Иқтисодий тадқиқотлар ва ислоҳотлар маркази томонидан баҳоланган Ишбилармонлик фаоллиги индекси (ИФИ) 2023 йил январь ойида 1001 бирликни ташкил этиб, декабрь ойига нисбатан 0,1 фоизга мўътадил ошган. Шу билан бирга, ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган йилнинг мос даврига нисбатан ҳам 15 фоизлик ўсиш қайд этилди.
2023 йилнинг январь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси ўтган ойга нисбатан 0,1 фоизга ошиб, 1001 бирликни ташкил этиши, қуйидаги компонентлар даражасидаги ўзгаришларга боғлиқ бўлган:
- хўжалик юритувчи субъектларнинг банк ҳисобварақаларидаги опреациялар сони 26,3фоизга камайган;
- фаолият кўрсатаётган хўжалик юритувчи субъектлар бўйича компонент 2,9фоизга камайган;
- товар-хом ашё биржасида хом ашё сотиб олиш жадаллиги 19,2фоизга ошган;
- товар белгилари бўйича компонент 74,5фоизга ошган.
Ҳудудлар кесимида Жиззах вилоятида энг юқори ўсиш суръати қайд этилган.
2023 йил январь ойида Ишбилармонлик фаоллиги индекси 6 та ҳудудда ўтган ойга (2022 йил декабрь) нисбатан ўсиш кузатилган. Жиззах (38,0%), Сирдарё (29,9%), Фарғона (27,9%) вилоятлари ва Қорақалпоғистон Республикасида (35,6%) сезиларли даражада ўсиш кузатилган (2 - расм).
Шу билан бирга ушбу кўрсаткич 8 та ҳудудда камайган. Хусусан, Навоий (- 26,9%), Қашқадарё (- 8,1%) вилоятлари ва Тошкент шаҳрида (- 7,4%) ўтган ойга нисбатан сезиларли даражада камайиш кузатилган.
2023 йил январь ойида банклараро тўлов операциялари сони 4 737,8 минг тани ташкил этди ва 2022 йилнинг декабрь ойига нисбатан 1 689,6 минг транзакцияга (26,3%) камайган.
Банклараро тўлов операциялари сони барча ҳудудларда камайган.
2023 йил январда республиканинг барча ҳудудларида юридик шахслар ўртасидаги банк операциялари сони ўтган ойга нисбатан камайган. Хусусан, сезиларли даражадаги камайиш Наманган (-32,4%), Қашқадарё (- 31,2%), Навоий (-30,2%), Фарғона (-29,6%), Сурхондарё (-29,4%), ва Хоразм (-28,4%) вилоятларида кузатилган.
2023 йилнинг январь ойида ИФИнинг биржа компоненти 1,1923 бирликни ташкил этди. Бу эса, ушбу компонентнинг ўтган ойга нисбатан 19,2 фоизга ошганлигини англатиб, ҳар бир битим бўйича сотиб олинган товарлар ўртача ҳажмининг 19,9 фоизга ва битимлар сонининг 18,5 фоизга ошганлиги билан изоҳланади.
Республика товар-хом ашё биржасида товарлар савдоси умумий айланмаси ҳажми 2023 йил январь ойида 6 202,2 млрд. сўмни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич ўтган ойга нисбатан 9,1 фоизга камайган.
Фаолият юритаётган хўжалик субъектлари бўйича компонент 2023 йил январь ойида 0,9713 бирликни ташкил этиб, ўтган ойга нисбатан 2,9 фоизга камайганлигини кўрсатади. Ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан эса ижобий ўзгариб, 9,1 фоизга ошган.
2023 йил январь ойида барча турдаги фаолият юритаётган хўжалик юритувчи субъектлар сони 2022 йилнинг декабрь ойига (636 734 бирлик) нисбатан 23 343 тага камайиб, 613 391 бирликни ташкил этган.
Йирик тадбиркорлик билан шуғулланувчи корхоналар сони 27 тага камайган.
Ҳисобот даврида, кичик корхоналар сони 523 556 тадан 503 804 тагача камайган (пасайиш 19 752 та). Фермер хўжаликлари сони 109 512 тадан 105 948 тагача (камайиш 3 564 та) камайган. Йирик тадбиркорлик билан шуғулланаётган субъектлар сони 3 639 тани ташкил этиб, 2022 йилнинг декабрь ойига нисбатан 27 тага камайган.
