“Bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlarini ajratish orqali aholini uy-joy bilan ta’minlashga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni (PF–6186-son, 11.03.2021 y.) qabul qilindi.
Farmonga ko‘ra, bozor tamoyillariga asoslangan ipoteka kreditlari orqali aholini uy-joy bilan ta’minlashning yangi tartibi doirasida ko‘p kvartirali uy-joylar quriladi.
Farmon bilan 2021 yilda yangi tartib doirasida:
– respublika bo‘yicha jami 33 114 ta kvartiralar va yakka tartibdagi uy-joylar;
– qishloq joylarda 8 336 ta kvartiradan iborat ko‘p qavatli arzon uy-joylar;
– fuqarolarning alohida toifalari uchun 3 550 ta kvartiradan iborat ko‘p qavatli uy-joylar quriladi.
Shuningdek, 2021 yil uchun uy-joylarning hisoblangan qiymati, bir qarz oluvchiga ajratiladigan ipoteka krediti va dastlabki badalning bir qismi uchun Davlat byudjetidan ajratiladigan subsidiyalarning eng ko‘p miqdori tasdiqlandi.
Jismoniy shaxslarga yakka tartibdagi uy-joylarni qurish va rekonstruksiya qilish uchun kreditlarni ajratish tartibi barcha hududlarda joriy etildi (ilgari Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida joriy etilgan.
● kreditlar Qoraqalpog‘iston Respublikasi va har bir viloyatda 500 ta, jami 6 500 ta yakka tartibdagi uy-joyni qurish (rekonstruksiya qilish) uchun ajratiladi;
● kreditlar ipoteka kreditining eng ko‘p miqdorlaridan oshmaydigan va dastlabki badali yakka tartibdagi uy-joyni qurish (rekonstruksiya qilish) ishlari qiymatining 15 foizidan kam bo‘lmagan miqdorda, 6 oylik imtiyozli davr bilan 20 yil (yigirmanchi yilni ham qo‘shgan holda) muddatga ajratiladi;
● daromadi yuqori bo‘lmagan va uy-joy sharoitini yaxshilashga muhtoj fuqarolarga yakka tartibdagi uy-joylarga ajratilgan ipoteka kreditlari bo‘yicha dastlabki 5 yil mobaynida foiz stavkasining 10 foizlik punktdan oshgan qismini qoplash uchun Davlat byudjetidan subsidiyalar ajratiladi;

Согласно указу Президента «О дополнительных мерах по обеспечению населения жильем путем предоставления ипотечных кредитов на основе рыночных принципов» (УП-6186 от 11.03.2021 г.), многоквартирные дома будут строиться по новому порядку обеспечения населения жильем путем предоставления ипотечных кредитов на рыночных принципах.
В 2021 году по республике будет построено 45 тысяч единиц жилья. Из них:
- 33 114 квартир и индивидуальных жилых домов
- 8 336 доступных квартир в сельской местности
- 3 550 квартир для отдельной категории граждан
Указом утверждены расчетная стоимость жилья на текущий год, максимальный размер субсидий из государственного бюджета на одного заемщика по ипотечному кредиту и часть первоначального взноса.
Порядок выделения кредитов физическим лицам на строительство и реконструкцию индивидуального жилья, который ранее действовал в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях введен во всех регионах страны.
В целях снижения стоимости жилья с апреля этого года многоквартирные дома будут строиться в виде пяти и более этажных домой в сельской местности, девяти и более этажных домов в городах. Дома будут построены из монолитных, железобетонных и крупнопанельных конструкций.
В целом на жилищную программу в этом году будет направлено 11 триллионов 500 миллиардов сумов (1,1 миллиарда долларов), что в 4 раза больше, чем в прошлом году.