Президент Шавкат Мирзиёев ҳузурида 1 ноябрь куни 2022 йил учун солиқ тушумлари ҳамда бюджет параметрлари юзасидан йиғилиш ўтказилди.
Таълим ва соғлиқни сақлаш
Келгуси йилга мўлжалланган давлат бюджети лойиҳасида, аввало, ижтимоий йўналишларга катта эътибор қаратилган. Хусусан, таълим ва тиббиёт тизимига 58 триллион сўм ажратилиши кўзда тутилган.
Президент бу маблағга қўшимча тарзда яна 12 триллион сўм ажратиш таклифини билдирди. Чунки ҳудудлардаги эҳтиёж ва аҳоли талабидан келиб чиқиб, келгуси йилда 55 та янги дастур амалга оширилиши белгиланган.
Жумладан, чекка жойларда 1 минг 600 та болалар боғчаси ташкил этиш, Миллий таълим дастури доирасида 40 та янги мактаб қуриш ва 235 тасини таъмирлаш, дарсликларни янгилаш ҳамда компьютер синфлари очиш каби кўплаб чора-тадбирлар мўлжалланган.
Олий таълим тизимида ҳам вазифалар кўп. Хусусан, бакалавр йўналишида давлат грантлари, магистратура ва докторантурага қабуллар сонини ошириш, давлат-хусусий шериклик асосида ётоқхоналар қуришга субсидия бериш ҳамда 80 мингдан ортиқ талабалар ижара харажатларининг бир қисмини қоплаш кўзда тутилган.
Тиббиётнинг бирламчи бўғинини ривожлантириш ҳамда ҳудудларда юқори технологик тиббий хизматларни жорий этишга келгуси йилда жами 8 триллион сўм ажратилиши мўлжалланмоқда. Шундан 1 триллион сўми онкогематология, эндокринология, буйрак ва жигарни кўчириш каби дастурларга йўналтирилади. Коронавирусга қарши эмланганлар сонини 17 миллион нафарга етказиш, эҳтиёжманд аҳолига ихтисослашган тиббий хизматлар учун ҳам зарур маблағ ажратилади.
Иш ҳақини ошириш
Президентимиз муаллим ва шифокорларнинг ойлик иш ҳақини босқичма-босқич ошириш зарурлигини таъкидлаб, бунинг учун қўшимча маблағ йўналтиришни таклиф қилди.
Электрон назорат тизими
Давлат бюджети лойиҳасида ҳудудлар инфратузилмасини яхшилаш масалаларига ҳам кенг ўрин берилган. Уй-жойлар ва ижтимоий объектлар қуриш, маҳаллаларни обод этиш чора-тадбирлари учун 26 триллион сўм ажратилиши режалаштирилган.
– Бу соҳаларга шу кунгача бундай катта маблағ берилмаган. Энди буни тартибли, самарали тарзда жой-жойига етказиш керак. Шунинг учун ҳар бир дастур бўйича ажратиладиган маблағларни мақсадли кўрсаткичлар билан боғлаган ҳолда, электрон назорат тизимини жорий этиш лозим, – деди Шавкат Мирзиёев.
Молиявий назорат
Бюджет тизимида молиявий назоратни кучайтириш масаласига алоҳида тўхталиб ўтилди. Бунинг учун темир интизом билан, давлат харидлари тизимида ошкораликни кучайтириш зарурлиги қайд этилди.
Молия вазирлигига келгуси йил 1 январдан тендерларни инсон омилисиз ўтказиш тизимини жорий қилиш вазифаси қўйилди. Шунингдек, барча бюджет ташкилотлари бухгалтериясини тўлиқ рақамлаштириш, давлат харидлари бўйича ҳисоб-китобларни электрон ҳисоб-фактура орқали амалга ошириш юзасидан топшириқлар берилди.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 ноября провел совещание по налоговым поступлениям и параметрам бюджета на 2022 год.
Образование и здравоохранение
В проекте госбюджета на следующий год особое внимание уделено прежде всего социальным вопросам. В частности, на образование и здравоохранение намечено направить 58 триллионов сумов.
Президент предложил дополнительно выделить на эти направления еще 12 триллионов сумов, поскольку с учетом потребностей и запросов населения в регионах в следующем году планируется реализовать 55 новых программ.
В частности, предусмотрены меры по открытию 1,6 тысячи детских садов в отдаленных районах, строительству 40 новых школ и ремонту235 школ, обновлению школьных учебников и созданию 2 тысяч компьютерных классов.
Ряд задач предстоит решить и в системе высшего образования. Так, планируется увеличение квот приема в вузы, в том числе на магистратуру и докторантуру на основе государственных грантов, субсидирование строительства и оснащения общежитий на основе государственно-частного партнерства и частичная компенсация расходов более 80 тысяч студентов на аренду жилья.
В следующем году на развитие сферы первичной медико-санитарной помощи и внедрение высокотехнологичных медицинских услуг в регионах планируется направить 8 триллионов сумов. Из них 1 триллион сумов пойдут на развитие онкогематологии, эндокринологии, трансплантации почек и печени. Соответствующие ассигнования предусмотрены для организации вакцинации от коронавируса и доведение числа вакцинированных до 17 миллионов человек, оказание специализированных медицинских услуг социально уязвимым слоям населения.
Повышение заработной платы
Подчеркнув необходимость поэтапного повышения заработной платы учителей и врачей, Президент предложил выделить на эти цели дополнительные средства.
Электронная система контроля
В проекте государственного бюджета одной из основных статей расходов определено улучшение инфраструктуры регионов. На строительство жилья и социальных объектов, а также благоустройство махаллей планируется направить 26 триллионов сумов.
- Столько средств на эти сферы выделяется впервые. Теперь необходимо организовать это упорядоченно и эффективно. Поэтому необходимо увязать выделяемые по каждой программе средства с целевыми индикаторами и внедрить электронную систему контроля, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Финансовый контроль
Отдельно затронут вопрос усиления финансового контроля в бюджетной системе. Отмечена необходимость повышения прозрачности системы государственных закупок, обеспечив в этом вопросе железную дисциплину.
Министерству финансов поручено с 1 января будущего года внедрить систему проведения тендеров, исключающую человеческий фактор. Поручено также полностью цифровизировать бухгалтерию всех бюджетных организаций, производить расчеты по государственным закупкам посредством электронных счетов-фактур.