Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi (Markaz) direktori Obid Hakimov joriy yilning 29 may kuni Oksford universitetining fanlararo tadqiqot markazida (Queen Elizabeth House, London) O‘zbekistonning kambag‘allikni kamaytirish borasidagi yutuqlariga bag‘ishlangan taqdimot o‘tkazdi. Tadbir O‘zbekistonning Londondagi elchixonasi ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirga Kambag‘allikka qarshi kurash va inson taraqqiyoti bo‘yicha Oksford tashabbusi (OPHI) direktori, professor Sabina Alkayr moderatorlik qildi, muhokamada – Musulmon jamiyatlari iqtisodiyoti bo‘yicha Globe fondi stipendiati va Oksford Islom tadqiqotlari markazining dotsenti Adil Malik ishtirok etdi.
O‘zbekistonning Buyuk Britaniyadagi elchisi Ravshan Usmonov tadbir ishtirokchilarini qutlar ekan, O‘zbekiston – Britaniya munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini ta’kidlab, barcha sohalarda, jumladan, ilmiy-ta’lim va tadqiqot sohalarida ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash muhimligini ta’kidladi.
O‘z nutqi davomida Markaz direktori aholi turmush darajasini yaxshilashga qaratilgan tashabbuslarni taqdim etdi. Sifatli ta’lim olish imkoniyatlarini kengaytirish, qishloq joylarda infratuzilmani rivojlantirish, tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va yangi ish o‘rinlari yaratish asosiy masalalardan biridir.
Ushbu chora-tadbirlar iqtisodiy, ijtimoiy va infratuzilma jihatlariga ta’sir ko‘rsatadigan kambag‘allik muammosini har tomonlama hal etishga qaratilgan. Ularning amalga oshirilishi O‘zbekistonda kambag‘allikni kamaytirishga sezilarli ijobiy ta’sir ko‘rsatdi.
Taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2020 yil oxiriga kelib O‘zbekistonda qariyb 6 millionga yaqin kishi kambag‘allik chegarasidan pastda yashagan. Kambag‘allik muammolarini hal etishga qaratilgan transformatsiya dasturlari natijalarini baholar ekan, 2021 yil boshidan buyon O‘zbekistonda kambag‘allik darajasi 17 foizdan 11 foizga kamaygani qayd etildi. Bu 2 millionga yaqin odamni kambag‘allikdan chiqarishga yordam berdi.
Shunday tariqa, O‘zbekiston hukumatining kambag‘allikni kamaytirish borasidagi sa’y-harakatlari allaqachon aniq natijalar bermoqda. Biroq, ekspert ta’kidlaganidek, tashabbuslarning samaradorligini baholash uchun vaqt kerak bo‘ladi. Uzoq muddatli istiqbolda mamlakatda kambag‘allikni qisqartirishning aniq natijalari va dinamikasini monitoring qilish muhim ahamiyatga ega.
Markaz direktori “Mahallabay” tizimining ishga tushirilishini samarali siyosiy qarorlardan biri deb atadi, dastur doirasida 2022 yildan 2024 yilgacha 1 millionga yaqin oilaviy biznes loyihalari uchun mikrokreditlar berildi.
Xalqaro ekspertlarning ta’kidlashicha, umuman olganda, O‘zbekiston tomonidan taqdim etilgan tashabbuslar keng qamrovli va kambag‘allik bilan bog‘liq asosiy muammolarni hal etishga qaratilgan.
Markaz direktori islohotlarning keyingi bosqichiga o‘tar ekan, O‘zbekiston barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishdagi taraqqiyotni jadallashtirish vositalaridan biri sifatida ko‘p o‘lchovli kambag‘allik konsepsiyasini rasman qabul qilinganligini ta’kidladi.
Ko‘p o‘lchovli kambag‘allik tushunchasi shuni anglatadiki, kambag‘allik nafaqat daromadning pastligi, balki ta’lim, sog‘liqni saqlash, infratuzilma va boshqa asosiy xizmatlardan yetarli darajada foydalana olmaslik bilan ham tavsiflanadi.
