга алоҳида эътибор қаратилди. Йил давомида 200 мингга яқин тадбиркорлик субъектлари ташкил этилиб, 10 мингта корхонанинг фаолияти кенгайтирилди ва 11 мингта корхона қуввати тикланди. Давлат дастурлари, жумладан, аҳолини касб-ҳунарга ўқитиш, маҳаллаларда тадбиркорликка кўмаклашиш соҳасида амалга оширилаётгани натижасида 1 миллион киши камбағалликдан олиб чиқилди.
Давлатимиз раҳбарининг 2022 йил 21 декабрдаги “Янги Ўзбекистон маъмурий ислоҳотларини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони камбағалликни қисқартириш бўйича чора-тадбирлар самарадорлигини янада оширишда муҳим аҳамият касб этмоқда. Камбағалликни қисқартириш бўйича масъул беш идора Ўзбекистон Республикаси Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлигининг ягона тизимига айлантирилиб, унга барча ташкилий имкониятлар ва молиявий ресурслар тақдим этилди. Ўзаро кесишувчи масалаларнинг бир вазирлик доирасида жамланиши уларнинг янада самарали ва комплекс ҳал этилишига хизмат қилиши шубҳасиз.
Камбағалликка қарши кураш сўнгги ўн йилликда глобал кун тартибининг асосий масалаларидан бири сифатида Ўзбекистон давлат сиёсатида ҳам изчиллик билан амалга оширилмоқда. Мамлакатимиз иқтисодий ислоҳотларнинг иккинчи босқичига қадам қўяётган бир пайтда, олиб борилаётган сиёсат камбағаллик ва тенгсизликка қарши курашишга бағишланган кун тартибини бажаришда давом этмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг Мурожаатномасида 2023 йилда камбағалликни қисқартириш бўйича амалга оширилаётган сиёсатнинг устувор йўналишлари белгилаб берилган.
Хусусан, аҳолининг турмуш шароитларини яхшилаш, камбағалликни бартараф этиш чора-тадбирлари маҳалла миқёсида давом эттирилади. Аҳоли ташаббус кўрсатган лойиҳаларни амалга ошириш учун қарийб уч баравар кўп, салкам 8 триллион сўм маблағ йўналтириш кўзда тутилган.
Ҳудудлар ўртасидаги иқтисодий тенгсизликни қисқартиришни таъминловчи механизм ишга туширилиб, улар шароити ва салоҳиятидан келиб чиқиб, беш тоифага ажратилди. Тадбиркорлар учун субсидия, кредит ва компенсацияларни тоифалардан келиб чиқиб ажратиш кўзда тутилган. Улар учун солиқ ставкалари ҳам ҳар хил бўлади.
Тошкент вилоятида “Менинг биринчи уйим” ижтимоий уй-жой ипотека дастури ишга туширилмоқда (уй-жойларни биринчи навбатда эҳтиёжманд оилалар учун қуриш кўзда тутилган). Уй-жой қурилиши ҳажми 1,5 баравар оширилиб, 90 мингта хонадон ва якка тартибдаги уй-жойларга етказилади.
Туманлар кесимида 2023 йилга мўлжалланган бандлик дастурларини пухта ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш вазифаси қўйилди.
Ҳар бир кам таъминланган оила учун ягона рақамли паспорт ишлаб чиқиш, камбағалликдан чиқиш бўйича индивидуал дастурлар тайёрлаш, касб-ҳунарга ўқитиш ва тадбиркорлик лойиҳаларини амалга ошириш режалаштирилган. Шу мақсадда маҳаллаларда 300 та микромарказ яратиш ишлари бошлаб юборилди. Ҳар бир туманда тадбиркорликни ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш бўйича кўрсатма берилди.
