2020 йил декабрь ойида Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Парламентга 2021 йил учун Мурожаатномасида янги экспорт бозорларига чиқиш бизнинг иқтисодий сиёсатимизнинг устувор йўналишларидан бири бўлиб қолиши таъкидланди. Сўнгги йилларда маҳаллий экспорт қилувчиларни қўллаб-қувватлашга қаратилган муҳим чоралар кўрилмоқда. Конвертация жорий қилинди, ташқи иқтисодий фаолият режими эркинлаштирилди ва кўплаб тўсиқлар олиб ташланди. Бу эса бизнинг савдо шерикларимиз билан савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтиришга ёрдам берди.
Президент Мурожаатномасида таклиф қилинган маҳаллий экспортчиларни қўллаб-қувватлаш ва уларнинг янги экспорт бозорларига чиқишини кенгайтириш бўйича янги чора-тадбирлар кўлами жуда катта. Хусусан, давлатимиз раҳбари келгуси йилда корхоналарга хомашё сотиб олиш ва экспортбоп маҳсулотлар ишлаб чиқариш учун, “Экспортни қўллаб-қувватлаш” жамғармасидан 100 миллион доллар ажратишни таклиф қилди. Бундан ташқари, Экспорт қилувчиларга чет элда савдо уйлари ва дўконлар очиш ҳамда реклама харажатларининг 50 фоизини қоплаб берилади. Ва умуман, Ҳукуматга келгуси йилда товар ва хизматлар экспортини камида 20 фоизга ошириш вазифаси топширилди.
Ислоҳотлар натижасида Ўзбекистон иқтисодиётидаги вазият сезиларли даражада ўзгарди, бу Ўзбекистонни жаҳон иқтисодиётига чуқур интеграциялашувини, хусусан, Жаҳон Савдо Ташкилоти (ЖСТ), Евроосиё Иқтисодий Иттифоқи (ЕОИИ) каби халқаро ташкилотлар ва алоҳида мамлакатлар билан ўзаро алоқаларни чуқурлаштириш зарурлигини аниқ кўрсатди.
ЖСТга кириш бўйича ишларнинг кучайиши Ўзбекистонда олиб борилаётган ислоҳотлар экспорт салоҳиятининг ўсишига ҳисса қўшаётганини ва мамлакат ўз товарларини халқаро бозорларга кенгроқ кириб боришидан манфаатдор эканлиги билан боғлиқ бўлиб, бунга ушбу ташкилотга аъзолик ёрдам беради. ЖСТга аъзо бўлиш иқтисодиётнинг барча соҳаларига таъсир қилувчи мураккаб жараён бўлиб, нафақат мамлакат ташқи савдо режимида (божхона божлари, техник регламент, санитария ва фитосанитария нормалари ва бошқалар), балки қишлоқ хўжалиги (қишлоқ хўжалигини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, нархларни тартибга солиш ва бошқалар) интеллектуал мулк, хизматлар (хорижий компаниялар хизматлари), давлат харидлари, иқтисодиётни давлат томонидан тартибга солиш каби соҳаларни тартибга солишда ҳам ўзгаришлар киритишни тақозо этади.
2020 йилда Ўзбекистон Евроосиё иқтисодий иттифоқида кузатувчи мақомини олди. Бу мамлакатимиз интеграция жараёнининг биринчи босқичи ҳисобланади. Ўзбекистонга ЕОИИ аъзолигининг ижобий ва салбий томонларини чуқур таҳлил қилиш, унинг миллий иқтисодиётга таъсирини ўрганиш, Иттифоқ қонунчилигига мувофиқ миллий қонунчиликка ўзгартиш ва қўшимчалар тайёрлаш учун ноёб имконият яратади. Давлатимиз раҳбарининг таъкидлашича, бу бизга амалий ва кўп қиррали ўзаро муносабатларнинг сифат жиҳатидан янги босқичига ўтишга, ЕОИИда содир бўлаётган муҳим жараёнларни яхшироқ англашга имкон беради.
