ОТБ Ўзбекистондаги лойиҳалар учун 2,8 миллиард доллар ажратади
Жорий йилнинг 2 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари - инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков Осиё тараққиёт банки Президенти Масацугу Асакава билан видеоконференция тарзида музокара ўтказди. Унда икки томонлама ҳамкорлик ва қўшма лойиҳаларни амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
ОТБнинг Ўзбекистон билан кўп қиррали ҳамкорлиги узоқ муддатли характерга эгалиги ҳамда мамлакатда Банк иштирокида амалга оширилаётган лойиҳалар портфелининг қиймати 10 миллиард доллардан ортиқ бўлиб, бошқа барча ривожланиш бўйича ҳамкорлар орасида энг йириги эканлиги таъкидланди. Ижтимоий-иқтисодий аҳамиятга молик лойиҳаларни молиялаштириш орқали Банк Ўзбекистонда дастурий ислоҳотларни амалга оширишда техник ва маслаҳат ёрдамини ҳам кўрсатиб келмоқда.
Шу ўринда ОТБнинг Ўзбекистон билан 2019-2023 йиллар учун шаклланган ҳамда Ўзбекистоннинг 2022-2026 йилларга мўлжалланган тараққиёт стратегияси билан корреляцияга эга Ҳамкорлик стратегиясининг мақсад ва вазифаларини амалга ошириш бўйича келгусида ҳамкорлик қилиш йўллари муҳокама қилинди. Иккала ҳужжатда ҳам хусусий секторни қўллаб-қувватлаш, ҳудудий ҳамкорликни ривожлантириш, инклюзив ўсишни рағбатлантириш орқали тенгсизликни қисқартириш ва бошқа муҳим соҳаларга устуворлик берилган.
Инфратузилмавий ривожланиш, энергетика, уй-жой коммунал хўжалиги, соғлиқни сақлаш ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида ОТБ билан биргаликда амалга оширилаётган умумий қиймати 5 миллиард долларлик 29 лойиҳанинг ҳозирги ҳолати кўриб чиқилди. ОТБнинг 2022-2024 йилларга мўлжалланган мамлакатлар билан операцияларнинг бизнес-режаси доирасида Ўзбекистонда умумий қиймати 2,8 миллиард долларга тенг бўлган 27 лойиҳа амалга оширилиши режалаштирилган бўлиб, шундан 524 миллион долларлик 3 лойиҳа 2022 йилда ҳаётга жорий этилади. Томонлар маъқулланган ташаббусларни амалга оширишни жадаллаштириш ва кўриб чиқилаётган лойиҳаларни келишиш бўйича яқиндан ҳамкорлик қилиш тўғрисида келишиб олдилар.
Қўшма лойиҳаларни тайёрлаш ва ҳаётга татбиқ этиш самарадорлигини янада ошириш бўйича кейинги қадамлар белгиланди. Бу йўналишда ОТБ ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳузуридаги Халқаро ҳамкорлик ва ривожланиш агентлиги ўртасидаги ҳамкорлик механизмлари муҳокама қилинди. Агентлик лойиҳа циклининг барча босқичларида, жумладан, устуворликларни белгилаш, лойиҳалаш, лойиҳани баҳолаш, харидларни амалга ошириш ва лойиҳани ҳаётга жорий қилишда асосий мувофиқлаштирувчи бўғин бўлиб ҳисобланади. Агентликнинг салоҳиятини янада ошириш ва институционал ривожлантириш бўйича консультациялар бериш учун экспертларни Ўзбекистонга юбориш орқали ОТБ томонидан техник ёрдам кўрсатилишига келишилди.
Мамлакатимизда давлат-хусусий шериклик (ДХШ) асосида амалга оширилаётган лойиҳаларни илгари суриш борасидаги ҳамкорликка алоҳида эътибор қаратилди. ОТБ билан биргаликда энергетика соҳасида кенг кўламли лойиҳаларини тайёрлаш ва амалга оширишда эришилган ютуқлар таъкидланди. Хусусан, ҳозирги кунда Ўзбекистонда қуёш энергиясини ривожлантириш бўйича ОТБнинг умумий қуввати 1 ГВт тенг бўлган алоҳида Дастури фаол амалга оширилмоқда. Томонлар ушбу соҳадаги ҳамкорликни кенгайтириш учун улкан салоҳият мавжудлигини қайд этиб, сув таъминоти, электр энергиясини тақсимлаш тармоқларини модернизация қилиш, соғлиқни сақлаш ва транспорт инфратузилмасини ривожлантириш соҳаларида ДХШ воситаларини жорий этишни кенгайтириш имкониятларини ўрганишга тайёр эканликларини билдирдилар.
