Ўзбекистонда янги автомобил заводи қурилиши режалаштирилмоқда, деди Жиззах вилояти ҳокимининг ўринбосари Aзим Aҳмедхаджаев Facebook'даги расмий саҳифасида.
Аввалроқ, «ADM Jizzakh» МЧЖ Жиззахда Lada, Kia, Renault автомобилларини ишлаб чиқариши ҳақида
хабар берилган эди. Бу ҳақда Президентнинг
2021 йилда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитларни жалб қилган ҳолда амалга оширилаётган лойиҳалар манзилли дастурида айтиб ўтилган.
Вилоят ҳокими ўринбосарининг гапларига кўра, Франциянинг Ўзбекистондаги Ишончли Муваққат вакили Брис Рокфей ҳамда француз бизнес-ҳамкорлари билан учрашувда Renault Avtovaz автомобил заводи қурилиши ва ишга туширилиши ҳақида маълум бўлган.
Франция томони иштирок этган Жиззахнинг уч инвестиция лойиҳаларининг ҳозирги аҳволи муҳокама қилинди:
- флоат-ойна ва FIVES STEIN автомобиллар учун ойна ишлаб чиқариш заводи;
- маҳаллий ишлаб чиқарилаётган BOPP плёнкаларини сотиш (айни пайтда озиқ-овқат учун плёнка мамлакатга импорт қилинмоқда);
- Жорий йилда Renault Avtovaz автомобил заводи қурилиши ва ишга туширилиши кўзда тутилган.
Музокаралар жараёнида мазкур лойиҳаларни амалга оширишнинг аниқ муддатлари белгилаб олинди.
Бундан ташқари, Жиззах вилоятида туризм бизнесини ривожлантириш учун Франциянинг сайёҳлик компанияларини жалб этиш тўғрисидаги келишувга эришилди.
Франциянинг Ўзбекистондаги дипломатик миссияси раҳбари Брис Рокфей Жиззах ҳудудини ривожлантиришдаги жадал ўсиш суръатини алоҳида қайд этиб, бутун мўлжалланган қўшма лойиҳалар муваффақиятли амалга оширилишига қатъий ишонч билдирди.

В Джизаке планируется начать строительство автомобильного завода Renault-AvtoVAZ
В Узбекистане планируется строительство нового автомобильного завода, заявил замхокима Джизакской области Азим Ахмедхаджаев на своей официальной странице в Facebook.
Ранее сообщалось, что на заводе ADM-Jizzakh в г.Джизаке наладят серийное производство автомобилей LADA и Renault. Об говорилось в постановлении президента Узбекистана, утвердившего инвестиционную программу на 2021—2023 годы.
По информации заместителя главы администрации, в ходе его встречи с временным поверенным в делах Франции в Узбекистане Брисом Рокфеем и французскими бизнес-партнерами стало известно о возведении и вводе в эксплуатацию автомобильного завода Renault Avtovaz.
Обсуждалось текущее состояние трех джизакских инвестиционных проектов, в которых задействована французская сторона:
• завод по производству флоат-стекла и автомобильного стекла FIVES STEIN;
• реализация местного производства БОПП-пленки (в настоящее время пищевая пленка импортируется в страну) – первые соглашения уже подписаны;
• строительство и реализация в этом году автомобильного завода Renault Avtovaz. В процессе переговоров были установлены точные сроки осуществления данных проектов.
Кроме того, была достигнута договоренность о привлечении французских туристических компаний для развития туристического бизнеса в Джизакской области.
Глава дипмиссии Франции в Узбекистане Брис Рокфей особо отметил быструю динамику в развитии Джизакского региона и выразил уверенность в успешном выполнении всех намеченных совместных проектов.