Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш Саммитининг барча иштирокчиларини самимий қутлашдан мамнунман.
Учрашувимизни юқори савияда ташкил этгани учун Қозоғистон Республикаси Президенти ҳурматли Қасим-Жомарт Кемелевич Тоқаев номига билдирилган миннатдорлик сўзларига қўшиламан.
Шунингдек, Кенгаш фаолияти бўйича бугун бу ерда билдирилган баҳоларни ҳам маъқуллайман.
Ўтган давр давомида ушбу тузилма хавфсизликни таъминлаш, Осиёда ўзаро ишонч ва барқарор тараққиётни мустаҳкамлаш масалалари бўйича кенг ва очиқ мулоқот учун муҳим майдон сифатида ўзининг ғоятда зарур эканлигини кўрсатди.
Форумимизни трансформация қилиш масаласи бўйича қўшма фаолиятда иштирок этишга тайёрлигимизни билдираман.
Бугун биз халқаро муносабатларда ноаниқлик тобора ўсиб, мулоқот ва ишончнинг мисли кўрилмаган даражада тақчил бўлиб бораётганига гувоҳ бўлмоқдамиз.
Буларнинг барчаси кўп томонлама ҳамкорлик асосларига путур етказмоқда, можароларнинг авж олишига сабаб бўлиб, глобал иқтисодиётда тизимли узилишларга олиб келмоқда.
Юзага келган янги геосиёсий воқелик бутун Осиё қитъаси барқарорлигига салбий таъсир кўрсатмоқда.
Инқирозли ҳолатлар Марказий Осиё давлатларига ҳам тўғридан-тўғри дахл қилмоқда, иқтисодий интеграцияни чуқурлаштириш бўйича бизнинг саъй-ҳаракатларимизни секинлаштирмоқда.
Ушбу омилларнинг умумий хавфсизлик манфаатлари, тараққиёт ва фаровонлигимизга таъсиридан келиб чиқиб, қуйидаги устувор йўналишларга диққатимизни қаратишимиз зарур.
Биринчидан. Афғонистондаги вазият алоҳида эътиборни талаб қилмоқда.
Афсуски, бошқа ўткир халқаро муаммолар қалқиб чиқиши натижасида Афғонистон масаласи иккинчи даражага тушиб қолмоқда.
Ўттиз йил муқаддам ушбу давлат амалда халқаро террорчилик маконига айланиб қолгани билан боғлиқ аччиқ тажриба қайта такрорланишига асло йўл қўйиб бўлмайди.
Афғонистон муваққат ҳукумати билан ўзаро ҳамкорлик бўйича умумий ва мувофиқлаштирилган ёндашувларни ишлаб чиқишимиз зарур.
Афғон муаммоси юзасидан кенг консенсусга эришиш ва глобал даражада амалий чора-тадбирларни қабул қилиш мақсадида,
Афғонистон ҳукумати билан томонлар мажбуриятларини босқичма-босқич бажариш алгоритмини тайёрлаш ва келишиш лозим. Бунинг учун юқори даражадаги халқаро музокара олиб борувчи гуруҳни шакллантириш ҳақидаги ташаббус ифода этилган Осиё мамлакатларининг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеясига қўшма мурожаати имкониятларини кўриб чиқишни таклиф этамиз.
Иккинчидан. Биз радикал ғояларнинг кенг хуружига янада кўпроқ тўқнаш келаяпмиз.
Бузғунчи кучлар тарғибот ва мафкуравий таъсирнинг янги услубларидан фойдаланган ҳолда экстремистик ташкилотларга ёшларни фаол жалб этмоқда.
Шу муносабат билан ёш авлодни радикализмдан асраш, уларнинг куч-ғайрат ва шижоатини бунёдкорлик сари йўналтириш учун тизимли ҳамкорликни ўрнатишимиз керак.
Ўғил-қизларимиз ўз кучига ишониши, адолатли келажакни қарор топтиришда ўз иштирокини ҳис этиши, ўз салоҳият ва умидларини амалда рўёбга чиқариш имкониятларига эга бўлиши лозим.
Мажлисимизнинг Ёшлар кенгаши ҳамраиси сифатида турли ёшдаги инсонлар ўртасида бир-бирини яхшироқ тушунишга даъват этадиган, фарзандларимизнинг энг долзарб муаммоларига биргаликда ечим излашга кўмаклашувчи янги форматни – Авлодлар мулоқотини йўлга қўйишни таклиф этамиз.
Ёш етакчилар Форуми доирасида бундай илк учрашувни 2023 йил апрель ойида Самарқандда ўтказишга тайёрмиз.
Учинчидан. Бугунги учрашувимиз кун тартибининг муҳим масаласи иқтисодиётларимизни глобал инқирознинг ўсиб бораётган салбий оқибатларига мослашуви ҳисобланади.
