Ўзбекистоннинг биржа бозорида суюлтирилган газ, цемент ва шакар нархида пасайиш кузатилди
Ўтган ҳафта давомида, яъни 21 – 27 феврал кунлари "Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржаси" АЖнинг барча савдо платформаларида 2 495,3 млрд сўмлик товарлар сотилган бўлиб, бу аввалги ҳафтага нисбатан 10,5% га кўп, деб хабар бермоқда "ЎзРТХБ" ахборот хизмати.
Бунда сотувларнинг 88,3% - биржа савдолари; 0,5% - кўргазма-ярмарка савдолари; 10,9% - электрон давлат харидлари ва 0,3% - авторақамларнинг онлайн-ауционига тўғри келди.
Кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари иштирокида тузилган битимларнинг умумий ҳажми 731,5 млрд сўмни ташкил қилди. Давлат харидлари тизимларида ўтказилган электрон савдолар натижасида бюджет ва корпоратив буюртмачиларининг қарийб 45,4 млрд сўмлик маблағлари тежалди.
Кўриб чиқилаётган давр мобайнида онлайн ауцион орқали 3 526 та авторақамлар сотилди, сотилган давлат рақам белгиларининг умумий суммаси 8,7 млрд сўмни ташкил қилди.
Рақобатли савдолар натижасида битимларнинг 5,2% биринчи тоифадаги авторақамларга; 7,7% иккинчи; 8,8% учинчи; 11,8% тўртинчи; 23,3% бешинчи ва 43,3% олтинчи тоифа авторақамларга тегишлидир.
Кўриб чиқилаётган даврда очиқ биржа савдолари орқали жами 2 203,8 млрд сўмлик товар ресурслари сотилди. Сотувчи корхоналар маҳсулотларни тасдиқланган жадвалларга риоя қилган ҳолда биржа савдоларига қўйишди, шу жумладан:
Биржанинг шакар бозорида нархлар пасайиши қайд этилди. Ҳафта давомида биржа савдолари орқали 7 855,0 тонна шакар сотилди.
Кўриб чиқилаётган даврда шакарнинг барча категорияси бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 8 308,5 минг сўмдан 8 264,5 минг сўмгача пасайган.
Ўтган ҳафта мобайнида биржа савдоларига 207,9 минг тонна цемент қўйилди ва улардан 135,4 минг тоннаси, яъни 65,2% сотилди. Ўртача кунлик сотув ҳажмлари 27,1 минг тоннани ташкил қилди.
Кўриб чиқилаётган даврда цементнинг барча маркалари бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 572,9 минг сўмдан 556,8 минг сўмгача, яъни 2,8% га пасайди. Ўтказилган савдоларда ҳар куни ўртача 310 харидор иштирок этди.
Суюлтирилган газ
Биржанинг суюлтирилган газ бозорида нархлар пасайиши қайд этилди. Ҳафта давомида биржа савдоларига 4 411,0 тонна суюлтирилган газ қўйилди ва уларнинг барчаси, яъни 100% ҳажмда сотилди.
Кўриб чиқилаётган даврда суюлтирилган газ бўйича шаклланган кунлик ўртача нархлар маҳсулотнинг бир тоннаси учун 3 774,4 минг сўмдан 3 730,5 минг сўмгача, яъни 1,2%га пасайган.
Ўтказилган биржа савдолари натижасида суюлтирилган газ бўйича шаклланган ўртача ҳафталик нархи маҳсулотни бир тоннаси учун 3 809,4 минг сўмни ташкил этди.

За последнюю неделю, то есть за период с 21 – 27 февраля, на всех торговых платформах АО «Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи» было реализовано товаров на сумму 2 495,3 млрд сумов, что на 10,5% больше чем в предыдущей неделе. Из них 88,3% продаж пришлась на биржевые торги, 0,5% - на выставочно-ярмарочные торги, 10,9% - на государственные закупки и 0,3% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 731,5 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 45,4 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 3 526 автономеров на сумму 8,7 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 5,2% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 7,7% сделок на 2-категорию; 8,8% на 3-категорию; 11,8% на 4-категорию; 23,3% на 5-категорию; а также 43,3% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 2 203,8 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
На биржевом рынке сахара зафиксировано понижение цен. В ходе прошедшей недели реализовано 7 855,0 тонн сахара.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сахар всех категорий понизилась с 8 308,5 тыс. сумов до 8 264,5 тыс. сумов за тонну.
В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 207,9 тыс. тонн цемента, из которых реализовано 135,4 тыс. тонн, или 65,2%. Ежедневный объем реализации цемента в среднем составил 27,1 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на цемент всех марок понизилась с 572,9 тыс. сумов до 556,8 тыс. сумов за тонну, или на 2,8%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 310 покупателя.
На биржевом рынке сжиженного газа зафиксировано понижение цен. В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 4 411,0 тонн сжиженного газа, из которых реализовано все 100,0%.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сжиженный газ понизилась с 3 774,0 тыс. сумов до 3 730,5 тыс. сумов за тонну, или на 1,2%.
По итогам биржевых торгов недельная средневзвешенная цена на сжиженный газ составила 3 809,4 тыс. сумов за тонну.