Seminar davomida kambag‘allikni qisqartirish sohasidagi fundamental ishlanmalar va amaliy ishlanmalar, shu jumladan Markaz tomonidan hisoblangan Ko‘p o‘lchovli kambag‘allik indeksi natijalari taqdim etildi.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar taqdim etilgan tadqiqotga katta qiziqish bildirishdi. Keng ko‘lamli empirik ma’lumotlarni har tomonlama tahlil qilish asosida Markaz tomonidan taklif qilingan uslubiy yondashuvlar va tavsiyalarga alohida e’tibor qaratildi.
Kambag‘allikka qarshi kurash va inson taraqqiyoti bo‘yicha Oksford tashabbusining direktori prof. Sabina Alkayr tadbir yakunlari bo‘yicha o‘z taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi.
“Doktor Obid Hakimov tomonidan o‘tkazilgan seminar natijalari yuksak baho va ilmiy-ekspert hamjamiyatining chuqur e’tiboriga loyiq. Seminarning ochilishida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining kambag‘allikni qisqartirish masalalariga sodiqligi e’tirof etib o‘tildi, bu esa haqiqatda o‘ta ulkan, ammo shu bilan birga o‘zgarishlarning amaliyotga mos dasturini amalga oshirishga xizmat qildi.
Qayd etilganidek, tashabbusni amalga oshirish jarayonida mahalla darajada barcha zarur ko‘nikmalarga ega 9 mingdan ortiq xodimlar jalb etildi. Ushbu harakatchan mutaxassislar butun mamlakat bo‘ylab qishloq joylariga tarqatildi, bu esa ularning kambag‘allikka qarshi kurash jarayonida samarali ishtirok etishlariga imkon yaratdi. Bundan tashqari, ushbu tashabbusni amalga oshirishga xotin-qizlar, yoshlar va ijtimoiy soha xodimlari ham jalb etildi, bu esa jarayonning yuqori darajadagi muvofiqlashtirilganligi va maqsadga yo‘naltirilganligini ta’minladi.
Umuman olganda, taqdim etilgan puxta kadrlar ta’minoti va tizimli yondashuvni o‘zida birlashtirgan kompleks dastur O‘zbekiston rahbariyatining mamlakatdagi kambag‘allik muammosini tezkor tartibda va bardavom hal etishni maqsad qilganligidan dalolat beradi”, - dedi prof. Alkayr.
Chiqish davomida O‘zbekistonda kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan dasturlarning moliyaviy jihatlari atroflicha ko‘rib chiqilib, bu mablag‘lar ushbu yo‘nalishga qanday yo‘naltirilganligi bayon qilindi.
“Natijalarni baholash bo‘yicha taqdim etilgan savollar amalga oshirilayotgan islohotlar muvaffaqiyatini belgilab berdi. Shu nuqtai nazardan, O‘zbekistonda kambag‘allikni o‘lchashning monetar va ko‘p mezonli ko‘rsatkichlari, shu jumladan, OPHI Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bilan birgalikda ishlab chiqish bo‘yicha ishlash sharafiga muyassar bo‘lgan Ko‘p mezonli kambag‘allik indeksi, ko‘rib chiqildi,” - deya ta’kidladi prof. Sabina Alkayr.
Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi O‘zbekistonda Ko‘p mezonli kambag‘allik indeksini ishlab chiqish bo‘yicha olib borgan keng ko‘lamli tadqiqot haqida gapiradigan bo‘lsak, uning doirasida 1000 dan ziyod uy xo‘jaliklaridan ma’lumot to‘plandi, so‘ngra 4500 uy xo‘jaliklarida tajriba so‘rovi o‘tkazildi. Endi mamlakatdagi kambag‘allikni to‘qqizta mezon bo‘yicha har tomonlama o‘lchash uchun 16 000 uy xo‘jaligida milliy so‘rov o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Ekspertning so‘zlariga ko‘ra, olingan natijalar kambag‘allikning qishloq joylarda keng tarqalganligini ko‘rsatmoqda, shuningdek, uy xo‘jaliklari orasida sezilarli gender farqlarini ham aniqlashga imkon berdi.
Prof. Alkayr doktor Hakimov tomonidan taklif etilib, ayollarning huquq va erkinliklarini kengaytirishga sarmoya kiritish, shuningdek, tadbirkorlarni, ayniqsa, mahallalar darajasida qo‘llab-quvvatlash zarurligiga oid yondashuvni qo‘llab-quvvatladi. Har ikki jins vakillarining ehtiyojlarini qondirib, ayollar va yoshlarga maqsadli investitsiyalarni birlashtirgan ushbu yondashuv barqaror iqtisodiy o‘sish va kambag‘allikni qisqartirishga erishishga imkon beradi.
