“O‘zRTXB” AJ axborot xizmatining xabar berishicha, 15 – 21 noyabr kunlari "O‘zbekiston respublika tovar-xom ashyo birjasi" AJning barcha savdo platformalarida 2 135,4 mlrd so‘mlik tovarlar sotilgan bo‘lib, bu avvalgi haftaga nisbatan 26,3% ga ko‘pdir.
Bunda sotuvlarning:
- 85,1% - birja savdolari;
- 0,1% - ko‘rgazma-yarmarka savdolari;
- 14,5% - elektron davlat xaridlari;
- 0,3% - avtoraqamlarning onlayn-auksioniga to‘g‘ri keldi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik sub’yektlari ishtirokida tuzilgan bitimlarning umumiy hajmi 829,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Davlat xaridlari tizimlarida o‘tkazilgan elektron savdolar natijasida byudjet va korporativ buyurtmachilarining qariyb 39,4 mlrd so‘mlik mablag‘lari tejaldi.
Ko‘rib chiqilayotgan davr mobaynida onlayn auksion orqali 2 846 ta avtoraqamlar sotildi. Sotilgan davlat raqam belgilarining umumiy summasi 6,2 mlrd so‘mni tashkil qildi. Raqobatli savdolar natijasida bitimlarning:
- 6,4% birinchi toifadagi avtoraqamlarga;
- 12,1% ikkinchi;
- 11,5% uchinchi;
- 13,1% to‘rtinchi;
- 19,5% beshinchi;
- 37,8% oltinchi toifa avtoraqamlarga tegishlidir.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda ochiq birja savdolari orqali jami 1 818,0 mlrd so‘mlik tovar resurslari sotildi. Sotuvchi korxonalar mahsulotlarni tasdiqlangan jadvallarga rioya qilgan holda birja savdolariga qo‘yishdi, shu jumladan:
Benzin
O‘tgan haftada birjada AI-80 rusumli avtomobil benzinining narxi sezilarli pasaydi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 3,3 ming tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda AI-80 rusumli avtomobil benzinining kunlik o‘rtacha narxlari mahsulotning bir tonnasi uchun 10 129,4 ming so‘mdan 9 168,4 ming so‘mgacha, ya’ni 9,5% ga pasaydi.
Hafta yakuniga ko‘ra birja bozorining mazkur segmentida taklif darajasi 3,1% ga o‘sgan.
Birja savdolari orqali benzinni sotib olgan xaridorlarning soni 32 tadan 143 tagacha, ya’ni 4,5 barobarga o‘sgan.
Suyultirilgan gaz
O‘tgan haftada birja savdolariga 4 666,0 tonna suyultirilgan gaz qo‘yildi va undan 4 344,0 tonnasi, ya’ni 93,1% hajmi sotildi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 110 xaridor ishtirok etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda suyultirilgan gazning o‘rtacha kunlik narxi mahsulotning bir tonnasi uchun 3 874,1 ming so‘mdan 3 836,9 ming so‘mga, ya’ni 1,0% ga pasaydi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda suyultirilgan gazning o‘rtacha haftalik kotirovkasi 3 855,8 ming so‘mni tashkil etdi.
Sement
O‘tgan hafta mobaynida birja savdolariga 301 857,0 tonna sement qo‘yildi va ulardan 120 957,0 tonnasi, ya’ni 40,1% sotildi. O‘rtacha kunlik sotuv hajmlari 24,2 ming tonnani tashkil qildi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda sementning barcha markalari bo‘yicha shakllangan kunlik o‘rtacha narxlar mahsulotning bir tonnasi uchun 504,7 ming so‘mdan 501,4 ming so‘mgacha, ya’ni 0,6% ga pasaydi. O‘tkazilgan savdolarda har kuni o‘rtacha 216 xaridor ishtirok etdi.
Ko‘rib chiqilayotgan davrda sementning o‘rtacha haftalik kotirovkasi 499,3 ming so‘mni tashkil etdi.
Barcha tovarlar uchun haftalik kotirovkalar bilan mazkur havola orqali tanishib chiqishingiz mumkin.

За последнюю неделю, то есть за период с 15 по 21 ноября, на всех торговых платформах АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи” было реализовано товаров на сумму 2 135,4 млрд сумов, что на 26,3% больше чем в предыдущей неделе.
Из них:
- 85,1% продаж пришлась на биржевые торги;
- 0,1% - на выставочно-ярмарочные торги;
- 14,5% - на государственные закупки;
- 0,3% - на онлайн-аукционы автономеров.
Общий объем сделок с участием малого бизнеса и частного предпринимательства составил 829,2 млрд сумов. В результате проведения электронных торгов по государственным закупкам общая экономия средств бюджетных и корпоративных заказчиков составила 39,4 млрд сумов.
За рассматриваемый период через онлайн-аукцион продано 2 846 автономеров на сумму 6,2 млрд сумов. В результате конкурентных торгов 6,4% совершенных сделок приходятся на сделки по автономерам премиум класса; 12,1% сделок на 2-категорию; 11,5% на 3-категорию; 13,1% на 4-категорию; 19,5% на 5-категорию; а также 37,5% на 6-категорию автономеров.
За отчетный период на открытых биржевых торгах было реализовано товарных ресурсов на 1 818,0 млрд сумов. Предприятия продавцы выставляют товары на биржевые торги в соответствии с утвержденными графиками, в том числе:
Бензин
На прошлой неделе биржевая цена бензина АИ-80 значительно понизилась. Ежедневный объем реализации бензина в среднем составил 3,3 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на автомобильный бензин АИ-80 понизилась с 10 129,4 тыс. сумов до 9 168,4 тыс. сумов за тонну, или на 9,5%.
По итогам недели уровень предложения в данном сегменте биржевого рынка выросла на 3,1%.
Количество покупателей, приобретших бензин через биржевые торги, увеличилось в 4,5 раза, с 32 до 143 участников.
На прошлой неделе на биржевые торги было выставлено 4 666,0 тонн сжиженного газа и реализовано 4 344,0 тонн, или 93,1%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 110 покупателя.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на сжиженный газ понизилась с 3 874,1 тыс. сумов до 3 836,9 тыс. сумов за тонну, или на 1,0%.
За рассматриваемый период недельная средневзвешенная цена сжиженного газа составила 3 855,8 тыс. сумов за тонну.
В ходе прошедшей недели на продажу было выставлено 301 857,0 тонн цемента, из которых реализовано 120 957,0 тонн, или 40,1%. Ежедневный объем реализации цемента в среднем составил 24,2 тыс. тонн.
За рассматриваемый период ежедневная средняя цена на цемент всех марок понизилась с 504,7 тыс. сумов до 501,4 тыс. сумов за тонну, или на 0,6%. Ежедневно на биржевых торгах приняли участие в среднем 216 покупателя.
За рассматриваемый период недельная средневзвешенная цена на цемент составила 499,3 тыс. сумов за тонну.