2023 йил январь ойида савдо белгилари муҳофазаси бўйича бизнес фаоллиги индекси 1,7452 бирликни ташкил этиб, ушбу кўрсаткич 2022 йилнинг декабрь ойига нисбатан 74,5 фоизга ошган. Жорий йилнинг январь ойида юридик шахслар томонидан 363 та товар белгилари ва товар номлари рўйхатга олинган.

В январе 2023 года Индекс деловой активности (ИДА), рассчитанный Центром экономических исследований и реформ, составил 1001 пункт, и по сравнению с предыдущим месяцем, умеренно увеличился на 0,1%. А также отмечается 15-процентный рост ИДА по отношению к аналогичному периоду прошлого года.
Индекс деловой активности в январе 2023 года увеличился на 0,1% по сравнению с предыдущим месяцем и составил 1001 пунктов, что объясняется изменениями нижеследующих компонентов:
- количество операций по банковским счетам хозяйствущих субъектов снизилось на 26,3%;
- компонент действующих хозяйствующих субъектов снизился на 2,9%;
- интенсивность закупки сырья на товарно-сырьевой бирже увеличилась на 19,2%;
- компонент торговых марок увеличился на 74,5%.
В региональном разрезе Джизакская область демонстрировала самый высокий рост
В январе 2023 года Индекс деловой активности по 6 регионам увеличился по сравнению с предыдущим месяцем. В Джизакской (38,0%), Сырдарьинской (29,9%), Ферганской (27,9%) областях и в Республике Каракалпакстан (35,6%) наблюдался значительный рост (рис.2).
Вместе с тем, данный индекс по 8 регионам снизился. В частности, в Навоийской (-26,9%), Кашкадарьинской (-8,1%) областях и в г.Ташкенте (-7,4%) наблюдался значительный спад по отношению к предыдущему месяцу.
Количество межбанковских платежных операций в январе 2023 года составило 4 737,8 тыс. и значительно снизилось на 1 689,6 тыс. транзакций (спад на 26,3%), по сравнению с декабрем 2022 года.
Количество банковских операций во всех 14 регионах снизился.
В январе 2023 года количество банковских операций между юридическими лицами, по сравнению с предыдущим месяцем, во всех 14 регионах снизилось. В частности, наиболее значительный спад наблюдался в Наманганской (-32,4%), Кашкадарьинской (-31,2%), Навоийской (-30,2%), Ферганской (-29,6%), Сурхандарьинской (-29,4%), и Хорезмской (-28,4%) областях наблюдался значительный спад.
В январе 2023 года биржевой компонент ИДА составил 1,1923. Это означает значительный рост уровня компонента на 19,2%, по сравнению с предыдущим месяцем, что связано с ростом среднего физического объема товаров, приобретенных в каждой транзакции на 19,9%, а также ростом количества сделок на 18,5%.
На Республиканской товарно-сырьевой бирже общий оборот в январе 2023 года составил 6 202,2 млрд. сумов, что на 9,1% меньше, по сравнению с предыдущим месяцем.
Компонент действующих хозяйствующих субъектов в январе 2023 года составил 0,9713, что означает спад компонента на 2,9% к уровню предыдущего месяца. При этом, данный показатель имеет положительное значение по отношению к аналогичному периоду прошлого года с ростом на 9,1%.
Количество действующих хозяйствующих субъектов за январь 2023 года значительно снизилось на 23 343 единиц по отношению к декабрю 2022 года (636 734 ед.) и составило 613 391 единиц.
Количество крупных предприятий значительно снизилось на 27 единиц.
За отчетный период число малых предприятий снизилось с 523 556 до 503 804 единиц (спад на 19 752 ед.). Также количество фермерских хозяйств снизилось с 109 512 до 105 948 единиц (спад на 3 564 ед.). Число действующих крупных предприятий составило 3 639 единиц, что меньше на 27 единиц по сравнению с декабрем 2022 года.
В январе 2023 года индекс охраняемых торговых знаков составил 1,7452, что означает значительный рост на 74,5% к предыдущему месяцу. В январе текущего года юридическими лицами зарегистрировано 363 товарных знаков и торговых наименований.