Ўзбекистонда бизнес-муҳит баҳолари яхшиланди
Ишбилармонлик муҳити – Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (Марказ) томонидан 2020 йилдан буён ўтказиб келаётган сўров асосида ҳар ойда ҳисоблаб чиқиладиган таҳлилий кўрсаткичдир.
Корхоналарнинг сўровларда иштирок этиши жорий иқтисодий вазият тўғрисида расмий статистик маълумотларда акс этишидан олдинроқ маълумот олиш имконини беради, корхоналарнинг кутилмаларини баҳолаш эса иқтисодий фаолликнинг бўлажак кўрсаткичларини ифода қилади.
Умумий бизнес-муҳитнинг ўсиши ҳам жорий, там кутилаётган баҳоларнинг ижобий динамикасидан келиб чиқди.
Январда Марказнинг умумий бизнес-муҳит кўрсаткичи декабрга солиштирганда 7 пунктга ошиб, 61га етди, бу эса ишбилармонлик фаоллигининг янада кенгайганидан далолат беради. Ўтган йилнинг январида ушбу умумий кўрсаткич 54 пунктга тенг эди.
Бизнес-муҳитнинг яхшиланишига саноат тармоғидаги бирданига 30 пунктга юқорилаган ижобий динамика сезиларли таъсир қилди. Ушбу ўсиш қурилишда 13 пунктга, қишлоқ хўжалигида эса 9 пунктга ошди.
Бир вақтнинг ўзида, тадқиқнинг январ ойидаги натижалари хизматлар соҳасида бизнес баҳоларининг 8 пунктга пасайганини ҳам акт эттирди.
Корхоналарнинг жорий баҳолари кўпгина иқтисодий фаолият турларида яхшиланди.
Бизнеснинг жорий ҳолати баҳолари ўтган ойга нисбатан атиги 1 пунктга яхшиланиб, 43га етди, шу билан бирга, ўтган йилнинг январига солиштирганда эса 9 пунктга ўсиш қайд этилди.
Ўз навбатида, бу саноат ва хизмат кўрсатиш соҳасидаги жорий ҳолат кўрсаткичларидаги кескин тебранишлар билан боғлиқ. Агар январь ойида бизнеснинг жорий ҳолати яхшиланишига асосий ҳисса 22 пунктга ўсган саноат улушига тўғри келган бўлса, хизматлар соҳасида 16 пунктга пасайиш қайд этилди.
Умуман олганда, бизнеснинг жорий ҳолати баҳолари қуйидагича бўлди: 41% - “яхши” ва 13% - “ёмон”. Корхоналарнинг 35 фоизи товар ва хизматларга бўлган жорий талабни баҳолаш жараёнида ўсишни қайд этдилар. Шу билан бирга, компанияларнинг 17 фоизи ўз ходимлари сонини кўпайтирди.
Бизнесни ривожлантириш истиқболлари бўйича кутилмалар тадбиркорлар ўртасидаги оптимизмнинг анча юқори эканлигини кўрсатмоқда.
Бизнесни ривожлантириш истиқболлари бўйича кутилмаларнинг умумий кўрсаткичи яқин 3 ойда сўнгги икки йилдаги рекорд даража – 81 пунктга етди. Бу натижага саноатда оптимизмнинг 92 пунктга ва қурилишда 81 пунктгача сезиларли даражада яхшиланиши ҳисобига эришилди.
Сўров натижаларига кўра, корхоналарнинг 79 фоизи ўз бизнесининг умумий ҳолати яхшиланишини кутмоқда. Корхоналарнинг товар ва хизматларга бўлган талаб кутилмалари 74 фоизни ташкил этди. Иш берувчиларнинг деярли 72 фоизи ўз компанияларида ходимлар сонини кўпайтиришга тайёр.
Январь ойида жорий ҳолат ва кутилмалар ўртасидаги нисбат иқтисодий ривожланишнинг кейинги уч ойда сақланиб қоладиган ижобий тенденциясини кўрсатди.
Сўровда қатнашган тадбиркорларнинг деярли ярми ўз бизнесини юритишда тўсиқлар мавжудлигини қайд этдилар.
Сўров натижаларига кўра, саноат секторида ишловчи тадбиркорлар электр ва газ таъминоти билан боғлиқ тўсиқлар, шунингдек, товарларнинг юқори нархлари ҳақида камроқ хабар берганлар, айни пайтда молия ва солиқ ставкалари билан боғлиқ муаммолар ҳақида эса кўпроқ маълум қила бошлаганлар.
