Давлат субсидияларини тақсимлаш учун махсус платформа яратилди
Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги “Ахборот -ҳисоблаш маркази” давлат унитар корхонаси махсус электрон платформани subsidiya.mf.uz яратди.
Мазкур электрон платформа ёшларни қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш, уларнинг бандлигига кўмаклашиш, тадбиркорлик ғоя ва ташаббусларини рағбатлантириш, улар муносиб даромад олиши учун қўшимча шароитлар яратиш, бу борада олиб борилаётган ишларни янги босқичга олиб чиқиш жараёнларидан биридир.
Шунингдек, ушбу электрон платформа фуқароларимизга Давлат буджетидан тўланадиган субсидиялар, компенсациялар ва бошқа имтиёзларни ажратишнинг ошкоралигини таъминлаш билан бир қаторда, мазкур жараёнда бюрократия ва коррупция ҳолатларининг олдини олиш ҳамда юзага келган муаммолар тўғрисида бевосита масъул мансабдор шахсларга ва фуқароларга хабар бериш имкониятини яратади.
Бугунги кунда электрон платформалари мавжуд бўлмаган вазирлик ва идоралар учун “https://subsidiya.mf.uz/dashboard” веб-дастури орқали шахсий кабинетлар яратилган бўлиб, улар ўзларига тегишли субсидия турлари бўйича маълумотларни киритиб бориш, келиб тушган аризадан хабардор бўлиш имкониятлари дастурда кўзда тутилган.
Ҳозирда ушбу электрон платформа орқали 18 та вазирлик ва идоралар билан хамкорликда 83 турдаги субсидия турларини олиш бўйича жараёнларни электронлаштириш ишлари олиб борилиб, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ва Ёшлар ишлари агентлиги билан интеграция ишлари амалга оширилди.
Ҳозирги кунда, тегишли давлат органлари ва ташкилотлари билан биргаликда электрон платформага интеграциялаш ҳамда барча давлат органлари ва ташкилотларига мазкур тизимдан фойдаланиш имкони яратиш чоралари кўрилмоқда, дейилади Молия вазирлиги хабарида.

Создана специальная платформа для распределения государственных субсидий
Государственным унитарным предприятием "Информационно-вычислительный центр" Министерства финансов Республики Узбекистан создана специальная электронная платформа subsidiya.mf.uz.
Данная электронная платформа является одним из процессов дальнейшего совершенствования системы поддержки молодежи, содействия их трудоустройству, стимулирования предпринимательских идей и инициатив, создания дополнительных условий для получения ими достойного дохода, создание работы в этой сфере на новый уровень.
Также, эта электронная платформа обеспечивает нашим гражданам прозрачность в распределении субсидий, компенсаций и других льгот из государственного бюджета, а также предотвращение бюрократии и коррупции в этом процессе и непосредственное информирование должностных лиц и граждан о проблемах.
Сегодня для министерств и ведомств, не имеющих электронных платформ, созданы личные кабинеты через веб-приложение, которое позволяет им вводить информацию о видах субсидий и быть в курсе заявки.
С помощью этой электронной платформы в сотрудничестве с 18 министерствами и ведомствами проведена работа по электронизации процесса получения 83 видов субсидий, интеграции с Министерством занятости и трудовых отношений и Агентством по делам молодежи.
Более того, в настоящее время совместно с соответствующими государственными учреждениями и организациями принимаются меры по интеграции в электронную платформу и обеспечению доступности этой системы для всех государственных учреждений и организаций, сообщили в Минфине.