Президент Шавкат Мирзиёев раислигида 23 январь куни ипотека дастури доирасида 2024 йилда амалга оширилган ишлар ва 2025 йилги режалар муҳокамаси юзасидан видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Ўтган йили юртимизда жами 40 миллион квадрат метрдан зиёд бино-иншоотлар қурилган. Жумладан, 100 мингдан зиёд хонадонга эга 2 минг 44 та кўп қаватли уйлар бунёд этилган.
Бу фақат ижтимоий ёки қурилиш масаласи эмас, балки ҳудудлар иқтисодиётида яна бир драйвер бўлмоқда. Хусусан, мазкур уйларни барпо этишда ва ёндош тармоқларда 350 минг одам иш билан таъминланган. Мебель, электротехника, тўқимачилик, қурилиш материаллари соҳаларида қўшимча 11 триллион сўмлик бозор пайдо бўлган. Иқтисодиётда 73 триллион сўм маблағ айланиб, бюджетга 14 триллион сўм тушган.
Соҳани рағбатлантириш учун 2024 йилда 59 минг одамга 17 триллион сўм ипотека кредити ажратилган. Қурувчи ва девелоперларга айланма маблағ учун жами 3 триллион сўм берилган.
Имкониятлардан тўла фойдаланилса, натижалар бундан-да яхши бўларди. Лекин Қорақалпоғистон, Жиззах ва Сирдарёда айрим лойиҳалар ўз ҳолига ташлаб қўйилган. Баъзи вилоятларда аукционда сотиб олинган ўнлаб ерларда қурилиш бошланмаган. Аҳоли ва инфратузилмадан узоқ жойда қурилгани учун 781 та хонадон сотилмаган.
Давлатимиз раҳбари, айниқса, “Янги Ўзбекистон” массивларидаги ишларнинг боришидан норозилигини билдирди.
– “Янги Ўзбекистон” массивларини қуриш бу – Президент сиёсати. Улар билан ҳудудлар обод бўлади, маданият, маърифат, дунёқараш ўзгаради, савдо ва хизматлар кўпаяди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис бу борада янги тартиб белгиланди. Энди “Янги Ўзбекистон” массивига ажратилган ер бўйича лойиҳалаш 2 ойдан ошмаслиги, 3 ой ичида қурилиш бошланиши керак. Бу талаб бузилса, ер қайта аукционга чиқарилади. Лойиҳа кўпи билан ўн беш кунда экспертизадан ўтказилади.
Бу йил ушбу массивлар инфратузилмаси учун 1,2 триллион сўм йўналтирилади.
Қурилишда “эскроу” тизими жорий қилиниши билан, девелоперларга ҳозиргидан пастроқ ставкада 1 миллиард доллар айланма маблағ жалб этиш имконияти пайдо бўлади. Муҳими, уларни молиялаштириш уй қуриш билан бирга бошланади ва давом этади. Фуқаролар эса қурилиш бошидан ипотека ва субсидия олиш, уй битмасдан ҳам бошқа одамга сотиш имконига эга бўлади.
Ишончли девелоперлар учун яна бир имконият: иморатнинг 50 фоизи қурилганда фуқаролар кредит ва субсидия олиши мумкин бўлади. Ушбу тартиб нафақат имтиёзли, балки тижорат ипотека кредитлари учун ҳам татбиқ этилади.
Қурувчи ташкилотлар қурилиш бошлаганидан якунлагунича, лекин кўпи билан 12 ой давомида ер солиғи тўлашдан озод қилинади. Объект муддатида топширилмаса, девелопер ер солиғини 2 карра миқдорда тўлайди.
“Янги Ўзбекистон” массиви учун ажратилган ернинг 10 фоизи девелоперларга тижорат бинолари қуриш учун ягона лот сифатида савдога чиқарилади. Уйларнинг 1-2-қаватида хусусий боғчалар очиш қўллаб-қувватланиб, мулк солиғидан ҳам озод этилади.
Умуман, 2030 йилгача 100 та “Янги Ўзбекистон” массиви қурилиши режалаштирилган. Бунинг учун ерлар камида 70 минг одам яшайдиган туман маркази ёки шаҳар ҳудудига 1-2 километр масофадаги жойдан ажратилади. Бу массивларнинг ҳар бирида 100 минг квадрат метрли 2 мингта хонадон қурилади.
