Hududlarning ishbilarmonlik faolligining mart oyidagi asosiy ko‘rsatkichlari
Monitoring natijalari shuni ko‘rsatdiki, joriy yilning 1 yanvaridan 31 martigacha bo‘lgan davrda respublikada soliq tushumlari hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 17,4%ga oshgan.
Jumladan, Buxoro (42,4%), Farg‘ona (40,8%), Xorazm (36,6%), Samarqand (35,7%), Andijon (32,2%) viloyatlarida, Qoraqalpog‘iston Respublikasi (32,8%) va Toshkent shahrida (49,0%) soliq tushumlarining sezilarli o‘sishi qayd etildi.
Soliq tushumlarining o‘sishi soliq bazasini kengaytirish (soliq islohotlari va soliq imtiyozlarini bekor qilish), iqtisodiy o‘sish (shuningdek, 2020 yilda joriy etilgan karantin chektovlarini yumshatish), soliq ma’muriyatchiligi tizimini takomillashtirish va tadbirkorlik faoliyatini qonuniylashtirish hisobiga ta’minlandi.
Tahlil qilinayotgan davr uchun bojxona to‘lovlari bo‘yicha tushumlar 45,7%ga oshdi. Daromadning eng katta o‘sishi Jizzax (2,8 barobar), Sirdaryo (2,0 barobar), Xorazm (1,9 barobar), Qashqadaryo (77,8%), Buxoro (70,1%) va Andijon (62,7%) viloyatlarida kuzatildi.
Bojxona tushumlarining o‘sishi import hajmining va valyuta ayirboshlash kursining o‘sishi, bojxona organlari tomondan bojxona tartib-taomillarini soddalashtirish, tovarlarni erkin muomalaga chiqarish jarayonlarini tezlashtirish va bojxona ma’muriyatchligiga yangi metodlarni joriy etish hisobiga ta’minlandi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan buyon tovarlar eksporti hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 12,2%ga oshgan. Tovarlar eksport hajmining o‘sishi Qashqadaryo (63,4%), Namangan (44,2%), Farg‘ona (38,1%), Samarqand (35,4%), Sirdaryo (29,1%) va Navoiy (17,6%) viloyatlarida qayd etildi.
Joriy yilning 1 yanvaridan 31 martigacha bo‘lgan davrda tijorat banklari tomonidan berilgan kreditlar hajmi o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 8,5%ga o‘sdi.
Berilgan kreditlar hajmining o‘sishi Andijon (83,5%), Samarqand (59,5%), Farg‘ona (26,3%) viloyatlarida va Toshkent shahrida (18,5%) kuzatilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki ma’lumotlariga ko‘ra, bazis davrda (2021 yil yanvar va fevral) iqtisodiyotning real sektoridagi yirik loyihalarga kreditlar ajratilgan. Hisobot davrida asosan ushbu loyihalar uchun kreditlarni qaytarish bo‘yicha operatsiyalar amalga oshirilmoqda.
Tahlil qilinayotgan davrda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xomashyo birjasida tuzilgan bitimlar hajmi 43,8%ga o‘sdi. Birjada savdo faolligining sezilarli o‘sishi Navoiy (62,7%), Jizzax (60,3%), Xorazm (46,6%) viloyatlari, Qoraqalpog‘iston Respublikasida (64,7%) va Toshkent shahrida (92,3%) kuzatildi.
Ushbu hududlarda tuzilgan bitimlar hajmining o‘sishi avtomobil benzini, dizel yoqilg‘isi, qora metallar, paxta tolasi, katod qoplamali metall, polietilen, ozuqabop bug‘doy, qurilish materiallari, spirtli ichimliklar va boshqalar kabi tovarlar savdosini ko‘paytirish orqali ta’minlangan.
Bu davrda 49 923 ta yangi tadbirkorlik sub’yektlari tashkil etilib, ularning eng ko‘pi Samarqand (6 149), Farg‘ona (4 702), Toshkent (4 305), Andijon (4 119), Qashqadaryo (3 835) viloyatlarida va Toshkent (6 990) shahrida ro‘yxatga olingan.

Ключевые показатели бизнес активности регионов за март
Результаты мониторинга показали, что объем налоговых поступлений республики в период с 1 января по 31 марта т.г. вырос на 17,4% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом, значительный рост налоговых поступлений отмечено в Бухарской (на 42,4%), Ферганской (на 40,8%), Хорезмской (на 36,6%), Самаркандской (на 35,7%), Андижанской (на 32,2%) областях, в Республике Каракалпакстан (на 32,8%) и в г.Ташкенте (на 49,0%).
Рост налоговых поступлений обеспечивается за счёт расширения налоговой базы (налоговой реформы и отменой налоговых льгот), экономического роста (включая ослабление карантинных ограничений, которые действовали в 2020 году) и принимаемых мер по совершенствованию налогового администрирования и легализации предпринимательской деятельности.
Поступления по таможенным платежам за анализируемый период увеличились на 45,7%. Наибольший рост объема поступлений отмечался в Джизакской (в 2,8 раза), Сырдарьинской (в 2,0 раза), Хорезмской (в 1,9 раза), Кашкадарьинской (на 77,8%), Бухарской (на 70,1%), и Андижанской (на 62,7%), областях.
Увеличение таможенных поступлений связано с ростом объёма облагаемого импорта и обменного курса, принимаемыми таможенными органами мерами по упрощению таможенных процедур, ускорению выпуска товаров в свободное обращение и внедрению новых методов таможенного администрирования.
По данным Государственного таможенного комитета объем экспорта товаров с начала года увеличился на 12,2% по сравнению с аналогичном периодом прошлого года. Значительный рост объемов экспорта товаров отмечено в Кашкадарьинской (на 63,4%), Наманганской (на 44,2%), Ферганской (на 38,1%), Самаркандской (на 35,4%), Сырдарьинской (на 29,1%) и Навоийской (на 17,6%) областях.
Объем выданных кредитов коммерческими банками в период с 1 января по 31 марта т.г. вырос на 8,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Рост объёмов выданных кредитов наблюдается в Андижанской (на 83,5%), Самаркандской (на 59,5%) и Ферганской (на 26,3%) областях и в г.Ташкенте (на 18,5%).
По данным ЦБ Республики Узбекистан, в базисном периоде (январь и март 2021 г.) осуществлялось кредитование крупных проектов реального сектора экономики. В отчетном периоде во основном осуществляются операции по погашению кредитов по данным проектам.
Объем сделок на Узбекской республиканской товарно-сырьевой бирже за анализируемый период вырос на 43,8%. Значительный рост биржевой активности наблюдается в Навоийской (на 62,7%), Джизакской (на 60,3%), Хорезмской (на 46,6%), областях, в Республике Каракалпакстан (на 64,7%) и в г. Ташкент (на 92,3%).
Рост объемов сделок в этих регионах обеспечен за счет увеличения продажи таких товаров, как бензин автомобильный, дизельное топливо, прокат черных металлов, хлопкового волокна, метод катодный, полиэтилен, пшеница фуражная, строительные материаллы, спирт и т.д.
В течение данного периода создано 49 923 новых субъектов предпринимательства, наибольшее количество которых зарегистрировано в Самаркандской (6 149), Ферганской (4 702), Ташкентской (4 305), Андижанской (4 119), Кашкадарьинской (3 835) областях и в г. Ташкент (6 990).