Июнь ойида товарлар ва хизматлар ўртача 0,2 % га арзонлашди
2021 йилнинг июнь ойида истеъмол бозоридаги товарлар ва хизматлар ўртача 0,2 % га арзонлашди. Ушбу ҳолат асосан мавсумий омил билан тавсифланади. Бу ҳақда Ўзбекистон давлат статистика қўмитаси хабар қилди.
Жорий йил бошидан улар нархларининг ўсиш даражаси 4,4 % ни, ўртача ойлик ўсиш даражаси эса 0,7 % ни ташкил этди.
Йиллик нисбатда ИНИ ўсиш даражаси 10,9 % га етди.
2020 йилнинг июнь ойида товарлар ва хизматлар ой давомида ўртача 0,3 % га, 2019 йилда эса 0,5 % га арзонлашган.
Жорий йилнинг беш ойи давомида озиқ-овқат маҳсулотлари ва спиртсиз ичимликлар нархларининг ҳар ойлик ўсишларидан сўнг, июнь ойида илк бора уларнинг пасайганлиги қайд этилди (ой давомида 1,0 %).
Нархлар пасайиши етакчилик мевалар ва ёнғоқлар (-3,8 %), ёғ-мой маҳсулотлари (-2,8 %), сабзавотлар,илдизмевалилар, плантайнлар ва дуккаклилар (-2,6 %), ҳамда сут маҳсулотлари ва тухумга (-1,6 %) тегишли бўлди.
Бошқаларга нисбатан гўшт маҳсулотлари, шакар, қандолат маҳсулотлари ва десертлар сезиларли даражада ошди (0,4 %).
2021 йилнинг июнь ойида асосий озиқ-овқат маҳсулотларидан (мева-сабзавотлардан ташқари) ой давомида тухум нархлари сезиларли даражада арзонлашди (-7,6 %).
Ўсимлик ёғи нархларини барқарорлаштириш бўйича амалга оширилган комплекс чора-тадбирлар натижасида, уларнинг нархлари 2021 йилнинг июнида республика бўйича ўртача 3,6 % га арзонлашди.
Бундан ташқари, жорий йил июнида товуқ гўшти (-0,1 % дан -0,5 % гача), янги соғилган сут (-0,3 %), музлатилган балиқ, гречка (-0,2 %), творог, гуруч ва гуруч оқшоғи (-0,1 %) нархларида пасайиш қайд этилди. Шу билан бир қаторда, салқин ичимликлар (0,9 %), шакар (0,8 %), мол гўшти (0,6 % - 0,7 %) ва қўй гўшти (0,4 %) қимматлашди.
2020 йилнинг декабрига нисбатан ўсимлик ёғи (1,3 баробар) ҳамда шакар (14,7 %) нархлар ошиши бўйича етакчи ўринларни эгаллашда давом этмоқда.
Йиллик нисбатда инфляцион жараёнлар пахта ва кунгабоқар ёғлари нархларининг ошишида яққол намоён бўлиб, уларнинг нархлари ўртача 1,6 баробарга қимматлашди. Шунингдек, шакар 1,3 баробарга қимматлашди.

В июне зарегистрировано снижение среднего уровня цен на потребительском рынке, дефляция за месяц составила 0,2%. Об этом говорится в отчете Государственного комитета Узбекистана по статистике.
В июне 2021 года товары и услуги на потребительском рынке в среднем стали дешевле на 0,2 %, что в значительной мере связано с сезонным фактором.
С начала текущего года повышение цен на них составило 4,4 % при среднемесячном значении 0,7 %.
Цены на продовольственные товары снизились на 0,9%, непродовольственные товары подорожали на 0,5 %, услуги — на 0,2 %.
Для сравнения в июне 2020 года товары и услуги в среднем за месяц стали дешевле на 0,2 %, в июне 2019 года – на 0,5 %.
После ежемесячного роста цен на продукты питания и безалкогольные напитки в течение пяти
месяцев текущего года в июне впервые было зафиксировано их снижение (за месяц на 1,0 %).
Лидерами по снижению цен стали фрукты и орехи (-3,8 %), масложировая продукция (-2,8 %), овощи, клубнеплоды, плантайны и зернобобовые (-2,6 %), а также молочная продукция и яйца (-1,6 %).
Значительнее других подорожали мясная продукция, сахар, кондитерские изделия и десерты (0,4 %).
В июне 2021 года из основных продуктов питания (исключая плодоовощную продукцию) за месяц наиболее значительно цены снизились на яйца (-7,6 %). В результате принятия комплекса мер по стабилизации цен на растительное масло, оно стало дешевле в июне 2021 года в среднем по республике на 3,6 %.
Кроме того, в июне текущего года зафиксировано снижение цен на мясо домашней птицы (от -0,1 % до -0,5 %), свежее молоко (-0,3 %), мороженую рыбу, гречиху (-0,2 %), творог, рис и рисовую сечку (-0,1 %).
Наряду с этим, подорожали прохладительные напитки (0,9 %), сахар (0,8 %), говядина (0,6 % - 0,7 %), баранина (0,4 %).
По отношению к декабрю 2020 года лидирующие позиции по росту цен продолжают удерживать растительное масло (в 1,3 раза), а также сахар-песок (14,7 %).
В годовом выражении наиболее ярко инфляционные процессы также проявились в росте цен на хлопковое и подсолнечное масла, которые, в среднем, стали дороже в 1,6 раз, а также на сахар (в 1,3 раза).