2021 yil 16 martda Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) direktorining o‘rinbosari Umid Abidxo‘jayev mamlakatimizda eksportni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha xalqaro konferensiyada ishtirok etdi.
«O‘zbekiston Respublikasida eksportni yanada rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash: Mavjud muammolar va ularni bartaraf etishda qonunchilikni takomillashtirish» mavzusida xalqaro davra suhbatida Oliy Majlis Senati a’zolari, tegishli vazirlik va idoralarning mas’ul xodimlari, xalqaro tashkilotlar vakillari va ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir qonunchilikni takomillashtirish va eksportga to‘sqinlik qiluvchi salbiy omillarni bartaraf etish orqali O‘zbekiston eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha takliflarni ishlab chiqish maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Konrad Adenauer fondi bilan birgalikda tashkil etildi.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi direktori o‘rinbosari U. Abidxo‘jayev o‘z nutq iqtisodiyotdagi qiyosiy ustunliklar va O‘zbekiston Respublikasining eksport salohiyatini oshirish istiqbollari tahlili to‘g‘risida so‘zladi.
Ta’kidlanishicha, 2016-2019 yillar davomida O‘zbekiston eksporti hajmi 12,6 milliard dollardan 17,9 milliard dollargacha yoki 42% oshgan.
Biroq, 2020 yilda koronavirus pandemiyasi eksport ko‘rsatkichlariga salbiy ta’sir ko‘rsatdi, natijada eksport hajmi 15 foizga kamaydi.
Shuni ta’kidlash kerakki, eksport tarkibining taxminan 50% xom ashyoga to‘g‘ri keladi. Shu munosabat bilan, so‘nggi yillarda O‘zbekiston iqtisodiyotning yuqori qo‘shilgan qiymatga ega tayyor mahsulot ishlab chiqaradigan tarmoqlarini jadal rivojlantirish yo‘lidan bordi.
U. Abidxadjayev davlatimiz rahbari tomonidan Oliy Majlisga Murojaatnomasida belgilangan ustuvor vazifalarni hisobga olgan holda, hukumat oldiga joriy yilda tovar va xizmatlar eksporti hajmini kamida 20 foizga oshirish vazifasi qo‘yilganligini ta’kidladi.
Shuningdek, Garvard universiteti tadqiqotlari natijalari shuni ko‘rsatdiki, O‘zbekiston 50 dan ortiq nomdagi sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarishda imkoniyatlar va nisbiy ustunlikka ega.
Xususan, neft-kimyo, metallurgiya, mashinasozlik, elektrotexnika, farmatsevtika, qurilish, to‘qimachilik, charm-poyabzal va oziq-ovqat sanoati iqtisodiyotning "drayveri"ga aylanishlari uchun barcha sharoitlar mavjud.
Unga ko‘ra, O‘zbekistonni jahon iqtisodiyotiga yanada integratsiyalashuvi mahalliy mahsulotlarning yangi eksport bozorlariga chiqishiga yordam beradi.
Shu munosabat bilan quyidagi tadbirlar amalga oshirilmoqda:
- JSTga a’zo bo‘lish bo‘yicha faol muzokaralar olib borilmoqda;
- YeOIIda kuzatuvchi mamlakat maqomini olindi;
- Yevropa Ittifoqi bilan faol hamkorlik olib borilmoqda, bu esa Yevropa Komissiyasi tomonidan O‘zbekistonning "GSP+"da benefitsiar maqomini olish uchun arizasi bo‘yicha ijobiy qaror qabul qilinishiga yordam berdi.
Xalqaro savdo markazi metodologiyasi asosida Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi tomonidan olib borilgan tahlil shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekiston mahsulotlarning ayrim turlari uchun foydalanilmagan eksport salohiyatiga ega, xususan:
- 986,7 million dollarga meva-sabzavot mahsulotlari;
- 686,6 million dollarlik to‘qimachilik mahsulotlari;
- 56,6 million dollarlik elektrotexnika mahsulotlari.
O‘zbekistonning JSTga a’zoligi natijalarini dastlabki baholash borasida ham tadqiqot o‘tkazildi. Taxlillar «Trade Creation Effect» (Savdoni yaratish ta’siri) va "Trade Diversion Effect"(Savdoni yo‘naltirib yuborish ta’siri)ni hisoblash metodologiyasi bo‘yicha amalga oshirildi. JSTga kirish va import bojxona to‘lovlarining 50 foizga pasayishi bilan, dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, O‘zbekistonga import hajmi odatda 5 foizga, ayrim sanoat mahsulotlari uchun esa 2 foizdan 13 foizgacha o‘sishi mumkin.
