Инфографика: Андижон вилоятининг беш йиллик ижтимоий-иқтисодий ривожланиши
Экспертлар вилоятнинг сўнгги йилларида юз берган фаол ислоҳотларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланишидаги асосий ўзгаришларини тақдим этди.
Сўнгги йилларда Андижон вилоятида улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилди. Йирик саноат корхоналари сони сезиларли даражада кўпайди, алоқа ўрнатилди, ижтимоий объектлар ва кўп хонадонли уй-жойлар қурилди.
2017-2020 йиллар давомида вилоят Ялпи ҳудудий маҳсулоти (ЯҲМ) 24% дан 38,5 трлн. сўмга, саноат ишлаб чиқариши 8 трлн. сўмдан 36 трлн. сўмга (97% ўсиш) ошди.
Қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари ишлаб чиқариш 12% га, 2016 йилдаги 12 трлн. сўмдан 2020 йилда 27 трлн. сўмгача ўсди.
Вилоятда фаолият кўрсатаётган корхоналар сони 2016 йилдаги 36 мингдан 2020 йилда 42 минггача 17 % кўпайди.
Инфратузилмани ривожлантириш соҳасида 2016-2020 йилларда 47 км газ қувурлари ва 1553 км сув таъминоти тармоқлари ётқизилди.
Шу давр мобайнида 180 мингга яқин иш ўрни яратилди.
Ушбу вилоят аҳолиси мамлакат аҳолисининг умумий 10% ини ташкил этади, вилоят ҳудуди эса республика ҳудудининг атиги 1 фоизини ташкил этади. Кўп қаватли уйлар қуриш орқали аҳолининг ўсиб бораётган эҳтиёжини қондириш чоралари кўрилмоқда.
Жумладан, ўтган беш йил давомида вилоятда 5 224 минг квадрат метр уй-жой фойдаланишга топширилди, мактабгача таълим муассасаларида 17 минг ўрин, мактабларда 37 минг ўрин, шифохонада 4,3 минг ўринга мўлжалланган коекалар жойлаштирилди.
Бундан ташқари, жорий йилнинг июнь ойида янги шаҳар – "Янги Андижон" қурилиши бошлаб юборилди. Умумий майдони қарийб 4000 гектар бўлган янги шаҳарнинг бош режасига кўра, 1 439 гектар бино, жумладан, уй-жой, савдо ва кичик саноат зоналари, 1 820 гектар яшил майдон, 223 гектар ижтимоий ва хизмат кўрсатиш инфратузилмаси, шунингдек, 499 гектар кўчалар ва йўллардан иборат бўлади.

Инфографика: Социально-экономическое развитие Андижанской области за пять лет
В последние годы в Андижанской области была осуществлена колоссальная созидательная работа. Значительно увеличилось количество крупных промышленных предприятий, проложены коммуникации, построены социальные объекты, многоквартирное жилье.
Валовой внутренний продукт региона (ВРП) за 2017-2020 гг. увеличился на 24% составил 38,5 трлн сумов, промышленное производство выросло с 8 трлн сумов до 36 трлн. сумов (рост 97%).
Производство сельского хозяйства увеличилось на 12%, с 12 трлн сумов в 2016 году до 27 трлн сумов в 2020 году.
Число действующих предприятий в регионе выросло на 17% с 36 тыс. в 2016 году до 42 тыс. в 2020 году.
В сфере развития инфраструктуры за 2016-2020 гг. было проложено газопроводных 47 км и водопроводных 1553 км сетей.
За этот же период было создано порядка 180 тыс. рабочих мест.
Население данной области составляет 10% от общей численности населения страны, при этом площадь региона – лишь 1 процент территории республики. Принимаются меры по удовлетворению растущих потребностей населения путем застройки многоэтажными домами.
В частности, за последние пять лет в регионе было введено в строй 5 224 тыс. кв.м. жилья, создано 17 тыс. мест в дошкольных учреждениях, 37 тыс. мест в школах, 4,3 тыс. больничных коек.
Кроме того, в июне т.г. дан старт строительству нового города – "Новый Андижан". Согласно мастер-плану нового города, общая площадь которого составляет около 4000 га, он будет состоять из 1439 га построек, включая жильё, торговые и малую промышленную зону, 1820 га зелёных зон, 223 га социальной и сервисной инфраструктуры, а также 499 га улиц и дорог.