Kambag‘allikka qarshi kurash bo‘yicha ko‘plab mamlakatlar tajribasini o‘rgangan ekspertning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan yondashuv juda istiqbolli ko‘rinadi, bu esa “siyosiy izchillikning mavjudligi, shuningdek, fuqarolarni ham, yuqori malakali mutaxassislarni ham qamrab olgan “quyidan yuqoriga” strategiyasidan foydalanish bilan bog‘liq.. Bundan tashqari, jarayonni boshqaruv yondashuvi maqsadli ko‘rsatkichlarni sinchkovlik bilan o‘lchash va kambag‘allikni qisqartirish bo‘yicha yutuqlarni baholashga qaratilgan".
O‘z nutqini yakunlar ekan Kambag‘allikka qarshi kurash va inson taraqqiyoti bo‘yicha Oksford tashabbusining direktori OPHIning Iqtisodiy tadqiqotlar va islohotlar markazi bilan kambag‘allikni qisqartirish sohasida hamkorlik qilish imkoniyatidan mamnunligini bildirdi hamda 63 mamlakat va 20 dan ortiq xalqaro tashkilotlarni birlashtirgan Ko‘p mezonli kambag‘allik masalalari bo‘yicha tarmoqning (MPPN) yuqori darajadagi uchrashuvini joriy yilning avgust oyida Toshkentda o‘tkazish taklifi uchun minnatdorlik bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu ishtirokchilarning pandemiyadan keyingi birinchi bevosita uchrashuvi bo‘ladi.

Директор Центра экономических исследований и реформ (ЦЭИР) Обид Хакимов 29 мая т.г. выступил с докладом в междисциплинарном исследовательском центре Оксфордского университета (Queen Elizabeth House, London), посвященном достижениям Узбекистана в области сокращения бедности. Мероприятие организовано при содействии Посольства Узбекистана в г.Лондоне.
Модератором мероприятия выступила профессор Сабина Алькайр, директор Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому развитию (OPHI), участником дискуссии стал – д-р Адил Малик, стипендиат фонда Globe по экономике мусульманских обществ и доцент Оксфордского центра исламских исследований Оксфордского университета.
Посол Узбекистана в Великобритании Равшан Усманов приветствовал участников мероприятия и отметил поступательный ход развития узбекско-британских отношений, подчеркнув важность дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества во всех сферах, в том числе в научно-образовательной и исследовательской областях.
В ходе своего выступления директор ЦЭИР представил инициативы, направленные на повышение уровня жизни населения. Среди ключевых – это расширение доступа к качественному образованию, развитие инфраструктуры в сельской местности, поддержка предпринимательства и создание новых рабочих мест.
Эти меры направлены на комплексное решение проблемы бедности, затрагивая экономические, социальные и инфраструктурные аспекты. Их реализация оказала значительное положительное влияние на сокращение уровня бедности в Узбекистане.
Согласно приведенным данным, к концу 2020 года около 6 миллионов человек в Узбекистане жили за чертой бедности. Оценивая результаты программ преобразований, направленных на решение проблем бедности, отмечено, что с начала 2021 года уровень бедности в Узбекистане снизился с 17% до 11%. Это позволило вывести из состояния бедности около 2 миллионов человек.
Таким образом, усилия правительства Узбекистана по сокращению бедности уже дают конкретные результаты. Однако, как отметил эксперт, для оценки эффективности инициатив потребуется время. Важно отслеживать конкретные результаты и динамику сокращения бедности в стране в долгосрочной перспективе.
Одним из эффективных политических решений директор ЦЭИР назвал запуск системы «Махаллабай». В рамках программы с 2022 по 2024 годы было предоставлено микрокредитов для почти 1 млн проектов по семейному предпринимательству.
Международными экспертами было отмечено, что в целом, представленные Узбекистаном инициативы выглядят комплексными и нацеленными на решение ключевых проблем, связанных с бедностью.
