Халқаро денгиз йўлларидан узоқда бўлган Ўзбекистон учун транспорт харажатлари иқтисодиётнинг рақобатдошлигининг муҳим омилига айланмоқда.
Шунингдек, мамлакатда аҳолининг транспорт ҳаракатчанлигини ошириш, ҳаракат таркибнинг доимий янгиланишини рағбатлантириш, парвозлар географиясини кенгайтириш ва транспорт инфратузилмасини яхшилаш учун шарт-шароитларни таъминлаши керак.
Логистика самарадорлиги кўрсаткичи
Логистика самарадорлиги индекси – LPI (Logistics Performance Index) Жаҳон банки томонидан ҳар икки йилда бир марта эълон қилинади. Ушбу индексни танлаш унга эътиборнинг ички ва халқаро логистика фаолиятини такомиллаштиришни рағбатлантириши билан боғлиқ бўлиб, бу миллий рақобатбардошликни ошириш учун зарур шартдир.
Ушбу кўрсаткичларнинг мамлакат бозор салоҳиятининг ривожланиши билан ўзаро боғлиқлиги аниқ, уларнинг қийматлари қанчалик баланд бўлса, савдо операциялари иштирокчиларининг ички ва ташқи бозор муносабатлари шунчалик самарали ривожланади, бу ЯИМнинг шаклланишига маълум ҳисса қўшади.
Ҳисобот Логистика самарадорлиги индексини белгилайдиган 6 компонентдан фойдаланган ҳолда рақобатбардошликни ўлчайди. 160 мамлакат баҳоланиб, баллар сони 1 ва 5 оралиғида. Индекс сўровнома асосида тузилган. Ҳар бир респондент логистика самарадорлигининг олтита асосий таркибий қисмлари бўйича саккизта чет эл бозорини баҳолайди:
- божхона ва чегараларни расмийлаштириш самарадорлиги;
- савдо ва транспорт инфратузилмаси сифати;
- рақобатбардош нархларда халқаро транспортни ташкиллаштириш қулайлиги;
- логистика хизматларининг сифати ва ваколатлари;
- товарларнинг ўтишини кузатиш;
- юкларни етказиб беришнинг ўз вақтида бажарилиши.
Ўтган 2016 йилги ҳисоботга нисбатан ўз кўрсаткичларини 19 поғонага яхшилаб, 2018 йилги ҳисоботда Ўзбекистон дунёда 99-ўринни эгаллади. Ўзбекистон 2,58 очко (5 очкодан) тўплаган бўлса, дунё пешқадами (Германия) 4,2 балл тўплаб, Марказий Осиёда иккинчи ўринни эгаллади.
Ушбу ҳисоботга кўра, божхона ва чегараларни расмийлаштириш самарадорлиги 2,1 балл (140-ўрин), савдо ва транспорт инфратузилмаси сифати - 2,57 балл (77-ўрин), халқаро транспортни рақобатбардош нархларда ташкиллаштириш қулайлиги - 2,42 балл (120-ўрин), Логистика хизматларининг сифати ва малакаси - 2,59 балл (88-ўрин), товарларнинг ўтишини кузатиш - 2,71 балл (90-ўрин), товарларни ўз вақтида етказиб беришининг бажарилиши - 3,09 балл (91-ўрин).
Товарларнинг ўтишини кузатиш (+53), логистика хизматларининг сифати ва малакаси (+28) ва товарларни ўз вақтида етказиб берилиши (+23) таркибий қисмларида Ўзбекистоннинг кўрсаткичлари сезиларли даражада яхшиланди.
- Ўзбекистоннинг энг заиф таркибий қисмлари божхона (140-ўрин) ва халқаро транспорт (120-ўрин) ҳисобланади.
- Божхона ва чегара расмийлаштируви самарадорлиги бўйича Ўзбекистон 26 поғонани пасайтирди.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон транспорт инфратузилмасини ривожлантиришга, шу жумладан автомобил транспорти тизимини янада такомиллаштириш ва рақобатбардошлигини оширишга катта эътибор қаратмоқда.
Республиканинг барча минтақаларининг фазовий алоқаси таъминланди, йўловчилар ва юк транспорти соҳасида тизимли ислоҳотлар амалга оширилмоқда, шу жумладан халқаро стандартларга мувофиқ йўл ҳаракати хавфсизлиги ва қулайлигини ошириш.
Aйнан ушбу кенг кўламли иш Жаҳон банкининг умумэътироф этилган халқаро рейтингида акс этади.
Бугунги кунда Ўзбекистон транспорт тизими турли хил транспорт турлари ва мультимодал транспортни ривожлантириш, табиий тўсиқларни бартараф этиш ва транспортни бошқаришни такомиллаштириш ўртасида самарали ўзаро алоқаларни ўрнатиш йўлида бормоқда.
Кейинчалик ривожланган мамлакатларнинг транспорт тизимлари билан янада интеграциялашуви ва транспорт соҳасини ривожлантиришнинг замонавий тенденциялари транспорт хизматлари, инфратузилма ва самарали логистикани ривожлантиришга комплекс ёндашишни талаб қилади.