Бу ўринда:
- протекционизмнинг кучайишига, глобал бозорларни беқарор қиладиган омилларни, жумладан янги чекловларнинг жорий этилишига йўл қўймаслик;
- Осиё қитъасида ўзаро боғлиқликни, биринчи галда, ишлаб чиқариш-логистика занжирини, Марказий Осиёни Жанубий ва Шарқий Осиё, шунингдек, Яқин Шарқ билан самарали боғловчи транспорт йўлакларини яратиш ҳисобига кучайтириш муҳимдир.
Тўртинчидан. Жаҳон саноат инқилобининг янги босқичига ўтишнинг асоси бўлган билимлар иқтисодиётини илгари суриш барқарор тараққиётга таҳдидларнинг олдини олишга хизмат қилади.
Инновациялар трансфери салоҳиятини янада тўлиқроқ ишга солиш, рақамлаштиришни фаол рағбатлантириш, юқори технологиялар, сунъий интеллект, Интернет тизимларини ривожлантириш мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Бу йўналишларда Осиё мамлакатлари глобал етакчиликка биргаликда эришиш учун барча имкониятларга эгадир.
Бешинчидан. Қитъамизнинг кўплаб давлатлари истеъмол маҳсулотларининг асосий импорт қилувчилари ҳисобланади ва озиқ-овқат инқирозининг оқибатларини жуда ўткир ҳис қилмоқда.
Бутунжаҳон озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти ҳисоб-китобларига кўра, очликдан азият чекаётган сайёрамиз аҳолисининг ярмидан кўпи Осиё қитъасида яшамоқда.
Парадокс шундан иборатки, бир вақтнинг ўзида айнан бизнинг мамлакатларимиз жаҳоннинг етакчи озиқ-овқат маҳсулотлари ишлаб чиқарувчи давлатлари ҳисобланади.
Шу муносабат билан бугунги кунда қуйидаги йўналишларда янги ёндашувлар:
- озиқ-овқат ишлаб чиқаришнинг барқарор тизимларини ва уни етказиб беришнинг оптимал занжирини шакллантириш;
- ички минтақавий савдо ўсиши учун техник регламентларни уйғунлаштириш;
- Осиёда озиқ-овқат хавфсизлигини мониторинг қилиш яхлит тизимини яратиш айниқса зарурдир.
Ушбу барча масалаларни ФАО шафелигида келгуси йили Ўзбекистонда бўлиб ўтадиган халқаро конференцияда муҳокама қилишни таклиф этаман.
Олтинчидан. Экология ва иқлим ўзгариши муаммоларини ҳал қилиш учун саъй-ҳаракатларимизни бирлаштиришни ҳамда мамлакатларимизни жадал кўкламзорлаштириш ва экотизимлар боғлиқлигини қўллаб-қувватлаш масалалари бўйича “ЯШИЛ ОСИЁ” концептуал дастурлари доирасида доимий эксперт маслаҳатлашувларини йўлга қўйишни таклиф қиламан.
Ишончим комилки, замонавий таҳдидларни фақат мулоқот, бир-бирининг манфаатларини ҳисобга олиш, умумэътироф этилган халқаро ҳуқуқ меъёрларига амал қилиш орқали самарали енгиб ўтиш мумкин.
Айнан шунинг учун ҳам биз илгари сурган умумий хавфсизлик ва фаровонлик йўлида ҳамжиҳатлик борасидаги Самарқанд ташаббусининг асосий мақсади инсоният келажаги учун бефарқ бўлмаган, тинчлик, тотувлик ва биргаликда гуллаб-яшнаш учун интилаётган барча соғлом кучларни амалий мулоқотга жалб этишга қаратилгандир.
Саммит иштирокчилари!
Биз Қозоғистоннинг Кенгашга 2024 йилга қадар раисликни давом эттириш ниятини қўллаб-қувватлаймиз ва қозоғистонлик дўстларимизга омадлар тилаймиз.
Ишончим комил, шериклик ва ишончни мустаҳкамлаган ҳолда, умумий интилишларимиз билан биз эзгу мақсадларга – мамлакатларимиз тинчлиги, барқарорлиги ва равнақини таъминлашга эришамиз.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев выступил на VI заседании Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии. Редакция ЭО публикует полный текст выступления главы государства.
Искренне рад приветствовать всех участников саммита. Присоединяюсь к словам признательности в адрес Президента Республики Казахстан уважаемого КАСЫМ-ЖОМАРТА КЕМЕЛЕВИЧА ТОКАЕВА за прекрасную организацию нашей встречи.
Разделяю прозвучавшие сегодня оценки деятельности Совещания.
За прошедший период эта структура показала свою востребованность в качестве важной площадки для широкого и открытого диалога по вопросам обеспечения безопасности, укрепления взаимного доверия и устойчивого развития в Азии. Выражаем готовность принять участие в совместной работе по вопросу трансформации нашего форума.
Сегодня мы являемся свидетелями беспрецедентного дефицита диалога и доверия, растущей неопределённости в международных отношениях.