Ишларни сифатли ташкиллаштириш учун замонавий менежерлардан иборат “Ўз уйим” компанияси тузилади. Ушбу компания “Янги Ўзбекистон” массивларига ер танлаш, лойиҳалаш, қуриш ва эксплуатация қилишга масъул бўлади.
Мутасаддиларга халқаро экспертларни жалб қилган ҳолда, келгуси беш йил учун уй-жой сиёсати стратегиясини ишлаб чиқиш топширилди.
Қурилиш сифати ва назорати масалаларига алоҳида тўхталиб ўтилди. Энди бу жараёнлар соддалаштирилиши қайд этилди.
Жумаладан, бинокорлар “Шаффоф қурилиш” платформаси орқали тайёр лойиҳани идоралар билан онлайн келишади. Иншоотнинг лойиҳага мослигини Қурилиш соҳасида назорат қилиш инспекцияси текширади ва битганидан кейин хулоса беради. Зарур ҳолларда, бошқа соҳадаги мутахассисларни жалб қилади. Қурилиш давомида зилзилага бардошлиликни синовдан ўтказган лабораториянинг ўзи охирида қўшимча ҳақ олмай хулоса беради. Бинони фойдаланишга топширишда ҳозирги 7 та идора ўрнига фақат 2 та – Қурилиш инспекцияси ва ёнғин хавфсизлигининг хулосаси етарли бўлади.
Маълумки, яқинда Тошкент шаҳрини Бош режаси тасдиқланди. Энди архитектура-режалаштириш топшириғи ва қурилишга рухсат бериш жараёнини бирлаштириб, бунга кетадиган вақтни 2 карра қисқартириш зарурлиги айтилди. Бу тизим келгуси йилдан бошқа вилоятларда ҳам йўлга қўйилади. Ер олишдан бошлаб, бинони фойдаланишга топширишгача бўлган ҳар бир босқич кўриниб турадиган рақамли тизим яратилади.
Соҳага салоҳиятли девелоперларни жалб қилиш мақсадида, бундан буён кўп қаватли уй қуриш учун ерлар аукционда фақат ҚҚС тўловчи юридик шахсларга сотилади.
Бугунги кунда 15 мингга яқин кўп қаватли уйларга туташ майдон мулкдорга бириктирилмагани сабабли бошқарув-сервис компанияси хизмат кўрсатадиган ҳудудлар чегараси маълум эмас. Бундай жойларни аниқ белгилаб, компанияларга бириктириш, дарахтлар экиб, атроф-муҳитни асраш юзасидан кўрсатмалар берилди. Бу борадаги шартномавий муносабатлар ва яшил ҳудуд бўйича меъёрларни қонун билан мустаҳкамлаш зарурлиги таъкидланди.
Жорий йилда мамлакатимизда 120 минг хонадонли кўп қаватли уй қурилиши режалаштирилган.
Шунингдек, Янги Тошкентда 15 минг хонадон барпо қилиш кўзда тутилган. Бу уйларда “яшил” энергиядан фойдаланилади. Энергия барқарорлигини таъминлаш учун хусусий шериклик асосида 100 мегаватт соат сиғимли электр сақлаш қуввати ўрнатилади.
Янги Тошкентдаги уйларни иситиш ва совутиш марказлашган “уч генерация” тизими орқали бўлади. Бунинг ҳисобига ёз мавсумида электр сарфи 4 карра қисқаради. Барча бино-иншоотларга юқори энергия самарадорлик талаблари жорий қилинади. Транспорт, ёритиш тизимлари ва зарядлаш станциялари фақат “яшил” технологиялар асосида бўлади.
Эски уйларни реновация асосида янгилаш масаласига ҳам эътибор қаратилди.
Бунда ердан фойдаланиш самарадорлиги 4-5 карра ошади, коммуникация харажати 2 карра камаяди. Асосийси, бу орқали шу ҳудуддаги одамларнинг дунёқараши ўзгаради, турмуш тарзи тубдан яхшиланади, иш ўрни кўпайиб, иқтисодиёт ривожланади.