2021 йил учун Парламентга Мурожаатномасида Президент Шавкат Мирзиёев ЕОИИ ташкилотга аъзо бўлган давлатлар бозорларида тўлақонли иштирок этиш учун, миллий техник тартибга солиш меъёрларни, уларнинг талабларига мослаштириш бўйича, ишларни жадаллаштириш зарур эканлигини тақидлади.
Сўнгги йилларда Ўзбекистон ва ЕОИИ ўртасида ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ошганига қарамай, ҳали ҳам Иттифоқ мамлакатларига маҳаллий маҳсулотлар экспортини кўпайтириш учун ишга солинмаган имкониятлар мавжуд. Ҳозирда Ўзбекистон МДҲ эркин савдо зонаси тўғрисидаги битимга биноан, ЕОИИ мамлакатлари билан божсиз савдо қилмоқда. Шу билан бирга, миллий техник регламентларни (стандартларни) ЕОИИ талабларига мослаштириш тарифсиз тўсиқлар таъсирини камайтиради ва Ўзбекистон экспортини кўпайтиришга ёрдам беради.
2020 йилда Европа Комиссияси Ўзбекистонга Умумий имтиёзлар тизими “GSP+” нинг бенефициари мақомини бериш тўғрисида муддатидан олдин қарор қабул қилди. Бу Ўзбекистонга Европа Иттифоқига божсиз етказиб бериладиган товарлар сонини икки баравар ошириш имконини беради. Ушбу қарор Европа Комиссиясининг кузатув гуруҳларининг Ўзбекистон томонидан инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, меҳнат стандартларига риоя қилиш, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва самарали бошқарув соҳасидаги 27 халқаро конвенция қоидаларини Ўзбекистон томонидан бажарилиши тўғрисидаги ҳисоботлари асосида қабул қилинди. “GSP+” бенефициар мақомини олганидан сўнг, ўзбек ишлаб чиқарувчилари Европа Иттифоқи мамлакатларига божсиз экспорт қилишлари мумкин бўлган товарларнинг сони 6200 тага кўпаяди. Шу билан бирга, тақидлаш керакки бир қатор давлатларнинг тажрибаси шуни кўрсатадики, “GSP+” бенефициар мақомини олиш экспорт маҳсулотларини сертификатлаштириш масалаларини ҳал қилмасдан экспортни кўпайтириш ва ўзбек экспортчиларининг Европа Иттифоқи мамлакатларининг янги бозорларига эркин кириб бориш масалаларини ўз-ўзидан ҳал қилмайди. Ушбу ҳолатларни ҳисобга олган ҳолда, Президент Ўзбекистонда “GSP+” тизими доирасидаги имтиёзларни мамлакатимизда самарали қўллаш учун алоҳида дастур ишлаб чиқишни топширди.
Шундай қилиб, Президент Парламентга йўллаган Мурожаатномаси давлатимизнинг 2021 йилда ЖСТга аъзо бўлиш, ЕОИИ доирасида янада интеграциялашув, Умумий имтиёзлар тизими “GSP+” афзалликларидан самарали фойдаланиш ва Европа Иттифоқи билан ҳар томонлама ҳамкорлик қилиш бўйича илғор ҳаракатларни амалга ошириш ниятини аниқ ифодалайди.

В своем Послании Парламенту на 2021 год Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев заявил, что выход на новые экспортные рынки останется одним из главных приоритетов нашей экономической политики. За последние годы были предприняты важные меры по поддержке отечественных экспортеров. Была введена конвертация, либерализован режим внешнеэкономической деятельности, снято множество заградительных барьеров. И это способствовало расширению торгово-экономических связей с нашими торговыми партнерами.
Новые меры по поддержке отечественных экспортеров и расширению их доступа к новым экспортным рынкам, предложенные в Послании Президента носят беспрецедентный характер. Так, глава нашего государства предложил в 2021 году из Фонда поддержки экспорта выделить предприятиям 100 миллионов долларов на закупку сырья и производство экспортно-ориентированной продукции. Кроме того, экспортерам будет возмещено 50% затрат на открытие торговых домов и магазинов за рубежом и рекламу. В совокупности все меры поддержки должны способствовать увеличению экспорта товаров и услуг как минимум на 20%.
