Реал сектор фаоллиги бизнес муҳитга ижобий таъсир кўрсатмоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистондаги бизнес муҳити бўйича таҳлил натижаларини тақдим этди. Таҳлил республика бўйлаб тадбиркорлар ўртасида ҳар ой ўтказиладиган сўровлар асосида тайёрланган.
Олинган маълумотлар асосида бизнес муҳитининг умумий индикатори шакллантирилди. У тадбиркорларнинг бизнеснинг ҳозирги ҳолатига берган баҳосини ҳамда яқин уч ой учун кутилмаларини акс эттиради.
Ўзбекистонда бизнес муҳитининг умумий динамикаси
Апрель якунларига кўра, бизнес муҳити умумий индекси 60 бандни ташкил этди. Бу ўтган йилнинг апрель ойига нисбатан 3 бандга, жорий йил март ойига нисбатан эса 4 бандга юқори. Индекс 50 банддан юқори бўлгани бизнес муҳитида ижобий кайфият сақланаётганини кўрсатади.
Умумий индекснинг ўсиши асосан тадбиркорларнинг ҳозирги бизнес ҳолатига берган баҳолари яхшилангани билан боғлиқ. Жорий ҳолат индекси 53 бандни ташкил этиб, ўтган йил апрель ойига нисбатан 12 бандга ошди. Шу билан бирга, яқин уч ой учун бизнес кутилмалари индекси 6 бандга пасайиб, 68 бандни ташкил этди. Шунга қарамай, бу кўрсаткич ҳали ҳам юқори оптимизм даражасини англатади.
Сўров натижалари бизнес фаоллигида ижобий ўзгаришлар давом этаётганини кўрсатмоқда. Сўнгги уч ойда ўз бизнеси ҳолатини “яхши” деб баҳолаган тадбиркорлар улуши 37%ни ташкил этди. Март ойида бу кўрсаткич 36% эди. Товар ва хизматларга талаб ошганини билдирганлар улуши эса бир ой аввалги 36%дан 40%га кўтарилди.
Бандлик соҳасида ҳам ижобий динамика кузатилмоқда. Сўнгги уч ойда ходимлар сонини оширган корхоналар улуши 23%ни ташкил этди. Март ойида бу кўрсаткич 21% эди. Яқин чоракда ходимлар сонини яна кўпайтиришни 58% корхона режалаштирмоқда.
Бизнес муҳити индексининг тармоқлар кесимидаги динамикаси
Тармоқлар кесимида бизнес муҳити ўтган йилга нисбатан иқтисодиётнинг барча асосий соҳаларида яхшиланган.
Саноат соҳасида бизнес муҳити индекси йиллик ҳисобда 5 бандга ошиб, 65 бандни ташкил этди. Тармоқда талаб ва бандлик бўйича баҳолар ўтган йилги даражада барқарор сақланмоқда. Сўнгги уч ойда маҳсулотларга талаб ошганини саноат корхоналарининг 31%и билдирган. Бу кўрсаткич 2025 йил апрелида ҳам 31% бўлган. Ходимлар сонини оширган корхоналар улуши 19%ни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу давридаги даражага мос келди. Саноатда нархлар бўйича кутилмалар эса ўтган йил апрелига нисбатан 7 фоиз бандга камайиб, 20%ни ташкил этди.
Қурилиш соҳасида бизнес муҳити индекси ўтган йилга нисбатан 17 бандга ошиб, 68 бандга етди. Ижобий динамика сектордаги операцион кўрсаткичлар ўсиши билан ҳам тасдиқланмоқда. Сўнгги уч ойда бизнес ҳолати яхшиланганини қурилиш соҳасидаги тадбиркорларнинг 43%и қайд этган. Бир йил аввал бу кўрсаткич 34% эди.
Қурилиш ишлари ва хизматларига талаб ошганини респондентларнинг 48%и билдирган. Бу ўтган йил апрелига нисбатан 14 фоиз бандга юқори. Ходимлар сонини кўпайтирган корхоналар улуши 37%ни ташкил этди. Ўтган йилнинг мос даврида бу кўрсаткич 27% бўлган.
