Ўзбекистон электр энергияси соҳасидаги стандартларни қайта кўриб чиқади
Франциянинг “Assystem Engineering and Operation Services S.A.S” корхонаси билан “Uzassystem” лойиҳа институти ташкил этилди, деб хабар бермоқда Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
Энергетика вазирлиги бошчилигида ишлаб чиқарувчилар, эксплуатация қилувчи корхоналар ҳамда лойиҳа институтларининг етакчи мутаҳассисларини жалб қилган ҳолда 4 та ишчи гуруҳ ташкил этилиб, юқори кучланишли электр узатиш тармоқлари, подстанциялар, реле ҳимояси ва маълумотлар алмашинуви ҳамда электромагнит мослашувчанлик йўналишидаги 700 дан ортиқ стандартлар кўриб чиқилди.
Ушбу стандартлардан замон талабларига тўғри келмайдиган 536 таси ҳалқаро стандартларга алмаштириш бўйича “Ўзстандарт” агентлигига таклиф киритилди.
Шунингдек, 2021 йилда ҳам ушбу ишлар давом эттирилиб, паст кучланишли электр тармоқлари, қуёш ва шамол электр станцияларини тармоққа улаш йўналишлари бўйича стандартлар кўриб чиқилиб замон талабларига мослаштирилади.
Ушбу стандартларни қабул қилиниши орқали электр энергетика объектларини лойиҳалаш, қуриш ва экспуатация қилишни техник бошқаришда сарф харажатларнинг оптималлаштирилишига ҳамда электр тармоқларининг ишончлилигини ошишига эришилади.

Стандарты в области электроэнергетики Узбекистана пересматриваются на основе международных. К анализу стандартов привлечена французская компания Assystem Engineering and Operation Services SAS, сообщила пресс-служба Министерства энергетики.
Под эгидой Министерства энергетики Узбекистана были созданы 4 рабочие группы с участием ведущих специалистов, операторов, проектных институтов, а также производителей электрооборудования для рассмотрения более 700 стандартов в области высоковольтных линий электропередач, подстанций, релейной защиты, а также электромагнитной совместимости.
Из общего числа не отвечающими современным требованиям были признаны 536 стандартов. В настоящее время идет процесс их замены на международные стандарты, осуществляемый Агентством «Узстандарт».
В 2021 году данная работа будет продолжена, в частности будут рассмотрены и адаптированы к современным требованиям стандарты для низковольтных электрических сетей, солнечных и ветровых электростанций.
Принятие этих стандартов позволит оптимизировать затраты на техническое управление проектированием, строительством и эксплуатацией энергообъектов и повысит надежность электрических сетей.