Под действием реформ ситуация в узбекской экономике существенно изменилась, что сделало очевидным необходимость глубокой интеграции Узбекистана в мировую экономику и углубления взаимодействия как с международными организациями, такими как Всемирная торговая организация (ВТО), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), так и с отдельными странами.
Активизация работы по вступлению в ВТО связана с тем, что проводимые в Узбекистане реформы способствуют наращиванию экспортного потенциала и страна заинтересована в более широком выходе своих товаров на международные рынки, чему будет способствовать членство в данной организации. Вступление в ВТО носит комплексный характер, затрагивает все сферы экономики и внесет изменения не только во внешнеторговый режим страны (таможенные ставки, техническое регулирование, санитарные и фитосанитарные меры и др.), но и в регулирование таких сфер, как сельское хозяйство (государственная поддержка сельского хозяйства, регулирование цен и др.), интеллектуальная собственность, услуги (услуги со стороны иностранных компаний), государственные закупки, государственное регулирование экономики и др.
В 2020 году Узбекистан получил статус наблюдателя в ЕАЭС, что является первым этапом интеграционного процесса нашей страны. Это дает Узбекистану уникальную возможность глубокого анализа положительных и отрицательных аспектов членства в ЕАЭС, изучения его влияния на национальную экономику, подготовки изменений и дополнений в национальное законодательство в соответствии с законодательством Союза. По словам главы нашего государства, это позволит выйти на качественно новый этап практического и многопланового взаимодействия, глубже и лучше понимать важные процессы, происходящие в ЕАЭС.
В Послании Парламенту Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул необходимость ускорения работы в 2021 году по полной гармонизации национальных технических регламентов с требованиями ЕАЭС, чтобы в полной мере участвовать в рынках стран-участниц Союза.
Несмотря на то, что в последние годы произошло увеличение взаимной торговли между Узбекистаном и ЕАЭС, все еще сохраняется нереализованный потенциал для наращивания экспорта отечественной продукции в страны Союза. В настоящее время Узбекистан торгует беспошлинно со странами ЕАЭС в рамках договора о зоне свободной торговли СНГ. Вместе с тем, адаптация национальных технических регламентов (стандартов) к требованиям ЕАЭС позволит сократить действие нетарифных барьеров и будет способствовать наращиванию экспорта Узбекистана.
В 2020 году Еврокомиссия досрочно приняла решение предоставить Узбекистану статус бенефициара Всеобщей системы преференций плюс «GSP+». Это позволит Узбекистану удвоить число товаров, беспошлинно поставляемых в Евросоюз. Данное решение было принято на основании отчетов мониторинговых групп Еврокомиссии о выполнении Узбекистаном положений 27 международных конвенций в области защиты прав человека, соблюдения трудовых стандартов, защиты окружающей среды и эффективного управления. С получением статуса бенефициара «GSP+» количество товарных позиций, которые узбекские производители смогут беспошлинно экспортировать в страны ЕС, вырастет до 6200. Вместе с тем, опыт ряда стран показывает, что получение статуса бенефициара «GSP+» не решает автоматически вопросы наращивания экспорта и получения свободного доступа узбекских экспортеров к новым рынкам стран Евросоюза без решения вопросов сертификации экспортной продукции. Учитывая данные обстоятельства, Президент поручил разработать отдельную программу эффективного использования системы «GSP+» в Узбекистане.
Таким образом, в своем послании Парламенту Президент однозначно выражает намерение нашего государства осуществить в 2021 году прорывные действия в вопросах вступления в ВТО, дальнейшей интеграции в рамках ЕАЭС, эффективного использования преимуществ всеобщей системы преференций «GSP+» и всестороннего сотрудничества с Евросоюзом.