Май ойида қишлоқ хўжалиги ва қурилиш соҳалари ишбилармонлик муҳитни мустаҳкамлади
Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази республика бўйлаб тадбиркорларнинг ойлик сўровномалари асосида Ўзбекистондаги ишбилармонлик муҳити таҳлили натижаларини тақдим этди.
Олинган маълумотлар асосида бизнес муҳитнинг йиғма кўрсаткичи шакллантирилди, у бизнеснинг жорий ҳолати ва келгуси уч ой бўйича кутилмалари баҳоларини тавсифлайди.
Ўзбекистоннинг йиғма бизнес муҳити динамикаси
Май ойида Бизнес муҳитнинг йиғма индекси 57 пунктни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4 пунктга пастдир. Пасайишга қарамай, кўрсаткич ижобий диапазонда сақланиб қолмоқда. 50 пунктдан юқори қийматлар ишбилармонлик муҳитида оптимистик баҳоларнинг устунлигига ишорат қилади.
Баҳолашларга кўра, бизнеснинг жорий ҳолати индекси 46 пунктни ташкил этди, бу тадбиркорларнинг жорий вазиятнинг нисбатан вазминроқ баҳосини акс эттиради, кейинги уч ой бўйича кутилмалар индекси эса 67 пунктга етди ва ишбилармонлик оптимизмининг юқори даражасига мос келади.
Сўров натижалари ишбилармонлик фаоллигининг асосий кўрсаткичлари ижобий динамикасига ишора қилмоқда. Тадбиркорларнинг 39 фоизи сўнгги уч ойдаги бизнес ҳолатини “яхши” деб баҳолаган бўлса, 2025 йил май ойида бу кўрсаткич 37 фоизни ташкил этган, бу эса жорий баҳоларнинг ўтган йилнинг шу даврига нисбатан бироз яхшиланганини кўрсатади.
Сўнгги уч ой ичида товарлар ва хизматларга бўлган талабнинг ўсиши ҳақида респондентларнинг 37 фоизи маълум қилган, ишчилар сонининг кўпайиши эса 23 фоиз тадбиркорлар томонидан қайд этилди, бу эса бандликнинг паст динамикасида бозор фаоллигининг сақланиб қолганлигини билдиради.
Бизнес муҳит индексининг тармоқ динамикаси
Тармоқлар кесимида ишбилармонлик муҳити баҳолари қишлоқ хўжалиги ва қурилишда яхшиланди, саноат ва хизматлар соҳасида эса кўрсаткичлар пасайиши кузатилди.
Қишлоқ хўжалигида бизнес муҳитнинг йиғма индекси 70 пунктни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 12 пунктга юқори. Ўтган даврда тармоқда жорий баҳолар ҳам, тадбиркорларнинг келгуси уч ойлик кутилмалари ҳам яхшиланган.
Ижобий динамика ишбилармонлик фаоллигининг асосий кўрсаткичлари бўйича баҳоларнинг ошиши билан бирга кузатилди. Тадбиркорларнинг 47 фоизи сўнгги уч ой ичида вазият яхшиланганини маълум қилган бўлса, респондентларнинг 49 фоизи жорий ҳолатни “яхши” деб баҳолаган, тадбиркорларнинг 28 фоизи ишчилар сони кўпайганини маълум қилган.
Қурилишда Бизнес муҳитнинг йиғма индекси 69 пунктни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 12 пунктга юқори. Соҳада бизнеснинг келгуси уч ой бўйича жорий баҳолари ва кутилмалари ҳам ошди.
Қурилишда ишбилармонлик фаоллигининг асосий кўрсаткичлари бўйича ижобий кайфият сақланиб қолди. Сўнгги уч ой ичида қурилиш компанияларининг деярли ярмида (47 фоиз) вазият яхшиланди, ҳар ўнта корхонадан тўрттасидан кўпроғида (42 фоиз) ишчилар сони кўпайди, тармоқдаги ҳар иккинчи компанияда (51 фоиз) маҳсулотга талабнинг ўсиши қайд этилди.
Ўтган йилги даражага нисбатан пасайишга қарамай, саноатдаги ишбилармонлик муҳити йиғма индекси 46 пунктни ташкил этиб, ўртача мўътадил қийматлар оралиғида қолди. Индекснинг мўътадил кўрсаткичи саноат корхоналари томонидан жорий вазиятни эҳтиёткорона баҳолаш билан боғлиқ.
