Раҳбар ўринбосарларининг фаолиятини баҳолаш тизими жорий этилади
“Вазирликлар, давлат қўмиталари, давлат бошқарувининг бошқа органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари ўринбосарларининг фаолияти самарадорлигини баҳолаш тизимини жорий этиш тўғрисида”ги Президент қарори (ПҚ–5189-сон, 22.07.2021 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, давлат бошқаруви органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари ўринбосарлари ўзига бириктирилган тармоқ ва соҳалардаги фаолиятининг самарадорлиги ва натижадорлиги юзасидан Президент олдида шахсан жавобгардир ҳамда Вазирлар Маҳкамаси олдида ҳисобдордир.
Қарор билан давлат бошқаруви органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарлари ўринбосарларининг фаолиятини баҳолаш тизими жорий этилади.
Бунда:
- давлат бошқаруви органлари ва давлат улуши 50 фоиздан юқори бўлган хўжалик бирлашмалари раҳбарлари ўринбосарларининг фаолияти самарадорлигини ҳамда мақсадли вазифаларга эришишларини баҳолашнинг асосий мезонлари Вазирлар Маҳкамаси қарори билан тасдиқланади;
- ҳар йили уларнинг фаолияти кўрсаткичлари давлат бошқаруви органлари ва хўжалик бирлашмаларининг коллегиал органлари томонидан ишлаб чиқилади ва тасдиқланади;
- фаолият самарадорлигини баҳолашнинг асосий мезонлари ва кўрсаткичлари тизимли мониторинг қилинади;
- мониторинг натижалари асосида раҳбарлар ўринбосарларининг фаолияти Вазирлар Маҳкамасида ҳар чорак якуни бўйича муҳокама қилиб борилади;
- баҳолаш мезонлари ва кўрсаткичлари асосида ҳар бир раҳбар ўринбосари фаолиятига баҳо бериш орқали уларга рағбатлантириш ёки интизомий жавобгарликка тортиш чоралари кўрилади.
Қарорга кўра, вазирликлар ва идоралар раҳбарияти фаолиятининг кўрсаткичларини баҳолашда инсон омилини камайтириш мақсадида асосий кўрсаткичлар бўйича маълумотларни автоматик тарзда таҳлил қилиш орқали мавжуд ҳолатни аниқлаш имконини берувчи махсус электрон платформа ишга туширилади.
Шунингдек, давлат бошқаруви органлари ва хўжалик бирлашмалари раҳбарларининг ҳар бир ўринбосари ваколатлари қайта кўриб чиқилиб, уларнинг функционал вазифаларига ваколат ва жавобгарлик чегарасини аниқ белгилаш бўйича қарор лойиҳаси ишлаб чиқилади.

Будет внедрена система оценки деятельности заместителей руководителей
Принято Постановление Президента "О внедрении системы оценки эффективности деятельности заместителей руководителей министерств, государственных комитетов, других органов государственного управления и хозяйственных объединений".
Согласно постановлению, заместители руководителей органов государственного управления и хозяйственных объединений несут персональную ответственность перед Президентом за эффективность и результативность своей деятельности в закрепленных за ними отраслях и сферах и подотчетны Кабинету Министров.
Постановлением вводится система оценки деятельности заместителей руководителей органов государственного управления и хозяйственных объединений.
- основные критерии оценки эффективности деятельности и достижения целевых задач заместителей руководителей органов государственного управления и хозяйственных объединений с государственной долей свыше 50 процентов утверждаются постановлением Кабинета Министров;
- ежегодно показатели их деятельности разрабатываются и утверждаются органами государственного управления и коллегиальными органами хозяйственных объединений;
- проводится систематический мониторинг основных критериев и показателей оценки эффективности деятельности;
- по итогам каждого квартала проведение обсуждений в Кабинете Министров деятельности заместителей руководителей;
- принятие мер поощрения либо привлечения к дисциплинарной ответственности путем оценки деятельности всех заместителей руководителей на основе критериев и показателей оценки.
Согласно постановлению, в целях снижения человеческого фактора при оценке показателей деятельности руководства министерств и ведомств будет запущена специальная электронная платформа, позволяющая определять текущее положение дел путем автоматического анализа данных по ключевым показателям.
Также, после пересмотра полномочий всех заместителей руководителей органов государственного управления и хозяйственных объединений, будет разработан проект постановления по конкретному определению полномочий и границ ответственности в их функциональных обязанностях.