Переходя к следующему этапу реформ, директор ЦЭИР отметил, что Узбекистан официально принял концепцию многомерной бедности в качестве одного из инструментов ускорения прогресса в достижении Целей устойчивого развития.
Концепция многомерной бедности подразумевает, что бедность характеризуется не только низким уровнем дохода, но и недостаточным доступом к образованию, здравоохранению, инфраструктуре и другим базовым услугам.
В ходе семинара были представлены фундаментальные разработки и практические наработки в сфере сокращения бедности, в том числе результаты Индекса многомерной бедности, рассчитанного ЦЭИР.
По итогам мероприятия участники отметили высокий интерес к представленным исследованиям. Особое внимание привлекли предложенные ЦЭИР методологические подходы и рекомендации, основанные на всестороннем анализе обширных эмпирических данных.
Проф. Сабина Алькайр, директор Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и человеческому развитию, поделилась своими впечатления по итогам мероприятия.
«Результаты проведённого др. Обидом Хакимовым семинара вызывают высокую оценку и заслуживают пристального внимания научно-экспертного сообщества. Открытие семинара было отмечено признанием приверженности Президента Республики Узбекистан вопросам сокращения бедности, что в действительности способствовало реализации весьма амбициозной, но в то же время практичной программы преобразований.
Было отмечено, что в ходе реализации инициативы, на уровне махаллей было задействовано более 9 тысяч сотрудников, обладающих всеми необходимыми навыками. Эти мотивированные специалисты были распределены по сельским районам по всей стране, что позволило им эффективно участвовать в процессе борьбы с бедностью. Кроме того, к реализации данной инициативы были привлечены женщины, молодёжь и работники социальной сферы, что придало высокую степень скоординированности и целенаправленности.
В целом, представленная комплексная программа, сочетающая тщательное кадровое обеспечение и системный подход, свидетельствует о нацеленности руководства Узбекистана на ускоренное и устойчивое решение проблемы бедности в стране», - сказала проф. Алькайр.
В ходе выступления были подробно рассмотрены финансовые аспекты программ по сокращению бедности, реализуемых в Узбекистане, и изложено, каким образом эти средства были инвестированы в данное направление.
«Представленные вопросы оценки результатов, определили успешность проводимых преобразований. В этом контексте рассмотрены как монетарные, так и многомерные измерения бедности, применяемые в Узбекистане, включая Индекс многомерной бедности, над разработкой которого OPHI совместно с ЦЭИР имела честь работать», - подчеркнула проф. Алькайр.
Говоря о масштабном исследовании, которое провел ЦЭИР для разработки Индекса многомерной бедности в Узбекистане, была собрана информация более чем из 1000 домохозяйств, а затем проведен пилотный опрос в 4500 домохозяйствах. Теперь запланирован национальный опрос в 16 000 домохозяйств для всестороннего измерения бедности по девяти измерениям в стране.
По словам эксперта, полученные результаты указывают на распространенность бедности в сельской местности, а также позволяют выявить заметные гендерные различия внутри домохозяйств.
Проф. Алькайр поддержала предложенный др. Хакимовым подход, относительно необходимости инвестирования в расширение прав и возможностей женщин, а также поддержку предпринимателей, особенно на уровне махаллей. Такой подход, сочетающий удовлетворение потребностей представителей обоих полов с целенаправленными инвестициями в женщин и молодежь, позволит добиться устойчивого экономического роста и сокращения бедности.
По словам эксперта, изучавшего опыт многих стран в борьбе с бедностью, подход, реализуемый в Узбекистане, выглядит весьма многообещающим, что «обусловлено наличием политической приверженности, а также применением стратегии "снизу вверх", вовлекающей как граждан, так и высококвалифицированных специалистов. Кроме того, управленческий подход нацелен на тщательное измерение целевых показателей и оценку прогресса в сокращении бедности».
Завершая свое выступление, директор Оксфордской инициативы по борьбе с бедностью и выразила радость по поводу возможности сотрудничества OPHI с ЦЭИР в сфере сокращения бедности и выразила признательность за предложение провести в Ташкенте в августе этого года на высшем уровне встречу Сети сотрудничества по вопросам многомерной бедности (MPPN), объединяющей 63 страны и более чем 20 международных организаций, работающих в этой области. По ее словам, это станет первой очной встречей участников после пандемии.