Рейтинг позицияларини танлаш
Ҳозирда рейтинглар ислоҳотларнинг бориши ва самарадорлигини объектив барометридир. Бундан ташқари, халқаро рейтинглар кўрсаткичларни яхшилаш учун мамлакатлар ўртасида рақобат руҳини рағбатлантиради.
Халқаро рейтинглар ва индексларнинг ўзаро боғлиқлиги институционал ривожланиш мамлакат ва унинг фуқаролари иқтисодий фаровонлигига таъсир этаётганини, инновациялар ва ахборот технологияларининг ривожланиши мамлакат ҳаётининг сиёсий ва ҳуқуқий жиҳатларига ижобий таъсир кўрсатиши мумкинлигини яна бир бор исботламоқда.

Для Узбекистана, который далек от международных морских путей, затраты на транспортировку становятся важным фактором конкурентоспособности экономики.
Стране также необходимо обеспечить условия для повышения транспортной мобильности населения, стимулировать постоянное обновление подвижного состава, расширять географию полетов и совершенствовать транспортную инфраструктуру.
Индекс эффективности логистики
Индекс эффективности логистики — LPI (Logistics Performance Index) публикуется Всемирным банком раз в два года. Выбор этого индекса обусловлен тем, что внимание к нему стимулирует улучшение функционирования внутренней и международной логистики, что является предпосылкой повышения национальной конкурентоспособности.
Взаимосвязь данных показателей с развитием рыночного потенциала страны очевидна, чем выше их значения, тем эффективнее развиваются внутренние и внешние рыночные отношения участников торговых сделок, что вносит определенный вклад в формирование ВВП.
В отчете измеряется конкурентоспособность с помощью 6 компонентов, которые определяют индекс эффективности логистики. Оцениваются 160 стран, и оценка варьируется между 1 и 5. Индекс основан на опросе. Каждый респондент оценивает восемь зарубежных рынков по шести основным компонентам эффективности логистики:
- эффективность таможенного и пограничного оформления;
- качество торговой и транспортной инфраструктуры;
- простота организации международных перевозок по конкурентоспособным ценам;
- качество и компетентность логистических услуг;
- отслеживание прохождения грузов;
- своевременность поставок грузов.
Узбекистан занял 99-е место в мире в отчете за 2018 год, улучшив свои показатели на 19 позиций, по сравнению с предыдущим отчетом 2016 года. Узбекистан набрал 2,58 балла (из 5), тогда как мировой лидер (Германия) набрал 4,2 балла, а также стал вторым в Центральной Азии.
Согласно этому отчету, эффективность таможенного и пограничного оформления составила 2,1 балла (140-е место), Качество торговой и транспортной инфраструктуры – 2,57 балла (77-е место), Простота организации международных перевозок по конкурентоспособным ценам – 2,42 балла (120-е место), Качество и компетентность логистических услуг – 2,59 балла (88-е место), Отслеживание прохождения грузов – 2,71 балла (90-е место), Своевременность поставок грузов – 3,09 балла (91-е место).
Значительное улучшение показателей Узбекистана было в компонентах Отслеживание прохождения грузов (+53), Качество и компетентность логистических услуг (+28) и Своевременность поставок грузов (+23).
- Самыми слабыми компонентами Узбекистана являются таможенные (140-е) и международные перевозки (120-е).
- Узбекистан спустился на 26 позиций в компоненте Эффективность таможенного и пограничного оформления.
В последние годы в Узбекистане уделяется огромное внимание развитию транспортной инфраструктуры, в том числе дальнейшему совершенствованию и повышению конкурентоспособности автотранспортной системы.
Обеспечена пространственная связанность всех регионов республики, проводятся структурные реформы в сфере пассажирских и грузовых автомобильных перевозок, в том числе повышается комфорт и безопасность дорожного движения в соответствии с международными стандартами.
И именно эта масштабная работа нашла свое отражение в общепризнанном международном рейтинге Всемирного банка.
Сегодня транспортная система Узбекистана находится на пути построения эффективного взаимодействия между различными видами транспорта и развития мультимодальных перевозок, устранения естественных препятствий и совершенствования управления перевозками.
Дальнейшая интеграция с транспортными системами более развитых стран и современные тенденции развития транспортной отрасли требуют комплексного подхода в развитии транспортных услуг, инфраструктуры и эффективной логистики.
Выбор рейтинговых позиций
В настоящее время рейтинги являются объективным барометром прогресса и результативности проводимых реформ. Более того, международные рейтинги стимулируют дух конкуренции между странами за улучшение показателей.
Факт взаимосвязи международных рейтингов и индексов лишний раз доказывает, что институциональное развитие влияет на экономическое благосостояние страны и ее граждан, а развитие инноваций и информационных технологий может положительно отразиться на политическом и правовом аспектах жизнедеятельности страны.