Жорий йилда оилавий бизнес дастури учун 12 трлн сўм ажратилади. Бундай кредитларнинг максимал миқдори ортади. Давлатимиз раҳбарининг 2023 йил 25 январдаги “Оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурларини қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорига асосан оилавий тадбиркорликни ривожлантириш дастурлари доирасида лойиҳаларни молиялаштириш учун «Агробанк» АТБ, «Микрокредитбанк» АТБ ва АТ Халқ банкига 300 миллион доллар миқдорида маблағлар уч йиллик имтиёзли давр билан етти йил муддатга 10 фоиз ставкада ажратилади.

18 мая 2023 г. в гостинице Hilton Tashkent City состоится II Международный форум «Применение передового опыта по сокращению бедности».
В этом году организаторами форума выступили Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) совместно с Министерством занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан. Форум организуется при поддержке Программы развития ООН в Узбекистане и Представительства Детского фонда ООН в Узбекистане.
На втором Международном форуме по борьбе с бедностью, который будет проходить в нашей стране, ожидается участие около 200 делегатов, в том числе экспертов глобальной инициативы по борьбе с бедностью J-PAL, ООН, ПРООН, МОТ, ВБ, ЮНИСЕФ, АБР, ФАР, GIZ, GGGI и др.
Большое значение будет иметь участие лауреата премии Альфреда Нобеля, сооснователя глобальной инициативы по борьбе с бедностью J-PAL — Абхиджита Банерджи, а также профессора экономики Университета Джорджа Вашингтона, исследующего экономику благосостояния и измерение бедности — Джеймса Фостера и директора Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому капиталу — Сабины Алькайр.
В Форуме выступят вице-президент Азиатского банка развития Шичен Чен, вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Анна Бьерде, постоянный координатор ООН в Узбекистане Консуэло Видаль Брус, глава представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Мунир Мамедзаде, глава Всемирного банка в Узбекистане Марко Мантованелли и директор Международного центра борьбы с бедностью Китайской народной Республики Лю Цзюньвэнь, заместитель директора Национального департамента реабилитации сельских районов в Китае Чжан Цианбао.
Кроме того, ожидается участие представителей Азербайджанской Республики, Республики Казахстан, Китайской Народной Республики, Кыргызской Республики, Исламской Республики Пакистан, Республики Таджикистан, а также дипломатического корпуса.
Целью Международного форума станет изучение лучших мировых практик и методов борьбы с бедностью, формирование приоритетных направлений для будущих совместных исследований на ближайшие годы с особым акцентом на интегрированный и комплексный подход разрешения многомерной бедности, социальную защиту и таргетинг, повышение качества программ обучения на рынке труда через развитие человеческого капитала, поддержка роста малых предприятий, расширение доступа к высококачественному образованию.
Участники рассмотрят методы и результаты достижений Узбекистана в реализации мер по борьбе с бедностью, в том числе их эффективность, с целью дальнейшего распространения приобретенного опыта в развивающихся странах.
В рамках Форума запланировано подписание ряда документов о сотрудничестве и принятие совместного коммюнике, в том числе ожидается подписание Программы сотрудничества между Центром экономических исследований и реформ и глобальной инициативой J-PAL.
Опыт Узбекистана по борьбе с бедностью
Если большинство стран осуществляет борьбу с бедностью на основе готовых практик и стратегий по рекомендациям международных организаций и накопленного опыта, то в Узбекистане в сжатые сроки сформирована оригинальная организационная модель сокращения бедности, которая внедрена в прошлом году и показывает положительные результаты.
Особое место в социальной политике Узбекистана занимает решение проблемы бедности, активная борьба с которой началась с 2020 года, когда наша страна официально признала данный факт. Были сформированы базы данных социально уязвимых групп населения с целью адресной поддержки. С 2021 года внедрен механизм учета малообеспеченных путем внесения их в информационную систему «Единый реестр социальной защиты». Это привело к тому, что если в 2017 году социальную помощь получали 500 тысяч малообеспеченных семей, то сегодня - более 2,2 миллиона. Объем выделяемых средств увеличился в семь раз и достиг 13 трлн сумов (1,1 млрд долларов) в год.
