Hukumat qarori bilan (352-son, 04.06.2021 y.) O‘zbekiston Respublikasi hududiga import qilishda bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘idan ozod etiladigan, o‘xshashi respublikada ishlab chiqarilmaydigan texnologik asbob-uskunalar ro‘yxati tasdiqlandi.
Qarorga ko‘ra, import bojxona boji va qo‘shilgan qiymat solig‘ini to‘lash bo‘yicha imtiyozlar ushbu ro‘yxatga maxsus (TIF TN) kodlari kiritilgan yangi texnologik uskunalarga qo‘llaniladi.
Yangi texnologik uskunalar – “erkin muomalaga chiqarish” bojxona rejimiga bojxona rasmiylashtiruvi vaqtida ishlab chiqarilganiga 3 yildan ko‘p bo‘lmagan texnologik uskunalar hisoblanadi.
Ro‘yxatga 676 turdagi texnologik asbob-uskunalar, jumladan:
● sutga ishlov berish va uni ishlash uskunalari;
● non mahsulotlari, makaron, spagetti yoki shunga o‘xshash mahsulotlarni ishlab chiqarish uskunalari;
● qandolat sanoati, kakao kukuni yoki shokolad ishlab chiqarish uchun uskunalar;
● go‘sht yoki parrandani qayta ishlash uchun uskunalar;
● kalava bo‘yash mashinalari;
● avtomatik tikuv mashinalari;
● 50 kishidan ortiq, lekin 300 kishidan ko‘p bo‘lmagan yo‘lovchi o‘rindiqlariga ega bo‘lgan fuqaro yo‘lovchi samolyotlari kiritildi.

Импорт 676 видов технологического оборудования освободили от пошлин и НДС
Постановлением Кабинета министров от 4 июня утверждён перечень технологического оборудования, не производимого в республике, освобождаемого от уплаты таможенных пошлин и налога на добавленную стоимость (НДС) при ввозе на территорию Узбекистана, сообщили в Министерстве юстиции.
Согласно постановлению, льготы по уплате импортной пошлины и налога на добавленную стоимость применяются к новому технологическому оборудованию со специальными кодами (ТН ВЭД), включенными в этот перечень.
Новое технологическое оборудование – это технологическое оборудование, которое произведено не более 3-х лет назад на момент таможенного оформления в таможенном режиме «выпуск для свободного обращения».
В перечень внесено 676 видов технологического оборудования, в частности:
· оборудование для обработки и переработки молока;
· оборудование для производства хлебобулочных изделий, макарон, спагетти или аналогичной продукции;
· оборудование для кондитерской промышленности, производства какао-порошка или шоколада;
· оборудование для переработки мяса или птицы;
· машины для крашения пряжи;
· автоматические швейные машины;
· гражданские пассажирские самолеты с количеством пассажирских мест более 50 человек, но менее 300 человек.