Жаҳон банки “Электроэнергетика тармоғини трансформация қилиш ва электр энергиясини барқарор узатиш” лойиҳасини тасдиқлади
Жаҳон банкининг ижрочи директорлар кенгаши “Электроэнергетика тармоғини трансформация қилиш ва электр энергиясини барқарор узатиш” лойиҳасини маъқуллади. Лойиҳа бутун мамлакат бўйлаб миллионлаб уй хўжаликлари ва корхоналарни узлуксиз электр таъминоти билан таъминлаш мақсадида "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" AЖ фаолияти самарадорлигини оширади.
Ушбу лойиҳани амалга ошириш учун Жаҳон банки гуруҳи таркибига кирувчи Халқаро тараққиёт ассоциацияси 380 миллион доллар, ва Яшил иқлим фонди (ЯИФ) 43 миллион доллар кредит ажратади. Ушбу молиялаштириш Ўзбекистон ҳукуматига жуда паст фоиз ставкаларида тақдим этилади ва тўловнинг энг узоқ муддати 40 йилгача бўлади. Шунингдек, ЯИФ лойиҳа доирасидаги алоҳида тадбирлар учун 4 миллион доллар миқдорида грант ажратади.
Ўзбекистонда электр энергиясига бўлган талаб 2018 йилдаги 61 миллиард киловатт-соатдан 2030 йилга келиб 100 миллиард киловатт-соатдан ортиқгача ўсиши кутилмоқда. Ҳозирда мамлакатда 250 000 км дан ортиқ электр узатиш линиялари ва тарқатиш тармоқлари мавжуд. Уларнинг аксарияти Совет Иттифоқи даврида қурилган ва уларнинг эксплуатация муддати анча вақт олдин тугаган.
Эскирган инфратузилма электр энергиясининг катта ҳажмда йўқотилишига олиб келади, бу эса ишлаб чиқарилган электр энергияси умумий ҳажмининг тахминан 20 фоизини ташкил этади. Шунингдек, бу бутун мамлакат бўйлаб электр энергиясининг кўп узилишларига ҳам сабаб булмоқда, бу эса аҳолининг иқтисодий фаолияти ва фаровонлигига зарар етказади.
«Ушбу трансформацион характерга эга бўлган янги лойиҳа ҳукуматга электроэнергетика тармоғини самарали ишлаши ва ривожланишига тўсқинлик қилаётган муаммоларни ҳал қилишда ёрдам беради. Лойиҳа "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" AЖни замонавий тижорат компаниясига айлантириш ва электр энергиясини узатиш тизимларини модернизация қилишни жадаллаштиради. Ушбу чора-тадбирлар электр энергиясининг 32 миллионга яқин истеъмолчига ишончли етказиб берилишини таъминлайди ва қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқариш бўйича янги йирик лойиҳаларни электр тармоқларига улаш имконини беради», - деди Марко Мантованелли, Жаҳон банкининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари.
"Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" AЖнинг устувор инвестицияларини молиялаштириш орқали лойиҳа шунингдек, эскирган энергетика инфратузилмаларини модернизация қилишга ёрдам беради. Лойиҳа фаолияти, жумладан, Ўзбекистоннинг 11 та ҳудуларида 22 та эскирган юқори кучланишли подстанцияларни реконструкция қилиш, модернизация қилиш ва кенгайтиришни, шунингдек, 500 киловаттлик янги подстанцияни ва электр узатиш линияларини қуришни ўз ичига олади.
Электр энергиясини узатиш тизимини мониторинг қилиш, бошқариш ва эксплутация қилиш жараёнларини такомиллаштириш мақсадида лойиҳа доирасида замонавий рақамли ва телекоммуникация технологиялари ва ечимлари жорий этилади. Уларга диспетчерлик назорати ва маълумотларни йиғиш учун янги дастурий-аппарат мажмуаси (СCAДA), шунингдек, "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" AЖ марказий ва ҳудудий диспетчерлик марказлари учун электр энергиясини бошқариш тизимини (ЭМС) яратиш киради. Лойиҳалаш доирасидаги чора-тадбирлар Совет Иттифоқидан бери ишлатиб келинаётган эскирган тизимларни янгилашга имкон беради.
Компаниянинг электроенергетика соҳасидаги стратегик ролини ҳисобга олган ҳолда, лойиҳа "Ўзбекистон миллий электр тармоқлари" AЖнинг операцион, молиявий ва тижорат жараёнларини ривожлантириш ва рақамлаштириш, шунингдек, институционал салоҳиятини кучайтириш орқали уни замонавий компанияга айланишини қўллаб-қувватлайди. Лойиҳа фаолияти режалаштириш жараёнларини, корпоратив бошқарувни ва қарорларни қабул қилиш тизимларни такомиллаштириш ҳамда киберхавфсизликни бошқариш тизимини такомиллаштиришни ўз ичига олади.
