O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning tashabbusi bilan 15-16 iyul kunlari Toshkentda “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusida tadbir bo‘lib o‘tadi.
Forumdan ko‘zlangan asosiy maqsad Markaziy va Janubiy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi tarixan yaqin va do‘stona aloqalarni, ishonch va yaxshi qo‘shnichilikni har ikki mintaqaning barcha xalqlari va mamlakatlari manfaatlari yo‘lida mustahkamlashdan iborat.
Anjumanda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti, Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri, tashqi ishlar vazirlari va Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari, boshqa xorijiy davlatlarning yuqori vakillari, nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, global moliya institutlari va kompaniyalari, yetakchi ilmiy-tahlil markazlari rahbarlari ishtirok etadi.
Yalpi va sho‘’ba majlislarida forum ishtirokchilari mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlikni yanada chuqurlashtirish yo‘lida savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslarni ilgari surish imkoniyatlarini muhokama qiladi.
Kun tartibida savdo, investitsiya, transport, energetika va innovatsiya, "yashil" texnologiyalar, aniq loyihalar va hamkorlik dasturlarini amalga oshirish, turizm, ta’lim, sog‘liqni saqlash, fan va madaniyat sohalarida hamkorlikni kengaytirish, ikki mintaqaning barqarorligi va xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha hamkorlikni oshirish bo‘yicha keng qamrovli fikr almashish va takliflar ishlab chiqish.

По инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 15-16 июля 2021 года в Ташкенте состоится международная конференция «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Основная цель форума – укрепление исторически тесных и дружественных связей, доверия и добрососедства между государствами Центральной и Южной Азии в интересах всех народов и стран обоих регионов.
В работе конференции планируется участие Президента Республики Узбекистан, Президента Исламской Республики Афганистан, Премьер-министра Исламской Республики Пакистан, министров иностранных дел и высоких представителей стран Центральной и Южной Азии, других зарубежных государств, руководителей авторитетных международных и региональных организаций, глобальных финансовых институтов и компаний, ведущих научно-исследовательских и аналитических центров.
В ходе пленарного и секционных заседаний участники форума обсудят возможности продвижения инициатив, направленных на развитие торгово-экономического, транспортно-коммуникационного и культурно-гуманитарного сотрудничества в контексте дальнейшего углубления региональной взаимосвязанности.
В повестке дня – всесторонний обмен мнениями и совместная выработка предложений по наращиванию сотрудничества в сферах торговли, инвестиций, транспорта, энергетики и инноваций, «зеленых» технологий, реализации конкретных проектов и программ кооперации, расширению взаимодействия в области туризма, образования, здравоохранения, науки и культуры, обеспечению стабильности и безопасности двух регионов.