Бу ҳисобот даври учун белгиланган прогноз кўрсаткичларининг 139 фоизга бажарилганини ва ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,6 баравар ўсиш таъминланганини англатади.
Ҳисобот даврида хорижий инвестициялар ва кредитлар ҳисобига 9,7 миллиард долларлик асосий капитал яратилди. Бу кўрсаткич ўтган йилга нисбатан 147,5 фоизга ўсганини кўрсатади. Шу билан бирга, жами қиймати 1,2 миллиард долларлик 1 508 та инвестиция лойиҳалари ишга туширилиб, қарийб 28 мингта янги иш ўринлари яратилди. Жумладан, Пискент туманида “Қаратоғ” ва “Боштовоқ” истиқболли майдонларини ўзлаштиришнинг биринчи босқичи, Пахтаобод туманида трикотаж маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳамда Чирчиқ шаҳрида катализаторлар ишлаб чиқариш лойиҳалари фойдаланишга топширилди.
Йилнинг дастлабки уч ойида жами 12,8 миллиард долларлик тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар ва кредитлар киритилди. Шундан 8,8 миллиард доллари асосий капиталга йўналтирилди. Ушбу кўрсаткич бўйича прогноз 141 фоизга бажарилиб, ўсиш суръати 1,6 бараварни ташкил этди. Ҳудудлар кесимида энг юқори кўрсаткичлар Тошкент шаҳрида 2,2 миллиард доллар, Наманган вилоятида 1,06 миллиард доллар, Фарғона вилоятида 954 миллион доллар, Андижон вилоятида 880 миллион доллар, Тошкент вилоятида 709 миллион доллар ва Самарқанд вилоятида 619 миллион долларни ташкил этди.
Ҳисобот даврида 50 та шаҳар ва туманларда ўзлаштирилган инвестициялар ҳажми 50 миллион доллардан ошган бўлиб, уларнинг 21 тасида ушбу кўрсаткич 100 миллион долларга етди. Бу кўрсаткичлар ҳудудларда инвестиция фаоллиги кенгайиб бораётганини кўрсатади.
Хорижий инвестициялар манбалари бўйича Хитой етакчилик қилди – 6,4 миллиард доллар. Шунингдек, Россия Федерациясидан 1,1 миллиард доллар, Туркиядан 975 миллион доллар, Бирлашган Араб Амирликларидан 824 миллион доллар ва Германиядан 342 миллион доллар инвестициялар жалб қилинди.
2026 йилда халқаро молия институтлари ва хорижий ҳукумат молия ташкилотлари иштирокида жами 125 та лойиҳани амалга ошириш ва улар доирасида 5,1 миллиард долларлик маблағларни жалб этиш режалаштирилган. Биринчи чоракда ушбу манбалар ҳисобидан 947 миллион долларлик хорижий кредитлар жалб қилиниб, прогноз кўрсаткичлари 120 фоизга бажарилди.
Инвестиция лойиҳалари доирасида инфратузилмани ривожлантириш ва аҳоли турмуш шароитларини яхшилаш бўйича аниқ натижаларга эришилди. Хусусан, Хоразм вилоятига Кореянинг Hyundai Rotem компанияси томонидан “Жалолиддин” номли замонавий электропоезд етказиб берилди. Бу аҳоли учун қулайлик яратиб, сафар вақтининг 18 соатдан 7 соатгача қисқаришига хизмат қилади.
Шунингдек, ҳисобот даврида 89 километр ичимлик суви тармоқлари, 8,2 километр оқова сув тармоқлари ва 40 километр автомобиль йўллари қурилди. Asian Development Bank иштирокида амалга оширилаётган лойиҳалар доирасида Қорақалпоғистон Республикаси Нукус туманида 23,4 километр ичимлик суви тармоқлари тортилди. Натижада 12 минг нафар аҳоли илк бор ичимлик суви билан таъминланди, 19,1 минг нафар аҳолининг сув таъминоти яхшиланиб, қамров даражаси 68,4 фоиздан 90 фоизга етказилди.