Қишлоқ хўжалиги соҳаси вакилларини сув таъминоти билан боғлиқ муаммолар кўпроқ ташвишга солган. Айни вақтнинг ўзида, ер участкаларини олиш имконияти, солиқ маъмурчилиги, хомашё нархининг юқорилиги ва уларнинг етарли эмаслиги ҳамда солиқ ставкаларининг баландлиги каби муаммоларни қайд этган тадбиркорлик субъектлари улуши камайди.
Шу билан бирга, қурилиш секторида молия маблағлари жалб қилиш ва ердан фойдаланиш имкониятлари яхшиланиши кузатилган бўлса, хизмат кўрсатиш соҳасида бундай муаммолар янада кўпайган.

Бизнес-климат — аналитический показатель, который рассчитывается ежемесячно на основе опроса, проводимого Центром экономических исследований и реформ (ЦЭИР) с 2020 года.
Участие предприятий в опросах, позволяет получить информацию о текущей экономической ситуации раньше, чем она будет отражена в официальной статистике, а оценки ожиданий предприятий предоставляют опережающие индикаторы экономической активности.
Рост сводного бизнес-климата определялся позитивной динамикой как текущих оценок, так и ожиданий.
В январе сводный индикатор бизнес-климата ЦЭИР по сравнению с декабрем увеличился на 7 пунктов до 61, что указывает на дальнейшее расширение деловой активности. Тогда как в январе прошлого года сводный показатель составил 54 пункта.
На повышение бизнес-климата существенное влияние оказала положительная динамика в секторе промышленности, где сводный индикатор взлетел на 30 пунктов, в строительстве – на 13 и сельском хозяйстве – на 9 пунктов соответственно.
Одновременно, январские результаты обследования отразили снижение оценок бизнеса в сфере услуг на 8 пунктов.
Текущие оценки предприятий улучшились в большинстве видов экономической деятельности.
Оценки текущего состояния бизнеса, относительно прошлого месяца, улучшились лишь на 1 пункт до 43, тогда как по сравнению с январем прошлого года отмечен рост на 9 пунктов.
В свою очередь, это обусловлено резкими колебаниями в индикаторах текущего состояния в промышленности и в сфере услуг. Если основной вклад в улучшении текущего состояния бизнеса в январе пришлось на долю в промышленности, где рост составил 22 пункта, то в сфере услуг отмечено снижение на 16 пунктов.
В целом, оценки текущего состояния бизнеса расположились следующим образом: 41% как «хорошо» и 13% – «плохо». Оценивая текущий спрос на товары и услуги, 35% предприятий отметили рост. Вместе с тем, 17% компаний увеличили количество своих работников.
Ожидания перспектив развития бизнеса сигнализирует о достаточно высоком уровне оптимизма у предпринимателей.
Сводный индикатор ожиданий относительно перспектив развития бизнеса в ближайшие 3 месяца достиг рекордной отметки в 81 пункт за последние два года, преимущественно благодаря существенному улучшению оптимизма в промышленности – до 92 и строительстве – до 81 пунктов соответственно.
Согласно результатам опроса, 79% предприятий ожидают улучшения общего состояния их бизнеса. Ожидания предприятий по спросу на товары и услуги составили 74%. Почти 72% работодателей готовы увеличить количество сотрудников в своей компании.
В январе месяце, взаимоотношение текущего состояния и ожиданий показало положительную тенденцию в развитии экономики, которая сохранится в следующие три месяца.
Почти половина опрошенных предпринимателей отметили наличие барьеров в ведении своего бизнеса.
Согласно результатам опроса, предприниматели из промышленного сектора реже сообщали о препятствиях, связанных с электро и газоснабжением, а также высокими ценами на сырье, тогда как о проблемах с доступом к финансированию и налоговых ставках стали сообщать все чаще.
Представители сельского хозяйства больше беспокоились о проблемах, связанных с водоснабжением. При этом, снизилась доля бизнеса, отмечающая проблемы доступа к земельным участкам, налогового администрирования, высоких цен на сырье и его недостаточности и высоких налоговых ставок.
В тоже время, в строительном секторе наблюдалось улучшение доступа к финансированию и земельным участкам, тогда как в сфере услуг таких проблем стало больше.