Как отмечено в Послании Президента Олий Мажлису и народу Узбекистана 20 декабря прошлого года, поставлена цель построить Новый Узбекистан на основе принципа «социального государства», предоставить людям равные возможности для реализации своего потенциала, создать необходимые условия для достойной жизни граждан и сокращения бедности.
Исходя из этого поставлена задача повысить расходы государства на социальную сферу. Так, в 2018 году они составили 35 трлн сумов, в 2019 - 61,3, в 2020 - 74,2, в 2021 - 85,3. В 2022 году уже было направлено 105,5 трлн сумов.
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиеева, которое состоялось 25 января этого года и было посвящено вопросам сокращения бедности и обеспечения занятости населения, приведенные данные показали, что процессы сокращения бедности в Узбекистане результативны и демонстрируют высокую эффективность.
В частности, было отмечено, что уровень бедности по итогам 2022 года снизился с 17 до 14 процентов. Особое внимание уделялось новым рабочим местам. За год было создано около 200 тысяч хозяйствующих субъектов, расширена деятельность 10 тысяч и восстановлена производственная мощность 11 тысяч предприятий. Благодаря осуществлению государственных программ, в том числе в сфере профессионального обучения людей, содействия предпринимательству в махаллях, из состояния бедности выведен один миллион человек.
Важное значение для дальнейшего повышения эффективности мер по сокращению бедности имеет Указ Президента «О мерах по реализации административных реформ Нового Узбекистана» от 21 декабря 2022 года. Пять ведомств, отвечающих за сокращение бедности, преобразованы в единую систему Министерства занятости и сокращения бедности Республики Узбекистан, которому предоставлены все организационные возможности и финансовые ресурсы. Концентрация вопросов, носящих взаимно пересекающийся характер в рамках одного министерства, несомненно, будет содействовать их более эффективному и комплексному решению.
Борьба с бедностью, как один из центральных пунктов глобальной повестки дня последнего десятилетия, последовательно имплементируется в государственную политику в Узбекистане. Поскольку наша страна вступает в фазу «второго поколения экономических реформ», проводимая политика продолжает выполнять повестку дня посвященную вопросам борьбы с бедностью и неравенством.
В Послании главы государства обозначены приоритеты проводимой политики по сокращению бедности в 2023 году.
В частности, продолжится принятие мер по улучшению условий жизни и преодолению бедности на уровне махалли. На реализацию инициированных населением проектов намечено выделить почти в три раза больше средств, почти 8 трлн сумов.
Заложен механизм, обеспечивающий снижение экономического неравенства между регионами, которые исходя из своих условий и потенциала разделены на пять категорий. Исходя из конкретной категории предпринимателям намечено выделять субсидии, кредиты и компенсации. Налоговые ставки также будут дифференцированными.
В Ташкентской области стартует ипотечная программа социального жилья «Мой первый дом» (предусматривается строительство жилья в первую очередь для нуждающихся семей). Объем строительства жилья увеличится в 1,5 раза и достигнет 90 тысяч квартир и индивидуальных жилых домов.
Поставлена задача тщательно разработать и утвердить программы занятости на 2023 год в разрезе районов.
Намечено для каждой малообеспеченной семьи — разработать единый цифровой паспорт, подготовить индивидуальные программы по выходу из бедности, реализовать проекты профессионального обучения и предпринимательства. В этих целях в махаллях начато создание 300 микроцентров. Поручено разработать программу развития предпринимательства по каждому району.
В этом году на программу семейного бизнеса будет выделено 12 трлн сумов. Предельный размер таких кредитов увеличится. Согласно постановлению Президента «О дополнительных мерах по поддержке программ развития семейного предпринимательства» от 25 января 2023 года для финансирования проектов в рамках программ развития семейного предпринимательства, АКБ «Агробанк», АКБ «Микрокредитбанк» и АК «Народный банк» будут направлены средства в размере 300 млн долларов по ставке 10 процентов сроком на семь лет с трехлетним льготным периодом.