Тошкент вилоятида ҳам мазкур банк иштирокида амалга оширилаётган лойиҳа доирасида Чирчиқ шаҳрида янги оқова сув тозалаш иншооти қурилиб, фойдаланишга топширилди. Бу 160 минг нафар аҳолига хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ва қамров даражасини 80,4 фоиздан 90 фоизгача етказиш имконини берди.
Амалга оширилаётган инвестиция сиёсатининг натижалари иқтисодиёт тармоқларида барқарор ўсишни таъминлаш, янги иш ўринлари яратиш ва аҳоли фаровонлигини оширишга хизмат қилмоқда.

В I квартале 2026 года привлечено $13,7 млрд иностранных инвестиций и кредитов в Узбекистан
По итогам первого квартала в рамках данного направления было освоено $13,7 млрд. Это означает выполнение прогнозных показателей отчетного периода на 139% и рост в 1,6 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
За отчетный период за счет иностранных инвестиций и кредитов создан основной капитал на сумму $9,7 млрд. Данный показатель увеличился на 147,5% по сравнению с прошлым годом. Одновременно введено в эксплуатацию 1 508 инвестиционных проектов общей стоимостью $1,2 млрд, создано около 28 тыс. новых рабочих мест. В частности, введены в строй первый этап освоения перспективных месторождений «Каратог» и «Боштовок» в Пскентском районе, проект по производству трикотажной продукции в Пахтаабадском районе, а также проект по выпуску катализаторов в городе Чирчике.
За первые три месяца года в экономику привлечено $12,8 млрд прямых иностранных инвестиций и кредитов. Из них $8,8 млрд направлено в основной капитал. По данному показателю прогноз выполнен на 141%, а темпы роста составили 1,6 раза. В региональном разрезе наивысшие показатели зафиксированы в городе Ташкенте — $2,2 млрд, в Наманганской области — $1,06 млрд, в Ферганской области — $954 млн, в Андижанской области — $880 млн, в Ташкентской области — $709 млн и в Самаркандской области — $619 млн.
За отчетный период в 50 городах и районах объем освоенных инвестиций превысил $50 млн, при этом в 21 из них данный показатель достиг $100 млн. Это свидетельствует о расширении инвестиционной активности в регионах.
По источникам иностранных инвестиций лидировал Китай — $6,4 млрд. Кроме того, привлечены инвестиции из России — $1,1 млрд, Турции — $975 млн, ОАЭ — $824 млн и Германии — $342 млн.
В 2026 году при участии международных финансовых институтов и зарубежных государственных финансовых организаций планируется реализовать 125 проектов и привлечь в их рамках $5,1 млрд. В первом квартале за счет этих источников привлечено $947 млн иностранных кредитов, прогнозные показатели выполнены на 120%.
В рамках инвестиционных проектов достигнуты конкретные результаты по развитию инфраструктуры и улучшению условий жизни населения. В частности, в Хорезмской области компанией «Hyundai Rotem» поставлен современный электропоезд «Жалолиддин». Это создаст дополнительные удобства для населения и позволит сократить время в пути с 18 до 7 часов.
Кроме того, за отчетный период построено 89 км сетей питьевого водоснабжения, 8,2 км канализационных сетей и 40 км автомобильных дорог. В рамках проектов с участием Азиатского банка развития в Нукусском районе проложено 23,4 км сетей питьевого водоснабжения. В результате 12 тыс. человек впервые обеспечены питьевой водой, для 19,1 тыс. жителей улучшено водоснабжение, а уровень охвата повышен с 68,4% до 90%.
В Ташкентской области в рамках проекта с участием данного банка в городе Чирчике построено и введено в эксплуатацию новое сооружение по очистке сточных вод. Это позволит повысить качество услуг для 160 тыс. жителей и увеличить уровень охвата с 80,4% до 90%.
Результаты реализуемой инвестиционной политики способствуют обеспечению устойчивого роста отраслей экономики, созданию новых рабочих мест и повышению благосостояния населения.