Всё это подрывает основы многостороннего сотрудничества, провоцирует эскалацию конфликтов, ведёт к системным сбоям в глобальной экономике.
Новые геополитические реалии негативно сказываются на стабильности всего азиатского региона.
Кризисные явления напрямую затрагивают и государства Центральной Азии, сдерживают наши усилия по углублению экономической интеграции.
С учётом этого в интересах общей безопасности, развития и процветания нам необходимо сосредоточиться на следующих приоритетах.
Первое. Особого внимания требует ситуация в Афганистане.
К сожалению, на фоне других острых международных проблем вопрос афганского урегулирования стал уходить на второй план.
Нельзя допустить повторения печального опыта прошлого, когда эта страна фактически превратилась в международный террористический хаб.
Необходимо выработать общие, скоординированные подходы к взаимодействию с временным правительством Афганистана.
В целях достижения широкого консенсуса по афганской проблематике и принятия практических мер на глобальном уровне предлагаем рассмотреть возможность совместного обращения стран Азии к Генеральной Ассамблее Организации Объединённых Наций с инициативой о формировании международной переговорной группы высокого уровня для подготовки и согласования с властями Афганистана алгоритма поэтапного выполнения обязательств сторон.
Второе. Мы всё больше сталкиваемся с широкой экспансией радикальных идей.
Используя новые методы пропаганды и идеологического воздействия, деструк-тивные силы активно вовлекают молодёжь в экстремистские организации.
В этой связи нам нужно наладить системное сотрудничество, чтобы уберечь нашу молодёжь от радикализма, направить её энергию на созидательный путь.
Молодые люди должны поверить в себя, почувствовать сопричастность к формированию справедливого будущего, иметь возможность реализовать свой потенциал и надежды.
Как сопредседатели Молодёжного совета Совещания предлагаем также запустить новый формат – Диалог поколений, призванный содействовать лучшему взаимопониманию между людьми разного возраста, совместному поиску решений наиболее актуальных проблем молодёжи.
Готовы провести первую такую встречу в рамках Форума молодёжных лидеров в Самарканде в апреле 2023 года.
Третье. Ключевым вопросом повестки сегодняшней встречи является адаптация наших экономик к нарастающим негативным последствиям глобального кризиса. Здесь важно:
- не допускать усиления протекционизма, а также ввода новых ограничений, которые дестабилизируют глобальные рынки;
- усиливать взаимосвязанность в Азиатском регионе, прежде всего за счёт создания производственно-логистических цепочек и транспортных коридоров, эффективно соединяющих Центральную Азию с Южной и Восточной Азией, а также Ближним Востоком.
Четвертое. Преодолению вызовов устойчивому развитию послужит продвижение экономики знаний как основы для перехода на новый этап глобальной промышленной революции.
Считаем целесообразным более полно задействовать потенциал трансфера инноваций, активно стимулировать цифровизацию, развитие «облачных» технологий, искусственного интеллекта, Интернета вещей.
По этим направлениям страны Азии имеют все возможности для совместного достижения глобального лидерства.
Пятое. Большинство государств нашего континента являются также основными импортёрами продуктов питания и остро ощущают на себе последствия продовольственного кризиса.
По оценкам Всемирной продовольственной организации, около половины населения планеты, страдающего от голода, проживает именно в Азии.
Парадокс заключается в том, что одновременно наши страны являются и ведущими мировыми производителями продовольствия.
В этой связи сегодня особенно необходимы новые подходы в таких направлениях, как:
- формирование устойчивых схем производства продовольствия и оптимальных цепочек его доставки;
- гармонизация технических регламентов для роста внутрирегиональной торговли;
- создание целостной системы мониторинга продовольственной безопасности в Азии.
Все эти вопросы предлагаем обсудить на Международной конференции под эгидой ФАО, которая пройдёт в Узбекистане в следующем году.
ШЕСТОЕ. Для решения проблем экологии и изменения климата предлагаю объединить наши усилия и запустить регулярные экспертные консультации в рамках концептуальной программы «Зеленая Азия» по вопросам интенсивного озеленения наших стран и поддержки уязвимых экосистем.
Убежден, что эффективно преодолевать современные вызовы возможно только путём диалога, учёта интересов друг друга и соблюдения общепризнанных норм международного права.
Именно поэтому главной целью выдвинутой нами Самаркандской инициативы солидарности во имя общей безопасности и процветания определено вовлечение в конструктивный диалог всех, кому небезразлично будущее человечества, кто стремится к миру, согласию и совместному процветанию.
Участники саммита!
Мы поддерживаем намерение Казахстана продолжить председательство в Совещании до 2024 (две тысячи двадцать четвёртого) года и желаем успехов нашим казахстанским партнёрам.
Уверен, что общими усилиями, укрепляя партнёрство и доверие, мы сможем достичь благородных целей – обеспечить мир, стабильность и процветание наших стран.