Ишбилармонлик фаоллиги кўрсаткичларини баҳолаш ҳам саноат секторининг жорий фаоллиги юқори эмаслигига ишора қилмоқда. Хусусан, саноат корхоналарининг 34 фоизи ўз бизнесининг ҳолатини “яхши” деб баҳолаган. Шу билан бирга, беш корхонадан учтаси (61%) яқин уч ой ичида ишчилар сонининг кўпайишини кутмоқда.
Хизматлар тармоғида бизнес муҳитнинг йиғма индекси 56 пунктни ташкил этиб, ўтган йилнинг шу даврига нисбатан бироз пасайганига қарамай, ижобий қийматлар оралиғида қолмоқда. Ўзгаришлар асосан қисқа муддатли кутилмаларнинг қайта кўриб чиқилиши билан боғлиқ бўлиб, улар ижобий (61 банд) бўлиб қолмоқда, аммо ўтган йилги даражага нисбатан кам сезиларли.
Хизмат кўрсатиш соҳасида ишбилармонлик фаоллиги кўрсаткичлари ижобий характерини сақлаб қолмоқда. Шу билан бирга, компанияларнинг 74 фоизи келгуси уч ой ичида ривожланиш истиқболлари бўйича оптимизмни билдирган бўлса, хизмат кўрсатиш корхоналарининг 38 фоизи сўнгги уч ой ичида бизнеснинг жорий ҳолати яхшиланганини таъкидлади.
Сўров натижалари ўз фаолиятида тўсиқларга дуч келаётган тадбиркорлар сони бироз ошганига ишора қилмоқда. Тўсиқлар йўқлигини маълум қилган респондентларнинг улуши жорий йилнинг апрелида 60 фоиздан 57 фоизгача камайди.
Бизнес юритишдаги энг кам тўсиқлар хизматлар ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида қайд этилган бўлиб, корхоналарнинг мос равишда 59 фоизи ва 58 фоизи тўсиқлар йўқлигини билдирган. Қурилишда бу кўрсаткич 55 фоизни, саноатда 52 фоизни ташкил этди.
Шу билан бирга, ой давомида солиқ чекловлари ва бошқа молиявий қийинчиликларни қайд этган компаниялар улуши камайди, банк хизматлари, кредитлардан фойдаланиш, фоиз ставкалари ва талабнинг етарли эмаслиги билан боғлиқ айрим масалаларни кўрсатиб ўтган корхоналар улуши эса нисбатан ошди.
Тармоқлар кесимида тўсиқлар таркиби характерли фарқларга эга.
Қишлоқ хўжалигида, энг аввало, кредитлардан фойдаланиш билан боғлиқ тўсиқлар яққол кўзга ташлана бошлаган, шу билан бирга сув таъминоти билан боғлиқ масалалар ҳамон долзарблигича қолмоқда. Саноат ва қурилишда асосий юклама ҳамон солиқ маъмуриятчилиги ва айрим молиявий қийинчиликлар билан боғлиқ бўлса, хизматлар тармоғида солиқ масалалари билан бир қаторда талаб омили ҳам кучайган.
Умуман олганда, тўсиқлар таркиби нисбатан чекланган бўлиб, аксарият корхоналар алоҳида тўсиқларга қарамай, сезиларли чекловларсиз ишлашда давом этмоқда. Шу билан бирга, жорий вазият иқтисодиётнинг аксарият тармоқларида ишбилармонлик фаоллигини янада барқарор ривожлантириш учун салоҳият мавжудлигини кўрсатмоқда.

Сельское хозяйство и строительство поддержали бизнес-климат в мае
В мае сводный Индекс бизнес-климата составил 57 пунктов, что на 4 пункта ниже уровня аналогичного периода прошлого года. Несмотря на снижение, индикатор сохраняется в положительном диапазоне. Значения выше 50 пунктов указывают на преобладание оптимистичных оценок в деловой среде.
Согласно оценкам, индекс текущего состояния бизнеса составил 46 пунктов, что отражает более сдержанную оценку предпринимателями текущей ситуации, тогда как индекс ожиданий на ближайшие три месяца достиг 67 пунктов и соответствует высокому уровню делового оптимизма.
