Солиқ тушумларининг деярли 30% га ўсиши солиқ юкининг ошганлигидан далолат бермайди — солиқ қўмитаси раҳбари Шерзод Кудбиев
Давлат солиқ қўмитаси раиси Шерзод Кудбиев 24 май куни «Тошкент 5 ташаббус ҳаракати» тадбирлари доирасида ёшлар билан учрашувда Ўзбекистонда солиқ тушумларининг кескин ошишини тушунтирди.
Унинг сўзларига кўра, яширин иқтисодиётда қолган товар айланмасини легаллаштириш эвазига умумий тушумни ошган.
Коронавирус пандемияси оқибатида юзага келган инқироз шароитида Ўзбекистондаги иқтисодий аҳволни баҳолаш учун Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази (CERR) мутахассислари вилоят ва туман даражаларида ишбилармонлик фаолияти ҳолати бўйича ойлик мониторингини олиб борди.
Шундай қилиб, 2021 йилнинг 1 январидан 30 апрелгача бўлган даврда солиқ тушумлари ҳажми ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 29,5% га ошди.
Учрашувда "Ўзбекистонда солиқ тушумлари 30 фоизга кўпайди, ЯИМ ўсиши эса 3 фоиз. Қатор соҳалар ҳали тиклангани йўқ. Бу ҳолат иқтисодиётга солиқ юкининг ошиб бораётганидан далолат эмасми?", деб савол берган Kun.uz нашри.
«Солиқ тушумлари деярли 30 фоизга номинал қийматда ошди, иқтисодий ўсиш номиналда ҳисобланмайди. Иқтисодий ўсишни ҳисоблаётганда албатта, инфляция даражаси ҳисобга олинади. Тўғридан тўғри баҳолаш нотўғри. Лекин солиқ тушумларининг ўсиши иқтисодий ўсиш суратларига қараганда юқорироқ бўляпти, биз бундан фахрланамиз, яъни биз солиқ маъмурчилигини яхши амалга оширяпмиз», — деди Шерзод Кудбиев.
Шунингдек, Давлат солиқ қўмитаси раҳбари ҚҚС тушуми ошганини қайд этди.
«Нафақат 30 фоиз, мен бошқа нарсани айтаман, қўшимча қиймат солиғи тушумлари ўтган йилги биринчи чорак билан бу йилги биринчи чоракни таққосласангиз, 40 фоизга ошди. Демак, биз ҚҚС маъмурчилигини яхши қиляпмиз.», — таъкидлади қўмита раиси.
Унинг сўзларига кўра, солиқ тушумларининг ҳажми солиқ юкининг ошиши ҳисобига эмас, балки ЯИМнинг қарийб 50 фоизини ташкил этадиган "яширин иқтисодиёти" дан товар айланмасининг легаллаштирилиши туфайли ошган.
Шу билан бирга, ДСҚ раиси бир йил ичида солиқ тушумлари ошганини қўшимча қилди, бу рақамлар ҳеч қаерда келтирилмаганига урғу берди.
«Яна бир янги рақам, бу ҳеч қаерда чиқмаган ҳали. Ўтган йил май ойида 7,2 триллион сўм маблағ туширардик. Курс бўйича 720 миллион доллар. Охирги ойда 10 триллиондан ортиқ маблағ туширяпмиз, демак, ҳар ойда Ўзбекистон солиқ органлари давлат бюджетига 1 миллиард доллар пул туширади. Янги Солиқ кодекси қабул қилиниб, солиқ ислоҳотлари янги босқичга чиққани мевасини беряпти», — деди у.
Шунингдек, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази ўз таҳлилларида, иқтисодий фаолиятнинг ортиши туфайли солиқ тушумлари кўпайганлигини кўрсатди, бу эса бизнеснинг истиқболини кўрсатади.
«Таҳлил қилинаётган давр учун солиқ тушумлари янги хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳуқуқий айланмага жалб этилиши туфайли ҳам ортиб боради. Солиқ тушумларини йиғилишининг кўпайиши ҳам билвосита маъмуриятнинг яхшиланишини кўрсатиши мумкин», — дейилади Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази тадқиқотида.

Рост налоговых поступлений почти на 30% не говорит об увеличении налоговой нагрузки — глава налогового комитета Шерзод Кудбиев
Председатель Государственного налогового комитета Шерзод Кудбиев 24 мая на встрече с молодёжью в рамках фестиваля «Движение пяти инициатив» в Ташкенте объяснил резкий рост налоговых поступлений в Узбекистане.
По его словам, показатель собираемости налогов вырос за счёт легализации оборота, который ранее оставался в теневой экономике.
Для оценки экономической ситуации в Узбекистане в кризисных условиях, вызванных пандемией коронавируса, специалисты Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) проводят ежемесячный мониторинг состояния деловой активности на региональном и районном уровнях
Так, объем налоговых поступлений в период с 1 января по 30 апреля 2021 года вырос на 29,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На встрече был задан вопрос, не свидетельствует ли этот показатель о росте налоговой нагрузки на фоне увеличения валового внутреннего продукта всего на 3% за первый квартал, пишет Газета.уз.
«Налоговые поступления в номинальном выражении выросли почти на 30%. Но экономический рост не рассчитывается в номинальном выражении. Когда говорят, что экономический рост составил 3%, обязательно учитывается уровень инфляции. Поэтому напрямую так оценивать неправильно», — заявил Шерзод Кудбиев.
Глава ГНК отметил также рост поступлений по НДС.
«Но мы гордимся этим — показатели налоговых поступлений выше, чем темпы роста экономики. То есть мы лучше выполняем налоговое администрирование… Если сравнить с показателем за первый квартал прошлого года, в этом году поступления по налогу на добавленную стоимость выросли на 40%. Это значит, что мы лучше справляемся в налоговым администрированием», — сказал он.
По его словам, объём налоговых поступлений вырос не из-за увеличения налоговой нагрузки, а за счёт легализации оборота из «теневой экономике», которая оценивается почти в 50% от ВВП.
Шерзод Кудбиев указал, что положительный сдвиг в показателях связан с улучшением налогового администрирования и введения электронных счетов-фактур, но в основном — с внедрением нового Налогового кодекса в начале 2020 года.
ЦЭИР в своём анализе также указал, что поступление налогов увеличилось из-за повышения экономической активности, что указывает на благоприятные ожидания бизнеса.
«Налоговые поступления за анализируемый период также увеличиваются за счет вовлечения в легальный оборот новых субъектов экономической деятельности. Рост собираемости налоговых поступлений также может косвенно указывать на улучшение налогового администрирования», — говорится в исследовании ЦЭИР.