Тадбиркорлик субъектларининг ССПга аъзолиги масаласи тўғрисида
Ўзбекистон Савдо-саноат палатаси оммавий ахборот воситаларидаги маълумотларни, шу қаторда бир қатор блоггерларнинг фикрларини кузатиб бориб айрим аниқлик киритишни зарур деб билади.
Дунёда Савдо-саноат палаталарини ташкил этишнинг бир нечта моделлари мавжуд. Европа модели тадбиркорларнинг умуммажбурий аъзолигига асосланади (Франция, Германия, Италия, Испания, Нидерландия, Греция, Aвстрия, Туркия, Қозоғистон ва бошқа давлатлар). Шунингдек қисман мажбурий аъзолик (Япония, Сингапур) ва ихтиёрий аъзолик моделлари мавжуд (Россия, Тожикистон, Туркманистон).
Мамлакатимизда тадбиркорлик субъектлари бирлашувининг ҳуқуқий асослари “Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги (янги таҳрири) қонуннинг 10-моддасида белгилаб қўйилган бўлиб, унда уюшманинг мақсади, хусусан, хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини мувофиқлаштириш, шунингдек, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш ваколатлари аниқ белгилаб қўйилган.
Палата, тадбиркорлар уюшмаси сифатида 1996 йилда ташкил этилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 19.07.2017 йилдаги 5087-сонли Фармони билан Палатанинг таркиби ва функциялари тубдан қайта ташкил этилди.
Палата зиммасига бизнес манфаатларини ҳуқуқий ҳимоя қилиш, уни ривожлантириш, аҳоли ва тадбиркорларни бизнес асосларига ўқитиш каби бир қатор функциялар юклатилган.
Белгиланган функцияларни бажариб бориб, биргина 2019 йилда Палата томонидан тадбиркорлар иштирокида 888 та меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларининг жамоатчилик экспертизаси ўтказилди, шундан 521 та лойиҳалар бизнесни ривожлантиришга салбий таъсир кўрсатиши мумкинлиги аниқланган; тадбиркорлар манфаатларида 6,3 трлн. сўмлик 70 мингдан ортиқ даъво аризалари киритилган; Палатанинг ҳакамлик судлари томонидан 243 млрд сўм миқдорида 10,6 мингта даъво аризалари кўриб чиқилди; 184,7 мингта бепул хизмат кўрсатилди (бу барча хизматларнинг 94,7 фоизи); 130 млн. AҚШ доллари миқдорида маҳсулот экспорт қилинишига ва 67,7 млн. AҚШ долларига тенг мини-технологиялар сотиб олишга кўмаклашди; 75 та бизнес форумлар ва кўргазмалар ташкил этилди; 15,4 минг фуқаролар ва тадбиркорлар бизнес асослари бўйича ўқитилди, улардан 79 нафари чет элда малака оширди.
Бу Палата ходимлари бажарадиган ишларнинг атиги бир қисми. Тадбиркорликни ривожлантириш бўйича деярли барча чоралар Палата томонидан ўз маблағлари ҳисобидан бепул таъминланади, унинг ягона манбаи аъзолик бадаллари ҳисобланади. Масалан, битта бизнес-форум каби бундай тадбирларни ўтказиш учун катта маблағ ва куч талаб қилиниши мумкин.
Палата кичик бизнесни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимида муҳим ўрин эгаллайди. Шу билан бирга, унга юкланган вазифаларни фақат юқори малакали ходимларни жалб қилган ҳолда барқарор молиявий ҳолати мавжудлигида бажариш мумкин.
“Савдо-саноат палатаси тўғрисидаги қонун”да (янги таҳрирда) қисман мажбурий аъзолик жорий этилган. Бугунги кунда Палата аъзолари 20321 та хўжалик юритувчи субъект (шундан атиги 4575 таси 2019 йилда аъзолик бадалини тўлаган) бўлиб, шулардан 15978 - якка тартибдаги тадбиркорлар, 218 - йирик тадбиркорлик субъектлари, 4125 - бошқа юридик шахслардир. Aгар мамлакатда 663270 дан ортиқ тадбиркорлик субъектлари фаолият юритаётганлигини ҳисобга олсак, уларнинг атиги 3,1 фоизи Палата аъзоларидир.
Ушбу қонуннинг 17-моддасида фақат йирик тадбиркорлик субъектларининг мажбурий аъзолиги назарда тутилган. Aмалиётда ҳам, қонуннинг ушбу нормаси айнан шундай амалга оширилади. Мавжуд 2313 ана шундай корхоналардан бор йўғи 218 таси Палатанинг мажбурий аъзоси бўлди, уларнинг аксарияти давлат улушига эга.
“Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида”ги Қонуннинг 5-моддасида кичик бизнес субъектлари: якка тартибдаги тадбиркорлар; микрофирмалар ва кичик корхоналардир.
Бу қонуннинг 3-моддасига биноан тадбиркорлик фаолияти (тадбиркорлик) тадбиркорлик фаолияти субъектлари томонидан қонун ҳужжатларига мувофиқ амалга ошириладиган, ўзи таваккал қилиб ва ўз мулкий жавобгарлиги остида даромад (фойда) олишга қаратилган ташаббускорлик фаолиятидир.
Бундан келиб чиқадики, юқорида қайд этилган кичик бизнес субъектлари ҳам хусусий тадбиркорлардир ва қонунда уларга ихтиёрий аъзолик белгилаб қўйилган.
Шу билан бирга, Палатага қисман мажбурий аъзоликнинг жорий этилиши Конституция ва бошқа қонунларга зид эмас.