Жиззах, Марғилон, Қўқон, Шаҳрисабз, Қарши шаҳарлари, Дўстлик ва пойтахт туманларида шундай ишлар бошланган. Бу босқичма-босқич бошқа ҳудудларда ҳам амалга оширилади.
Бу йил уй-жой дастурларини молиялаштиришга бюджетдан 15 триллион 500 миллиард сўм ажратилиши кўзда тутилган. Банклар томонидан бунга қўшимча 10 триллион сўм, “Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси” томонидан 2,3 триллион сўм йўналтирилади.
Бунинг ёрдамида 70 мингта хонадоннинг ипотека кредити орқали сотилишига шароит яратилади. Шундан 30 минг хонадон, бошланғич бадалига бюджетдан субсидия тўланган ҳолда, даромади юқори бўлмаган оилаларга берилади.
Йиғилишда вилоят ҳокимлари “Янги Ўзбекистон” массивлари қурилиши, ипотека ва реновация лойиҳалари бўйича ахборот берди.

В прошлом году в нашей стране было построено более 40 миллионов квадратных метров различных зданий и сооружений. В частности, возведены 2 044 многоквартирных дома с более чем 100 тысячами квартир.
Жилищная сфера является не только социальным аспектом или вопросом строительства, но и одним из драйверов экономического развития регионов. В частности, при строительстве этих домов и в смежных отраслях было задействовано 350 тысяч человек. В секторах мебели, электротехники, текстиля и строительных материалов сформировался дополнительный рынок объемом 11 триллионов сумов. В экономику вовлечены 73 триллиона сумов, в бюджет поступило 14 триллионов сумов.
С целью стимулирования отрасли в 2024 году 59 тысяч человек получили ипотечные кредиты на общую сумму 17 триллионов сумов. Строителям и девелоперам было выделено в общей сложности 3 триллиона сумов оборотных средств.
Если бы все возможности использовались в полной мере, результаты были бы еще лучше. Однако в Республике Каракалпакстан, а также в Джизакской и Сырдарьинской областях некоторые проекты оказались незавершенными. В ряде областей на десятках земельных участков, приобретенных на аукционе, строительство так и не началось. Из-за удаленности от жилых кварталов и инфраструктуры 781 квартира осталась непроданной.
Глава государства выразил недовольство ходом работ, особенно в массивах «Янги Узбекистон».
– Строительство массивов “Янги Узбекистон” — это часть президентской политики. Благодаря им благоустраиваются регионы, повышаются культура и просвещенность жителей, меняется мировоззрение, растут торговля и сфера услуг, — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
В связи с этим будет установлен новый порядок. Отныне проектирование массива «Янги Узбекистон» должно занимать не более двух месяцев, а строительство должно начаться в течение трех месяцев. При нарушении этого требования земля вновь выставляется на аукцион. Проектную экспертизу допускается проводить максимум за 15 дней.
В этом году на инфраструктуру таких массивов будет направлено 1,2 триллиона сумов.
С введением системы «эскроу» у девелоперов появится возможность привлечь до 1 миллиарда долларов оборотных средств под более низкую процентную ставку. Важно, что финансирование и строительство можно будет вести параллельно. Граждане же смогут получать ипотечный кредит и субсидию уже на начальном этапе строительства и при желании продать жилье еще до завершения объекта.
Для надежных девелоперов открывается еще одна возможность: как только будет построено 50 процентов жилого объекта, граждане смогут получить кредиты и субсидии. Этот порядок будет действовать не только для льготных, но и для коммерческих ипотечных кредитов.
Строительные организации освобождаются от уплаты земельного налога с момента начала и до окончания строительства, но не более чем на 12 месяцев. Если объект не будет сдан в срок, девелопер заплатит земельный налог в двойном размере.
Десять процентов земельного участка, выделенного под массив «Янги Узбекистон», будет выставляться на торги одним лотом для строительства коммерческих зданий. Кроме того, если на первых двух этажах жилых домов будут открыты частные детские сады, их деятельность будет поддерживаться за счет освобождения от имущественного налога.