Шунингдек, ОТБ билан Ўзбекистонда хусусий сектор ва тижорат банклари лойиҳаларини молиявий қўллаб-қувватлаш, йўл инфратузилмасини кенгайтириш лойиҳаларини амалга ошириш, технология, муҳандислик ва математика соҳаларидаги ўқув дастурларини такомиллаштириш орқали ўрта ва касб-ҳунар таълимини ривожлантириш, аҳоли бандлигини ошириш, соғлиқни сақлаш соҳасини модернизация қилиш, аёлларнинг имкониятларини кенгайтириш, аёллар ва ёшлар тадбиркорлигини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди.
Мулоқот чоғида Банк раҳбарияти Тошкент халқаро инвестиция форуми ва у доирасидаги тадбирларда иштирок этишга таклиф қилинди.
Музокаралар якунида икки томон учун устувор бўлган қатор йўналишларда ҳамкорликни фаоллаштириш бўйича келишувларга эришилди.

По данным Министерства внешней торговли и инвестиций 2 февраля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции провел переговоры с Президентом Азиатского банка развития Масацугу Асакава, в ходе которых были обговорены вопросы двустороннего сотрудничества и реализации совместных проектов.
Портфель проектов в стране, стоимость которого составляет более 10 млрд долларов, является крупнейшим среди всех других партнеров по развитию. Предоставляя финансирование для социально и экономически значимых проектов, Банк также оказывает техническое и консультационное содействие в реализации программных реформ в Узбекистане.
В данном ключе были обсуждены пути дальнейшего сотрудничества по реализации целей и задач Стратегии партнерства АБР с Узбекистаном на 2019-2023 годы, которые коррелируют с принятой в текущем году Стратегией развития Узбекистана на 2022-2026 годы. Общими приоритетами, в частности, являются поддержка частного сектора, содействие региональному сотрудничеству, сокращение неравенства путем продвижения инклюзивного роста и другие важные направления.
Рассмотрен текущий статус реализуемых совместно с АБР 29 проектов совокупной стоимостью 5 млрд долларов в сферах инфраструктурного развития, энергетики, жилищно-коммунального хозяйства, здравоохранения и сельского хозяйства. В рамках Бизнес-плана страновых операций АБР на 2022-2024 годы в Узбекистане запланирована реализация 27 проектов на сумму 2,8 млрд долларов, из которых в 2022 году будет реализовано 3 проекта стоимостью 524 млн долларов. Стороны договорились о тесном взаимодействии по ускорению реализации одобренных инициатив и согласованию проектов, находящихся на стадии рассмотрения.
Намечены шаги по дальнейшему повышению эффективности подготовки и реализации совместных проектов, в контексте чего обсуждены механизмы взаимодействия АБР с Агентством международного сотрудничества и развития при Министерстве инвестиций и внешней торговли, которое призвано быть главным координационным звеном на всех этапах проектного цикла: определение приоритетов, проектирование, оценка проекта, проведения закупа и практическая реализация. Достигнута договоренность о предоставлении технического содействия со стороны АБР путем направления в Узбекистан экспертов для консультирования по вопросам дальнейшего наращивания потенциала и институционального развития Агентства.
Отдельное внимание было уделено сотрудничеству по продвижению проектов, реализуемых в стране на основе государственно-частного партнерства (ГЧП). Подчеркнуты успехи, достигнутые в подготовке и имплементации совместно с АБР масштабных проектов ГЧП в энергетическом секторе: в настоящее время активно реализуется отдельная Программа АБР по развитию солнечной энергетики в Узбекистане обшей мощностью 1 ГВт. Стороны отметили значительный потенциал для расширения сотрудничества в данной области и выразили готовность проработать возможности для расширения внедрения инструментов ГЧП в сферах водоснабжения, модернизации сетей распределения электроэнергии, здравоохранения и развития транспортной инфраструктуры.
Также были обсуждены вопросы расширения сотрудничества с АБР в вопросах финансовой поддержки проектов частного сектора и коммерческих банков в Узбекистане, реализации проектов расширения дорожной инфраструктуры, развития системы среднего и профессионального образования за счет совершенствования учебных программ в областях технологий, инженерии и математики, повышения занятости населения, модернизации сектора здравоохранения, расширения прав и возможностей женщин и продвижения женского и молодежного предпринимательства.
В ходе диалога руководство Банка было приглашено к участию в работе Ташкентского международного инвестиционного форума и сопутствующих мероприятий.
По итогам переговоров достигнуты договоренности по активизации взаимодействия по ряду направлений, являющихся приоритетными для обеих сторон.