Результаты опроса указывают на положительную динамику основных показателей деловой активности. Состояние бизнеса за последние три месяца оценили как «хорошее» 39% предпринимателей против 37% в мае 2025 года, что указывает на умеренное улучшение текущих оценок по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
О росте спроса на товары и услуги за последние три месяца сообщили 37% респондентов, при этом увеличение численности работников отметили 23% предпринимателей, что характеризует сохранение рыночной активности при сдержанной динамике занятости.
В отраслевом разрезе оценки бизнес-климата улучшились в сельском хозяйстве и строительстве, тогда как в промышленности и сфере услуг было отмечено снижение показателей.
В сельском хозяйстве сводный Индекс бизнес-климата составил 70 пунктов, что на 12 пунктов выше уровня аналогичного периода прошлого года. За год в отрасли улучшились как текущие оценки, так и ожидания предпринимателей на ближайшие три месяца.
Положительная динамика сопровождалась повышением оценок по основным показателям деловой активности. Об улучшении ситуации за последние три месяца сообщили 47% предпринимателей, текущее состояние как «хорошее» оценили 49% респондентов, об увеличении численности работников сообщили 28% предпринимателей.
В строительстве сводный Индекс бизнес-климата составил 69 пунктов, что на 12 пунктов выше уровня аналогичного периода прошлого года. В отрасли также выросли текущие оценки и ожидания бизнеса на ближайшие три месяца.
По основным показателям деловой активности в строительстве сохранялись положительные настроения. За последние три месяца ситуация улучшилась почти у половины строительных компаний (47%), численность работников увеличилась более чем у четырех из десяти предприятий (42%), а рост спроса на продукцию был отмечен у каждой второй компании в этой отрасли (51%).
Несмотря на снижение относительно уровня прошлого года, сводный Индекс бизнес-климата в промышленности составил 46 пунктов, оставшись в умеренно сдержанном диапазоне значений. Умеренное значение индекса связано с более осторожными оценками текущей ситуации со стороны промышленных предприятий.
Оценки индикаторов деловой активности также указывают на сдержанную текущую активность промышленного сектора. Так, состояние своего бизнеса как «хорошее» оценили 34% промышленных предприятий. При этом три предприятия из пяти (61%) ожидают увеличения численности работников в ближайшие три месяца.
В секторе услуг сводный Индекс бизнес-климата составил 56 пунктов, оставаясь в положительном диапазоне значений, несмотря на некоторое снижение по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Изменения в основном обусловлены пересмотром краткосрочных ожиданий, которые остаются положительными (61 пункт), но менее выраженными относительно уровня прошлого года.
Индикаторы деловой активности в секторе услуг сохраняют положительный характер. При этом 74% компаний выразили оптимизм относительно перспектив развития в ближайшие три месяца, тогда как 38% предприятий сектора услуг отметили улучшение текущего состояния бизнеса за последние три месяца.
Результаты опроса указывают на некоторое увеличение числа предпринимателей, сталкивающихся с барьерами в своей деятельности. Доля респондентов, заявивших об отсутствии препятствий, снизилась с 60% до 57% в апреле текущего года.
Наименьшее количество препятствий в ведении бизнеса отмечено в секторе услуг и сельском хозяйстве, где об отсутствии барьеров сообщили 59% и 58% предприятий соответственно. В строительстве этот показатель составил 55%, в промышленности 52%.
При этом за месяц сократилась доля компаний, отмечающих налоговые ограничения и прочие финансовые затруднения, тогда как доля предприятий, указывающих на отдельные вопросы, связанные с банковским обслуживанием, доступом к кредитам, процентным ставкам и недостаточным спросом умеренно увеличилась.
В разрезе отраслей структура препятствий имеет характерные отличия.
В сельском хозяйстве более заметными стали препятствия связанные, прежде всего с доступом к кредитам, при этом вопросы касательно водоснабжения все еще остаются актуальными. В промышленности и строительстве основная нагрузка по-прежнему связана с налоговым администрированием и отдельными финансовыми затруднениями, тогда как в секторе услуг наряду с налоговыми вопросами усилился фактор спроса.
В целом структура барьеров остается относительно сдержанной, а большинство предприятий продолжает работать без существенных ограничений, несмотря на отдельные препятствия. Вместе с тем текущая ситуация указывает на наличие потенциала для дальнейшего устойчивого развития деловой активности в большинстве отраслей экономики.