O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishidan eksportga ta’sir odatda ijobiy bo‘ladi, chunki JSTga a’zo davlatlar O‘zbekistonga JST doirasida kelishilgan import bojlari stavkalarini qo‘llashadi va bu stavkalar hozirgi paytda O‘zbekistonga nisbatan qo‘llanilganidan past bo‘lishi mumkin.

16 марта 2021 г. заместитель директора Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Умид Абидходжаев принял участие в Международной конференции по развитию и поддержке экспорта в нашей стране.
В международном «круглом столе» на тему «Дальнейшее развитие и поддержка экспорта в Республике Узбекистан: имеющиеся проблемы и совершенствование законодательства при их решении» приняли участие члены Сената Олий Мажлиса, ответственные сотрудники соответствующих министерств и ведомств, представители международных организаций, а также представители средств массовой информации.
Мероприятие организовано Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан совместно с Фондом имени Конрада Аденауэра в целях выработки предложений по повышению экспортного потенциала Узбекистана путем совершенствования законодательства и устранения негативных факторов, сдерживающих экспорт.
В своем выступлении заместитель директора ЦЭИР У.Абидходжаев представил анализ о сравнительных преимуществах в экономике и перспективах роста экспортного потенциала Республики Узбекистан.
Он отметил, что в течении 2016-2019 годов объем экспорта Узбекистана вырос с 12,6 млрд.долл. до 17,9 млрд.долл. или на 42%.
Однако, в 2020 году пандемия коронавируса оказала негативное влияние на показатели экспорта, который снизился на 15%.
В последние годы в Узбекистане взят курс на ускоренное развитие отраслей экономики, выпускающих готовую продукцию с высокой добавленной стоимостью.
Принимая во внимание приоритеты, обозначенные главой государства в Послании Олий Мажлису У.Абидхаджаев отметил, что перед правительством поставлена задача увеличить в текущем году объем экспорта товаров и услуг не менее чем на 20%.
При этом было отмечено, что результаты исследования Гарвардского университета, показывают о наличии у Узбекистана возможностей и относительного преимущества в производстве промышленных товаров более 50 наименований.
В частности, имеются все условия для того, чтобы нефтехимическая, металлургическая, машиностроительная, электротехническая, фармацевтическая, строительная, текстильная, кожевенно-обувная, пищевая отрасли, а также сферы, связанные с «зеленой экономикой», стали «драйверами» национальной экономики
По его словам, выходу отечественной продукции на новые экспортные рынки будет способствовать дальнейшая интеграция Узбекистана в мировую экономику.
В связи с этим, принимаются следующие меры:
- ведутся активные переговоры по вступлению в ВТО;
- получен статус страны-наблюдателя при ЕАЭС;
- ведется сотрудничество с Европейским союзом, что способствовало принятию Еврокомиссией положительного решения по заявке Узбекистана на получение статуса бенефициара «GSP+».
Проведенный Центром экономических исследований и реформ анализ по методологии Международного торгового центра показывает, что по отдельным видам продукции Узбекистан имеет значительный неиспользованный экспортный потенциал, в частности:
- плодовоовощной продукции на 986,7 млн.долл. ;
- текстильной продукции на 686,6 млн. долл.;
- электротехнической продукции на 56,6 млн.
Кроме этого, проведена предварительная оценка последствий вступления Узбекистана в ВТО по методологии расчета «Trade Creation Effect» (Эффект создания торговли) и «Trade Diversion Effect» (Эффект отклонения торговли). При вступлении в ВТО и при снижении импортных таможенных пошлин на 50% по предварительным расчетам объем импорта в Узбекистан может в целом вырасти на 5%, а по продуктам отдельных отраслей от 2% до 13%.
Влияние на экспорт от вступления Узбекистана в ВТО в целом будет положительный, так как к Узбекистану страны-члены ВТО будут применять ставки импортных пошлин, согласованные в рамках ВТО и данные ставки, могут быть ниже тех, которые сейчас применяются в отношении Узбекистана.