Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқотлари компаниялар Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳитини қандай баҳолашини кўрсатмоқда
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) жорий йилнинг март ойида келгуси уч ой ичида ўз бизнесини ривожлантириш истиқболларини қандай баҳолашларини билиш учун республика бўйлаб 1000 га яқин корхоналар билан суҳбат ўтказди.
Корхоналарни ўрганиш икки йўналишда олиб борилди: бизнеснинг ҳозирги ҳолатини сифатли баҳолаш ва тадбиркорларнинг кейинги 3 ой ичида ўз бизнесларини ривожлантириш истиқболларига бўлган умидлари.
Ишбилармонлик муҳитининг жамланган кўрсаткичи жорий йилнинг февраль ойига нисбатан 5 поғона ўсди ва 65 баллни ташкил этди, бу мамлакатдаги ишбилармонлик муҳитининг ҳолатини ижобий деб баҳолайди. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг апрелидаги инқироз даврига нисбатан 2 баравар юқори.
Тармоқ контекстида, қишлоқ хўжалиги соҳасидаги ишбилармонлик муҳитининг кўрсаткичи 13 пунктга ўсди ва 81 пунктни ташкил этди, хизматлар ўтган ойга нисбатан 1 пунктга бироз пасайганлигини кўрсатди ва март ойида 58 пунктни ташкил этди, қурилиш ва саноат 2 пунктга ўсди ва мос равишда 67 ва 54 пунктни ташкил этди.
Жамланган ишбилармонлик муҳити кўрсаткичининг ўсиши қуйидаги таркибий қисмларининг ўсиши билан боғлиқ:
Март ойида бизнеснинг ҳозирги ҳолати кўрсаткичи 3 пунктга ўсди ва мос равишда 47 пунктни ташкил этди, бу эса ўз навбатида тадбиркорларнинг бизнеснинг ҳозирги ҳолатига нисбатан ижобий фикрларини тавсифлайди.
Ўз бизнесининг ҳозирги ҳолатини яхши деб қайд этган респондентларнинг улуши бир хил даражада (41%) қолди. 40% корхоналарда товар/хизматларга бўлган талаб яхшиланган (февраль ойида 37%), ходимлар сони эса корхоналарнинг 28% да (февраль ойида 20%) ошган.
Тадбиркорларнинг қишлоқ хўжалиги соҳасида ўз бизнесининг ҳозирги ҳолатига нисбатан фикри февраль ойидаги 50 пунктдан март ойидаги 70 пунктгача сезиларли даражада яхшиланди.
Ўтган ойда саноатда бир оз пасайиш қайд этилди-38 пункт (февралда 39 пункт), қурилиш-42 пункт (февралда 45 пункт) ва хизмат кўрсатиш соҳасида – 36 пункт (февралда 43 пункт).
Хизмат вакиллари бизнеснинг ёмон ҳолатини товар ва хизматларга бўлган талабнинг камайиши (21%) ва кредитларни тўлашдаги қийинчиликлар (21%) билан боғлашган.
Жорий йилнинг март ойида бизнесни ривожлантириш истиқболларини кутиш кўрсаткичи 6 пунктга ўсди ва мос равишда 83 пунктни ташкил этди, бу тадбиркорларнинг кейинги 3 ой давомида ўз бизнесини ривожлантириш истиқболлари ва тахминлари ҳақида умидларини оптимистик сифатида акс эттиради.
Респондентларнинг 83% уларнинг бизнес истиқболлари яхшиланади, деб тахмин қилишган (февраль ойида, 79%). Товар ва хизматларга бўлган талаб яхшиланишини кутаётган тадбиркорлар сони ўтган ойдаги каби 73% ни ташкил этди.
Бизнеснинг ҳозирги ҳолатидан фарқли ўлароқ, барча соҳа вакиллари оптимистик тахминларга эга:
• қурилиш – 94 пункт;
• қишлоқ хўжалиги – 93 пункт;
• хизматлар – 82 пункт*;
• саноат – 71 пункт
Корхоналарнинг аксарият вакиллари ўз бизнесини янада қўллаб-қувватлаш зарурлигини таъкидладилар. Тадбиркорларни ташвишга солаётган муаммолар қаторига кредит маблағлари билан таъминлаш, ер участкалари ажратиш, солиқ ставкаларини пасайтириш ва кредитлар бўйича фоиз ставкаларини пасайтириш киради.