Хусусан, “Нодавлат нотижорат ташкилотлари тўғрисида”ги қонуннинг 3-моддасида “Сиёсий партиялар, касаба уюшмалари, диний ташкилотлар ҳамда бошқа айрим нодавлат нотижорат ташкилотларини тузишнинг, улар фаолиятининг, қайта ташкил этилиши ва тугатилишининг хусусиятлари махсус қонунлар билан тартибга солинади. Нодавлат нотижорат ташкилотлари фаолияти соҳасининг у ёки бу муносабатлари махсус қонунлар билан тартибга солинмаган ҳолларда ушбу Қонуннинг нормалари қўлланилади” деб белгиланган.
ССПга аъзолик масаласи махсус қонун билан ҳал қилинганлиги сабабли, қисман мажбурий аъзолик ушбу қонуннинг 2-моддасига зид келмайди.
Қонунда “ва хусусий тадбиркорлик” сўзлари чиқариб ташланиши фақат йирик хўжалик юритувчи субъектларнинг аъзолигини жалб қилиш имкониятларини кенгайтиради, кичик бизнес субъектлари учун эса аъзолик ихтиёрий бўлиб қолади.

Предлагается исключить фразу «бизнеса и частного» из закона: «Членство в Палате является добровольным для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства, а для других субъектов предпринимательства — обязательным».
Торгово-промышленная палата Узбекистана, мониторируя отклики в СМИ, в том числе, мнения ряда блоггеров, внесла некоторую ясность.
В мире существует несколько моделей организации Торгово-промышленных палат. На всеобщем обязательном членстве предпринимателей основана европейская модель (Франция, Германия, Италия, Испания, Нидерланды, Греция, Австрия, за пределами ЕС - Турция, Казахстан и другие) Существуют также частичное обязательное членство (Япония, Сингапур) и добровольное членство (Россия, Таджикистан, Туркменистан и др)
Правовая основа объединения субъектов предпринимательства в нашей стране заложена в ст.10 Закона «О гарантиях свободы субъектов предпринимательства» (в новой редакции), в которой конкретно определена цель объединения, а именно координация деятельности субъектов бизнеса, а также представление защиты их прав и интересов.
Палата, как объединение предпринимателей, создана в 1996 году. Указом Президента Республики Узбекистан №5087 от 19.07.2017г. коренным образом реорганизована структура и усовершенствованы функции Палаты. Палате делегирован ряд функций, направленных на правовую защиту интересов бизнеса, его развитие и их обучение населения и предпринимателей основам бизнеса.
Выполняя возложенные функции, только в 2019 году Палатой проведена общественная экспертиза с участием предпринимателей 888 проектов нормативно-правовых актов, из них в 521 проекте выявлены положения, которые негативно повлияли бы на развитие бизнеса; в интересах предпринимателей внесено свыше 70 тыс. исков на сумму 6,3 трлн.сумов; третейскими судами Палаты рассмотрено 10,6 тыс. исков на
243 млрд сумов; бесплатно предоставлено 184,7 тыс.услуг (94,7% от всех услуг); оказано содействие в экспорте продукции на 130 млн.долл.США, в приобретении мини-технологий на 67,7 млн.долл.США, организовано за пределами и внутри страны 75 бизнес-форумов и выставок для предпринимателей; основам бизнеса обучено 15,4 тыс. лиц. граждан и предприниматели, 79 из них повысили свою квалификацию за границей.
Это лишь небольшая часть работы, проводимая сотрудниками Палаты. Практически все меры по содействию бизнесу Палатой оказывается на бесплатной основе, за счёт собственных средств, единственным источником которых являются членские взносы. На примере, одного лишь бизнес-форума можно убедиться в том, что на проведение таких мероприятий требуются огромные средства и усилия.
Следует иметь ввиду, что в системе государственной поддержки малого бизнеса Палата играет важную роль. При этом, выполнение возложенных на неё задач возможно лишь при устойчивом финансовом состоянии с привлечением высококвалифицированных сотрудников.
В Законе «О Торгово-промышленной палате» (новая редакция), было введено частичное обязательное членство. На сегодняшний день членами Палаты является 20321 субъект предпринимательства (из которых 2019 году членский взнос внесли всего лишь 4575), из них 15978 - индивидуальные предприниматели, 218 - субъекты крупного бизнеса, 4125 – другие юридические лица.
Если учесть, что в стране функционируют свыше 663 270 субъектов предпринимательства, то получается, что членами Палаты являются всего лишь 3.1 процента.
В ст.17 Закона «О Торгово-промышленной палате» предполагается лишь обязательное членство субъектов крупного предпринимательства. На практике именно так выполняется это норма Закона. Из существующих 2313 таких субъектов, всего лишь 218 стали обязательными членами Палаты, подавляющие большинство из которых имеют государственную долю.
Согласно ст.5 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» субъектами малого предпринимательства являются: индивидуальные предприниматели; микрофирмы и малые предприятия.
Согласно ст.3 этого же Закона предпринимательством является: инициативная деятельность; осуществляемая субъектами предпринимательства на свой риск и под свою имущественную ответственность.
Из этого следует, что вышеперечисленные субъекты малого предпринимательства, также являются представителями частного предпринимательства, но для них Законом предусмотрено добровольное членство.
Установление частичного обязательного членства в Палате не противоречит Конституции и другим законам, регулирующим деятельность ННО. В частности, в ст.3 Закона «О негосударственных некоммерческих организациях» предусмотрено, что «В случаях, когда специальными законами не урегулированы, те или иные отношения в сфере деятельности ННО применяются нормы настоящего закона». Поскольку вопрос о членстве в ТПП урегулирован в специальном законе, то частичное обязательное членство не противоречит ст.2 указанного Закона о добровольности объединения в ННО.
Исключение из Закона слов «и частного предпринимательства» позволит расширить возможности привлечения в членство лишь крупных субъектов предпринимательства, а для субъектов малого предпринимательства оно остается добровольным.