Лойиҳа мамлакатнинг яшил энергия ишлаб чиқаришга ўтишини қўллаб-қувватлашга қаратилган бўлиб, бу хусусий сектор томонидан қайта тикланувчи манбалар асосида ишлаб чиқариладиган энергияни интеграциялаштириш учун электр тармоқларининг имкониятларини кенгайтириш орқали амалга оширилади. Лойиҳа доирасидаги чора-тадбирлар ҳукуматнинг электроэнергетика соҳасини декарбонизациялаш бўйича режаларини амалга оширишга ёрдам беради.
Жумладан, лойиҳа 1500 мегаваттгача қайта тикланадиган манбаларни энергия тизимига интеграция қилишга ёрдам беради. Ушбу чора-тадбирлар атмосферага чиқариладиган карбонат ангидрид чиқиндиларининг янада камайишига олиб келади, шунингдек, қайта тикланувчи энергетика соҳасига қўшимча хусусий инвестицияларни жалб қилишга ёрдам беради.
Шунингдек, лойиҳа Ўзбекистонни Aфғонистон, Қозоғистон ва Тожикистон электроэнергетика тизимлари билан боғлайдиган инфратузилмаларини реконструкция қилиш ва кенгайтириш орқали Марказий Осиёда минтақавий энергия савдосини ривожлантиришга ёрдам беради.

Совет исполнительных директоров Всемирного банка одобрил проект «Трансформация электроэнергетического сектора и устойчивая электропередача». Проект повысит эффективность работы АО «Национальные электрические сети Узбекистана» для обеспечения надежного энергоснабжения миллионов домохозяйств и предприятий по всей стране.
На реализацию проекта Международная ассоциация развития, входящая в Группу Всемирного банка, выделит кредит в размере 380 млн долларов, а Зеленый климатический фонд (ЗКФ) предоставит займ в размере 43 млн долларов. Это финансирование будет предоставлено правительству Узбекистана по очень низким процентным ставкам и с максимальным сроком погашения до 40 лет. ЗКФ также предоставит грант в размере 4 млн долларов для осуществления отдельных проектных мероприятий.
Ожидается, что в Узбекистане спрос на электроэнергию вырастет с 61 миллиарда киловатт-часов в 2018 г. до более 100 миллиарда киловатт-часов к 2030 г. В настоящее время в стране имеется более 250 000 км линий передач и распределительных электросетей. Большая часть из них была построена в советский период и давно выработала свой эксплуатационный ресурс.
Устаревшая инфраструктура приводит к высоким потерям электроэнергии, которые, по оценкам, составляют порядка 20% от её общей выработки. Она также является причиной частых отключений электроэнергии по всей стране, наносящих ущерб экономической деятельности и благосостоянию населения.
«Этот новый проект, носящий трансформационный характер, поможет правительству в решении проблем, препятствующих эффективной работе и развитию электроэнергетического сектора. Он ускорит преобразование АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в современную коммерческую компанию и модернизацию систем передач электроэнергии. Данные меры обеспечат её надежные поставки примерно 32 млн потребителей и позволят подключить к электросетям новые масштабные проекты по производству возобновляемой энергии», - отметил Марко Мантованелли, глава представительства Всемирного банка в Узбекистане.
Проект окажет содействие в модернизации устаревшей энергетической инфраструктуры посредством финансирования приоритетных инвестиций АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Проектные мероприятия, помимо прочего, включают реконструкцию, модернизацию и расширение 22 устаревших высоковольтных подстанций, а также строительство новой подстанции мощностью 500 киловатт и линий электропередач в 11 областях Узбекистана.
В рамках проекта будут внедрены современные цифровые и телекоммуникационные технологии и решения для улучшения процесса мониторинга, управления и эксплуатации системы передачи электроэнергии. Они включают создание нового программно-аппаратного комплекса диспетчерского управления и сбора данных (SCADA), а также системы управления электроэнергией (EMS) для центрального и региональных диспетчерских центров АО «Национальные электрические сети Узбекистана». Проектные мероприятия позволят произвести замену устаревших систем, эксплуатируемых с советских времен.
Учитывая стратегическую роль компании в электроэнергетическом секторе, проект поддержит трансформацию АО «Национальные электрические сети Узбекистана» в современную компанию посредством развития и цифровизации её операционных, финансовых и коммерческих процессов, а также укрепления институционального потенциала. Проектные мероприятия включают совершенствование процессов планирования, корпоративного управления и принятия решений, а также управления кибербезопасностью различных систем компании.
Проект направлен на поддержку страны в переходе к производству чистой энергии путем расширения возможностей электросетей интегрировать энергию, производимую частным сектором на основе возобновляемых источников. Проектные мероприятия внесут вклад в реализацию планов правительства по декарбонизации электроэнергетического сектора.
Так, проект поможет интегрировать в энергосистему 1500 мегаватт энергии на основе возобновляемых источников. Эти меры приведут к дополнительному сокращению выбросов углекислого газа в атмосферу, а также помогут привлечь дополнительные частные инвестиции в сектор возобновляемой энергетики.
Проект также будет способствовать развитию региональной торговли энергией в Центральной Азии посредством реконструкции и расширения инфраструктуры, соединяющей Узбекистан c электроэнергетическими системами Афганистана, Казахстана и Таджикистана.