Умуман олганда, жорий вазият ва тахминлар ўртасидаги муносабатлар тадбиркорларнинг ҳисоб-китобларига кўра, иқтисодиётни ривожлантиришда ижобий тенденция кейинги 3 ой давом этади.
Тадқиқот натижалари коронавирус пандемияси ва салбий табиий ҳодисалар билан боғлиқ оқибатлардан иқтисодиётни изчил тиклашни кўрсатмоқда, бу эса корхоналарни ўз вақтида қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилган чора-тадбирлар ва сўнгги йилларда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш ва қулай ишбилармонлик муҳитини шакллантириш соҳасидаги ўзгаришлар билан боғлиқ.

Центр экономических исследований и реформ (ЦЭИР) в марте т.г. опросил порядка 1000 предприятий по всей республике с целью выяснить, как они оценивают перспективы развития их бизнеса на ближайшие три месяца.
Опрос проводили по двум направлениям: качественной оценке текущего состояния бизнеса и ожидания предпринимателей касательно перспектив развития их бизнеса на ближайшие три месяца.
Сводный индикатор бизнес-климата вырос на 5 пунктов по сравнению с февралем месяцем т.г. и составил 65 пункта, что оценивает состояние бизнес-климата в стране как положительное. Этот показатель в 2 раза выше, чем в кризисном периоде апреля прошлого года.
В отраслевом разрезе, индикатор бизнес-климата в сфере сельского хозяйства вырос на 13 пунктов и составил 81 пункт, услуги показали незначительное снижение на 1 пункт по сравнению с предыдущим месяцем и составили 58 пунктов в марте, сфера строительства и промышленности выросла на 2 пункта и составила 67 и 54 пункта соответственно.
Увеличение сводного индикатора бизнес-климата связано с ростом следующих компонентов индикатора:
Индикатор текущего состояния бизнеса в марте вырос на 3 пункта и составил 47 пунктов соответственно, что в свою очередь характеризует положительные настроения предпринимателей касательно текущего состояния бизнеса.
Доля респондентов, отметивших текущее состояние своего бизнеса как хорошее сохранилось на прежнем уровне (41%). Спрос на товары/услуги улучшился у 40% предприятий (в феврале 37%), в то время как количество работников увеличилось у 28% предприятий (в феврале 20%).
Настроения предпринимателей в сфере сельского хозяйства касательно текущего состояния их бизнеса значительно улучшились с 50 пунктов в феврале до 70 пунктов марте.
В прошлом месяце незначительные снижения отметились в сфере промышленности – 38 пунктов (в феврале 39 п.), строительства – 42 пунктов (в феврале 45 п.) и в сфере услуг – 36 пунктов (в феврале 43 п.).
Представителей сферы услуг связывают плохое состояние из бизнеса с сокращением спроса на товары и услуги (21%) и со сложностями в оплате кредитов (21%).
Индикатор ожидания перспектив развития бизнеса в марте т.г. вырос на 6 пунктов и составил 83 пункта соответственно, что отражает ожидания предпринимателей о перспективах развития их бизнеса на ближайшие 3 месяца как оптимистичные.
83% респондентов оценили, что перспективы их бизнеса улучшатся (в феврале 79%). Количество предпринимателей, которые ожидают, что спрос на товары и услуги улучшится составил, как и в прошлом месяце 73%.
В отличие от текущего состояния бизнеса, оптимистичные ожидания складываются у представителей из всех сфер:
- строительство – 94 пункта;
- сельское хозяйство – 93 пункта;
- услуги – 82 пункта;
- промышленность – 71 пункт.
Большинство представителей предприятий указали на надобность в дальнейшей поддержке их бизнеса. Среди, волнующих предпринимателей, проблем – предоставление кредитных средств, выделение земельных участков, снижение налоговых ставок и снижение процентных ставок по кредитам.
В целом, взаимоотношение значений текущей ситуации и ожидания означает, что по оценкам предпринимателей положительная тенденция в развитии экономики сохранится ближайшие 3 месяца.
Результаты исследования говорят о последовательном восстановлении экономики от последствий, связанных с пандемией коронавируса и неблагоприятными природными явленями, что обусловлено своевременно принятыми мерами поддержки предприятий и проводимыми в последние годы преобразованиями в области улучшения условий предпринимательской деятельности и формировании благоприятного делового климата.