Қишлоқ хўжалигида индекс ўтган йил апрелига нисбатан 2 бандга ошиб, 63 бандни ташкил этди. Сўнгги уч ойда бизнес ҳолати яхшиланганини аграр сектордаги тадбиркорларнинг 47%и билдирган. Ўтган йилнинг шу даврида бу кўрсаткич 40% эди.
Маҳсулотларига талаб ошганини қишлоқ хўжалиги вакилларининг 40%и қайд этган. Бу ўтган йилги кўрсаткичдан 7 фоиз бандга юқори. Аграр сектордаги респондентларнинг 44%и ҳозирги иш ҳолатини “яхши” деб баҳолаган.
Хизматлар соҳасида бизнес муҳити индекси мўътадил ўсиш кўрсатиб, 56 бандни ташкил этди. Сектордаги тадбиркорларнинг 45%и ҳозирги бизнес ҳолатини “яхши” деб баҳолаган. Ўтган йилнинг шу даврида бу кўрсаткич 42% бўлган. Сўнгги уч ойда бизнеси яхшиланганини хизматлар соҳаси вакилларининг 35%и билдирган.
Сўров натижалари тадбиркорлик фаолиятида тўсиқларга дуч келаётганлар сони камайганини кўрсатмоқда. Ҳеч қандай тўсиқ йўқлигини билдирган респондентлар улуши март ойидаги 52%дан 60%га ошди.
Энг кам муаммо қишлоқ хўжалиги ва хизматлар соҳасида қайд этилди. Ушбу соҳаларда тўсиқлар йўқлигини мос равишда 65% ва 61% респондент билдирган.
Шу билан бирга, ўтган ойга нисбатан кредит олиш, электр таъминоти, транспорт ва логистика билан боғлиқ қийинчиликларни қайд этган тадбиркорлар улуши камайди. Аксинча, ер ресурсларидан фойдаланиш, коммунал хизматлар нархи ва солиқ ставкалари билан боғлиқ айрим масалаларни кўрсатганлар улуши бироз ошди.
Тармоқлар кесимида тўсиқлар турлича намоён бўлмоқда. Қишлоқ хўжалигида сув таъминоти билан боғлиқ муаммоларни қайд этганлар улуши 8 фоиз бандга ошиб, 15%га етди. Коммунал хизматлар нархи бўйича муаммолар ҳам 8 фоиз бандга ошиб, 11%ни ташкил этди.
Саноат ва қурилиш соҳаларида солиқ маъмурчилиги билан боғлиқ тўсиқлар кўпроқ қайд этилди. Бу кўрсаткич 6 фоиз бандга ошиб, саноатда 13%ни, қурилишда эса 17%ни ташкил этди.
Шу билан бирга, айрим соҳаларда молиявий тўсиқлар аҳамияти пасайган. Саноатда кредит олишдаги қийинчиликларни қайд этганлар улуши 2 фоиз бандга камайиб, 9%ни ташкил этди. Хизматлар соҳасида солиқ маъмурчилиги ва бошқа молиявий қийинчиликларни тилга олганлар улуши 1 фоиз бандга камайиб, мос равишда 13% ва 7% бўлди.
Иқтисодиёт тармоқлари рақобатбардошлиги ва инвестицион фаолликни ўрганиш шўъбаси: (78) 150 02 02 (441)

На основе полученных данных сформирован сводный индикатор бизнес-климата, который характеризует оценки текущего состояния бизнеса и их ожидания на ближайшие три месяца.
По итогам апреля сводный Индекс бизнес-климата составил 60 пунктов, увеличившись на 3 пункта к апрелю прошлого года и на 4 пункта к марту текущего года. Показатель сохраняется в положительном диапазоне (выше 50 пунктов).
Динамика сводного индикатора сформирована за счет роста оценок текущего состояния при одновременном снижении ожиданий. Индекс текущего состояния составил 53 пункта, что на 12 пунктов выше уровня апреля прошлого года. Индекс ожиданий бизнеса на ближайшие три месяца снизился на 6 пунктов, составив 68 пунктов, что соответствует высокому уровню оптимизма.
