Солиқ ва Божхона қўмиталари, Марказий банк ҳамда Республика товар-хомашё биржасининг тезкор маълумотларига кўра, Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази Ўзбекистон Республикаси ҳудудларида тадбиркорлик фаоллиги бўйича мониторинг олиб бормоқда.
Жорий йил май ойи якунларига кўра, солиқ тушумлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 39,8% га ўсиб, барқарор ижобий динамикани намоён этди.
Тушумларнинг энг сезиларли ўсиши Навоий, Сирдарё, Тошкент, Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида қайд этилди, бу ерларда ўсиш суръатлари ўртача 30% дан юқорини ташкил этди.
Жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи тушумлари 18,6% га, мол-мулк солиғи 15,2% га ва ер солиғи 31,9% га ошди.
Божхона тўловлари 20,1% га ўсди. Энг юқори ўсиш суръатлари Наманган вилоятида — 63,3% ва Навоий вилоятида — 52,8% ни ташкил этди.
Фарғона ва Самарқанд вилоятларида, шунингдек Қорақалпоғистон Республикасида ҳам барқарор ижобий динамика қайд этилди. Ушбу ҳудудларда тушумлар ўртача 36% га ошди.
Ташқи иқтисодий кўрсаткичлар таҳлили товарлар экспорти 31,8% га ўсганини кўрсатди. Экспорт етказиб бериш ҳажмининг энг катта ўсиши Навоий вилоятида — 53,7% ва Тошкент вилоятида — 52,8% ни ташкил этди. Андижон, Самарқанд, Сурхондарё, Бухоро вилоятлари ҳамда Тошкент шаҳрида экспорт ўсиши ўртача 32% дан юқори бўлди.
Шу билан бирга, кредитлаш ҳажмида ҳам ўсиш кузатилди. Ҳисобот даврида тижорат банклари томонидан ажратилган кредитлар ҳажми 3,4% га ошди. Энг юқори ўсиш Самарқанд вилоятида (54,8%) қайд этилди. Бухоро, Тошкент, Хоразм, Андижон вилоятлари ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида кредитлаш суръатлари ўртача 26% дан юқори бўлди.
Хусусий секторнинг фаол ривожланиши янги хўжалик юритувчи субъектлар сонининг сезиларли ошиши билан ҳам тасдиқланмоқда. Жорий йил май ойида 36 957 та янги корхона рўйхатдан ўтказилди. Энг кўп янги субъектлар Тошкент вилоятида (3 857), Хоразм вилоятида (3 151), Самарқанд вилоятида (2 994), Фарғона вилоятида (2 662) ҳамда Тошкент шаҳрида (8 029) рўйхатдан ўтказилди.
Ўзбекистон республика товар-хом ашё биржасида битимлар ҳажми 14,2% га ошди. Биржа фаоллигининг энг юқори ўсиши Навоий вилоятида қайд этилди, бу ерда фаоллик 46,6% га ўсди. Шунингдек, Бухоро, Сурхондарё, Сирдарё ва Хоразм вилоятларида ҳам ўсиш кузатилиб, биржа фаоллиги ўртача 30% дан юқорига ошди.

Май показал рост бизнес-активности регионов Узбекистана – ЦЭИР
По итогам мая текущего года налоговые поступления показали устойчивую положительную динамику с ростом на 39,8% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Наиболее заметное увеличение поступлений зафиксировано в Навоийской, Сырдарьинской, Ташкентской, Кашкадарьинской и Самаркандской областях, где темпы роста в среднем составили более 30%.
Поступления по подоходному налогу выросли на 18,6%, по имущественному – на 15,2% и по земельному – на 31,9%.
Таможенные платежи выросли на 20,1%. Наиболее высокие темпы отмечены в Наманганской – на 63,3% и Навоийской – на 52,8% областях.
Стабильная положительная динамика отмечена в Ферганской и Самаркандской областях, а также в Республике Каракалпакстан, где поступления в среднем выросли на 36%.
По итогам анализа внешнеэкономических показателей экспорт товаров вырос на 31,8%. Наиболее значительный рост экспортных поставок отмечен в Навоийской – на 53,7% и Ташкентской – на 52,8% областях. В Андижанской, Самаркандской, Сурхандарьинской, Бухарской областях и в г.Ташкенте рост составил в среднем более 32%.
Параллельно отмечен рост кредитования. За рассматриваемый период объем выданных кредитов коммерческими банками увеличился на 3,4%. Наиболее высокий прирост отмечен в Самаркандской (+54,8%) области. В Бухарской, Ташкентской, Хорезмской, Андижанской областях и в Республике Каракалпакстан темпы роста кредитования в среднем выросли на более чем 26%.
Активное развитие частного сектора подтверждается значительным увеличением числа новых хозяйствующих субъектов. В мае текущего года было зарегистрировано 36 957 новых предприятия. Наибольшее количество новых субъектов зарегистрировано в Ташкентской (3 857), Хорезмской (3 151), Самаркандской (2 994), Ферганской (2 662) областях и в г. Ташкенте (8 029).
Объём сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже увеличился на 14,2%. Наибольший рост биржевой активности отмечен в Навоийской области, где активность выросла на 46,6%. Также расширение прироста отмечено в Бухарской, Сурхандарьинской, Сырдарьинской и Хорезмской областях в среднем на более 30%.