В целом до 2030 года планируется возвести 100 массивов «Янги Узбекистон». Земельные участки для этого будут выделяться на расстоянии 1-2 километров от границ районных центров или городов, рассчитанных на проживание не менее 70 тысяч человек. В каждом таком массиве запланировано строительство 2 тысяч квартир общей площадью 100 тысяч квадратных метров.
Для качественной организации работ будет создана компания «Уз уйим» («Мой дом») с участием современных менеджеров. Она будет ответственна за выбор земельных участков, проектирование, строительство и дальнейшую эксплуатацию массивов «Янги Узбекистон».
Поставлена задача привлечь международных экспертов и разработать стратегию жилищной политики на ближайшие пять лет.
Особое внимание на совещании уделено вопросам качества и контроля в строительстве. Отмечено, что эти процессы будут упрощены.
В частности, строители смогут онлайн согласовывать готовые проекты с соответствующими ведомствами через платформу «Шаффоф қурилиш». Соответствие строящегося объекта проекту проверит Инспекция по контролю в сфере строительства, она же выдаст заключение после завершения строительства. При необходимости будут привлечены другие профильные специалисты. Лаборатория, которая проверяет сейсмоустойчивость в ходе строительства, по окончании работ предоставит итоговое заключение без дополнительной оплаты. Для ввода здания в эксплуатацию вместо текущих семи ведомств понадобятся лишь заключения строительной инспекции и службы пожарной безопасности.
Недавно был утвержден генеральный план города Ташкента. Теперь необходимо объединить этапы выдачи архитектурно-планировочного задания и разрешения на строительство, сократив время ожидания вдвое. С 2025 года эту систему внедрят и в других областях. На каждом этапе — от получения земли до ввода здания в эксплуатацию — будет доступен единый цифровой мониторинг.
Чтобы привлечь к отрасли более надежных девелоперов, отныне земельные участки для строительства многоквартирных домов на аукционе смогут приобретать только юридические лица, являющиеся плательщиками НДС.
Сегодня у 15 тысяч многоквартирных домов не оформлены прилегающие территории, поэтому границы участков, которые обслуживают управляющие и сервисные компании, не определены. Дано поручение четко обозначить такие участки, закрепить их за управляющими компаниями, заняться озеленением, защитой окружающей среды. Отмечена необходимость закрепить законом договорные отношения и нормативы по зеленым зонам.
В текущем году в стране планируется построить многоквартирное жилье на 120 тысяч квартир. Также в Новом Ташкенте предусматривается построить жилье на 15 тысяч квартир. Эти дома будут обеспечиваться «зеленой» энергией. Для надежного энергоснабжения частный сектор установит системы накопления электричества емкостью 100 мегаватт-часов.
В Новом Ташкенте обогрев и охлаждение домов будет осуществляться за счет централизованной тригенерации. Это позволит сократить потребление электроэнергии в летний период в четыре раза. Во всех зданиях и сооружениях будут внедряться требования к повышенной энергоэффективности. Транспортная и осветительная инфраструктура, а также зарядные станции будут исключительно «зелеными».
Была затронута и тема реновации старых домов. В результате такой программы эффективность использования земли вырастет в 4–5 раз, а затраты на коммуникации сократятся вдвое. Но главное — это меняет образ жизни жителей, кардинально улучшает условия проживания, способствует росту занятости и развитию экономики.
Такую работу уже начали в городах Джизаке, Маргилане, Коканде, Шахрисабзе, Карши, а также в Дустликском районе и в одном из столичных районов. Постепенно реновацию планируется распространить и на другие регионы.
В этом году на финансирование жилищных программ из бюджета планируется выделить 15,5 триллиона сумов. Банки дополнительно предоставят 10 триллионов сумов, а «Компания по рефинансированию ипотеки» — 2,3 триллиона сумов.
Это позволит продать 70 тысяч квартир по ипотеке, из которых 30 тысяч будут предназначены для семей с невысоким уровнем доходов; при этом им будет выплачиваться субсидия на первоначальный взнос из государственного бюджета.
В ходе совещания хокимы областей отчитались о ходе строительства массивов «Янги Узбекистон», выполнении ипотечных и реновационных проектов.