Результаты опроса указывают на положительную динамику основных показателей деловой активности. Состояние бизнеса за последние три месяца оценили как «хорошее» 37% предпринимателей (в марте - 36%). О росте спроса на товары и услуги сообщили 40% респондентов против 36% месяцем ранее.
Положительная динамика также наблюдается в сфере занятости. Доля предприятий, увеличивших численность работников за последние три месяца, составила 23% (в марте - 21%). Дальнейшее расширение численности сотрудников в ближайшем квартале ожидают 58% предприятий.
В отраслевом разрезе улучшение бизнес-климата по сравнению с прошлым годом наблюдалось во всех основных секторах экономики.
В промышленном секторе индекс бизнес-климата в годовом выражении вырос на 5 пунктов, составив 65 пунктов.
Оценки спроса и занятости в отрасли сохраняют стабильность относительно показателей прошлого года. О росте спроса на продукцию за последние три месяца сообщили 31% предпринимателей (в апреле 2025 г.- 31%). Доля предприятий, увеличивших численность работников, составила 19%, что также соответствует уровню аналогичного периода прошлого года.
Ценовые ожидания в промышленности уменьшились на 7 процентных пунктов относительно апреля прошлого года и составили 20%.
В строительстве индекс бизнес-климата вырос на 17 пунктов к уровню прошлого года и составил 68 пунктов.
Положительная динамика сопровождается ростом операционных показателей во всем секторе. Улучшение состояния бизнеса за последние три месяца отметили 43% предпринимателей против 34% годом ранее.
О росте спроса на строительные работы и услуги сообщили 48% респондентов, что на 14 процентных пунктов выше показателя апреля прошлого года. Численность работников увеличилась у 37% опрошенных предприятий при значении в 27% в аналогичном периоде прошлого года.
В сельском хозяйстве индекс вырос на 2 пункта относительно апреля прошлого года и составил 63 пункта. Улучшение состояния бизнеса за последние три месяца отметили 47% предпринимателей против 40% в аналогичном периоде прошлого года.
О повышении спроса на свою продукцию сообщили 40% предпринимателей, что на 7 процентных пунктов выше прошлогоднего показателя. Текущее состояние дел оценили как «хорошее» 44% опрошенных представителей агросектора.
В сфере услуг индекс бизнес-климата показал умеренный рост и составил 56 пунктов. Текущее состояние бизнеса оценили как «хорошее» 45% предпринимателей против 42% в аналогичном периоде прошлого года. Улучшение состояния своего бизнеса за последние три месяца отметили 35% опрошенных представителей сектора.
Результаты опроса указывают на сокращение числа предпринимателей, сталкивающихся с барьерами в своей деятельности. Доля респондентов, заявивших об отсутствии препятствий, выросла до 60% против 52% в марте текущего года. Наименьшее количество трудностей отмечено в сельском хозяйстве и сфере услуг, где об отсутствии барьеров сообщили 65% и 61% опрошенных соответственно.
При этом по сравнению с прошлым месяцем сократилась доля респондентов, отмечающих сложности с доступом к кредитам, электроснабжением, а также транспортом и логистикой, тогда как умеренно выросла доля предпринимателей, указывающих на отдельные вопросы, связанные с доступом к земельным ресурсам, стоимостью коммунальных услуг и уровнем налоговых ставок.
В разрезе отраслей структура препятствий имеет характерные отличия. В сельском хозяйстве увеличились упоминания, связанные с водоснабжением на 8 п.п. до 15% и стоимости коммунальных услуг также на 8 п.п. до 11%.
Промышленный сектор и строительство характеризуются ростом барьеров на налоговое администрирование на 6 п.п. до 13% и 17% соответственно.
Одновременно ряд секторов отметили снижение актуальности финансовых барьеров. В промышленности сложности с получением кредитов сократились на 2 п.п. до 9%. В сфере услуг частота упоминаний налогового администрирования и прочих финансовых затруднений уменьшилась на 1 п.п., составив 13% и 7% соответственно.