2017-2022 yillarda Andijon viloyatida ulkan bunyodkorlik ishlari amalga oshirildi. So‘nggi olti yilda viloyat yalpi hududiy mahsuloti joriy baholarda 19,8 trln so‘mdan 54,5 trln so‘mga (real bahoda 41,1 foiz o‘sish) ortdi. Bu, o‘z navbatida, aholi jon boshiga to‘g‘ri keladigan YaHM hajmini 15 mln so‘mdan ziyodga ko‘payishini ta’minladi. Mazkur davrda aholi soni 10,3 foizga oshib, qariyb 3,3 mln kishini tashkil etdi.
Viloyatda sanoat salohiyatidan samarali foydalanish va yangi zamonaviy ishlab chiqarish kuchlarini barpo etish natijasida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 13,3 trln so‘mdan 54,1 trln so‘mga yoki 1,9 baravarga oshdi. Shu bilan birgalikda viloyat YaHMning tarkibida sanoat va qurilish tarmog‘ining ulishi 18,1 foizdan 29,0 foizga ko‘paydi. Bu esa, hudud iqtisodiyotini diversifikatsiyalash va hududni rivojlantirishga katta hissa qo‘shdi.
Qishloq xo‘jaligini isloh qilish va qulay agrobiznes muhitini yaratish orqali sohada ishlab chiqarilgan mahsulot hajmi 21 foizga oshdi. 2017 yilda ishlab chiqarilgan qishloq xo‘jaligi mahsulotlari hajmi 16,0 trln so‘mni tashkil qilgan bo‘lsa, 2022 yilda bu ko‘rsatkich 37,4 trln so‘mga yetdi.
Zamonaviy maishiy xizmatlarga bo‘lgan talabni to‘liq qondirishga qaratilgan chora-tadbirlar natijasida bozor xizmatlari hajmi o‘tgan davr mobaynida 1,8 baravar ko‘payib, 2022 yilda 17,6 trln so‘mga yetdi.
Tashqi savdoni erkinlashtirish, tadbirkorlik sub’yektlarining eksport faoliyatini qo‘llab-quvvatlash va rag‘batlantirishga qaratilgan choralar natijasida so‘nggi 6 yil davomida viloyatning eksporti hajmi 5 baravarga ortdi va 2016 yildagi 266 mln dollardan 1,2 mlrd AQSh dollariga ko‘paydi.
Ushbu davr mobaynida viloyatda ishbilarmonlik muhitini yanada yaxshilash va tadbirkorlik sub’yektlarini qo‘llab quvvatlash bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar 5,4 mlrd dollar investitsiyalar o‘zlashtirish imkonini berdi. Natijada, faoliyat ko‘rsatayotgan korxonalar soni 2017 yildagi 35,4 mingdan 2022 yilda 49,2 minggacha ko‘paydi yoki 1,4 baravarga oshdi.
Infratuzilmani rivojlantirish sohasida 2017-2022 yillarda 35,1 km gaz quvurlari va 2 043 km suv ta’minoti tarmoqlari yotqizildi, 20,5 km yangi avtomobil yo‘llari ishga tushirildi. Shu davr mobaynida 244 mingga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratildi.
Viloyat aholisi mamlakat aholisining 10 foizini tashkil etadi, viloyat hududi esa respublika hududining atigi 1 foiziga teng. Shu bois ko‘p qavatli uylar qurish orqali aholining o‘sib borayotgan ehtiyojini qondirish choralari ko‘rilmoqda. Jumladan, o‘tgan olti yil davomida viloyatda 6 868,6 ming kvadrat metr uy-joy foydalanishga topshirildi, maktabgacha ta’lim muassasalarida 24,8 ming o‘rin, maktablarda 59,7 ming o‘rin, shifoxonalarda 4,4 ming yangi o‘rin barpo etildi.

В 2017-2022 годах в Андижанской области проведена огромная созидательная работа. Так, за последние 6 лет валовой региональный продукт (ВРП) области в текущих ценах увеличился с 19,8 трлн. сумов до 54,5 трлн. сумов (рост в реальном выражении +41,1%). Это, в свою очередь, обеспечило рост ВРП на душу населения до более чем 15 млн. сумов. За этот период население области увеличилось на 10,3% и достигло 3,3 млн. человек.
В результате эффективного использования промышленного потенциала области, объем производства промышленной продукции увеличился с 13,3 трлн. сумов до 54,1 трлн. сумов или в 1,9 раз. Доля промышленности и строительства в ВРП области увеличилась с 18,1% до 29,0%. Это, в значительной степени, способствовало диверсификации экономики региона и его развитию.
За счет реформирования сельского хозяйства и создания благоприятной среды для агробизнеса, объем продукции, произведенной в этом секторе, увеличился на 21%. Если в 2017 году объем произведенной сельскохозяйственной продукции составлял 16,0 трлн. сумов, то в 2022 году этот показатель достиг 37,4 трлн. сумов.
В результате действий, направленных на полное удовлетворение спроса на современные бытовые услуги, объем рыночных услуг в регионе увеличился в отчетном периоде в 1,8 раз и в 2022 году достиг 17,6 трлн. сумов.
Благодаря мерам, направленным на либерализацию внешней торговли и стимулированию экспортной деятельности, объем экспорта региона за последние 6 лет увеличился в 2,1 раза и достиг $1,2 млрд.
Принятые меры по улучшению бизнес-среды и поддержке субъектов предпринимательства позволили освоить $5,4 млрд. инвестиций. В результате – количество действующих предприятий увеличилось с 35,4 тыс. в 2017 г. до 49,2 тыс. в 2022 г., или в 1,4 раза.
В сфере развития инфраструктуры за этот период проложено 35,1 км газопровода и 2043 км сетей водоснабжения, введено в эксплуатацию 20,5 км новых автомобильных дорог. За этот период было создано около 244 тысяч новых рабочих мест.
Население области составляет 10% населения страны, а территория области всего 1% территории республики. Поэтому принимались меры по удовлетворению растущих потребностей населения в жилье и социальных услугах. В частности, за последние 6 лет в области введено в эксплуатацию 6 868 600 м2 жилья, создано 24 800 мест в дошкольных образовательных учреждениях, 59 700 мест в школах, 4 400 новых мест в больницах.